2013 წლის 30 ივლისს პარლამენტის რიგგარეშე სხდომაზე სახალხო დამცველმა, უჩა ნანუაშვილმა, დეპუტატებს 2012 წლის საპარლამენტო ანგარიში „ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა საქართველოში“ გააცნო. ანგარიშის წარდგენის შემდეგ სახალხო დამცველმა პარლამენტის წევრების კითხვებსაც უპასუხა.
ნანუაშვილს კითხვა „ქართული ოცნების“ წევრმა, ზურაბ აბაშიძემაც დაუსვა. იგი პატიმრობაში მყოფი ვანო მერაბიშვილის მდგომარეობით დაინტერესდა და სახალხო დამცველს სთხოვა განემარტა, თუ რატომ არ ეძლევა ყოფილ პრემიერ მინისტრს ოჯახის წევრების ნახვის საშუალება. უჩა ნანუაშვილმა დეპუტატის შეკითხვაზე შემდეგი პასუხი გასცა: „ჩვენი წარმომადგენლები რამდენჯერმე იმყოფებოდნენ მასთან [ვანო მერაბიშვილთან]. შემიძლია გითხრათ, რომ მას პრობლემები არ აქვს... მას ჰქონდა სურვილი შეხვედროდა ოჯახის წევრებს, თუმცა მოქმედი კანონმდებლობა, სწორედ ის, რომელიც წინა ხელისუფლების დროს არის მიღებული, კრძალავს ოჯახის წევრების ვიზიტებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მანამ, სანამ გამოძიება არ არის დასრულებული.“
ფაქტ–მეტრი დაინტერესდა, კანონით მართლაც აკრძალულია თუ არა წინასწარ პატიმრობაში მყოფი პირის მონახულება მისი ოჯახის წევრების მიერ.
ჩვენ დავუკავშირდით სახალხო დამცველს და ვთხოვეთ დაეზუსტებინა, კონკრეტულად რომელ კანონს გულისხმობდა განცხადების გაკეთებისას. უჩა ნანუაშვილმა გვაცნობა, რომ აღნიშნული საკითხი საპროცესო კანონმდებლობით რეგულირდება. პასუხის მიღების შემდეგ ჩვენ გამოვიკვლიეთ „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი“, თუმცა, აღმოჩნდა, რომ ეს საკანონმდებლო აქტი ბრალდებულის პაემანთან დაკავშირებულ საკითხებს არ არეგულირებს.
2010 წლის 1 ოქტომბრიდან ძალაში შევიდა „პატიმრობის კოდექსი“, რომლის მე–17 მუხლის თანახმად აკრძალულია ბრალდებულის (ვანო მერაბიშვილს სწორედ ბრალდებულის სტატუსი აქვს), ან მსჯავრდებულის სრული იზოლაცია. ბრალდებულს წერილობითი თხოვნის საფუძველზე შეიძლება მიეცეს ოჯახის წევრების ნახვის საშუალება. ამავე კოდექსის გარდამავალი 123–ე მუხლი, რომელიც 2014 წლის 1 იანვრამდეა ძალაში, გვეუბნება, რომ ბრალდებული 1 თვის განმავლობაში სარგებლობს არა უმეტეს 4 ხანმოკლე პაემნის უფლებით, პროკურორის ან გამომძიებლის ნებართვის საფუძველზე.
ის რომ ბრალდებულს კანონი ოჯახის წევრების ნახვას არ უკრძალავს, იურიდიული დახმარების სამსახურმაც დაგვიდასტურა. ჩვენთვის მოწერილ წერილში ნათქვამია, რომ მსგავსი აკრძალვა არ არსებობს. ამასთან, როდესაც პირს აღმკვეთი ღონისძიების სახით შეფარდებული აქვს პატიმრობა და საქმეზე მიმდინარეობს გამოძიება, ბრალდებულის ნახვის უფლებაზე ნებართვას საქმეზე ზედამხედველი პროკურორი გასცემს.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, კანონში ბრალდებულის პაემნის აკრძალვა არ არსებობს და უჩა ნანუაშვილის განცხადება არაზუსტია. თუმცა, გასათვალისწინებელია ისიც, რომ პრაქტიკაში ბრალდებულს შეიძლება მართლაც არ მიეცეს ოჯახის წევრებთან შეხვედრის უფლება პროკურორის ან გამომძიებლის მიერ დაწესებული შეზღუდვის გამო (იმ შემთხვევაში თუ ბრალდების მხარე მიიჩნევს, რომ ბრალდებულის პაემანი გამოძიების ინტერესებს დააზარალებს). ამ კონტექსტის გათვალისწინებით, ჩვენ სახალხო დამცველის განცხადებას ფაქტ–მეტრის ყველაზე დაბალი გრადაციით („ტყუილი“) არ ვაფასებთ და ვასკვნით, რომ უჩა ნანუაშვილის განცხადება: „ვანო მერაბიშვილს ჰქონდა სურვილი შეხვედროდა ოჯახის წევრებს, თუმცა მოქმედი კანონმდებლობა კრძალავს ოჯახის წევრების ვიზიტებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მანამ, სანამ გამოძიება არ არის დასრულებული“, არის მცდარი.

At the ad hoc session of the Parliament of Georgia held on 30 July 2013, Ucha Nanuashvili, the Ombudsman of Georgia, presented to deputies the report of 2012 on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia. Following the presentation, the Public Defender answered the questions of MPs.
Nanuashvili was asked a question by Zurab Abashidze, member of the Georgian Dream. He wondered about the situation of Vano Merabishvili and asked for explanations from the Ombudsman on why the former Prime Minister was not allowed to see his family members. Ucha Nanuashvili responded to the question as follows: “Our representatives have visited him [Vano Merabishvili] on various occasions and I can assure you that he has no problems... He wished to see his family members, but the existing legislation, precisely the one, adopted while the previous government was in power, forbids the visits of family members in the penitentiary establishments prior to termination of the investigation.”
FactCheck inquired whether or not the individuals in pre-trial detention are refused the right of seeing family members.
We contacted the Ombudsman and inquired to which law he was referring while making the abovementioned statement. Ucha Nanuashvili informed us that this issue was regulated by the Criminal Procedure Code. We examined the Criminal Procedure Code of Georgia, but found that it presents no regulations on visiting the defendants by family members.
The Article 17 of the Imprisonment Code, which was put into force on 1 October 2010, bans a complete isolation of a defendant (the status Vano Merabishvili was given) or a convicted prisoner. A defendant can be given a right to see family members based on a written request. In the same code, Transitional Article 123, which is in force until 1 January 2014, defines that a defendant is allowed to have no more than 4 short visits throughout a month, upon a permission from a prosecutor or an investigator.
The fact that the law does not prevent the defendants from seeing the family members was confirmed by the Legal Aid Service of Georgia. A letter from the Legal Aid Service states that no prohibition of that sort exists, although, when an individual is charged with imprisonment as a preventive measure and the investigation is in progress, permission for the visit of the defendant is issued by the prosecutor working on the case.
As noted above, the law imposes no prohibition of visits to the defendant and therefore Ucha Nanuashvili’s statement is inaccurate. Although, it should be taken into consideration that the defendant can indeed be refused the right of seeing the family members based on the decision of the prosecutor or the investigator (provided the prosecution’s side finds a visit of the defendant to be harmful for the purposes of investigation). Considering this circumstance, we don’t rate the Ombudsman’s statement with our lowest rating - LIE. Instead, we conclude that the statement of Ucha Nanuashvili: “Vano Merabishvili wished to see his family members, but the existing legislation, precisely the one adopted while the previous government was in power, forbids the visits of family members in the penitentiary establishments prior to termination of the investigation,” is FALSE.