2013 წლის 26 ივნისს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საქართველოს აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი დროებითი კომისიის ანგარიშის წარდგენისას, მთავარმა მომხსენებელმა ნოდარ ებანოიძემ (ხარაგაულის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატი, ფრაქცია „ქართული ოცნება“) კონტროლის პალატაში საშტატო ერთეულების ხელოვნურად გაზრდის ფაქტზე ისაუბრა. მისი თქმით, 2012 წელს აღნიშნულ სტრუქტურაში ოფიციალურად დამტკიცებულ საშტატო ნუსხასთან შედარებით რეალურად ბევრად ნაკლები ადამიანი მუშაობდა. ხოლო ის თანხა, რომელიც არარსებული თანამშრომლებისთვის ხელფასის სახით იყო გაწერილი, პრემირებისთვის გამოიყენებოდა.
ნოდარ ებანოიძის საპასუხოდ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, გიორგი ვაშაძემ, განაცხადა: „რაც შეეხება თანამშრომლების შტატების გაბერვას, ბატონო ნოდარ, თქვენს რაიონში, საიდანაც თქვენ ბრძანდებით მაჟორიტარი დეპუტატი, 130 ადამიანი მუშაობდა არჩევნებამდე, ახლა მუშაობს 240 ადამიანი. აი, ეს არის რეალურად თანამშრომლების შტატების გაბერვა“.
გიორგი ვაშაძესთან საუბრისას დავაზუსტეთ, რომ განცხადებისას მან ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგეობა და საკრებულო ერთად იგულისხმა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, 2012 წლის არჩევნების შემდეგ, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში თანამშრომელთა რაოდენობა მართლაც გაიზარდა თუ არა და გიორგი ვაშაძის განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა. ინფორმაციის დასაზუსტებლად ჩვენ ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და საკრებულოს მივმართეთ.
ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილემ, კობა გოგსაძემ, სატელეფონო საუბრისას განგვიმარტა, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საკრებულოში დასაქმებულთა რაოდენობა არ შეცვლილა. საკრებულოს 27 დეპუტატი ჰყავს, მათგან სამუშაო ადგილი არცერთს არ დაუტოვებია და რადგანაც ის არჩევითი ორგანოა, არც ვინმე დამატებია. რაც შეეხება საკრებულოს აპარატს, აქ არჩევნებამდე 9 ადამიანი იყო დასაქმებული და ეს მაჩვენებელი დღემდე იგივეა.
თანამშრომელთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ხარაგაულის რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდანაც გამოვითხოვეთ. ოფიციალურ დოკუმენტში მითითებულია, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში სულ 154 თანამშრომელი იყო დასაქმებული. 2013 წლის 9 ივლისის მონაცემებით კი 137 საშტატო ერთეული ფიქსირდება. თუმცა, ამას ხელშეკრულებით აყვანილი 56 თანამშრომელი ემატება, რომლებიც ხელშეკრულების ვადის დასრულებისთანავე დაკავებული სამუშაო ადგილებიდან ავტომატურად გათავისუფლდებიან. ანუ, დღეის მონაცემებით, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში სულ 193 თანამშრომელია დასაქმებული.
ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგებელთან, კობა ლურსმანაშვილთან საუბრისას გავარკვიეთ, რომ ხელშეკრულებით დამატებითი კადრების აყვანა რამდენიმე ფაქტორმა განაპირობა. კერძოდ, შეიქმნა სტიქიით დაზარალებულთა დახმარების, ასევე ჯანდაცვისა და სოციალური სფეროს მუშა ჯგუფები, რომლებიც აღნიშნული მიმართულებით გარკვეულ კვლევით სამუშაოებს ატარებენ. აგრეთვე, იქიდან გამომდინარე, რომ არსებული კონტიგენტი საკმარისი არ აღმოჩნდა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ბრძანებულებით სამაშველო სამსახურში დასაქმებულთა რაოდენობაც გაიზარდა.
როგორც ზემოთ ვნახეთ, ამ მომენტისათვის ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში ჯამში 36 ადამიანია დასაქმებული (27 დეპუტატი და 9 აპარატის თანამშრომელი), ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში კი - 193 (აქედან 137 საშტატო ერთეულია, ხოლო 56 კი ხელშეკრულებით აყვანილი დროებითი თანამშრომელი). მთლიანობაში კი დღეისათვის ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში სულ 229 თანამშრომელი მუშაობს.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე, ხარაგაულის რაიონის მუნიციპალიტეტში (საკრებულოსა და გამგეობაში ერთად) ჯამში მუშაობდა 190 და არა 130 თანამშრომელი, ამ მომენტისათვის კი მუნიციპალიტეტში დასაქმებულთა რაოდენობა მთლიანობაში არის 229 და არა 240. წინა წელთან შედარებით თანამშრომელთა რაოდენობრივი ზრდა მართლაც ფიქსირდება, თუმცა, არა ისეთი, როგორზეც გიორგი ვაშაძემ მიუთითებს. ამასთან, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის ოფიციალურ ინფორმაციას მიხედვით, ზრდა არა საშტატო ერთეულის მატებამ, არამედ დროებითი თანამშრომლების დაქირავებამ განაპირობა. მიუხედავად ამისა, ზრდა მაინც ფიქსირდება და გიორგი ვაშაძეს განცხადებაში არ დაუკონკრეტებია, რაოდენობის მატება ხელშეკრულებით აყვანილ თანამშრომლებზე მოდიოდა თუ შტატების დამატებაზე.
ამრიგად, ოფიციალურად მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ გიორგი ვაშაძის განცხადება: „რაც შეეხება თანამშრომლების შტატების გაბერვას, ბატონო ნოდარ [ებანოიძე], რაიონში, საიდანაც თქვენ ბრძანდებით მაჟორიტარი დეპუტატი, 130 ადამიანი მუშაობდა არჩევნებამდე, ახლა მუშაობს 240 ადამიანი“, არის ნახევრად სიმართლე.
„რაც შეეხება თანამშრომლების შტატების გაბერვას, ბატონო ნოდარ [ებანოიძე], რაიონში [ხარაგაული], საიდანაც თქვენ ბრძანდებით მაჟორიტარი დეპუტატი, 130 ადამიანი მუშაობდა არჩევნებამდე, ახლა მუშაობს 240 ადამიანი“

At the plenary session held on 26 June 2013, Nodar Ebanoidze, Majoritarian Deputy from the Georgian Dream faction, presented a report prepared by the Temporary Committee which inspected the work of the State Audit Office in 2012. In the report, Ebanoidze outlined an artificial growth in the number of employees witnessed in the Chamber of Control [State Audit Office]. As it follows from his speech, the number of those who were officially listed as the employees of the abovementioned institution in 2012 was much larger than the number of those who were actually working there. The funds intended for the salaries of non-existent employees were used up by the means of awarding bonuses.
Reflecting upon Nodar Ebanoidze’s statement, Giorgi Vashadze, Member of the United National Movement, declared: “As for the bloated number of employees, Mr Nodar [Ebanoidze], prior to the elections, only 130 people were employed in the constituency which you represent as a Majoritarian Deputy [Kharagauli] whereas now the number of employees has increased to the point of 240. Well, this indeed represents an example of a bloated list of employees.”
During a private conversation with Giorgi Vashadze, we ascertained that his announcement referred to both the Council as well as the Assembly of the Kharagauli Municipality in terms of the number of employees.
FactCheck inquired into the matter of the increase in the number of employees in the Kharagauli Municipality and set out to check the accuracy of Giorgi Vashadze’s statement. For this purpose we contacted the Council and the Assembly of the Kharagauli Municipality.
During our telephone conversation, the Deputy Head of the City Assembly, Koba Gogsadze, informed us that the number of employees in the Municipality Assembly has not changed since the elections. The Assembly has 27 deputies, none of whom has left the post; furthermore, considering the fact that the institution is comprised of elected members, no one has joined it either. We witness a similar situation in the Council where the number of people employed stayed unchanged following the elections and amounts to nine.
We also retrieved information about the number of employees from the Kharagauli Municipality Council. An official document states that the Municipality Council employed 154 people prior to the Parliamentary elections of 2012. By 9 July 2013, on the other hand, we witness the staff consisting of 137 employees. Although the abovementioned number has increased by 56, people hired under contract and for only certain periods of time and not included in the permanent staff must also be taken into consideration. Consequently, the Kharagauli Municipality Council currently employs 193 individuals.
After speaking to the Municipality Governor, Koba Lursmanashvili, we learned that various factors created the need for hiring additional people under contract. Specifically, working groups were created for tackling certain social and health issues as well as for providing help to people affected by natural disasters. These groups perform research in the corresponding fields and the existing number of employees proved to be insufficient for this purpose. Consequently, the Ministry of Internal Affairs issued an order for increasing the number of employees.
As described above, the Kharagauli Municipality Assembly currently employs 36 people (27 deputies and nine office workers) and the Kharagauli Municipality Council currently employs 193 (137 of whom are staff members and 56 are employees under contract). Altogether, there are 229 people currently employed by the Kharagauli Municipality.
Before the Parliamentary elections of 2012, the Kharagauli Municipality as a whole (Council and Assembly) employed 190 people instead of 130. At present, however, there are altogether 229 people working at the Municipality instead of 240. The increase in the number of employees is obvious although of a different scale than declared by Giorgi Vashadze. Furthermore, we must take into account the official statement of the Kharagauli Municipality that the increase was not caused by the enlargement of the permanent staff but by the hiring of temporary employees. While the number of people employed by the Municipality has grown, Vashadze did not speculate whether or not the hiring of permanent staff members or contract employees was responsible for the increase in the total number of employees.
Therefore, based on the official information we can conclude that the statement of Giorgi Vashadze: “As for the bloated number of employees, Mr Nodar [Ebanoidze], prior to the elections, only 130 people were employed in the constituency which you represent as a Majoritarian Deputy [Kharagauli] whereas now the number of the employees has increased to the point of 240” is HALF TRUE.