ირაკლი კობახიძე: გასული 4 წლის განმავლობაში, 146 ათასი სამუშაო ადგილი შევქმენით
პრემიერი დასაქმებულთა რაოდენობაზე საუბრობს და მიმდინარე წლის II კვარტლის მონაცემებს ადარებს 2020 წლის წლიურ მაჩვენებლებთან. ანუ მონაცემები შედარებულია პანდემიურ პერიოდთან, როდესაც ქვეყანაში სამუშაო ადგილების დაკარგვა განსაკუთრებით მწვავე პრობლემა იყო და დასაქმებულთა რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა. გარდა ამისა, დასაქმების მაჩვენებელში სეზონურობის ფაქტორის გამოსარიცხავად, კვარტალური მაჩვენებლები უნდა შედარდეს შესაბამისი კვარტლის მაჩვენებელთან.
2024 წლის მეორე კვარტლის მონაცემებით, პანდემიამდე პერიოდთან ანუ 2019 წლის ანალოგიურ კვარტალთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 72.2 ათასით არის გაზრდილი. რაც შეეხება წლიურ მაჩვენებლებს, 2023 წლის მონაცემებით, გასული 4 წლის განმავლობაში, დამატებით, მხოლოდ 38.7 ათასი ადამიანი დასაქმდა.
2020-2021 წლებში ანუ პანდემიურ პერიოდში ქვეყანაში დასაქმებულთა რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა. 2022 წლიდან დასაქმების მაჩვენებლების გაუმჯობესების ტენდენციაა, რაც რამდენიმე ფაქტორით არის განპირობებული: პანდემიის პერიოდში დაკარგული სამუშაო ადგილების აღდგენა, ახალი სამუშაო ადგილების შექმნა, რაც ეკონომიკური ზრდის თანმდევი პროცესია და ასევე, სახელმწიფო სექტორში დასაქმების ზრდა, მათ შორის, სოციალურად დაუცველთა დასაქმება ხელოვნურად შექმნილ საზოგადოებრივ სამუშაოებზე და სხვა.
ამრიგად, ირაკლი კობახიძე სტატისტიკურ მონაცემებს მანიპულაციურად ასახელებს და არსებულ პროგრესს მკვეთრად გადაჭარბებულად წარმოაჩენს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი კობახიძის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.
10 სექტემბერს, „ქართული ოცნების“ საარჩევნო სიის პრეზენტაციაზე, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა: „გასული 4 წლის მანძილზე შევქმენით 146 ათასი სამუშაო ადგილი“.
„ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება გადაამოწმა.
პრემიერი თავის განცხადებაში დასაქმებულთა რაოდენობაზე საუბრობს და 2024 წლის II კვარტლის მონაცემებს 2020 წლის წლიურ მაჩვენებელთან ადარებს. ამგვარი შედარება მანიპულაციურია და არსებულ რეალობას გადაჭარბებულად წრმოაჩენს. პირველ რიგში, 2020 წელთან შედარება უმართებულოა, რადგან ეს არის პანდემიური წელი, როდესაც სამუშაო ადგილების დაკარგვა განსაკუთრებით მწვავე პრობლემა იყო და შესაბამისად, დასაქმებულთა რაოდენობაც მკვეთრად შემცირდა. პანდემიის დასრულებას და მისი თანმხლები ეკონომიკური შეზღუდვების მოხსნას ლოგიკურად მოჰყვა პანდემიის პერიოდში დაკარგული სამუშაო ადგილების აღდგენა.
გარდა იმისა, რომ პანდემიის პერიოდთან შედარება მანიპულაციურია, ასევე უმართებულოა კვარტალური მონაცემების წლიურ მაჩვენებელთან შედარება. დასაქმების მაჩვენებელზე სეზონურ დასაქმებას დიდი გავლენა აქვს. ამიტომაც სეზონურობის ფაქტორის გამოსარიცხად, წინა პერიოდებთან მიმართებით გამოვლენილი ტენდენციის სწორად გასაანალიზებლად, კვარტალური მაჩვენებლები წინა წლ(ებ)ის ანალოგიურ კვარტალთან უნდა შედარდეს.
იმისთვის, რომ დასაქმების მაჩვენებლები სწორად გაგვეანალიზებინა, 2024 წლის მეორე კვარტლის მონაცემები პანდემიამდე პერიოდის ანუ 2019 წლის ანალოგიური კვარტლის მაჩვენებელს შევადარეთ. საქსტატის მონაცემებით, ამ პერიოდში დასაქმებულთა რაოდენობა 72.2 ათასით გაიზარდა, რაც პრემიერის მიერ დასახელებულ მონაცემებზე 2-ჯერ ნაკლებია. დასაქმების დონე (დასაქმებულთა პროცენტული წილი შესაბამისი ასაკის (15+) მოსახლეობაში) კი 43.2%-დან 47%-მდე არის გაზრდილი. (იხილეთ გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: II კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობა და დასაქმების დონე (2019-2024 წლები)
ჩვენ ასევე გავაანალიზეთ 2002-2023 წლებში დასაქმების წლიური მაჩვენებლები. 2020-2021 წლებში ქვეყანაში დასაქმების მაჩვენებლები მკვეთრად გაუარესდა, რაც პანდემიის პერიოდში არსებული მკაცრი და ხანგრძლივი ეკონომიკური შეზღუდვებით იყო განპირობებული. 2022 წელს დასაქმების მაჩვენებლები მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა, თუმცა პანდემიამდე პერიოდის მაჩვენებელი ჯერ კიდევ სრულად აღდგენილი არ იყო. 2023 წელს დასაქმების მაჩვენებლები გაუმჯობესდა როგორც წინა წელთან, ისე პანდემიამდე პერიოდთან შედარებითაც. გასული 4 წლის განმავლობაში ანუ 2023 წელს, 2019 წელთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა მხოლოდ 38.7 ათასით არის გაზრდილი. (იხილეთ გრაფიკი 2).
გრაფიკი 2: 2019-2023 წლებში დასაქმებულთა რაოდენობა და დასაქმების დონე
ასევე მნიშვნელოვანია, თუ რა ფაქტორებმა განაპირობა 2022-2024 წლებში ქვეყანაში დასაქმებულთა რაოდენობის ზრდა. პირველ რიგში, პანდემიის დასრულებასა და მისი თანმხლები ეკონომიკური შეზღუდვების მოხსნას ლოგიკურად მოჰყვა პანდემიის პერიოდში დაკარგული სამუშაო ადგილების აღდგენა. გარდა ამისა, დასაქმების ზრდაზე გარკვეული გავლენა იქონია სოციალურად დაუცველთა დასაქმების პროგრამამაც, რომელიც 2022 წლის გაზაფხულზე ამოქმედდა. აღნიშნული პროგრამა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი მიზანი სოციალურად დაუცველი შრომისუნარიანი პირების დასაქმების წახალისებაა, რაც, ძირითადად, ხელოვნურად შექმნილ საზოგადოებრივ სამუშაო ადგილებზე დასაქმებას გულისხმობს. ასევე, ამ პერიოდში იქმნებოდა ახალი სამუშაო ადგილები კერძო სექტორში, თუმცა - არა იმ მასშტაბით, როგორც პრემიერი წარმოაჩენს.
ამრიგად, დასაქმების მაჩვენებლების შედარება პანდემიის პერიოდთან, როდესაც ეკონომიკური შეზღუდვების გამო, ადამიანების გარკვეული ნაწილი ვერ მუშაობდა, მანიპულაციურია და დასაქმების მიმართულებით არსებულ ზრდას გადაჭარბებულად წარმოაჩენს. გარდა ამისა, ასევე უმართებულოა კვარტალური მაჩვენებლის წლიურ მაჩვენებელთან შედარება. რეალური სურათი კი ასე გამოიყურება: 2023 წლის მონაცემებით, გასული 4 წლის განმავლობაში, დამატებით, 38.7 ათასი ადამიანი დასაქმდა. 2024 წლის მეორე კვარტლის მონაცემებით კი, პანდემიამდე პერიოდთან ანუ 2019 წლის შესაბამის კვარტლთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 72.2 ათასით არის გაზრდილი. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ პრემიერის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.

Irakli Kobakhidze: “We have created 146,000 new employment opportunities over the past four years.”
The Prime Minister is discussing the number of employed individuals by comparing data from the second quarter of the current year to the annual figures of 2020. This comparison involves the pandemic year, when job losses were particularly severe, leading to a significant drop in the number of employed individuals. Furthermore, quarterly figures should be compared to those of the corresponding quarter to account for the seasonality effect.
The number of employees increased by 72,200 in the second quarter of 2024 as compared to the same period in the pre-pandemic year of 2019. An additional 38,700 individuals gained employment as of 2023 over the past four years.
The number of employees decreased significantly during the pandemic years of 2020 and 2021. However, there has been a positive trend in employment figures since 2022, which can be explained by several factors: the recovery of jobs lost during the pandemic, creation of new employment opportunities, an increase in public sector jobs, including the employment of socially vulnerable individuals in artificially created jobs, etc.
Thus, the Prime Minister cites statistical information in a manipulative form, significantly exaggerating the actual progress. Therefore, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.
When presenting the list of candidate MPs from the Georgian Dream for the 2024 parliamentary elections on 10 September, Prime Minister Irakli Kobakhidze claimed: “We have created 146,000 new employment opportunities over the past four years.”
FactCheck has examined Irakli Kobakhidze’s statement.
The Prime Minister is discussing the number of employed individuals by comparing data from the second quarter of the current year to the annual figures of 2020. This comparison is manipulative and is aimed at exaggerating the reality. Firstly, it is misleading to compare data to 2020, as it was the pandemic year, when job losses were particularly severe, leading to a significant drop in the number of employed individuals. Consequently, the end of the pandemic and the lifting of economic restrictions logically led to the recovery of jobs previously lost.
In addition to the manipulative comparisons with pandemic data, it is also inaccurate to compare quarterly figures to annual ones. Seasonal employment significantly impacts employment rates, so quarterly figures should be compared to those of the corresponding quarter from previous year(s) to account for seasonal effects and allow a more accurate analysis of tendencies as compared to prior periods.
We compared the data from the second quarter of 2024 to the same pre-pandemic period in 2019 for an accurate analysis of employment metrics. According to GeoStat, the number of employees rose by 72,200 during this period, which is half the amount cited by the Prime Minister. The employment rate (the percentage of employed individuals in the population over 15) increased from 43.2% to 47% (refer to Graph 1).
Graph 1: Employed Individuals and Employment Rates in the Second Quarters of 2019-2024
Furthermore, we examined annual employment rates from 2020 to 2023. Employment metrics in Georgia significantly deteriorated in 2020 and 2021 due to the severe and prolonged economic restrictions during the pandemic. Whilst there was substantial improvement in employment figures in 2022, the pre-pandemic levels had not yet been fully restored. Furthermore, employment improved not only as compared to the previous year but also surpassed the pre-pandemic levels in 2023. An additional 38,700 individuals gained employment as of 2023 over the past four years, from 2019 to 2023.
Graph 2: Employed Individuals and Employment Rates from 2019 to 2023
It is essential to note the factors that contributed to the rise in employment from 2022 to 2024. First, the end of the pandemic and the lifting of economic restrictions logically led to the recovery of jobs previously lost. Moreover, the employment programme for socially vulnerable citizens contributed to the rise in employment. The aforementioned programme is funded from the state budget and aims to support socially vulnerable employable citizens by primarily creating artificial public sector jobs. Whilst new employment opportunities were also created in the private sector in the same period, they did not grow at the rate portrayed by the Prime Minister.
Thus, making comparisons to the pandemic years, when a significant part of the population was unable to work due to economic restrictions, is manipulative and exaggerates the actual progress in employment figures. Furthermore, comparing quarterly data to annual data is misleading. The real picture is as follows: an additional 38,700 individuals gained employment as of 2023 over the past four years; the number of employees increased by 72,200 in the second quarter of 2024 as compared to the same period in the pre-pandemic year of 2019. Considering the analysis above, FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is HALF TRUE.