ფინანსთა სამინისტრომ პარლამენტს 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის პირველადი ვარიანტი წარუდგინა. დოკუმენტი მშპ-ის 5%-იან ზრდაზეა გათვლილი. ნომინალური ეკონომიკის მოცულობა 111 მლრდ ლარით, ბიუჯეტის დეფიციტი 2.5%-ით, ხოლო მთავრობის ვალი მშპ-სთან მიმართებით 35%-ით განისაზღვრა.
შემოსულობები (ყველა შემოსავალი ერთად) 9.9%-ით - 30.3 მლრდ ლარამდე, ხოლო გადასახდელები (ყველა ხარჯი ერთად) 9.1%-ით - 30.5 მლრდ ლარამდე იზრდება.
ბიუჯეტის მთავარი შემავსებელი გადასახადებია. ამ ნაწილში მოსალოდნელი ზრდის ტემპი შედარებით დაბალია და 5.2%-ს შეადგენს. 2025 წლის ბიუჯეტში გადასახადების წილი 79.3%-ია, 2026 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით კი - 76%.
2025 წლის გეგმით, 3.4 მლრდ ლარის ვალის აღებაა გათვალისწინებული, 2026 წლის პროექტის მიხედვით კი 5.2 მლრდ-ის. 1.8-დან 3.4 მლრდ-მდე იზრდება ვალის დაფარვის მაჩვენებელიც, თუმცა საერთო ჯამში ვალდებულებების ცვლილება 300 მლნ-ით - 2.3 მლრდ ლარამდე იზრდება.
5.2 მლრდ-დან 1.8 მლრდ საშინაო ვალია, 3.4 მლრდ საგარეო ვალი. თავად საგარეო ვალში 2 მლრდ ჩვეულებრივი სესხია და 1.4 მლრდ ფასიანი ქაღალდები[1]. საშინაო ვალი მთლიანად ფასიანი ქაღალდების გამოშვებით იქნება აღებული.
ცხრილი 1: შემოსულობები და გადასახდელები სახელმწიფო ბიუჯეტში (მლნ. ლარი)
ასაკრეფი გადასახადებისგან ფინანსთა სამინისტრო გეგმით 5.2%-ით მეტი თანხის მიღებას ელის. ყველაზე მეტად - 10.9%-ით, საშემოსავლო გადასახადიდან ამოსაღები თანხის მოცულობა იზრდება, დღგ - 6.7%-ით. აქციზისა და მოგების გადასახადის შემთხვევაში მოსალოდნელი ნომინალური ზრდა, ინფლაციის საპროგნოზო მაჩვენებელზე ნაკლებია. იმპორტის გადასახადის მოცულობა არ იცვლება. სხვა გადასახადებიდან მისაღები თანხა მცირდება, თუმცა ეს ცალკე გადასახადის სახეობა არაა და მასში გაუნაწილებელი გადასახადებია აკუმულირებული.
ცხრილი 2: საერთო სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გადასახადები (მლნ ლარი)
ზოგიერთი გამონაკლისის გარდა იზრდება თითქმის ყველა მხარჯავი უწყების დაფინანსება. ყველაზე მეტი თანხა - 9.6 მლრდ ლარი - ამჯერადაც ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროზეა გამოყოფილი. ამ თანხიდან ნახევარზე მეტი - 5 მლრდ ლარი, მოსახლეობის საპენსიო უზრუნველყოფაზე დაიხარჯება. 70 წლამდე პირების ასაკობრივი პენსია 20 ლარით - 370 ლარამდე, ხოლო 70 წლიდან პირების პენსია 45 ლარით - 495 ლარამდე იზრდება. 2025 წლის გეგმით, პენსიებზე ბიუჯეტის 16.1%-ია გამოყოფილი, 2026 წლის პროექტის მიხედვით - 16.5%. გარდა იმისა, რომ პენსიები ნომინალურად იზრდება, იზრდება პენსიონერთა რაოდენობაც. 2024 წლის იანვარში პენსიას 840 ათასი ადამიანი იღებდა, იმავე წლის დეკემბერში - 864 ათასი, ხოლო 2025 წლის აგვისტოში - 880 ათასი.
83 მლნ ლარით, 1.7 მლრდ-მდე იზრდება მოსახლეობის მიზნობრივი ჯგუფების სოციალურად დაცვისთვის გამოყოფილი თანხის ოდენობაც. 130 მლნ ლარით, 1.350 მლრდ-მდე იზრდება საყოველთაო დაზღვევის ბიუჯეტიც.
მეორე ადგილზე - 3.1 მლრდ-იანი დაფინანსებით, ინფრასტრუქტურის სამინისტროა. 700 მლნ ლარი საავტომობილო გზების მოვლა-შენახვისთვის დაიხარჯება და ასევე 700 მლნ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობისთვის. წყალმომარაგების სისტემის-აღდგენა-განვითარებას 515 მლნ ლარი უნდა მოხმარდეს, ხოლო საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა-რეაბილიტაციას - 623 მლნ ლარი.
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს დაფინანსება მნიშვნელოვნად 470 მლნ ლარით - 2.6 მლრდ-მდე მცირდება. მოსწავლეების ტრანსპორტით უზრუნველყოფისთვის 2025 წელს 70 მლნ ლარი იყო გამოყოფილი, 2026 წლის პროექტში ამ პუნქტის გრაფაში 0 ლარი წერია. 538-დან 58 მლნ-მდე მცირდება საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების ხელშეწყობის დაფინანსებაც.
თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსება 70 მლნ ლარით,1.8 მლრდ ლარამდე იზრდება, თუმცა ეს ზრდა მთლიანად ხელფასებზე მოდის. შრომის ანაზღაურება თავდაცვის სამინისტროში 832 მლნ-დან 920 მლნ ლარამდე იზრდება. თავდაცვის შესაძლებლობების განვითარებაზე კი პირიქით 45 მლნ ლარით ნაკლები დაიხარჯება და მისი დაფინანსება 330-დან 285 მლნ ლარამდე მცირდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროშიც დაფინანსების ზრდა ძირითადად ხელფასებზე მოდის (იზრდება 967 მლნ-დან 1.072 მლრდ-მდე). ეკონომიკის სამინისტროში - ძირითადად ელექტროგადამცემი ქსელის განვითარებაზე.
ცხრილი 3: სამინისტროებისთვის გამოყოფილი ასიგნებები (მლნ. ლარი)
სამინისტროების გარდა, უმრავლეს შემთხვევაში, ხელფასების ხარჯზე იზრდება სხვა მხარჯავი ორგანიზაციების დაფინანსებაც. სუს-ის დაფინანსება 252-დან 265 მლნ-მდე იზრდება, პროკურატურის - 71-დან 96 მლნ-მდე, სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის - 110-დან 121 მლნ-მდე. საზოგადოებრივი მაუწყებლის დაფინანსება 101 მლნ-ზე ნარჩუნდება, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის კი 129-დან 44 მლნ ლარამდე მცირდება. შემცირება არასაარჩევნო წლით აიხსნება.
რამდენიმე გადამუშავების შემდეგ, ბიუჯეტი საბოლოოდ დეკემბრის მეორე ნახევარში უნდა დამტკიცდეს. როგორც წინა წლების პრაქტიკამ აჩვენა, ძირითადი მიმართულებები არა, მაგრამ ზოგიერთი პუნქტი იცვლება ხოლმე. უმეტეს შემთხვევაში, იზრდება როგორც შემოსულობების, ასევე გადასახდელების მოცულობა.
[1] ფასიანი ქაღალდებით ევრობონდების რეფინანსირებაა დაგეგმილი. 500 მლნ დოლარიანი ევროობლიგაციები მთავრობამ 2008 წელს გამოუშვა, ისინი უკვე ორჯერ 2011 და 2021 წლებში გადაიფარა.

The Ministry of Finance has submitted the initial draft of the 2026 state budget to the Parliament. The document is based on a projected 5% GDP growth. It set the nominal of the economy at GEL 111 billion, the budget deficit at 2.5% and government debt at 35% of the GDP.
Total revenues are expected to rise 9.9% to GEL 30.3 billion whilst total expenditures increase 9.1% to GEL 30.5 billion.
Taxes remain the main source of budget revenue. The projected growth rate in this category is relatively modest at 5.2%. Taxes account for 79.3% of revenues in the 2025 budget as compared with 76% in the 2026 draft.
Debt issuance is planned at GEL 3.4 billion in 2025, increasing to GEL 5.2 billion in the 2026 draft. Furthermore, the amount allocated for debt repayment rises from GEL 1.8 to GEL 3.4 billion whilst overall liabilities grow by GEL 300 million to GEL 2.3 billion.
Of the GEL 5.2 billion in planned debt, GEL 1.8 billon is domestic and GEL 3.4 billion is external. A total of GEL 2 billion is standard loans and GEL 1.4 billion is securities within external debt.[1] Domestic debt will be entirely raised through the issuance of government securities.
Table 1: Revenues and Expenditures in the State Budget (GEL Million)
The Ministry of Finance expects to collect 5.2% more revenue from taxes under the draft budget. The largest increase is projected for income tax, which is expected to rise by 10.9%, followed by VAT at 6.7%. Nominal growth in excise and profit taxes is expected to remain below the projected inflation rate. Revenue from import duties is not expected to change. Whilst collection from other taxes is set to decline, this category does not represent a separate tax type and mainly includes unallocated tax revenues.
Table 2: Major National Taxes (GEL Million)
Funding for nearly all spending institutions is set to increase with few exceptions. The largest allocation – GEL 9.6 billion – again goes to the Ministry of Internally Displaced Persons from Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs. More than half of the aforementioned – GEL 5 billion – is allocated for pensions. The age-based pension for individuals under 70 will rise by GEL 20 to GEL 370 whilst pensions for those 70 and older will increase by GEL 45 to GEL 495. Pensions accounted for 16.1% of the budget in the 2025 budget plan; this share rises to 16.5% under the 2026 draft. In addition to the nominal increase, the number of pensioners is also growing: 840,000 individuals received pensions in January 2024, increasing to 864,000 in December 2024 and 880,000 by August 2025.
Funding for targeted social protection programmes for specific population groups will increase by GEL 83 million to GEL 1.7 billion. The universal health insurance budget will also rise by GEL 130 million to GEL 1.35 billion.
The Ministry of Infrastructure follows with a GEL 3.1 billion allocation with GEL 700 million designated for the maintenance of roads, another GEL 700 million for the construction of high-speed highway, GEL 515 million for the restoration and development of water supply systems and GEL 623 million for the construction and rehabilitation of educational infrastructure.
By contrast, funding for the Ministry of Education, Science and Youth decreases significantly by GEL 470 million to GEL 2.6 billion. Whilst the 2025 budget included GEL 70 million for student transportation, the 2026 draft allocates zero. Funding to support the development of educational and scientific infrastructure falls from GEL 538 million to GEL 58 million.
The Ministry of Defence’s budget rises by GEL 70 million to GEL 1.8 billion with the entire increase allocated to salaries. Wages within the Ministry grow from GEL 832 million to GEL 920 million. Conversely, spending on defence capability development decreases by GEL 45 million – from GEL 330 million to GEL 285 million.
Funding for the Ministry of Internal Affairs also rises primarily for salaries, increasing from GEL 967 million to GEL 1.072 billion. The increase for the Ministry of Economy is mainly allocated to the development of the electricity transmission network.
Table 3: Allocation for Ministries (GEL Million)
Funding for other spending agencies beyond ministries also mostly rises due to salary increases. The State Security Service’s budget grows from GEL 252 million to GEL 265 million, the Prosecutor’s Office from GEL 71 million to GEL 96 million and the Special State Protection Service from GEL 110 million to GEL 121 million. Funding for the Public Broadcaster remains at GEL 101 million whilst the Central Election Commission’s allocation falls from GEL 129 million to GEL 44 million, reflecting a non-election year.
The budget is expected to be finalised in the second half of December following several revisions. Whilst the main allocations generally remain stable, some items are adjusted, as per past practice. Both revenues and expenditures increase in most cases.
[1] The refinancing of Eurobonds through securities is planned. The government issued USD 500 million in Eurobonds in 2008 which have already been refinanced twice in 2011 and 2021.