2013 წლის 13 იანვარს, ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა, დასაქმებასთან დაკავშირებით შემდეგი განცხადება გააკეთა: „მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წელს ეკონომიკური ზრდის ტემპი შეფერხდა, წლის დასაწყისიდან მესამე კვარტლის ჩათვლით დაახლოებით 30 ათასი ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა, ანუ უმუშევრობა მცირდება. შესაბამისად, პროგნოზები უმუშევრობის ზრდასთან დაკავშირებით, უპასუხისმგებლოა". (წყარო: ipn.ge)
სამუშაო ადგილების შესახებ საუბრისას ნოდარ ხადური, სავარაუდოდ ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა სტატისტიკურ მონაცემებს ეყრდნობა. სანამ უშუალოდ 2013 წლის მონაცემებზე გადავიდოდეთ, სწორი ინტერპრეტაციისთვის, 2012 წლის ანალოგიური სტატისტიკაც უნდა მოვიშველიოთ, რათა მონაცემების შედარება „საქსტატის“ შესაბამისი მეთოდის მიხედვით მოვახდინოთ. იმის გამო, რომ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს სეზონური ცვალებადობის გამომრიცხავი მონაცემთა დამუშავების მეთოდოლოგია არ გააჩნია, ამა თუ იმ კვარტლის წინა კვარტალთან შედარება არაზუსტ ინტერპრეტაციას იძლევა. შესაბამისად, მოცემული კვარტლის შედარება მხოლოდ წინა წლის იგივე კვარტალთან უნდა მოხდეს. უწყებაში აცხადებენ, რომ დასაქმებულთა რაოდენობის შედარებისას, სეზონურობა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რადგან სხვადასხვა კვარტლებში განსხვავებული მონაცემები ფიქსირდება. დასაქმების მხრივ ყველაზე პასიური პირველი კვარტალია. უმეტეს შემთხვევაში, ყოველი მომდევნო კვარტლის მონაცემი წინას აღემატება, შესაბამისად, დასაქმებულთა ყველაზე მაღალი რიცხვი მეოთხე კვარტალში ფიქსირდება.
2012 წლის პირველ კვარტალში, ბიზნეს-სექტორში 470,000 დასაქმებული იყო, მეორე კვარტალში - 503,100, მესამეში კი - 516,600. შესაბამისად, 2012 წლის პირველ სამ კვარტალში ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა საშუალო რაოდენობა 496,566-ს უდრიდა.
2013 წლის პირველ კვარტალში, ბიზნეს-სექტორში 485,700 დასაქმებული აღირიცხებოდა, მეორე კვარტალში - 503,500, მესამეში კი - 507,400. შესაბამისად, 2013 წლის პირველ სამ კვარტალში დასაქმებულთა საშუალო რაოდენობა 498,866-ს შეადგენდა. თუ ამ რიცხვს 2012 წლის ანალოგიურ მონაცემთან შევადარებთ, ვნახავთ, რომ 2013 წლის პირველ სამ კვარტალში, 2012 წლის იგივე პერიოდთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 2300-ით მეტია. როგორც ვხედავთ, ეს რიცხვი ფინანსთა მინისტრის მიერ დასახელებულ რიცხვზე ბევრად ნაკლებია.
ჩვენ ასევე გავაკეთეთ დაშვება, რომ ნოდარ ხადურმა შედარების სწორი მეთოდი არ გამოიყენა და 2013 წლის მესამე კვარტალი, იმავე წლის პირველ კვარტალს შეადარა. ამ შემთხვევაში აღმოჩნდება, რომ დასაქმებულთა რაოდენობა მესამე კვარტალში (პირველთან შედარებით) 21,700-ით გაიზარდა. მსგავსი შედარების შედეგად მიღებული რიცხვი (21,700) უფრო ახლოსაა ფინანსთა მინისტრის მიერ დასახელებულ მონაცემთან (30,000). თუმცა, როგორც უკვე განვმარტეთ, ასეთი შედარება არასწორია.
აქვე, ისიც აღსანიშნავია, რომ მონაცემთა შედარების ამ მეთოდს (კონკრეტული კვარტლის წინა კვარტალთან შედარება), თავად ნოდარ ხადური რამდენიმე თვის წინ აქტიურად ეწინააღმდეგებოდა. იგი აცხადებდა, რომ ამ თუ იმ კვარტლის შედარება მხოლოდ წინა წლის ანალოგიურ კვარტალთან იყო შესაძლებელი. მისი ეს პოზიცია ჩვენს ერთ-ერთ სტატიაშიც არის ასახული. თუმცა, სავარაუდოდ, ამჯერად იგი სხვაგვარად მოიქცა და 2013 წლის მესამე კვარტალში, ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა, პირველი კვარტლის მონაცემებს შეადარა.
„საქსტატის“ მიერ რეკომენდირებული შედარების მეთოდის გამოყენების შედეგად ვიგებთ, რომ 2013 წლის სამ კვარტალში, 2012 წლის იგივე პერიოდთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 2300–ით გაიზარდა. ფინანსთა მინისტრი კი 30 ათასიან ზრდაზე მიუთითებს. ჩვენ ვივარაუდეთ, რომ იგი ერთმანეთს 2013 წლის პირველ და მესამე კვარტლებს ადარებს, თუმცა, აღვნიშნეთ, რომ ეს მეთოდი არასწორია, რადგან სეზონურობის ფაქტორს არ ითვალისწინებს. შეიძლება ითქვას, რომ პირველიდან მესამე კვარტლამდე დაფიქსირებული ზრდა (21,700) დიდწილად სეზონურობის ფაქტორით არის გამოწვეული. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, წლის დასაწყისში დასაქმებულთა რაოდენობა ძირითადად ყოველთვის ნაკლებია მის მომდევნო კვარტლებთან შედარებით. შესაბამისად, ის პათოსი, რომ პირველიდან მესამე კვარტლამდე დასაქმებულთა რაოდენობის ზრდა ამ სექტორის შესამჩნევ გაუმჯობესებაზე მიუთითებს, არასწორია. აქვე ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ რამდენიმე თვის წინ შედარების ასეთი მეთოდის (კონკრეტული კვარტლის წინა კვარტალთან შედარება) არამართებულობაზე თავად ნოდარ ხადური მიუთითებდა. ამ შემთხვევაში კი, მან შედარების სწორედ ის მეთოდი გამოიყენა, რისთვისაც თავის დროზე ოპონენტებს აკრიტიკებდა.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება: "მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წელს ეკონომიკური ზრდის ტემპი შეფერხდა, წლის დასაწყისიდან მესამე კვარტლის ჩათვლით დაახლოებით 30 ათასი ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა, ანუ უმუშევრობა მცირდება“, არის მეტწილად მცდარი.

On 13 January 2013, the Minister of Finance, Nodar Khaduri, made the following statement on the matter of employment: “Notwithstanding the fact that the rate of economic growth declined in 2013, around 30 thousand additional jobs have been created in the first three quarters of the year which means that unemployment is decreasing. Therefore, the voiced forecasts about the rise of unemployment are simply irresponsible.”
inquired about the accuracy of Nodar Khaduri’s statement.
In all like lihood, when discussing the employment rate, Nodar Khaduri was referring to the statistical data on persons employed in the business sector. In order to conduct an accurate analysis of the matter and comply with the relevant methodology of GeoStat, we need to analyse the data of 2012 along with that of 2013. Since the National Statistics Office of Georgia holds no mechanism for making seasonal adjustments to the data, the comparison of any particular quarter to the one preceding it gives unreliable results and makes way for inaccurate interpretations. Therefore, any given quarter should be compared solely to the corresponding quarter of another year. The Office informs that the seasonal peculiarities represent an important factorin the analysis of unemployment rates as different quarters tend to show significantly diverging results. The first quarter presents the lowest results in terms of employment. In the majority of cases the employment rate of the next quarter exceeds that of the previous one. Accordingly, the highest rate of employment is witnessed in the fourth quarter of a year.
In the first quarter of 2012, a total of 470,000 persons were employed in the business sector. In the second quarter the number of employed persons amounted to 503,100 while in the third quarter the number stood at 516,600. Accordingly, the average number of people employed in the business sector during the first three quarters of 2012 totalled 496,566.
xadi
In the first quarter of 2013, 485,700 people were registered as being employed in the business sector. In the second quarter the number of employed rose to 503,500 while in the third quarter the indicator reached 507,400. Accordingly, in the first three quarters of 2013 the average number of persons employed in the business sector amounted to 498,866.A comparison of this figure with the analogical indicator of 2012 reveals that the average number of persons employed in the first three quarters of 2013 exceeded that of 2012 by 2,300. This figure, clearly, is considerably less than the number indicated by the Minister of Finance.
xadi1
In our research we also allowed for the possibility that Nodar Khaduri employed the wrong methodology of comparison and measured the data of the third quarter of 2013 against the data of the first quarter of the same year. In this case the number of employed in the third quarter (as compared to the first) sees a growth of 21,700. The figure calculated through this sort of comparison (21,700) comes closer to the figure indicated by the Minister of Finance (30,000). As we mentioned before, however, a comparison such as this is misleading.
It is also to be noted that this method of comparison has been severely criticised by Nodar Khaduri himself just a couple of months ago when he maintained that any given quarter could only be compared to the corresponding quarter of the previous year. His position on this very matter has been discussed previously in one of our articles.
Apparently, however, Khaduri took a slightly different course in the present case and compared the number of employed in the third quarter of 2013 to the figure of the first quarter.
Employing the methodology recommended by GeoStat we established that in the first three quarters of 2013 the number of employed grew by 2,300 as compared to the same period of 2012. The Minister of Finance, however, points to a growth of 30 thousand. We presumed that the Minister was comparing the third and first quarters of 2013 but we also emphasised that this methodology is untrustworthy as it does not take into account the seasonal characteristics. It is safe to say that the growth observed between the first and third quarters (21,700) is primarily induced by the routine seasonal variations. As noted above, the number of employed at the beginning of the year, as a rule, falls behind the indicators of the following quarters. Therefore, the Minister’s pathos implying that the increase in the number of employed observed between the first and third quarters of 2013 represents a manifestation of a significant improvement in this sector is false. It is also to be noted that as recently as a couple of months ago, Nodar Khaduri himself was expressing his disapproval of this kind of comparative methodology (a comparison of any particular quarter to the one preceding it). In this particular case, however, he employs the very same method for which he was criticising his opponents.
Consequently, we conclude that Nodar Khaduri’s statement: “Notwithstanding the fact that the rate of economic growth declined in 2013, around 30 thousand additional jobs have been created in the first three quarters of the year which means that unemployment is decreasing,” is MOSTLY FALSE.