2012 წლის შემდეგ აეროპორტებში მგზავრთნაკადი 430%-ით გაიზარდა
2012 წელს საქართველოში მოქმედ სამივე საერთაშორისო აეროპორტში ჯამურმა მგზავრთნაკადმა 1.4 მლნ შეადგინა, 2024 წელს 430%-ით მეტი - 7.4 მლნ. თბილისის აეროპორტში ზრდის ტემპმა 290% შეადგინა, ბათუმის აეროპორტში - 463% და ქუთაისის აეროპორტში - 13 000%-ზე მეტი.
2012 წლის სექტემბერში რეკონსტრუქციის შემდეგ ქუთაისის აეროპორტი თავიდან გაიხსნა და მასში ოპერირება ბიუჯეტურმა Wizz Air-მა დაიწყო. საბაზო პერიოდი და ბიუჯეტური ფასები სწრაფი ზრდის წინაპირობა გახდა. 2013 წლის მაისში მთავრობამ ქუთაისის აეროპორტი არამიზნობრივი ხარჯების ჩამონათვალში შეიყვანა.
განცხადებაში შედარება 2012 წელთან გაკეთდა, მაგრამ ზრდა 2013 წლიდან არ დაწყებულა, „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროსაც თბილისისა და ბათუმის აეროპორტებში ყოველწლიურად მნიშვნელოვანი ზრდა ფიქსირდებოდა.
რიცხობრივად სწორი მონაცემის, მაგრამ მნიშვნელოვანი დეტალების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ეკონომიკის სამინისტროს განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ სოციალურ ქსელში პოსტი გამოაქვეყნა აღწერით: „2024 წელი საქართველოს საავიაციო ინდუსტრიისთვის უპრეცედენტო ზრდის და განვითარების წელი იყო. ქვეყნის აეროპორტები ისტორიულ მაქსიმუმს, 7.4 მილიონზე მეტ მგზავრს მოემსახურნენ. სექტორის მართვის ეფექტიანი პოლიტიკის, მთავრობის სწორი სტრატეგიისა და თანმიმდევრული განვითარების შედეგად, 2012 წლიდან დღემდე მგზავრთნაკადი გაიზარდა 430%-ით“.
საქართველოში სულ სამი საერთაშორისო აეროპორტი ფუნქციონირებს, თბილისის, ქუთაისისა და ბათუმის. საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ინფორმაციით, 2024 წელს თბილისის აეროპორტი 4.8 მლნ-ს, ქუთაისის აეროპორტი 1.7 მლნ-ს, ხოლო ბათუმის აეროპორტი 952 ათას მგზავრს მოემსახურა.
გრაფიკი 1: მგზავრთნაკადი აეროპორტებში (ათასი მგზავრი)
წყარო: საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო
2012 წელთან შედარებით, სამივე აეროპორტში ჯამური ზრდა 430%-ს შეადგენს, მათ შორის თბილისის აეროპორტში - 290%-ს, ბათუმის აეროპორტში - 463%-სა და ქუთაისის აეროპორტში - 13 000%-ზე მეტს. 2012 წელს ქუთაისის აეროპორტის წილი 0.9%-ს შეადგენდა, რომელიც 2024 წელს 23%-მდე გაიზარდა. რეკონსტრუქციის შემდეგ ქუთაისის აეროპორტი 2012 წლის სექტემბერში თავიდან გაიხსნა, რომლის პოპულარობა იაფმა უნგრულმა ავიაკომპანია Wizz Air-მა გაზარდა. ქუთაისიდან რამდენიმე ათეული ევროს საფასურად ევროპის ქვეყნების დედაქალაქებში ჩასვლა გახდა შესაძლებელი. საბაზო პერიოდი და ხელსაყრელი საფასო პოლიტიკა ზრდის ორი მთავარი წინაპირობა გახდა. 2018 წელს ქუთაისის აეროპორტი ბათუმის აეროპორტზე მეტ მგზავრს მოემსახურა და მეორე ადგილი დაიკავა. ის დღემდე მეორე ადგილს ინარჩუნებს, გამონაკლისს მხოლოდ 2021 წელი წარმოადგენდა.
2024 წლის მდგომარეობით, 17%-იანი წილით, ავიაკომპანიებს შორის Wizz Air პირველ ადგილზეა. Wizz Air უფრო მეტ მგზავრს მოემსახურა, ვიდრე მეორე და მესამე ადგილზე გასული თურქეთის ავიახაზები და პეგასუსი ერთად.
აეროპორტებში მგზავრთნაკადი ზრდა 2013 წლიდან არ დაწყებულა. თბილისში TAV 2005 წლის ოქტომბრიდან, ხოლო ბათუმში 2007 წლის მაისიდან ოპერირებს. 2006-2012 წლებში თბილისის აეროპორტში მგზავრთნაკადი 115%-ით - 567 ათასიდან 1.2 მლნ-მდე გაიზარდა. ხოლო ბათუმის აეროპორტში 2008-2012 წლებში 109%-ით 81-დან 169 ათასამდე.
უწყების მიერ პოსტში მოყვანილი ინფორმაცია რიცხობრივად სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა თუ შედარება წინა ხელისუფლების პერიოდთან კეთდება, უნდა აღინიშნოს, რომ მგზავრთნაკადი „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროსაც იზრდებოდა. გარდა ამისა, ჯამურ ზრდაში მნიშვნელოვანი წვლილი ქუთაისის აეროპორტმა შეასრულა, რომელიც 2013 წლის მაისში არამიზნობრივ ხარჯად შეფასდა. რიცხობრივად სწორი მონაცემის, მაგრამ მნიშვნელოვანი დეტალების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ეკონომიკის სამინისტროს განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Ministry of Economy: “Passenger traffic at airports has increased by 430% since 2012.”
Passenger traffic at Georgia’s three international airports totalled 1.4 million in 2012 and rose by 430% to 7.4 million in 2024. Growth varied by airport: Tbilisi Airport increased by 290%, Batumi Airport by 463% and Kutaisi Airport by more than 13,000%.
Kutaisi Airport reopened in September 2012 after reconstruction with budget airline Wizz Air beginning operations. The base year and low-cost fares led to rapid growth. The government classified Kutaisi Airport under non‑targeted expenditures in May 2013.
Whilst the Ministry’s statement compares figures with 2012, the growth did not begin solely in 2013. Even during the United National Movement government, Tbilisi and Batumi airports recorded significant annual increases.
Considering that the numerical data are correct but important details were omitted, FactCheck concludes that the Ministry of Economy’s statement is MOSTLY TRUE.
The Ministry of Economy and Sustainable Development published a post on social media stating: “The year 2024 was a year of unprecedented growth and development for Georgia’s aviation industry. The country’s airports served a historic high of over 7.4 million passengers. Passenger traffic has increased by 430% since 2012 as a result of effective sector management, the government’s sound strategy and consistent development.
Georgia has a total of three international airports: Tbilisi, Kutaisi and Batumi. Tbilisi Airport served 4.8 million passengers, Kutaisi Airport 1.7 million and Batumi Airport 952,000 in 2024 according to the Georgian Civil Aviation Agency.
Graph 1: Passenger Traffic at Airports (Thousands of Passengers)
Source: Georgian Civil Aviation Agency
Total passenger traffic across the three airports increased by 430% as compared to 2012, including a 290% rise at Tbilisi Airport, 463% at Batumi Airport and more than 13,000% at Kutaisi Airport. Kutaisi Airport’s share, 0.9% in 2012, grew to 23% by 2024. Kutaisi Airport reopened in September 2012 after reconstruction and its popularity was boosted by the low-cost Hungarian airline Wizz Air which made travel from Kutaisi to several European capitals possible for a few dozen euros. The base year and favourable fare policy were the two main drivers of this growth. Kutaisi Airport served more passengers than Batumi Airport in 2018, securing second place, which it has maintained ever since, except in 2021.
Wizz Air holds a 17% market share as of 2024, making it the largest carrier. Wizz Air served more passengers than Turkey’s two airlines, Turkish Airlines and Pegasus, combined.
Passenger traffic growth at the airports did not start in 2013. TAV has operated Tbilisi Airport since October 2005 and Batumi Airport since May 2007. Traffic at Tbilisi Airport increased by 115% from 567,000 to 1.2 million passengers between 2006 and 2012. Traffic at Batumi Airport grew by 109%, from 81,000 to 169,000 passengers between 2008 and 2012.
Whilst the figures cited in the Ministry’s post are numerically accurate, it should be noted that passenger traffic was also growing under the United National Movement when comparing with the previous government’s period. Additionally, Kutaisi Airport made a significant contribution to overall growth, despite being classified as a non‑targeted expenditure in May 2013. Considering that the numerical data are correct but important details were omitted, FactCheck concludes that the Ministry of Economy’s statement is MOSTLY TRUE.