არჩევნებამდე 48 საათით ადრე ანტიოპოზიციურად მოქმედმა ანონიმურმა TIKTOK არხებმა გამოაქვეყნეს დეზინფორმაციული ვიდეოები, რომ ელექტრონული აპარატებით ამომრჩევლების ხმის იდენტიფიცირება შესაძლებელია
25/10/2024
24 ოქტომბრის ღამეს და 25 ოქტომბრის დილას ოპოზიციის საწინააღმდეგოდ TikTok-ანგარიშებმა კოორდინირებულად გაავრცელეს ვიდეოები (იხილეთ ფოტოანაბეჭდებზე), რომელთა მიხედვითაც, 26 ოქტომბრის არჩევნებში გამოყენებული ელექტრონული აპარატებით შესაძლებელია იმის დადგენა, თუ ვის აძლევს ხმას ამომრჩეველი. იდენტიფიცირების შემდეგ კი იმ ამომრჩევლებს, რომლებიც ოპოზიციური პარტიების მხარდამჭერები არიან, დაიჭერენ. "ფაქტ-მეტრი" ცოტახნის წინ შეუერთდა TikTok-ის ფაქტების გადამოწმების პროგრამას, აღნიშნული ვიდეოებიც ამ პარტნიორობის ფარგლებში იქნა აღმოჩენილი. TikTok-მა ვიდეოები დეზინფორმაციაზე მისი საზოგადოებრივი წესების დარღვევის გამო წაშალა.
რეალურად, კენჭისყრის პროცესის ყველა ეტაპზე ხმის ფარულობა დაცულია. შესაბამისად, მტკიცება, რომ ელექტრონული აპარატების გამოყენებით, ვინმე შეძლებს, დაადგინოს, თუ ვის სასარგებლოდ გააკეთა კონკრეტულმა ამომრჩეველმა არჩევანი, ყალბია.
აღსანიშნავია, რომ თავდაპირველად აღნიშნული მტკიცებით ვიდეო ანტიოპოზიციურმა TikTok-ანგარიშმა „Avoe.ge“ 24 ოქტომბერს, არჩევნებამდე 2 დღით ადრე, გამოაქვეყნა (იხილეთ ფოტო). „Avoe.ge“-ის მიერ გამოქვეყნებულ დეზინფორმაციებზე „ფაქტ-მეტრს“ აქამდეც დაუწერია (იხილეთ სტატიები ბმული 1; ბმული 2; ბმული 3).
საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებში ხმის ფარულობა დაცულია, როგორც იურიდიულად, ასევე ტექნიკურად. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ინიციატივით, არჩევნებზე ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების აუდიტი აშშ-ში რეგისტრირებული და აკრედიტებული კომპანია Pro V&V-ის მიერ ჩატარდა. აუდიტის დასკვნა ადასტურებს, რომ ელექტრონული ხმის მიცემის პროცესი ზედმიწევნით არის რეგულირებული და სტრუქტურირებული ისე, რომ ამომრჩევლის არჩევანი არ იყოს გამჟღავნებული.
ხმის მთვლელი ელექტრონული აპარატი ინტერნეტთან არ არის დაკავშირებული, ამასთან, კავშირი ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატსა და ხმის მთვლელ ელექტრონულ მოწყობილობას შორის არ არსებობს, რაც დაფიქსირებულ ხმას და ამომრჩეველს შორის რაიმე კავშირის დადგენას გამორიცხავს.
ბიულეტენი არ არის დანომრილი და არ შეიცავს ციფრულ ინფორმაციას, რომელიც ამომრჩეველსა და მის არჩევანს პოტენციურად დააკავშირებს. ბიულეტენზე განთავსებული QR კოდი მხოლოდ საარჩევნო ოლქის და საარჩევნო უბნის ნომერს შეიცავს. შესაბამისად, ბიულეტენის კონკრეტულ ამომრჩეველთან ასოცირება შეუძლებელია.
ხმის ფარულობის შესახებ საუბრობს დამოუკიდებელი სადამკვირვებლო ორგანიზაცია, „სამართლიანი არჩევნების და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ (ISFED) და „შეახსენებს მოქალაქეებს, რომ ხმის მიცემა ფარულია და შეუძლებელია ამომრჩევლის მიერ დაფიქსირებული არჩევანის გადამოწმება, მათ შორის, ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით ჩატარებულ საარჩევნო უბნებზეც“.
აქედან გამომდინარე, ბიულეტენზე სპეციალური ნიშნისა და ვერიფიკაციის აპარატსა და ხმის მთვლელ მოწყობილობას შორის კავშირის არსებობის გარეშე, ფიზიკურად შეუძლებელია, საარჩევნო ყუთი (ან რაიმე სისტემა ან ადამიანი) „მიხვდეს“, კონკრეტული ბიულეტენი ვისია და მოქალაქის ხმის ფარულობა დაირღვეს.
აღსანიშნავია, რომ TikTok-ანგარიშები „Avoe.ge”, „Ubralo kartveli“ და „trends.ge“ ანტი-ოპოზიციური ანგარიშებია, რომლებიც ოპოზიციის მადისკრედიტებელი და დეზინფორმაციული შინაარსის მქონე ვიდეოებს ხშირად აქვეყნებენ (1, 2, 3, 4, 5).
ამდენად, მტკიცება, რომ საქართველოს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე ხმის ფარულობა ელექტრონული საარჩევნო ტექნოლოგიების გამო დაცული არ იქნება და ოპოზიციური პარტიების ამომრჩევლებს დააპატიმრებენ, ყალბია და მოსახლეობის შეცდომაში შეყვანას ისახავს მიზნად.

On the night of 24 October and the morning of 25 October, anti-opposition TikTok accounts disseminated videos (see screenshots) claiming that electronic devices used for the 26 October elections can identify who the voters voted for. After identification, voters who supported the opposition will be arrested. We recently became a member of TikTok's fact checking program, and these videos were uncovered through that partnership. TikTok has removed these videos for violating Community Guidelines on misinformation.
In reality, vote secrecy is protected at every stage of the voting process. Therefore, the claim that electronic voting machines can determine who the voters voted for is false.
Notably, the anti-opposition TikTok account Avoe.ge was the first to publish a video with the aforementioned claim on 24 October, two days before the elections (see screenshot). FactCheck Georgia has fact-checked disinformation spread by Avoe.ge in the past (see article link 1; link 2; link 3).
Vote secrecy is protected in the Georgian parliamentary elections, both legally and technically. At the initiative of the Central Election Commission (CEC), an audit of the use of electronic technologies in the election was carried out by the US-registered and accredited company Pro V&V. The audit report confirms that the electronic voting process is carefully regulated and structured so that the voter's choice is not disclosed.
The electronic vote counting device is not connected to the internet and there is no connection between the voter verification device and the electronic vote counting device which excludes any possibility of connecting the voters to recorded votes.
The ballot is not numbered and does not contain digital information that could potentially link the voter to their choice. The QR code placed on the ballot only contains the number of the electoral district and the polling station. Therefore, it is impossible to connect a ballot to specific voters.
The independent monitoring organisation, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), speaks about the vote secrecy and “reminds citizens that voting is secret and it is impossible to verify the choices made by the voter, including with the electronic technologies used at the polling stations.”
Therefore, without the presence of a special mark on the ballot and a connection between the verification device and the vote counting device, it is physically impossible for the ballot box (or any system or person) to determine to whom the particular ballot belongs and violate vote secrecy.
Notably, the TikTok accounts Avoe.ge, Ubralo kartveli and trends.ge are anti-opposition accounts which often spread discrediting content and disinformation about the opposition (1, 2, 3, 4, 5).
Therefore, claims that vote secrecy will not be protected during Georgia’s 2024 parliamentary elections because of the electronic voting devices and that opposition voters will be arrested are false. These claims aim to mislead the public.