2013 წლის 29 მაისს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა, გიორგი ვაშაძემ, განაცხადა:
„ჯანდაცვის სექტორში აბსურდული დაზღვევა, რომელიც გააკეთეთ თქვენ, ახალმა მთავრობამ, ფაქტობრივად არ ფარავს არაფერს. ჭრილობის ბინტით გადახვევასაც არ ფარავს. მარტო ორი ანალიზი შედის ამ დაზღვევაში. ხალხი ძალიან რთულ მდგომარეობაშია“.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა  2013 წლის 28 თებერვალს ამოქმედდა. საყოველთაო დაზღვევა 6-დან 60-წლამდე საქართველოს ყველა იმ მოქალაქისთვის გავრცელდა, ვისაც ჯანმრთელობის რაიმე სხვა ტიპის დაზღვევა არ ჰქონდა. აღნიშნული დაზღვევის მისაღებად  შემდეგი სახის პროცედურის გავლაა საჭირო: მოქალაქეები აღნიშნულ პროგრამაში ჩართული პოლიკლინიკებიდან სასურველს თავად ირჩევენ და ხელმოწერით ადასტურებენ, რომ გეგმიური ამბულატორიული მომსახურეობის მიღება ამ კონკრეტულ პოლიკლინიკაში სურთ.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ რა ტიპის მომსახურეობას იღებენ ჯანმრთელობის საყოველთაო დაზღვევით მოსარგებლე მოქალაქეები. ჩვენ გადავამოწმეთ, რამდენად შეესაბამება გიორგი ვაშაძის განცხადება სიმართლეს.
საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამით მოსარგებლე პირები უფასოდ იღებენ შემდეგ მინიმალურ სამედიცინო მომსახურეობებს:
- კონსულტაცია ოჯახის ან უბნის ექიმთან; ჯანმრთელობის ცნობის აღება; პროფილაქტიკური აცრების ვაქცინაციით უზრუნველყოფა; საჭიროების შემთხვევაში მომსახურეობა ბინაზე; ლაბორატორიული გამოკვლევები ექსპრეს-დიაგნოსტიკური მეთოდით: შარდის ანალიზი და გლუკოზა სისხლში; ელექტროკარდიოგრაფია საჭიროების შემთხვევაში.
- კლინიკურ-ლაბორატორიული გამოკვლევები ექიმის დანიშნულებით: სისხლის საერთო ანალიზი და შარდის საერთო ანალიზი.
- საჭიროების შემთხვევაში, გადაუდებელი ამბულატორიული (სამედიცინო) მომსახურეობის ულიმიტოდ დაფინანსება.

Giorgi Vashadze, Member of the Parliamentary Minority, stated at the plenary session held on 29 May 2013: "The ridiculous health insurance which you, the new government came up with, does not actually cover anything. It does not even cover bandaging a wound. Just two medical tests are included in this health insurance. People are in very difficult condition."
The Universal Healthcare Programme was launched on 28 February 2013. Universal Healthcare insures all citizens of Georgia aged 6-60 who did not have any type of insurance before. In order to obtain the abovementioned insurance, the following procedure is required:  citizens choose the desired polyclinics involved in the programme and confirm by signing that they want to receive their regular outpatient services in this particular polyclinic.
FactCheck wondered what types of services are offered to the beneficiaries of the Universal Healthcare Programme. We checked the accuracy of the statement made by Giorgi Vashadze.
Beneficiaries of the state-sponsored Universal Healthcare Programme receive the following minimal medical services free-of-charge:
- Consultation with a family or district doctor, obtaining a health certificate, provision of prophylactic vaccination; provision of services at home when necessary, laboratory tests with express-diagnostic method: urine test and blood glucose, electrocardiography when necessary;
- Clinical-laboratory tests prescribed by a doctor: general blood test and general urine test;
- The insurance provides unlimited funding of emergency outpatient (medical) service when necessary;
- Emergency inpatient services (hospitalisation). In the case of hospitalisation, the limit is GEL 15,000.