წლის 26 ივნისის პარლამენტის პლენალურ სხდომაზე საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელმა, გიგლა აგულაშვილმა, განაცხადა: „ევროკავშირის ახალმა წევრმა ქვეყნებმა: პოლონეთმა, უნგრეთმა, რუმინეთმა, ჩეხეთმა დააწესეს სხვადასხვა ტიპის შეზღუდვები. მაგალითად, ევროკავშირში შესვლის შემდეგ, პოლონეთში 12 წლიანი შეზღუდვა დაწესდა უცხოელებზე სასოფლო-სამეურნეო მიწების გასხვისებასთან დაკავშირებით“.
გიგლა აგულაშვილმა ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მაგალითი მოიყვანა, რათა გაემყარებინა არგუმენტები „სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე კანონპროექტის მხარდასაჭერად. კანონპროექტის მიხედვით,
„სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ“ კანონის მე-4 მუხლის პირველი პუნქტი უნდა ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: „1. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის (მათ შორის მემკვიდრეობით მიღებულის) საკუთრების უფლება აქვთ: ა) საქართველოს მოქალაქეს, კომლს, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად საქართველოში რეგისტრირებულ იურიდიულ პირს; ბ) უცხოელსა და საზღვარგარეთ რეგისტრირებულ იურიდიულ პირს“.
ამავე კანონპროექტით, კანონს უნდა დაემატოს 22-ე მუხლის მე-3 პუნქტი, რომლის მიხედვითაც, 2017 წლის 1 იანვრამდე მე-4 მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტის მოქმედება უნდა შეჩერდეს. შესაბამისად, თუ ეს კანონპროექტი ამოქმედდება, უცხოელსა და საზღვარგარეთ რეგისტრირებულ იურიდიულ პირს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების საკუთრების უფლება აღარ ექნებათ. კანონი იმ უცხოელი პირების მიმართ არ ვრცელდება, რომლებსაც მის ამოქმედებამდე საკუთრებაში შეძენილი აქვთ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთები. კანონპროექტის განხილვისას ვადა შეიცვალა და განისაზღვრა 2014 წლის პირველ იანვრამდე. ეს ცვლილება, როგორც ამას თავად პარლამენტარები განმარტავენ, რეალურად წარმოადგენს მორატორიუმს, რომელიც ძალაში იქნება მანამ, სანამ არ განისაზღვრება ახალი რეგულაცია სასოფლო-სამეურნეო მიწის უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის მიყიდვის წესთან დაკავშირებით. ჩვენ ამ ეტაპზე არ ვიცით, თუ რა რეგულაცია იქნება მიღებული სამომავლოდ, დღეს კი, ფაქტია, რომ 2014 წლის ბოლომდე ამ კანონით სრულად იკრძალება უცხო ქვეყნის მოქალაქეზე სასოფლო-სამეურნეო მიწის მიყიდვა. აქედან გამომდინარე, ჩვენ ამ მორატორიუმის პერიოდს ვადარებთ აღმოსავლეთ ევროპის ხსენებული ქვეყნების იმ პერიოდებს, რომელშიც მათ დაწესებული ჰქონდათ აკრძალვები უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის სასოფლო-სამეურნეო მიწის მიყიდვასთან დაკავშირებით.
კანონპროექტის განმარტებით ბარათში ასევე ვკითხულობთ, რომ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს და მოქალაქეობის არმქონე პირებს არ ეზღუდებათ უფლება განახორციელონ ინვესტიცია სოფლის მეურნეობის სფეროში და იჯარით აიღონ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთები. თუ იურიდიული პირი რეგისტრირებულია საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, თუნდაც მისი 100% წილის მფლობელი იყოს უცხო ქვეყნის მოქალაქე, მას შეუძლია შეიძინოს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი, ვინაიდან, იგი სრულად ექცევა საქართველოს იურისდიქციაში, მონაწილეობს სამართლებრივ ურთიერთობებში და სამართლებრივი ვალდებულებები აქვს საქართველოს სახელმწიფოს წინაშე.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, ნამდვილად არის, ან იყო თუ არა მსგავსი აკრძალვები მიწის გასხვისებასთან დაკავშირებით დაწესებული პოლონეთში, უნგრეთში, რუმინეთსა და ჩეხეთში და რას გულისხმობდა ეს აკრძალვები
2004 წლის 1 მაისს პოლონეთი, უნგრეთი და ჩეხეთი ევროკავშირის წევრები გახდნენ. რუმინეთი ევროკავშირში 2007 წელს შევიდა. აღნიშნული საკითხის შესწავლისას ჩვენ გავეცანით „პოლიტიკის კვლევის ევროპული ცენტრის (CEPS)“ ანგარიშებს - „სასოფლო-სამეურნეო უძრავი ქონების შეზღუდვაზე ახალი წევრი ქვეყნების მიერ შენარჩუნებული გარდამავალი შეზღუდვების მიმოხილვა“ და „ბულგარეთის და რუმინეთის მიერ შენარჩუნებული გარდამავალი შეზღუდვები სასოფლო-სამეურნეო მიწების შესყიდვაზე
“.
წელს გაწევრიანებაზე მოლაპარაკებებისას, კანდიდატმა ქვეყნებმა (ჩეხეთი, ესტონეთი, ლატვია, ლიტვა, უნგრეთი, პოლონეთი და სლოვაკეთი), მოითხოვეს, რომ მიუხედავად ევროკავშირის თავისუფალი ბაზრისა, მათთვის მიეცათ ეროვნული კანონმდებლობით გათვალისწინებული შეზღუდვების შენარჩუნების უფლება უცხო ქვეყნის მოქალაქის მიერ მიწის შეძენასთან დაკავშირებით. ეს თხოვნა განპირობებული იყო მაშინ ჯერ კიდევ კანდიდატი ქვეყნების სურვილით შეენარჩუნებინათ სოფლის მეურნეობის სფეროს შიდა სოციო-ეკონომიკური სტრუქტურა და არ დაეშვათ უცხოელების მიერ მიწების მასიური შესყიდვა. ამის მიზეზი, მათი აზრით, შეიძლებოდა ყოფილიყო მიწებზე ფასის განსხვავება ევროკავშირის სხვა ქვეყნებთან შედარებით და, ამასთან ერთად, მათ შიდა სასოფლო-სამეურნეო საკრედიტო ბაზარზე არსებული პრობლემები.
ხანგრძლივი მოლაპარაკებების შემდეგ, აღნიშნულ ქვეყნებს ევროკავშირმა მისცა უფლება მიეღოთ გარდამავალი პერიოდი, რომლის განმავლობაშიც ისინი შეძლებდნენ შეენარჩუნებინათ მათი შიდა კანონმდებლობით გათვალისწინებული შეზღუდვები. ჩეხეთისთვის და უნგრეთისათვის ეს გარდამავალი პერიოდი დადგინდა 7 წლის ვადით, ხოლო პოლონეთისთვის - 12 წლით.
CEPS-ის კვლევაში აღნიშნულია, რომ მიუხედავად ამისა, ხსენებულ გარდამავალ პერიოდშიც, შეზღუდვებით მიღებული ეფექტი მინიმუმამდე იყო დაყვანილი რამდენიმე ფაქტორის გამო. პირველ რიგში, ეს გამოწვეული იყო იმით, რომ მიუხედავად შეზღუდვებისა, დაშვებული იყო არაერთი გამონაკლისი, რაც უცხოელებს აძლევდა საშუალებას მაინც შეესყიდათ მიწები.
განვიხილოთ ეს ქვეყნები ცალ-ცალკე:
პოლონეთში 2004 წლამდე (ევროკავშირში შესვლამდე), უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, მათ შორის ევროკავშირის მოქალაქეს, თუ სურდა ეყიდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა, საჭირო იყო მოეპოვებინა თანხმობა შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან, მას შემდეგ, რაც სოფლის მეურნეობის სამინისტროსგან მიიღებდა თანხმობას. ასეთი თანხმობის მიღების შემდეგ, უცხო ქვეყნის მოქალაქეს ეძლეოდა მიწის შესყიდვის უფლება. ევროკავშირში გაწევრიანების შემდეგ, პოლონეთმა გარდამავალ პერიოდში შეინარჩუნა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე დაწესებული შეზღუდვები, თუმცა, დაშვებული იქნა გამონაკლისები.
კერძოდ, უცხო ქვეყნის მოქალაქეს შეეძლო შეეძინა პოლონეთში სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა, იმ შეთხვევაში, თუ:
- პირი დაქორწინებული იყო პოლონეთის მოქალაქეზე, ცხოვრობდა პოლონეთში მინიმუმ ორი წლის მანძილზე და თუ ქონება შესყიდვის შემდეგ იქნებოდა ორივე მეუღლის საერთო საკუთრებაში;
- პირი ცხოვრობდა პოლონეთში მინიმუმ 5 წლის მანძილზე, მას შემდეგ, რაც მიიღო მუდმივი რეზიდენტის სტატუსი.
გარდა ამისა, პოლონეთში განსაზღვრული იყო რეგიონები, სადაც მიწის შეძენის შეზღუდვა არ ვრცელდებოდა ევროკავშირის და ევროპის ეკონომიკური ზონის მოქალაქეებზე, რომლებიც გადაწყვეტდნენ სასოფლო-სამეურნეო მიწის შეძენას, თუ მათ ეს მიწა სამწლიანი ან შვიდწლიანი იჯარით ექნებოდათ აღებული. სამწლიანი იჯარის შემთხვევაში, მიწის შესყიდვა შესაძლებელი იყო ლიუბლინის, ლოძის, მალოპოლსკის, მაზოვეცკის, პოდკარპატსკოეს, პოდლასკიეს, სლასკის და სვიეტოკრშისკის ვოევოდინებში. ხოლო შვიდი წლის ვადით იჯარის შემთხვევაში, მიწის შესყიდვა დაშვებული იყო კუიავსკო-პომორსკოეს, ოპოლსკოეს, ლიუბუშკოეს, პომორსკოეს, მაზოვეცკოეს, ვარმინსკო-მაზურსკოეს, ველიკოპოლსკოეს და დასავლეთ პომორსკოეს ვოევოდინებში (Województwo).
ჩეხეთის რესპუბლიკაში 1995 წლიდან მოქმედებდა „No. 219/1995 Coll., The Foreign Exchange Act“, რომლის მიხედვით, უცხოელებისთვის დაწესებული იყო უძრავი ქონების, მათ შორის სასოფლო-სამეურნეო მიწების საკუთრებაში შეძენის შეზღუდვა. თუმცა, არსებობდა მნიშვნელოვანი გამონაკლისებიც. გარდამავალ პერიოდში ევროკავშირში გაწევრიანების შემდეგ, შეზღუდვები ასევე გავრცელდა ევროკავშირის მოქალაქეებზეც. მიუხედავად ამისა, რიგ შემთხვევებში, უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, მათ შორის ევროკავშირის მოქალაქეს, შეეძლო სასოფლო-სამეურნეო მიწის შეძენა.
კერძოდ, უცხოელს:
- შეეძლო შეესყიდა მიწა, თუ მას გააჩნდა ჩეხეთის მოქალაქეობა, ან ჰყავდა ჩეხეთის მოქალაქე, ან ჩეხეთში მუდმივად მცხოვრები მეუღლე;
- შეეძლო მიეღო მიწა უპირატესი შესყიდვის უფლების განხორციელების შემთხვევაში, რომელიც წარმოიქმნებოდა თანასაკუთრების შემთხვევაში;
- შეეძლო შეეძინა მიწა, თუ ის ვერ იქნებოდა განცალკევებული სხვა ქონებისგან, რომელიც უკვე იმყოფებოდა მის მფლობელობაში;
- თუ ის იყო ევროკავშირის მოქალაქე ფერმერი, შეეძლო შეეძინა მიწა, თუ ის რეგისტრირებული იყო როგორც თვითდასაქმებული ფერმერი და ცხოვრობდა ჩეხეთში მინიმუმ სამი წლის მანძილზე (ეს დამატება შევიდა 2004 წელს).
უნგრეთში 1994 წლიდან მოქმედებს კანონი სასოფლო-სამეურნეო მიწების შესახებ - Act LV of 1994, სადაც განსაზღვრულია შეზღუდვები უცხოელების მიერ სასოფლო-სამეურნეო მიწების შეძენაზე. ჩვენ გავეცანით კვლევას - „„მიწის საკუთრების პოსტ-სოციალისტური ტრანსფორმაცია უნგრეთში“, სადაც ნათქვამია, რომ 1990-იან წლებში უნგრეთში მიმდინარეობდა ცხარე დებატები იმასთან დაკავშირებით, უნდა ჰქონოდათ თუ არა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს უნგრეთში სასოფლო-სამეურნეო მიწის შესყიდვის უფლება. 1994 წელს, არჩევნების შედეგად ხელისფლებაში ახალი კოალიციური მთავრობის მოსვლის შემდეგ, იყო მოლოდინი, რომ მიწის საკუთრებაზე უფლების კანონი შეიცვლებოდა. ეს საკითხი პოლიტიკურ პარტიებს შორის ცხარი დებატების საგანს წარმოადგენდა. 1997 წელს, საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, მიღებული იქნა გადაწყვეტილება, რომ იგი რეფერენდუმზე გაეტანათ, ნატო-ში ქვეყნის გაწევრიანების საკითხთან ერთად. თუმცა, საბოლოოდ, ოპოზიციის პროტესტის შედეგად, ეს შეკითხვა მთავრობამ რეფერენდუმაზე მაინც არ გაიტანა. ამის მიუხედავად, საბოლოოდ, 2001 წელს მიღებული იქნა გადაწყვეტილება, რომ ევროკავშირში შესვლის შემდეგ, 7 წლის განმავლობაში, შენარჩუნდებოდა შეზღუდვები უნგრეთში მუდმივად არმცხოვრები უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის. თუმცა, დაწესებული იქნა გამონაკლისები.
კერძოდ, გამონაკლისების მიხედვით, ევროკავშირის მოქალაქეს შეეძლო შეეძინა სასოფლო-სამეურნეო მიწა, თუ ის იქნებოდა თვითდასაქმებული ფერმერი, ლეგალურად იმყოფებოდა უნგრეთის ტერიტორიაზე სამი წლის მანძილზე და ეწეოდა ფერმერულ საქმიანობას. გარდა ამისა, უცხოელებისთვის ასევე მოქმედებდა უპირატესი შესყიდვის უფლება.
ამასთან ერთად, დაშვებული იყო გამონაკლისები ფერმერული მეურნეობებისა (სახლი და მიწა, რომელზეც ის დგას) და სამეცხოველეო დანიშნულების ფერმერული ნაგებობების მფლობელობაზე:
- უცხოელს შეეძლო ფერმერული მეურნეობის შეძენა დამოუკიდებელ მიწის ნაკვეთზე, რომლის ფართობი არ აღმატებოდა 6000 კვ.მ-ს, შესაბამისი კანონმდებლობით გათვალისწინებული პირობების დაცვით, თუ ეს მიწები არ იქნებოდა სახნავ-სათესი დანიშნულების;
- არარეზიდენტ იურიდიულ პირს, ან ფიზიკურ პირებს, შეეძლოთ შეეძინათ არა სახნავ-სათესი დანიშნულების მიწები, იმ მიზნით, რომ ჰქონოდათ ფერმერული შენობა-ნაგებობის გამართვის შესაძლებლობა, რომლებიც საჭიროა ინტენსიური მეცხოველეობის პროდუქციის სისტემის მოსაწყობად.
რაც შეეხება რუმინეთს, რომელიც ევროკავშირში 2007 წელს გაწევრიანდა, 1997 წელს რუმინეთის მთავრობის მიერ მიღებულ იქნა საგანგებო დეკრეტი no. 92/1997,
რომელიც მიმართული იყო პირდაპირი ინვესტიციების წახალისებისკენ. ამ დეკრეტის მე-6 მუხლის მიხედვით, ნებისმიერ ინვესტორს, მუდმივ მაცხოვრებელს ან არაადგილობრივ იურიდიულ პირს, შეეძლო შეეძინა უძრავი ან მოძრავი ქონება, იმ მოცულობით, რაც საჭირო იქნებოდა მათი საქმიანობის წარმოებისთვის, მათი სოციალური მიზნების მიხედვით, შესაბამისი კანონმდებლობით გათვალისწინებული პირობების დაცვით.
2005 წლიდან საგანგებო დეკრეტი no. 92/1997 ჩაანაცვლა აქტმა - „Act of Accession, Law no 312/2005“. 2007 წლიდან ეს კანონი, 7 წლის განმავლობაში, გარდამავალ პერიოდში, ევროკავშირის მოქალაქეებზეც გავრცელდა. რუმინეთში არსებული გამონაკლისების მიხედვით:
- შეზღუდვა არ ვრცელდება დამოუკიდებელ ფერმერზე, რომელიც არის ევროკავშირის მოქალაქე (ან მოქალაქეების არმქონე პირი, რომლის რეგისტრაციის ადგილია რუმინეთი ან ევროკავშირის რომელიმე სხვა ქვეყანა) და აფიქსირებს სურვილს მუდმივად იცხოვროს რუმინეთში. ამ კატეგორიის პირებს აქვთ უფლება შეიძინონ მიწა ყოველგვარი შეზღუდვების გარეშე, თუ მათ შეუძლიათ დაადასტურონ მიწის დამუშავების შესაძლებლობა.
- უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, რომელიც რუმინეთში აფუძნებს კომპანიას, შეუძლია შეიძინოს სასოფლო-სამეურნეო მიწა შეზღუდვების გარეშე, მიუხედავად კაპიტალის წარმომავლობისა.
- რიგ შემთხვევებში, უცხოურმა იურიდიულმა პირმაც შეიძლება შეიძინოს სასოფლო, ან სატყეო მეურნეობის მიწა. კომერციულმა კომპანიამ, მიუხედავად იმისა, რუმინეთშია ის დაფუძნებული თუ არა, შეიძლება შეიძინოს უფლებები უძრავ ქონებაზე იმ მოცულობით, რა მოცულობაც აუცილებელია მათი საქმიანობის განსახორციელებლად, მათი სოციალური მიზნების მიხედვით და შესაბამისი კანონმდებლობით გათვალისწინებული პირობების დაცვით.
შეზღუდვების ვადის გასვლის შემდეგ, აღნიშნული ქვეყნები, მთლიანად ევროკავშირის სამართლის რეგულაციის სფეროში ექცევიან.
ჩამოთვლილი ქვეყნების მაგალითების შესწავლიდან ნათლად ჩანს, რომ ევროკავშირში ახლადგაწევრიანებული ამ ოთხი ქვეყნიდან სამში (პოლონეთი, ჩეხეთი, რუმინეთი) ნამდვილად არსებობდა შეზღუდვები უცხო ქვეყნის მოქალაქის მიერ სასოფლო-სამეურნეო მიწის შესყიდვასთან დაკავშირებით, თუმცა, ეს შეზღუდვები არ წარმოადგენდა სრულ აკრძალვას არც მათ ევროკავშირში შესვლამდე. ამ ქვეყნებში არსებობდა სხვადასხვა გამონაკლისები, რაც უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს აძლევდა საშუალებას შეეძინათ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა. ამ ქვეყნებში შეზღუდვა მიწის შესყიდვაზე ევროკავშირში შევლის შემდეგაც იქნა შენარჩუნებული გარდამავალ პერიოდში, თუმცა, ამ შემთხვევაშიც, დაშვებული იქნა მნიშვნელოვანი გამონაკლისები. რაც შეეხება უნგრეთს, აქ, სოციალისტური ბანაკის დაშლის შემდეგ, მთელი 1990-იანი წლების განმავლობაში მიმდინარე ცხარე დებატების ფონზე, საბოლოოდ, 2001 წელს მიღებული იქნა გადაწყვეტილება, რომ ევროკავშირში გაწევრიანებიდან 7 წლის მანძილზე შენარჩუნებული იქნებოდა შეზღუდვები, თუმცა ეს არ იქნებოდა სრული აკრძალვა და უცხოელებს მაინც ექნებოდათ შესაძლებლობა შეეძინათ მიწა, თუ ისინი კონკრეტულ პირობებს დააკმაყოფილებდნენ.
ჩვენს მიერ ჩატარებულმა კვლევამ ცხადად გვაჩვენა, რომ დეპუტატის მიერ ხსენებული ოთხი ქვეყნიდან სამი მიწის ყიდვაზე შეზღუდვა არ წარმოადგენდა სრულ აკრძალვას, არც ევროკავშირში შესვლამდე და არც მას შემდეგ. რაც შეეხება მეოთხე ქვეყანას (უნგრეთს), აქ გაწევრიანებმდე სამი წლით ადრე მიღებული იქნა გადაწყვეტილება, რომ ევროკავშირში გაწევრიანების შემდეგ, გარდამავალ პერიოდში, შეზღუდვებთან ერთად დაშვებული იქნებოდა გამონაკლისებიც.
შესაბამისად, თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ გიგლა აგულაშვილი ამ ქვეყნების ხსენებით ცდილობს გაამართლოს საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთების გაყიდვის აკრძალვა (2014 წლის ბოლომდე მორატიუმი სწორედ გამონაკლისების გარეშე უცხოელებზე მიწების გასხვისების აკრძალვას გულისხმობს), ეს მაგალითები ამ კონტექსტში არასწორად მიგვაჩნია. ჩვენთან, კანონპროექტის მიხედვით, სახეზეა მიწის გასხვისების სრული აკრძალვა, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში კი, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ადგილი აქვს მიწის საკუთრებაზე შეზღუდვას და არა სრულ აკრძალვას.
აღნიშნული კონტექსტის გათვალისწინებით, ჩვენ ვასკვნით, რომ გიგლა აგულაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
რედაქტორის შენიშვნა: სტატიის პირვანდელი ვერსიის გამოქვეყნების შემდეგ, ჩვენ გვქონდა საუბარი ბატონ გიგლა აგულაშვილთან. დეპუტატი არ დაეთანხმა ჩვენს კვლევას და განაცხადა, რომ ამ ქვეყნებში წარსულში მიწის მიყიდვა უცხოელებზე სრულად იყო აკრძალული. ჩვენ ვთხოვეთ ბატონ გიგლას, რომ წერილობით წარმოედგინა მისი არგუმენტები და ამ არგუმენტების დამადასტურებელი წყაროები, რომელთა გაცნობისა და სისწორეში დარწმუნების შემთხვევაშიც, ჩვენ სტატიას და ფაქტ-მეტრის ვერდიქტს შესაბამისად შევასწორებდით. მიუხედავად იმისა, რომ ბატონმა გიგლამ არ გამოგვიგზავნა მისი არგუმენტები, ჩვენ მაინც გადავწყვიტეთ კიდევ უფრო ღრმად დეტალებში წასვლა საკვლევ საკითხთან დაკავშირებით. ფაქტ-მეტრის ვერდიქტი არ იცვლება.

At the plenary session of 26 May 2013, a representative of the Parliamentary Majority, Gigla Agulashvili, stated: “New member states of the European Union: Poland, Hungary, Romania and the Czech Republic, imposed restrictions of various kinds upon foreigners. For instance, after its accession to the European Union, Poland introduced a restriction of twelve years for the alienation of agricultural lands to foreign citizens.”
Gigla Agulashvili brought the example of the European Union countries in order to strengthen his arguments in support of a draft law which introduced changes into the Georgian legislation on ownership of agricultural lands. The draft law proposes modifying Paragraph 1 of Article 4 of the Law on Ownership of Agricultural Lands as follows: 1. Those who have a right to acquire agricultural land (including through inheritance) are: a) a citizen of Georgia, a household, a legal entity registered in Georgia, and b) a citizen of a foreign country and a legal entity registered abroad. The same draft law proposes adding a Paragraph 3 to Article 22 according to which the enforcement of Paragraph 1 of Article 4 should be suspended until 1 January 2017. Subsequently, if this draft law is approved, foreign citizens and the legal entities registered abroad will lose their right to acquire agricultural land. It should be noted that this legislative amendment does not concern individuals and entities in ownership of agricultural land prior to the enforcement of the law. In the course of the discussion of the draft law the date has shifted from 2017 to 1 January 2014. This amendment, as explained by the MPs, represents a moratorium which will be in force until new regulations are set regarding the alienation of agricultural lands to foreign citizens. We can only guess what regulations will be adopted in the future, but for now the reality is that until 2014 this law bans foreign citizens from acquiring agricultural lands. Thus, we compare this moratorium period to those periods in the aforementioned European Union member state countries when they imposed restrictions on the alienation of agricultural lands to foreign citizens.
The explanatory note of the draft law clarifies that the amendment to the law will not ban the practice of investing in the cultivation or renting of agricultural land by people with a foreign or no citizenship. Furthermore, if a legal entity is registered in Georgia, regardless of the citizenship of its shareholders, it can purchase agricultural land based upon the fact that this entity falls under Georgian jurisdiction, takes part in the legal relations and takes on legal responsibilities towards the Georgian state.
FactCheck inquired whether or not the abovementioned restrictions had been introduced in Poland, Hungary, Romania and the Czech Republic and tried to explore the nature of those restrictions. On 1 May 2004, Poland, Hungary and the Czech Republic became member states of the European Union and Romania joined in 2007. While conducting the research for this article we studied the following reports of the Centre for European Policy Studies (CEPS) – Review of the Transitional Restrictions Maintained by New Member States on the Acquisition of Agricultural Real Estate and Review of the Transitional Restrictions Maintained by Bulgaria and Romania with regard to the Acquisition of Agricultural Real Estate.
In 2004 during the negotiations with regard to the accession to the European Union, the candidate states (the Czech Republic, Estonia, Latvia, Lithuania, Hungary, Poland and Slovakia) demanded the right to maintain their restrictions on the alienation of lands to foreign citizens despite the free market policy of the European Union. This demand was based upon the then still candidate states’ aspirations to sustain the internal socio-economic structure of agriculture and prevent a massive acquisition of land by foreigners which could have been triggered by low prices on land in comparison to other EU countries and by the existing problems in the internal agricultural credit market.
After extensive negotiations the European Union defined a transitional period for the abovementioned states during which they would maintain their restrictions. For the Czech Republic and Hungary the transitional period was set for seven years whereas for Poland it was extended to 12 years.
Nevertheless, it is stated in the CEPS research that the restrictions were kept to the minimum in the transitional period. This was achieved based upon various factors, among them by permitting multiple exceptions to the law which gave foreigners an opportunity of acquiring land.
Let us discuss each of these states separately.
In Poland prior to 2004 (accession to the European Union) foreign citizens, including citizens of the EU, wishing to acquire agricultural land were required to obtain a permit from the Ministry of Internal Affairs after having consent from the Ministry of Agriculture. Only after the acquisition of such a permit were foreign citizens allowed to purchase land. After its accession to the European Union, Poland maintained those restrictions in the transitional period although several exemptions
were applied. Particularly, foreign citizens could acquire agricultural land in Poland provided:
• They were married to a Polish citizen, had been living in Poland for at least two years and after the acquisition the real estate would remain in the common ownership of the spouses.
• They had been living in Poland for five years after the acquisition of a permanent resident status.
Apart from this, several regions of Poland were singled out where citizens of the EU and the EEA were exempt from the abovementioned restrictions if they had been leasing the land which they wished to acquire for three or seven years. In the case of having a three-year lease, the land could be acquired in the Lublin, Łódź, Lesser Poland, Masovian, Subcarpathian, Podlaskie, Silesian and Świętokrzyskie Voivodeships. In the case of a seven-year lease, the land could be purchased in the Kuyavian-Pomeranian, Opole, Lubusz, Pomeranian, Masovian, Warmian-Masurian, Greater Poland and West Pomeranian Voivodeships.
In the Czech Republic the Foreign Exchange Act No. 219/1995 Coll. went into force in 1995 which set restrictions to foreign citizens on the acquisition of real estate, including agricultural land. After the accession to the European Union restrictions were imposed equally upon European Union citizens. However, significant exceptions
were allowed, specifically foreign citizens, including citizens of the EU, could acquire agricultural land provided:
• They held citizenship of the Czech Republic or had a spouse holding Czech citizenship or living permanently in the Czech Republic.
• They exercised their pre-emptive rights which emerged from co-ownership.
• The land could not be separated from another asset that was already owned by the foreigner.
• They are registered as self-employed farmers and if they have been permanently staying in the Czech Republic for at least three years (this addition was adopted in 2004).
In Hungary the Law on Agricultural lands Act LV of 1994 has been in force since 1994 which defines the restrictions imposed upon foreign citizens wishing to acquire agricultural land. We looked into the research on the transformation of land ownership in post-socialist Hungary which mentions the harsh debate of the 1990s on whether or not foreign citizens should have the right of acquiring agricultural lands in Hungary. After the new coalition government came into power following the elections in 1994, a general expectation was that the land ownership law would change. This issue caused fierce debates in public and due to the great importance of the matter it was decided to be included in the referendum of 1997 alongside the question about the country’s accession to NATO. However, because of the opposition protests the issue of land ownership ended up being left out of the referendum. In 2001 a decision was made to maintain the restrictions for foreign citizens not residing in Hungary permanently for seven years following the country’s accession to the European Union. Nevertheless, some exceptions
were made for EU nationals who wanted to establish themselves as self-employed farmers and who had been legally staying and farming in Hungary continuously for at least three years. Pre-emptive rights in the acquisition of ownership also applied to foreign individuals.
Two further exceptions applied to the ownership of farmsteads (i.e., the farmhouse and the land it is built upon) and farm buildings for intensive livestock breeding:
• Foreign nationals were allowed to acquire a farmstead formed as an independent real property (parcel of land) of 6,000 m² or less in accordance with the provisions of specific other legislation on other real properties not classified as arable land.
• Non-resident legal entities or private individuals were permitted to acquire real estate that was not qualified as arable land so that they could acquire farm buildings necessary to set up intensive livestock breeding production systems.
As for Romania, which became a member of the European Union in 2007, the Romanian Government adopted the Emergency Ordinance No. 92/1997
on the Stimulation of Direct Investments in 1997. In accordance with Article 6 of this Ordinance, any investor, resident or non-resident juristic person was allowed to acquire any movable and immovable property to the extent necessary for carrying out its activities, according to its social objectives, while respecting the legal provisions.
In 2005 the Emergency Ordinance No. 92/1997 was replaced by the Act of Accession, Law No. 312/2005. Starting from 2007, during the transitional period of seven years, this law covered European Union citizens as well. According to the exceptions
made in Romania:
• Restrictions are not applied to the independent farmers who are citizens of an EU member state (or stateless persons having their domicile in Romania or an EU member state) and wish to establish their permanent residence in Romania. These farmers can buy land without restriction as far as they can prove their ability to farm.
• Foreigners who establish a firm in Romania can buy agricultural land without restriction if they establish a domestic legal entity, regardless of the origin of their capital.
• In some cases, even foreign legal companies are allowed to acquire agricultural and forestry land. A commercial company, either resident or non-resident legal entity, can acquire any real rights on immovable assets to the extent necessary for carrying out its activities, according to its social objectives, while respecting the legal provisions.
After the expiration of these restrictions, the abovementioned countries will follow the regulations of the European Union.
Having studied the cases of the abovementioned states, it becomes evident that three (Poland, the Czech Republic, Romania) of the four new member states of the European Union have indeed set restrictions upon the alienation of agricultural lands to foreign citizens. However, these restrictions did not represent complete bans; this was not the case even before their accession to the European Union. These states applied some exemptions which allowed foreign nationals to acquire agricultural lands. The restrictions have been maintained in these countries after their accession to the European Union as well, in the transitional period, but even in this case an extensive amount of exceptions have been made. As for Hungary, severe debates were held on the matter during 1990s and a final decision was made in 2001 according to which the restrictions would be maintained for another seven years after the accession to the European Union. However, these would not serve as prohibitions and foreign nationals would be allowed to acquire land provided they met specific criteria.
The research carried out by us revealed that the restrictions in three of the four countries mentioned by the MP did not qualify as prohibitions either before or after their accession to the European Union. As for the fourth country (Hungary), three years prior to its accession to the EU the decision was made that in the transition period exceptions would be applied alongside with the restrictions.
Accordingly, bearing in mind the fact that Gigla Agulashvili brings the examples of the abovementioned states in order to justify the banning of the alienation of agricultural lands to foreign nationals (the moratorium until 2014 bans the acquisition of land by foreigners without allowing any exemptions), we believe these examples to be irrelevant to the case. In Georgia we witness a case of a complete prohibition while the aforementioned European Union member state countries imposed restrictions and not prohibitions.
Considering the described context, we conclude that Gigla Agulashvili’s statement is MOSTLY FALSE.
Editor’s note: After the publication of the initial version of this article, we spoke to Gigla Agulashvili. The Deputy disagreed with our research and declared that in the past the abovementioned countries had entirely prohibited the alienation of land to foreign nationals. We asked the MP to present his arguments in writing and provide the documentation supporting them for examination after which we would change our ruling in the case of being reassured of the opposite. Despite the fact that Mr Agulashvili has not provided the requested arguments and documentation, we still decided to look deeper into the matter and explore the details of the issue. Following our research, the ruling of FactCheck remains unchanged.