გიორგი ქადაგიძე: ადამიანი ღარიბად ითვლება, თუ დღეში 6.85 დოლარზე ნაკლები აქვს შემოსავალი. საქართველოში ამ ზღვარს ქვემოთ ცხოვრობს მოსახლეობის ნახევარზე მეტი. ევროკავშირში – 1%-ზე ნაკლები
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, გიორგი ქადაგიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
გიორგი ქადაგიძის მიერ ნახსენები 6.85 PPP დოლარი - ძველი მონაცემია, 2017 წლის სიღარიბის ზღვარი, რომელიც განახლდა. მსოფლიო ბანკის უახლესი მონაცემებით (2023), სიღარიბის ზღვარი საშუალოზე მაღალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისთვის, როგორიც საქართველოა, დღეში 8.30 PPP დოლარია.
მსოფლიო ბანკის უახლესი სტატისტიკის მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობის 49.1% ამ ზღვარს ქვემოთ ცხოვრობს.
რაც შეეხება ევროკავშირის ქვეყნებს, ისინი უმეტესად მაღალი შემოსავლის მქონე ქვეყნები არიან, შესაბამისად,ბევრ ქვეყანაში 8.30 PPP დოლარზე ნაკლებით მცხოვრები მოსახლეობის წილი პრაქტიკულად 0%-ია ან/და 1%. ევროკავშირის ყველა ქვეყნისთვის საშუალო მაჩვენებელი 2%-ია.
ამრიგად, „ფაქტ-მეტრი“ გიორგი ქადაგიძის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
სებ-ის ყოფილმა პრეზიდენტმა გიორგი ქადაგიძემ სოციალურ ქსელში შემდეგი შინაარსის პოსტი გამოაქვეყნა: „მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიით, ადამიანი ღარიბად ითვლება, თუკი ის დღეში 6,85 დოლარზე ნაკლებზე ცხოვრობს... საქართველოში ამ ზღვარს ქვევით ცხოვრობს მოსახლეობის ნახევარზე მეტი, ნახევარზე მეტი! ევროკავშირში ამ ზღვარს ქვევით ცხოვრობს მოსახლეობის 1% ზე ნაკლები“.
მსოფლიო ბანკის განახლებული მონაცემებით, გლობალური სიღარიბის ზღვარი 2021 წლის მსყიდველუნარიანობის პარიტეტზე (PPP) დაყრდნობითაა დადგენილი. აქვე განვმარტავთ, PPP (ანუ მსყიდველუნარიანობის პარიტეტი) გამოიყენება იმისათვის, რომ სხვადასხვა ქვეყნის ვალუტები შედარებადი გახდეს რეალური ფასების გათვალისწინებით. ერთი და იმავე თანხას სხვადასხვა ქვეყანაში განსხვავებული მსყიდველუნარიანობა აქვს და მისი მეშვეობით სხვადასხვა რაოდენობის საქონლისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი. PPP სწორედ ამ განსხვავებებს აბალანსებს და საშუალებას გვაძლევს ქვეყნებს შორის შემოსავლები და სიღარიბის დონე უფრო ობიექტურად შედარებადი იყოს.
დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისთვის სიღარიბის ზღვარი ერთ ადამიანზე დღეში 3 PPP დოლარით, საშუალოზე დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისთვის - 4.20 PPP დოლარით განისაზღვრება, ხოლო საშუალოზე მაღალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისთვის, როგორიცაა საქართველო, ეს ზღვარი თითო ადამიანზე დღეში 8.30 PPP დოლარს შეადგენს. ამ ცვლილებამდე, 2017 წლის PPP-ის მიხედვით, სიღარიბის ზღვარი საშუალოზე მაღალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისთვის დღეში 6.85 დოლარი იყო, დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისთვის - 2.15 დოლარი, ხოლო საშუალოზე დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებისთვის - 3.65 დოლარი.
მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, სიღარიბე და სოციალური უთანასწორობა საქართველოშიც და გლობალურ დონეზეც მწვავე პრობლემად რჩება. დღესდღეობით მსოფლიო მოსახლეობის თითქმის ნახევარი დღეში 8.30 დოლარზე ნაკლებით ცხოვრობს.
საქართველო იმ ქვეყნების რიგშია, რომელიც კლასიფიცირებულია როგორც საშუალოზე მაღალი შემოსავლის მქონე ქვეყანა (upper-middle-income), თუმცა, მსოფლიო ბანკის უახლესი მონაცემები ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში სიღარიბის დონე კვლავ უკიდურესად მაღალია. საქართველოს მოსახლეობის თითქმის ნახევარი სიღარიბეში ცხოვრობს. მსოფლიო ბანკის ბოლო, 2023 წლის მონაცემებით, საქართველოში მოსახლეობის 49.1% დღეში 8.30 PPP დოლარზე ნაკლებით ცხოვრობს, რაც ნიშნავს, რომ ისინი ვერ იღებენ სრულფასოვან კვებას, ჯანდაცვას და განათლებას, ანუ ვერ უზრუნველყოფენ მინიმალურ ადამიანურ საჭიროებებს. გარდა ამისა, უკიდურეს სიღარიბეში (დღეში 3 PPP დოლარზე ნაკლები) იმყოფება მოსახლეობის 5.8%, ხოლო მოსახლეობის 14% დღეში 4.20 PPP დოლარზე ნაკლებს მოიხმარს. აქვე განვმარტავთ, რომ საქსტატის ცნობით, სიღარიბის საერთაშორისო ზღვარი დღეში 8.30 PPP დოლარი თვეში 310.8 ლარს შეესაბამება, 4.20 PPP დოლარი თვეში 157.3 ლარია, ხოლო 3 PPP დოლარი 112.3 ლარია.
გრძელვადიან პერიოდში სიღარიბის საერთაშორისო ზღვრებს მიღმა მცხოვრები მოსახლეობის წილი შემცირებულია (იხილეთ გრაფიკი 1), თუმცა მოსახლეობის თითქმის ნახევარი მაინც სიღარიბეში ცხოვრობს.
გრაფიკი 1: სიღარიბის საერთაშორისო ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი (%)
სიღარიბის აღნიშნული ინდიკატორი - 8.30 PPP დოლარი დღეში, ძირითადად გამოიყენება საშუალოზე მაღალი შემოსავლის (upper-middle income) ქვეყნებისათვის. ევროკავშირის EU ქვეყნები უმეტესწილად მაღალი შემოსავლის კატეგორიაში შედიან და ამ ქვეყნებში თითო ადამიანზე დღიური შემოსავლის დონე 8.30 PPP დოლარზე გაცილებით მაღალია. ამიტომ მსოფლიო ბანკის EU-ს ჯამურ მაჩვენებელს არც აქვეყნებს. თუმცა მონაცემები ცალკეული ქვეყნების მიხედვით აღრიცხულია.
ევროკავშირის ზოგიერთ ქვეყანაში (მაგალითად, ბელგია, შვეიცარია, კვიპროსი, ფინეთი, საფრანგეთი, ირლანდია, ლუქსემბურგი, ნიდერლანდები, სლოვენია) ეს მაჩვენებელი პრაქტიკულად 0%-ს უტოლდება. ეს მაჩვენებელი დაახლოებით 1%-ია ჩეხეთში, გერმანიაში, დანიაში, ავსტრიაში, მალტაში. თუ ევროკავშირის ყველა ქვეყნის მაჩვენებლებს გავასაშუალოებთ, ევროკავშირის 27 ქვეყანაში სიღარიბის საშუალო მაჩვენებელი (დღიურად 8.30 PPP დოლარი) დაახლოებით 2% გამოდის.
საერთაშორისო სიღარიბის სტატისტიკა ერთმნიშვნელოვნად მიუთითებს იმაზე, რომ საქართველოს მოსახლეობის დიდი ნაწილის შემოსავალი ღირსეული ცხოვრებისთვის არასაკმარისია, მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანა საშუალოზე მაღალი შემოსავლის მქონედ ითვლება. ოფიციალური ეკონომიკური ზრდის პარალელურად, სიღარიბის მასშტაბები მიგვანიშნებს სოციალურ უთანასწორობაზე. ამ რეალობის ცვლილება მოითხოვს მიზნობრივ, სტრუქტურულ ეკონომიკურ პოლიტიკას, რომელიც ადამიანის კეთილდღეობაზე იქნება ორიენტირებული.

Giorgi Kadagidze: “A person is considered poor if they earn under USD 6.85 a day. Over half the population falls below this line in Georgia – in the European Union, it is under 1%.”
The USD 6.85 PPP daily poverty line cited by Giorgi Kadagidze is outdated, based on 2017 figures. The updated poverty line for upper-middle-income countries like Georgia is USD 8.30 PPP per day according to the latest World Bank data from 2023.
Current World Bank statistics show that 49.1% of Georgia’s population lives below this threshold.
In contrast, most European Union countries are high-income where the share of people living on less than USD 8.30 PPP a day is nearly zero or around 1%. The EU average stands at 2%.
Thus, FactCheck concludes that Giorgi Kadagidze’s statement is MOSTLY TRUE.
Former President of the National Bank of Georgia, Giorgi Kadagidze, posted on social media: “A person is considered poor if they earn under USD 6.85 a day, according to the World Bank methodology... Over half the population falls below this line in Georgia – more than half! In the European Union, less than 1% live below it.”
Updated World Bank data uses the 2021 Purchasing Power Parity (PPP) to define the global poverty line. PPP adjusts for differences in price levels across countries, making currencies comparable in real terms. It reflects that the same amount of money buys different amounts of goods and services in different countries. Thus, PPP allows for a more accurate comparison of incomes and poverty levels worldwide.
The poverty line for low-income countries is set at USD 3 PPP per person per day, for lower-middle-income countries at USD 4.20 PPP, whilst for upper-middle-income countries, such as Georgia, at USD 8.30 PPP per person a day. The poverty line prior to the aforementioned change for upper-middle-income countries was USD 6.85 per day in 2017 PPP terms, USD 2.15 for low-income countries and USD 3.65 for lower-middle-income countries.
Poverty and social inequality remain a serious problem in Georgia and globally according to the World Bank. Today, almost half of the world’s population lives on less than USD 8.30 per day.
Whilst Georgia is classified as an upper-middle-income country, the latest World Bank data reveals that poverty remains substantially high. Nearly half of Georgia’s population lives in poverty. The World Bank’s latest 2023 data suggests that 49.1% of Georgians survive on less than USD 8.30 PPP per day, meaning they cannot access adequate nutrition, healthcare or education – failing to meet basic human needs. Furthermore, 5.8% live in extreme poverty (under USD 3 PPP a day) and 14% survive on less than USD 4.20 PPP daily. Notably, the international poverty line of USD 8.30 PPP per day equals GEL 310.8 per month, USD 4.20 PPP equals GEL 157.3 and USD 3 PPP equals GEL 112.3, according to GeoStat.
Whilst the share of the population living below international poverty lines has decreased over the longer term (see Graph 1), nearly half of the population still lives in poverty.
Graph 1: Share of Population Under the International Poverty Line
The USD 8.30 PPP per day poverty line is mainly used for upper-middle-income countries. Most EU countries fall into the high-income category with daily incomes well above USD 8.30 PPP. For this reason, the World Bank does not publish a total EU figure but provides data for individual countries.
The poverty rate at this threshold is effectively zero in some EU countries, such as Belgium, Switzerland, Cyprus, Finland, France, Ireland, Luxembourg, the Netherlands and Slovenia. Furthermore, it stands at around 1% in the Czech Republic, Germany, Denmark, Austria and Malta. The poverty rate at USD 8.30 PPP per day is approximately 2%, averaging across all 27 EU countries.