მიხეილ ყაველაშვილი: საქართველო ყოველწლიურად უფრო და უფრო მიმზიდველი ხდება ინვესტორებისთვის
ნომინალურად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2022 წელს დაფიქსირდა და მან 2.2 მლრდ დოლარს გადააჭარბა. 2023 წელს ინვესტიციები 15%-ით - 1.9 მლრდ დოლარამდე შემცირდა. 2024 წლის შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ პირველ სამ კვარტალზე არსებობს და ამ სამ კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები დამატებით 40%-ით - 1.6 მლრდ-დან 966 მლნ დოლარამდე შემცირდა.
თანხობრივზე მეტად შემცირებულია ინვესტიციების მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი. 2023 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობამ მშპ-სთან მიმართებით 6.8% შეადგინა, რაც „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. თუ მეოთხე კვარტალში ნახტომისებური ზრდა არ დაფიქსირდა, ეს ფარდობა 2024 წელს კიდევ უფრო ნაკლები იქნება.
პანდემიის შემდეგ ინვესტიციებში რეინვესტირების მაჩვენებელი მკვეთრად გაიზარდა, ახალი ინვესტიციების შემოდინება კი შემცირდა.
2023-2024 წლებში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების თანხობრივი კლების, მათში ახალი ინვესტიციების კლებისა და მშპ-სთან ფარდობის შემცირების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ მიხეილ ყაველაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მცდარი.
მიხეილ ყაველაშვილმა პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას ინვესტიციებზე საუბრისას განაცხადა: „საქართველო ყოველწლიურად უფრო და უფრო მიმზიდველი ხდება ინვესტორებისთვის. რომ არა მშვიდობის უზრუნველყოფა, ჩვენ ვერ შევძლებდით ამ ყველაფერს“.
საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები გრძელვადიანი პერიოდისთვის ერთი გამორჩეული აღმავალი ან დაღმავალი ტრენდით არ ხასიათდება. ხშირად ის უფრო ცალკეულ პროექტებს, ან წილებში მესაკუთრის ცვლილებას უკავშირდება. მაგალითად შეიძლება ბაქო-თბილის-ჯეიჰანის ნავთობსადენი, შაჰ-დენიზის გაზსადენი და ესპანური კომპანიის მიერ ჯივიპის შესყიდვა დასახელდეს.
თუ ბოლო წლებში პანდემიის შემდგომ პერიოდს ავიღებთ, ზრდა მხოლოდ ერთხელ - 2022 წელს ფიქსირდება, 2023 წელს ინვესტიციები 15%-ით შემცირდა. კლება 2024 წლის პირველ სამ კვარტალშიც გაგრძელდა და იანვარ-სექტემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 40%-იანი და 2022 წლის იანვარ-სექტემბერთან შედარებით 50%-იანი ვარდნა დაფიქსირდა.
ინვესტიციები თანხობრივი გამოხატულების გარდა, მშპ-სთან ფარდობაშიც იზომება. ბოლო წლებში ეკონომიკის ზრდისა და ინვესტიციების თანხობრივი კლების ფონზე, ეს ფარდობა ორმაგად შემცირებულია.
2022 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ ნომინალურად რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია და 2.2 მლრდ დოლარს გადააჭარბა, თუმცა თუ დოლარის მსყიდველუნარიანობის ცვლილებას გავითვალისწინებთ, 2007, 2014 და 2017 ინვესტიციები უფრო მაღალ ნიშნულს აღწევდა.
მშპ-სთან მიმართებით თუნდაც „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში 2014-2017 წლებში მდგომარეობა უკეთესი იყო, ვიდრე 2022 წელს, 2023 წელს ეს ფარდობა დამატებით 2.4 პროცენტული პუნქტით შემცირდა.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები
ინვესტიციებმა კლება 2023 წლის მეორე ნახევრიდან დაიწყო. ხუთი კვარტლიდან ოთხ შემთხვევაში ინვესტიციების მაჩვენებელი წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს ჩამორჩა. 2024 წელს, როგორც პირვ კვარტალში, ასევე ორი კვარტლისა და სამი კვარტლის ჯამური მონაცემი 2022-ისა და 2023 წლის ანალოგიურ მეჩვენებლებთან შედარებით შემცირდა. ერთადერთ გამონაკლისს 2024 წლის მეორე კვარტალი წარმოადგენდა, რომელმაც ბალანსის შეცვლა ნახევარწლიურადაც ვერ შეძლო.
გრაფიკი 2: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები კვარტლების მიხედვით (მლნ. აშშ დოლარი)
გარდა იმისა, რომ ინვესტიციები თანხობრივად შემცირებულია, შემცირებულია ახალი ინვესტიციის მაჩვენებელიც და საბოლოო სტატისტიკური მონაცემი ძირითადად რეინვესტირების ხარჯზე ფორმირდება.
გრაფიკი 3: რეინვესტირების მაჩვენებელი პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში
რეინვესტირების მაჩვენებელი მკვეთრად პირველად 2017 წელს ე.წ. ესტონური მოდელის ამოქმედების შემდეგ გაიზარდა. ესტონური მოდელი რეინვესტირებული მოგების გადასახადისგან გათავისუფლებას გულისხმობდა. თუ 2013-2016 წლებში რეინვესტირების მაჩვენებელი საშუალოდ 18%-ს შეადგენდა, 2017-2019 წლებში გაორმაგდა და 37%-ს მიაღწია. კოვიდის შემდეგ 2021-2024 წლებში კი 74%-ს. გასული წლის იანვარ-სექტემბრის მაჩვენებელი 2020 წლის მონაცემებსაც კი აჭარბებს. ზოგადად, რეინვესტირება დადებითი მოვლენაა, მაგრამ ახალი ინვესტიციების სიმცირე გარკვეულ პრობლემებზე მიუთითებს და არა მიმზიდველობის ზრდაზე, როგორც ეს მიხეილ ყაველაშვილმა განაცხადა.
თუ ინვესტიციებს ქვეყნებისა და რეგიონების მიხედვით ჩავშლით, შეერთებული შტატებიდან, ბრიტანეთიდან და ევროკავშირიდან ბოლო წლებში კლებას მივიღებთ. ევროინტეგრაციისადმი სწრაფვა კონსტიტუციაშია ჩაწერილი (მუხლი #78), შეერთებული შტატები კი 2024 წლის დეკემბრამდე საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორს წარმოადგენდა.
გრაფიკი 4: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები იანვარ-სექტემბერი (მლნ. აშშ დოლარი)
2021 წლის პირველ სამ კვარტალში აშშ-დან, ბრიტანეთიდან და ევროკავშირიდან საქართველოში ჯამურად 554 მლნ დოლარის ინვესტიცია შემოვიდა, 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდში - 1.4 მლრდ-ის, 2023 წლის იანვარ-სექტემბერში - 970 მლნ-ისა და და 2024 წლის იანვარ-სექტემბერში - 513 მლნ-ის ანუ უფრო ნაკლების, ვიდრე 2021 წლის ანალოგიურ პერიოდში, მაშინ, როცა კოვიდრეგულაციების ნაწილი ჯერ კიდევ მოქმედებდა.
ბოლო ორი წელია ინვესტიციები თანხობრივად კლებულობს, კიდევ უფრო დიდი ვარდნაა მშპ-სთან მიმართებით. შემცირებულ ინვესტიციებშიც ახალი ინვესტიციების წილი მიზერულია და ძირითადი დატვირთა რეინვესტირებაზე მოდის. კლების მასშტაბი საგრძნობია და ზოგ შემთხვევაში კიდევ უფრო დიდი (მაგ. აშშ-დან, ბრიტანეთიდან და ევროკავშირიდან). უფრო ადრე 2022 წელს მართალია, თანხობრივი რეკორდი დაფიქსირდა, მაგრამ მხოლოდ ნომინალურად, დოლარის მსყიდველუნარიანობის ცვლილების გათვალისწინებით, რეკორდული არც ეს წელი ყოფილა. აქედან გამომდინარე, მიხეილ ყაველაშვილის განცხადება, რომ თითქოს ბოლო წლებში საქართველოს მიმართ დაინტერესება გაიზარდა, „ფაქტ-მეტრმა“ შეაფასა როგორც მცდარი.

Mikheil Kavelashvili: “Georgia is becoming increasingly attractive to investors every year.”
Georgia reached its highest nominal foreign direct investment in 2022, exceeding USD 2.2 billion. However, investments declined by 15% in 2023. Data for 2024 are available only for the first three quarters, indicating an additional 40% drop – from USD 1.6 billion to USD 966 million – as compared to the same period in 2022.
The investment-to-GDP ratio has declined even further than the absolute volume of FDI. Notably, FDI accounted for 6.8% of the GDP in 2023, marking one of the lowest levels recorded under the Georgian Dream’s governance. This ratio is likely to drop even further in 2024 unless there was a substantial surge in the fourth quarter.
The rate of reinvestment in FDI has risen significantly since the pandemic whilst the inflow of new investments has decreased.
Considering the overall drop in FDI in 2023-2024, as well as the decreasing investment-to-GDP ratio, FactCheck concludes that Mikheil Kavelashvili’s statement is FALSE.
Whilst commenting on investments in parliament, Mikheil Kavelashvili stated: “Georgia is becoming increasingly attractive to investors every year. We would not have been able to do this if it were not for ensuring peace.”
Foreign direct investment (FDI) in Georgia does not follow a consistent long-term trend, either upward or downward and, instead, is often tied to individual projects or changes in ownership. Notable examples include the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the Shah Deniz gas pipeline and the acquisition of GWP by a Spanish company.
A rise in FDI was only recorded once, in 2022, when taking the post-pandemic period for analysis of recent trends. Investments decreased by 15% in 2023 and the decline continued into the first three quarters of 2024 with a 40% drop as compared to the same period the previous year and a 50% drop as compared to January-September 2022.
Furthermore, investments are measured not only in absolute terms but also as a ratio to the GDP. This ratio has halved in recent years, highlighting both economic growth and a reduction in investment.
Whilst the volume of FDI reached a peak nominal value of over USD 2.2 billion in 2022, investments in 2007, 2014 and 2017 were higher in real terms when adjusting for changes in the purchasing power of USD.
Moreover, the consecutive four-year period in 2014-2017 was more favourable than 2022 in terms of the investment-to-GDP ratio. This ratio then decreased further by 2.4 percentage points in 2023.
Graph 1: Foreign Direct Investment
Source: National Bank of Georgia, World Bank
Investments began to decline in the second half of 2023. The investment rate lagged behind the same period in the previous year in four out of the five quarters. Both the first quarter and the aggregated data for two and three quarters of 2024 marked a decline as compared to the same periods in 2022 and 2023. The only exception was the second quarter of 2024, which did not significantly affect the overall trend, even on a semi-annual basis.
Graph 2: Foreign Direct Investment by Quarter (USD Million)
In addition to a drop in the absolute value of investments, the rate of new investments has also declined. Consequently, the final level of FDI is primarily driven by reinvestment.
Graph 3: Reinvestment Rate in Foreign Direct Investment
The reinvestment rate increased sharply for the first time in 2017 following the introduction of the so-called Estonian model which exempted reinvested profits from tax. Whilst the reinvestment rate averaged 18% from 2013 to 2016, it doubled to 37% in 2017-2019 and then surged to 74% following the pandemic, in 2021-2024. The level of reinvestment during January-September in the previous year even surpassed the 2020 data. Whilst reinvestment is generally seen as a positive phenomenon, the lack of new investments points to underlying issues rather than an indication of increased attractiveness, as suggested by Mikheil Kavelashvili.
There has been a decline in investments from the United States, the United Kingdom and the European Union in recent years when breaking down investments by country and region. Notably, European integration is outlined in the Constitution of Georgia (Article 78) whilst the United States was a strategic partner until December 2024.
Graph 4: Foreign Direct Investment in January-September (USD Million)
A total of USD 554 million in investment flowed into Georgia from the United States, the United Kingdom and the European Union in the first three quarters of 2021. In contrast, Georgia received USD 1.4 billion from the aforementioned countries in the same period in 2022, USD 970 million in January-September 2023 and USD 513 million in January-September 2024. The figure for 2024 is lower than that of the same period in 2021 when pandemic-related regulations were still in effect.
Investments have been decreasing in monetary value for the last two years whilst its ratio to the GDP has experienced an even greater decline. The share of new investment is minimal even within the reduced investment levels, with the main burden falling on reinvestment. The scale of the aforementioned decline is significant, particularly from the US, the UK and the European Union. Whilst a nominal monetary peak was recorded in 2022, this year did not mark a record when accounting for the change in the purchasing power of USD. Considering all the factors above, FactCheck concludes that Mikheil Kavelashvili’s statement that interest in Georgia has increased in recent years is FALSE.