2022-2024 წლებში საშუალო ხელფასი 1300-დან 2217 ლარამდე გაიზარდა
2021 წელს საშუალო ხელფასი 1305 ლარს შეადგენდა, 2024 წელს, წინასწარი მონაცემებით, 2060 ლარს. დასახელებული რიცხვი - 2217 ლარი, 2024 წლის მეოთხე კვარტლის მონაცემებს ასახავს. კვარტლის წელთან შედარება მეთოდოლოგიურად მცდარია. წელი წელთან უნდა შედარდეს, ან კვარტალი/თვე წინა წლის/წლების შესაბამის პერიოდთან.
არასწორი მეთოდოლოგიის გარდა, დასახელებულ რიცხვებს კიდევ ერთი პრობლემა აქვს - ინფლაციის გაუთვალისწინებლობა. 2022-2024 წლებში სამომხმარებლო ფასები ჯამში 13.5%-ით გაიზარდა. შედეგად, თუ ხელფასებს 2021 წლის მუდმივ ფასებში დავითვლით, ის 1305-დან 1813 ლარამდე იქნება გაზრდილი.
ირაკლი კობახიძემ ისე წარმოაჩინა, რომ თითქოს 2021 წლის შემდეგ. 2022-2024 წლებში, ხელფასები 70%-ით გაიზარდა, მაშინ, როცა ნომინალურად ზრდის ტემპმა 58%-ს მიაღწია, ხოლო რეალურმა ზრდის ტემპმა - 39%-ს. „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ერთი მხრივ მეთოდოლოგიური შეცდომა დაუშვა, როცა კვარტალური მონაცემი წლიურს შეადარა და მეორე მხრივ, ინფლაცია უგულებელყო. შედეგად, ხელფასის რეალური ზრდის მაჩვენებელი 1.8-ჯერ გაზრდილად წარმოაჩინა, ვიდრე სინამდვილეშია. აღნიშნულის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
„ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ირაკლი კობახიძემ ეკონომიკაზე და დასაქმებულთა შრომის ანაზღაურებაზე საუბრისას განაცხადა: „საშუალო ხელფასი [2022-2024 წლებში] 1300 ლარიდან გაიზარდა 2217 ლარამდე. შესაბამისად, აშკარაა, რომ ეკონომიკური ზრდა, რომელიც ფიქსირდება ქვეყანაში, აისახება მოსახლეობის ფართო ფენებზე“.
2021 წელს[1] საქართველოში ნომინალური ხელფასი თვეში 1305 ლარს შეადგენდა, 2024 წელს, წინასწარი მონაცემებით, 2060 ლარს. ირაკლი კობახიძის მიერ დასახელებული რიცხვი 2217 ლარი 2024 წლის მეოთხე კვარტლის მონაცემს ასახავს. სეზონური ფაქტორებისა და სხვა დამატებითი გარემოებების გამოსარიცხად, მთლიანი წელი მთლიან წელს უნდა შედარდეს, ან კვარტალი/თვე, წინა წლის/წლების შესაბამის პერიოდს. კვარტლის წელთან შედარება მეთოდოლოგიურად არასწორია. პრაქტიკულად ყოველ წელს მეოთხე კვარტალში ხელფასები მაქსიმალურ მაჩვენებელს აღწევს. თუ 2021 წლის საშუალო ხელფასი 1305 ლარს შეადგენდა, იმავე წლის მეოთხე კვარტალში 1465 ლარი გახდა. შესაბამისად, ან 1305 უნდა შედარდეს 2060-ს თუ წლიური გვაინტერესებს, ან 1465 ლარი 2217-ს, თუ ინტერესის ობიექტს მხოლოდ მეოთხე კვარტალი წარმოადგენს.
სწორი მეთოდოლოგიითაც, 1305-დან 2060 ლარამდე მატება 58%-იანი ზრდაა, რაც სამწლიანი პერიოდისთვის ცუდი არაა, მაგრამ აქ ერთი მნიშვნელოვანი დეტალია გამოტოვებული, ამ ზრდაში ინფლაცია გათვალისწინებული არ არის.
ცხოვრების დონის გაუმჯობესებას რეალური შემოსავლების ზრდა განსაზღვრავს და არა ნომინალურის. გაზრდილი ხელფასით ადამიანს უფრო მეტი პროდუქტისა და მომსახურების შეძენა უნდა შეეძლოს. ლარის ემისიის შემდეგ, 1995 წლიდან დღემდე არ ყოფილა წელი, როცა ნომინალური ხელფასი არ გაზრდილა, მათ შორის კრიზისების დროსაც. 2009 წელს ნომინალური ხელფასი 4%-ით - 535-დან 557 ლარამდე გაიზარდა, 2020 წელს 5.4%-ით - 1130-დან 1190 ლარამდე.
გრაფიკი 1: საშუალო ყოველთვიური დაბეგვრამდელი ხელფასი ეროვნულ ვალუტაში
2022-2024 წლებში სამომხმარებლო ფასები ჯამურად 13.6%-ით გაიზარდა, რამაც რეალური ხელფასების ზრდის ტემპი 3 წელიწადში 58%-დან 39%-მდე შეამცირა. სამომხმარებლო ფასების უცვლელად შენარჩუნების შემთხვევაში, ხელფასები 1305-დან 1815 ლარამდე გაიზრდებოდა.
გრაფიკი 2: საშუალო ყოველთვიური დაბეგვრამდელი ხელფასი ეროვნულ ვალუტაში
მაშინ, როცა მსყიდველუნარიანობის მიხედვით, ხელფასები 39%-ით გაიზარდა - 1305-დან 1813 ლარამდე, ირაკლი კობახიძემ ისე წარმოაჩინა, თითქოს ზრდის ტემპმა 70%-ს მიაღწია და ხელფასი 1300-დან 2217 ლარამდე გაიზარდა.
საშუალო ხელფასი მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ყველა დაქირავებით დასაქმებულის შრომის ანაზღაურებიდან საშუალო შეწონილის მეთოდით ანგარიშდება. საქმიანობის სახეებისა და რეგიონების მიხედვით, ხელფასებს შორის მნიშვნელოვანი სხვაობაა. თბილისში საშუალო ხელფასი ქვეყნის საშუალოზე 17%-ით მაღალია[2], ზოგიერთ რეგიონთან შედარებით კი 70%-80%-ით მეტი.
საქსტატის მონაცემები დასაბეგრ თანხას ასახავს, რასაც უმეტეს შემთხვევაში სავალდებულო წესით ჯერ საპენსიო შენატანი 2% და შემდეგ საშემოსავლო გადასახადის სახით დარჩენილი თანხის 20% აკლდება. საპენსიოსა და საშემოსავლოს დაქვითვის შემდეგ, ხელზე ასაღები თანხა 2021 წლისთვის 1023 ლარამდე, ხოლო 2024 წლისთვის 1614 ლარამდე მცირდება. ხოლო მაშინ, თუ ხელზე ასაღებ თანხასაც 2021 წლის მუდმივ ფასებში დავითვლით - 1421 ლარამდე. გამოდის, რომ 2021 წლის შემდეგ საშუალო ხელზე ასაღები ხელფასი 1023-დან 1614 ლარამდე გაიზარდა, ხოლო თუ მას მუდმივ ფასებში დავითვლით 1023-დან 1421 ლარამდე.
მოსახლეობის დიდი ნაწილისთვის სიტყვა „ხელფასი“ ხელზე ასაღები თანხის ოდენობით განიმარტება, თუმცა, რადგან ოფიციალურ ხელფასს დაბეგვრამდელი თანხა წარმოადგენს, იმ ფაქტს რომ ირაკლი კობახიძეს დაზუსტება არ გაუკეთებია, ვერდიქტზე გავლენა არ მოუხდენია.
„ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ერთი მხრივ, კვარტალი შეადარა წელს, რაც მეთოდოლოგიურად არასწორია და მეორე მხრივ, არ გაითვალისწინა ინფლაცია, რის შედეგადაც რეალურად 39%-ით გაზრდილი ხელფასი 70%-იან ზრდად წარმოჩინდა. აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
[1] ირაკლი კობახიძე სამ წელიწადზე საუბრობდა, რის გამოც შესადარებლად 2021 წელი უნდა იქნას აღებული და არა 2022
[2] მონაცემები 2024 წლის მეოთხე კვარტლის პერიოდს ასახავს. წლიური ჩაშლილი სტატისტიკა ოქტომბერსი გამოქვეყნდება, მაგრამ ტენდენცია წლებია მსგავსია

Irakli Kobakhidze: “The average salary rose from GEL 1,300 to GEL 2,217 between 2022 and 2024.”
The average monthly salary amounted to GEL 1,305 in 2021 and was projected to reach GEL 2,060 in 2024 according to preliminary data. The figure cited – GEL 2,217 – reflects only the data from the fourth quarter of 2024. Comparing quarterly data to annual figures is methodologically incorrect – a proper comparison requires matching periods such as year to year or quarters and months to the corresponding period of previous years.
In addition to the aforementioned methodological issue, Irakli Kobakhidze’s statement fails to account for inflation. Consumer prices rose by a total of 13.5% between 2022 and 2024. As a result, when adjusted for inflation and expressed in 2021 constant prices, the average salary increases from GEL 1,305 to GEL 1,813 over the period.
Irakli Kobakhidze presented the wage increase as 70% since 2021 over the 2022-2024 period; whereas in reality, the nominal growth amounted to 58% whilst real growth was only 39%. On the one hand, he made a methodological error by comparing quarterly data with annual figures and, furthermore, also failed to account for inflation – resulting in an overstatement of real wage growth 1.8-fold. Considering the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.
Commenting on the economy and employee remuneration, Irakli Kobakhidze stated: “The average salary [in 2022-2024] rose from GEL 1,300 to GEL 2,217. Accordingly, it is obvious that the economic growth that is being recorded in the country is reflected in broad segments of the population.”
The nominal monthly salary in Georgia in 2021[1] amounted to GEL 1,305 and was projected to reach GEL 2,060 in 2024 according to preliminary data. The GEL 2,217 figure cited by Irakli Kobakhidze reflects only the data for the fourth quarter of 2024. However, full-year data should be compared to full-year data or specific quarters or months should be compared to the corresponding period of previous years to account for seasonal fluctuations and ensure methodological accuracy. In practice, salaries tend to peak in the fourth quarter. For instance, whilst the average salary in 2021 was GEL 1,305 annually, it rose to GEL 1,465 in the fourth quarter of that year. Therefore, if the focus is on the annual data, GEL 1,305 should be compared to GEL 2,060; if the comparison concerns only the fourth quarter, then GEL 1,465 should be compared to GEL 2,217.
Even with the correct methodology, the increase from GEL 1,305 to GEL 2,060 represents a 58% rise in nominal salary which is a notable growth for over a three-year period. However, a crucial detail is omitted – this figure does not account for inflation.
Improvements in living standards are determined by increases in real income – not nominal. A higher salary should imply that individuals can afford more goods and services. Nominal wages have increased every year since the introduction of the GEL in 1995, including during economic crises. For instance, nominal salaries rose by 4% in 2009 – from GEL 535 to GEL 557; furthermore, they increased by 5.4% in 2020 – from GEL 1,130 to GEL 1,190.
Graph 1: Average Monthly Gross Salaries in GEL
Consumer prices rose by a total of 13.6% between 2022 and 2024, reducing the real wage growth rate over the three-year period from 58% to 39%. Notably, wages would have rose from GEL 1,305 to GEL 1,815 in real terms had consumer prices remained unchanged.
Graph 2: Average Monthly Gross Salaries in GEL
Whilst salaries increased by 39% in purchasing power terms – from GEL 1,305 to GEL 1,813 – Irakli Kobakhidze presented it as though the growth rate had reached 70%, citing a rise from GEL 1,300 to GEL 2,217.
The national average salary is calculated using a weighted average across all employees. However, there are significant variations by economic sector and region. The average salary in Tbilisi is 17% higher than the national average[2] and 70%-80% higher than those of some regions.
GeoStat data reflects gross taxable income from which a mandatory 2% pension contribution and a 20% income tax are deducted in most cases. After these deductions, the take-home salary dropped to GEL 1,023 in 2021 and is projected to reach GEL 1,614 in 2024 – this amounts to GEL 1,421, when also adjusted to 2021 constant prices. This means that the average net salary rose from GEL 1,023 to GEL 1,614 in nominal terms and from GEL 1,023 to GEL 1,421 in real terms between 2021 and 2024.
Whilst many people understand “salary” as the net amount received in cash, the official figure refers to gross income before taxes. However, although Irakli Kobakhidze did not claim to be referring to net income, this did not affect the overall verdict.
On the one hand, Irakli Kobakhidze made a methodological error by comparing quarterly data with annual figures and, furthermore, also failed to account for inflation – resulting in an overstatement of real wage growth from 39% to 70%. Considering the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.
[1] Irakli Kobakhidze was referring to a three-year period, which makes 2021 the accurate baseline for comparison, rather than 2022.
[2] The data reflects the fourth quarter of 2024. Although annual breakdown statistics will be published in October, the trend has been consistent in previous years.