ირაკლი კობახიძე: ბოლო 4 წელიწადში დოლარში დათვლით საქართველოს ეკონომიკა გაორმაგდა
2020 წელს დოლარში დათვლით მშპ-მ ერთ სულ მოსახლეზე 4300 დოლარი შეადგინა, 2024 წელს 2.1-ჯერ მეტი - 9140 დოლარი. დასახელებულ რიცხვებს სამი მნიშვნელოვანი პრობლემა გააჩნია: საბაზო ეფექტი, შედარება პანდემიურ 2020 წელთან გაკეთდა, როცა ეკონომიკა 6%-ზე მეტით შემცირდა; ინფლაციის უგულებელყოფა, შედარება მუდმივის ნაცვლად მიმდინარე ფასებში და გაცვლითი კურსის ეფექტი; კურსის გაუფასურება ან გამყარება მონაცემებს ამახინჯებს, ამიტომ მშპ ეროვნულ ვალუტაში, საქართველოს შემთხვევაში ლარში უნდა იყოს გაზომილი.
თუ მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე 2019 წლის მუდმივ ფასებში ადგილობრივ ვალუტაში დავითვლით, ის 2020-2024 წლებში 46%-ით - 12 250 ლარიდან 18 270 ლარამდე იქნება გაზრდილი, ხოლო 2019-2024 წლებში 34%-ით - 13 665-დან 18 270 ლარამდე.
მიუხედავად იმისა, რომ ოთხ წელიწადში მიმდინარე ფასებში (დოლარში დათვლით) მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მართლაც გაორმაგდა, რეალური მშპ (ერთ სულ მოსახლეზე) ბოლო 5 წელიწადში მხოლოდ 34%-ით გაიზარდა. ფორმალურად სწორად დასახელებული რიცხვების, მაგრამ რიგი მნიშვნელოვანი ფაქტორების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, რამაც რეალური ზრდის ტემპი სამჯერ გაზვიადებულად წარმოაჩინა, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
პირველი არხის გადაცემაში - „აქტუალური თემა“-ში ეკონომიკაზე საუბრისას, „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ირაკლი კობახიძემ განაცხადა: „ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში სწრაფად იზრდება ჩვენი ეკონომიკა. დოლარში საქართველოს ეკონომიკა, სულ მოსახლეზე გაორმაგდა და კიდევ უფრო მეტად გაიზარდა“.
2020 წელს დოლარში დათვლით მშპ-მ ერთ სულ მოსახლეზე 4300 დოლარი შეადგინა, 2024 წელს 2.1-ჯერ მეტი - 9140 დოლარი. დასახელებულ რიცხვებს სამი მნიშვნელოვანი პრობლემა გააჩნია:
1. 2020 პანდემიური წელია, როცა ეკონომიკა შემცირდა. შესადარებლად ან 2019 წელი უნდა იქნას აღებული, ან 2021;
2. 2021-2024 წლებში სამომხმარებლო ფასები ჯამურად 27%-ით გაიზარდა, რამაც ნომინალურ ზრდაზეც იქონია გავლენა. რეალური სურათის დასადგენად, მშპ მუდმივ ფასებში უნდა გაიზომოს;
3. საქართველოში ეროვნულ ვალუტას და გადახდის კანონიერ საშუალებას ლარი წარმოადგენს, მშპ თუ სხვა ქვეყნის ეკონომიკას არ დარდება, ლარში უნდა გაიზომოს.
2020 წელს პანდემიისა და კოვიდრეგულაციების მიზეზით საქართველოს ეკონომიკა 6.3%-ით შემცირდა (ყველაზე მეტად 1994 წლის შემდეგ). დოლარში დათვლით, მთლიანი ეკონომიკა 17.6-დან 16 მლრდ-მდე შემცირდა, ერთ სულ მოსახლეზე გადაანგარიშებით შესაბამისად - 4740-დან 4300-მდე. შედეგად, მართალია, 4 წელიწადში ნომინალურმა ზრდამ 112%-ს მიაღწია, მაგრამ 5 წელიწადში 93% შეადგინა.
გრაფიკი 1: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მიმდინარე ფასებში (აშშ დოლარი)
პანდემიის გამორიცხვითაც, 5 წელიწადში 93%-იანი ზრდა მაინც საუკეთესო შედეგი იქნებოდა, თუმცა აქ კიდევ ერთი პრობლემაა - ინფლაცია. ამიტომ საჭიროა მშპ-ის მუდმივ ფასებში დათვლა. საქსტატს მუდმივ 2019 წლის ფასებში მშპ მხოლოდ ლარში აქვს დათვლილი, მსოფლიო ბანკს მშპ დოლარშიც აქვს დათვლილი, მაგრამ 2024 წლის მონაცემები ჯერ არ არის.
2015 წლის მუდმივ ფასებში დათვლით, 2020-2023 წლებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 33%-ით - 4660-დან 6180 დოლარამდე გაიზარდა, 2019-2023 წლებში 24%-ით - 4980-დან 6180-მდე. იმავე პერიოდში ნომინალურმა ზრდამ 2020-2023 წლებში 93% და 2019-2023 წლებში 75% შეადგინა. მიუხედავად იმისა, რომ 2024 წლის მონაცემი ამ დროისთვის უცნობია, წინა წლების მაგალითის მიხედვით სხვაობა რეალურ და ნომინალურ ზრდებს შორის მაინც მკაფიოა.
გრაფიკი 2: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მიმდინარე და მუდმივ ფასებში (აშშ დოლარი)
მშპ-ის მიმდინარე ფასებში და თან უცხოურ ვალუტაში დათვლით, გაცვლითი კურსის უგულებელყოფაც ხდება. კურსის ეფექტით ეკონომიკური ზრდის ტემპი ხან გაზვიადებულად წარმოჩინდება ხან შემცირებულად. უფრო მეტიც, ყოფილა შემთხვევები, როცა რეალური ეკონომიკა გაზრდილა, მაგრამ ლარის გაუფასურების გამო დოლარში დათვლით, შემცირებულა. მაგალითად, 2015 წელს ეკონომიკა 3.5%-ით გაიზარდა, მაგრამ მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 15%-ით - 4830-დან 4090 დოლარამდე შემცირდა. 2019 წელს 6.1%-იანი ზრდის პირობებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მაინც 1.3%-ით - 4800-დან 4740 დოლარამდე შემცირდა. მხოლოდ ამ მონაცემებზე დაყრდნობით მტკიცება, რომ 2015 წელს ეკონომიკა 15%-ით და 2019 წელს 1.3%-ით შემცირდა, არასწორი იქნებოდა. ანალოგიურად, მცდარია მტკიცება, რომ 2022 წელს ეკონომიკა 32%-ითა და 2023 წელს 23%-ით გაიზარდა.
თუ გვაინტერესებს რამდენით გაიზარდა მშპ ერთ სულ მოსახლეზე დროის გარკვეულ შუალედში, მშპ მუდმივ ფასებში და ეროვნულ ვალუტაში უნდა ვიანგარიშოთ.
გრაფიკი 3: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მიმდინარე და მუდმივ ფასებში ეროვნულ ვალუტაში
მუდმივ ფასებში დათვლით, მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 2020-2024 წლებში 46%-ით - 12 250 ლარიდან 18 270 ლარამდე გაიზარდა, ხოლო 2019-2024 წლებში 34%-ით - 13 665-დან 18 270 ლარამდე.
ირაკლი კობახიძემ მართალია, აღნიშნა საანგარიშო ვალუტა, მაგრამ ის აღარ უთქვამს, რომ მშპ-ს მიმდინარე ფასებში ითვლიდა. მხოლოდ მიმდინარე ფასებში მოყვანილმა სტატისტიკამ გააჩინა განცდა, რომ თითქოს ოთხ წელიწადში ეკონომიკა გაორმაგდა, მაშინ, როცა სინამდვილეში ხუთ წელიწადში 34%-ით გაიზარდა. პირველ შემთხვევაში, საჭიროა საშუალო წლიური 19%-იანი ზრდა, ხოლო მეორე შემთხვევაში - 6%-იანი ზრდა. „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ რეალური ეკონომიკის ზრდის ტემპი პრაქტიკულად 3-ჯერ გაზვიადებულად წარმოაჩინა (მაშინაც კი, თუ 2020 წელს შესადარებლად რელევანტურად მივიჩნევთ, ორჯერ გაზვიადებულად). ფორმალურად სწორად დასახელებული რიცხვების, თუმცა ინფლაციის, გაცვლითი კურსის ცვლილებისა და საბაზო ეფექტის უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Irakli Kobakhidze: “Georgia’s economy has doubled in when measured in USD over the past four years.”
Georgia’s GDP per capita measured in USD totalled USD 4,400 in 2020 and had increased 2.1 times to USD 9,140 by 2024. However, these figures have three major issues: the base year, as the comparison is made with the pandemic year of 2020 when the economy shrank by more than 6%; ignoring inflation, as the comparison is made in current rather than constant prices, and the exchange rate effect as depreciation and appreciation distorts the data. The GDP should be measured in the national currency – in Georgia’s case, GEL.
When calculated in local currency at 2019 constant prices, the GDP per capita increased by 46% from GEL 12,250 in 2020 to GEL 18,270 in 2024 and by 34% from GEL 13,665 in 2019 to GEL 18,270 in 2024.
Whilst the GDP per capita in current USD has indeed doubled in four years, real GDP per capita has increased by only 34% over the past five years. Despite the formal accuracy of the presented figures, the omission of several important factors created the misleading impression that real growth was three times higher than it actually was. Considering all the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement as HALF TRUE.
During his visit to the Public Broadcaster’s show, Aktualuri Tema, whilst commenting on the economy, Irakli Kobakhidze stated: “Our economy has been growing rapidly over the past four years. Georgia’s economy per capita has doubled when measured in USD – and increased even more.”
Georgia’s GDP per capita in USD totalled USD 4,300 in 2020 and had increased 2.1 times to USD 9,140 by 2024. However, these figures have three major issues:
1. The pandemic year of 2020 was impacted by economic contraction. A more appropriate base year for comparison would be either 2019 or 2021.
2. Consumer prices in Georgia rose by a cumulative 27% from 2021 to 2024 which affected nominal growth figures. The GDP should be measured in constant prices to assess the real picture.
3. GEL is the country’s legal payment mode. Unless comparing with another country’s economy, the GDP should be measured in GEL – not in a foreign currency.
Georgia’s economy shrank by 6.3% in 2020 due to the pandemic and COVID-related restrictions – the sharpest decline since 1994. The total economy in USD fell from USD 17.6 billion to USD 16 billion whilst the GDP per capita decreased from USD 4,740 to USD 4,300. As a result, although nominal growth over four years reached 112%, the five-year increase amounted to 93%.
Graph 1: GDP Per Capita in Current Prices (USD)
Even excluding the pandemic year, a 93% rise over five years would still represent an exceptional result. However, there is another issue – inflation. Thus, the GDP must be measured in constant prices. GeoStat calculates the GDP in constant 2019 prices but only in GEL. Although the World Bank also provides constant-price data in USD, 2024 figures are not yet available.
Georgia’s GDP per capita increased by 33% from USD 4,660 in 2020 to USD 6,180 in 2023 and by 24% from USD 4,980 in 2019 to USD 6,180 in 2023 when measured in 2015 constant prices. Over the same period, nominal growth reached 93% from 2020 to 2023 and 75% from 2019 to 2023. Whilst 2024 data is not yet available, the gap between real and nominal growth in previous years clearly illustrates the difference.
Graph 2: GDP Per Capita in Current and Constant Prices (USD)
The impact of the exchange rate is disregarded when the GDP is calculated in current prices and in a foreign currency. This can lead to a distorted picture of economic growth – sometimes appearing overstated and other times understated. There have been cases where the real economy grew but the GDP measured in USD declined due to the depreciation of GEL. For instance, the economy grew by 3.5% in 2015 but the GDP per capita declined by 15% – from USD 4,830 to USD 4,090. Despite a 6.1% real growth in 2019, the GDP per capita still fell by 1.3% – from USD 4,800 to USD 4,740. Hence, it would be incorrect to claim that the economy shrank by 15% in 2015 or 1.3% in 2019 based solely on these figures. Similarly, it is misleading to assert that the economy grew by 32% in 2022 and 23% in 2023.
If we want to understand the growth in the GDP per capita over a certain period, it must be calculated in constant prices and in the national currency.
Graph 3: GDP Per Capita in Current and Constant Prices (GEL)
The GDP per capita increased by 46% from GEL 12,250 to GEL 18,270 between 2020 and 2024 and by 34% from GEL 13,665 to GEL 18,270 between 2019 and 2024 when measured in constant 2019 prices.
Whilst Irakli Kobakhidze named the reporting currency, he did not mention that the GDP was calculated in current prices. Presenting statistics only in current prices created the impression that the economy had doubled in four years whereas in reality it expanded by 34% over five years. The first scenario requires an average annual growth of 19% whilst the second implies a 6% annual growth. Irakli Kobakhidze practically exaggerated the real economic growth rate threefold (even assuming 2020 is a relevant baseline, the growth is still overstated twofold). Despite the formal accuracy of the presented figures, the omission of several important factors created the misleading impression that real growth was three times higher than it actually was. Considering all the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement as HALF TRUE.