ბექა ლილუაშვილი: [ხელისუფლებას] მომავალი წლის ბიუჯეტში 400 მილიონი გრანტები აქვთ გათვალისწინებული
ბექა ლილუაშვილის პათოსი საგრანტო დაფინანსების მნიშვნელობასთან დაკავშირებით, სწორია და თავსებადია კონტექსტთან, რომლის ფარგლებშიც გაკეთდა განცხადება. ამავდროულად, „მომავალი“ წელი „2024-2027 წლების ძირითადი ეკონომიკური და ფინანსური ინდიკატორების“ დოკუმენტისათვის (რომელზეც უთითებს განცხადების ავტორი), 2024 წელია და ნაერთი ბიუჯეტის მოსალოდნელი საგრანტო შემოსავლები მართლაც 400 მლნ ლარს შეადგენს. თუმცა, დღეის მდგომარეობით, „მომავალი“ წელი 2025 წელს შეესაბამება, 2025 წლისათვის კი ნაერთი ბიუჯეტის საგრანტო შემოსავალი 2024-2027 წლების დოკუმენტის შესაბამისად, 350 მლნ ლარი, განახლებული 2025-2028 წლების დოკუმენტის შესაბამისად - 300 მლნ ლარია.
აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ ბექა ლილუაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
პარლამენტის წევრმა და პარტია „საქართველოსთვის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ბექა ლილუაშვილმა 4 სექტემბერს „ტვ პირველის“ ეთერში, გადაცემა „დღის ამბებში“ სტუმრობისას, განაცხადა: „მომდევნო წელს იცით რამდენი მილიონის გრანტი აქვთ ჩაწერილი, როგორც ბიუჯეტის დაფინანსების წყარო?! 400 მლნ ლარი. 400 მლნ ლარი მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტში იქნება ჩაწერილი, როგორც მისაღები გრანტების მოცულობა“. აღნიშნული განცხადებით ლილუაშვილი მმართველი გუნდის წევრების, მათ შორის, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის, განცხადებებს გამოეხმაურა, რომლებიც მისაღები გრანტების მნიშვნელობას აკნინებდა.
კონტექსტის თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანია განიმარტოს, რომ მმართველი გუნდის წევრებისგან გრანტების მნიშვნელობის დაკნინებისკენ მიმართული განცხადებები მას შემდეგ გააქტიურდა, რაც „რუსული კანონის“ მიღების პარალელურად, ერთი მხრივ, გაჩნდა მითითებები ორმაგ სტანდარტზე (მთავრობა თავადაც იღებს უცხოეთიდან გრანტებს, მაგრამ ასევე უცხოეთიდან გრანტის მიმღებ ქართულ არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციებს აგენტებად მოიხსენიებს), მეორე მხრივ, ცალკეულმა დონორებმა მთავრობისათვის გამოსაყოფი გრანტების შეჩერებაზე გააკეთეს განცხადებები. შესაბამისად, მმართველი გუნდის წევრების განცხადებები ხელისუფლების ქმედებებით გამოწვეული ზიანის გადაფარვას ემსახურება - მიღებული ზიანის უმნიშვნელოდ წარმოჩენით, მხოლოდ გრანტების მოცულობაზე აპელირებით. სინამდვილეში, უმთავრესი ზიანი ის გაფუჭებული ურთიერთობებია, რომლის ხილული ინდიკატორი გრანტების შეჩერებაა და რაც გრანტის მოცულობისგან განსხვავებით, რიცხვებში გაზმოვადი არ არის.
აქვე აუცილებელია, აღინიშნოს, რომ უცხოეთიდან მისაღები გრანტების წილი ნორმალური ქვეყნის ბიუჯეტში მაღალი ვერ იქნება და ის მხოლოდ პარტნიორებთან თანამშრომლობის ერთ-ერთი მდგენელია. უცხოური პირდაპირი დაფინანსება, გარდა გამონაკლისისა, მხოლოდ შეუმდგარი ქვეყნების ან კვაზი სახელმწიფოებრივი წარმონაქმნების ბიუჯეტში იკავებს მნიშვნელოვან როლს.
საქართველოს შემთხვევაშიც, ბუნებრივია, გრანტების წილი ბიუჯეტში არ არის მაღალი, თუმცა აბსოლუტურ მაჩვენებლებში, ათეულობით მილიონზეა საუბარი, რომლებიც კონკრეტულ მიმართულებებს ხმარდება. თავის მხრივ, გრანტები ხვდება როგორც სახელმწიფო ბიუჯეტში, ასევე ავტონომიური რესპუბლიკებისა და მუნიციპალურ ბიუჯეტებში, საერთო მოცულობას კი ნაერთი ბიუჯეტი ასახავს.
საქართველოს 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის დამტკიცებული პროექტის თანმხლები დოკუმენტის (2024-2027 წლების ძირითადი ეკონომიკური და ფინანსური ინდიკატორები - საბაზო სცენარი) თანახმად, 2024 წელს ნაერთ ბიუჯეტში გრანტების სახით მისაღებ შემოსავლად 400 მლნ ლარი (შემოსავლების 1.64%), 2025-2027 წლებში კი წლიურად 350 მლნ ლარია განსაზღვრული.
მიმდინარე პერიოდში დამუშავებული „2025-2028 წლების ძირითადი ეკონომიკური და ფინანსური ინდიკატორები - საბაზო სცენარის“ თანახმად, 2024 წლის ნაერთ ბიუჯეტში გრანტების სახით მისაღები შემოსავლები ისევ 400 მლნ ლარია (შემოსავლების 1.61%), 2025-2028 წლებში კი წლიურ 300 მლნ ლარამდეა შემცირებული.
გრაფიკზე მოცემულია გრანტების მოცულობა და წილი ნაერთი ბიუჯეტის შემოსავლებში ბოლო პერიოდისათვის.
გრაფიკი 1:ნაერთი ბიუჯეტის საგრანტო შემოსავალი
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, „ქართული ოცნების“ მთავრობის პირობებში - 2013 წლიდან 2023 წლის ჩათვლით, საბიუჯეტო სახსრების სახით საქართველოს ჯამში 4 მლრდ ლარზე მეტი საგრანტო შემოსავალი აქვს მიღებული, რაც ამავე პერიოდის ნაერთი ბიუჯეტის შემოსავლების 2.9%-ს შეადგენს. 2024-2028 წლებში კი ფინანსთა სამინისტროს მიმდინარე პროგნოზით, დამატებით 1.6 მლრდ ლარის საგრანტო შემოსავლის მიღება არის ნავარაუდევი.
აღნიშნული საგრანტო დაფინანსების ფარგლებში, განსახორციელებელი პროექტებისა და დაფინანსების წყაროების საილუსტრაციოდ, მნიშვნელოვანია ცალკეული მაგალითებზე მითითებაც. კერძოდ, მხოლოდ 2024 წელს მისაღები საგრანტო შემოსავლიდან:
ევროკავშირი ჯამში 108 მლნ ლარით აფინანსებს სხვადასხვა პროექტებს, მათ შორის, 63 მლნ ლარით - ინტეგრირებულ ტერიტორიულ განვითარებას, პროგრამა ENPARD-ის ფარგლებში 16.9 მლნ ლარით - პროექტებს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისთვის, 5 მლნ ლარით - აჭარის სოფლების წყალმომარაგებისა და წყალარინების პროექტს,3 მლნ ლარით - ენერგეტიკის რეფორმას საქართველოში (EU-NIF) და სხვა;
გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკი (KFW) ჯამში 20 მლნ ლარით აფინანსებს იმერეთის და ყაზბეგის მუნიციპალიტეტებში კომუნალური ინფრასტრუქტურისა და ბათუმის მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების, ასევე საქართველოში ბიომრავალფეროვნებისა და მდგრადი ადგილობრივი განვითარების ხელშეწყობისა და სხვა პროექტებს;
აღმოსავლეთ ევროპის ენერგოეფექტურობისა და გარემოს დაცვის პარტნიორობის ფონდი (E5P) შესაბამისად, 5.3 მლნ ლარითა და 2 მლნ ლარით, აფინანსებს თბილისსა და საქართველოს მთიან რეგიონებში საჯარო სკოლების რეაბილიტაციისა და ენერგოეფექტურობის გაუმჯობესების პროექტს;
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ტექნიკური მხარდაჭერის ფონდი (EPTATF) 1.2 მლნ ლარით აფინანსებს ქუთაისის წყალარინების პროექტს.
იმის გათვალისწინებით, რომ ბიუჯეტის მოცულობის მიუხედავად, რესურსი შეზღუდულია, მტკიცება, რომ ცალკეული მიმართულებით გაწეული დახმარება უმნიშვნელოა, აბსურდულია. კერძოდ, ცალკე აღებულად 5 მლნ ლარი აჭარის სოფლების წყალმომარაგებისა და წყალარინებისათვის[1] შესაძლებელია საქართველომ საკუთარი სახსრებიდანაც გამოყოს სხვა პროგრამის შეკვეცის ხარჯზე, თუმცა ანალოგიური პრობლემა სხვა რეგიონებშიც დგას და „გამოთავისუფლებული სახსრები“ შესაძლებელია არა მთავრობისავე ქმედებით გამოწვეული ზიანის ასანაზღაურებლად, არამედ სხვა რეგიონში ანალოგიური პრობლემის გადასაჭრელად ყოფილიყო მიმართული, ისევე, როგორც იმავე პროგრამის გასაგრძელებლად, რომლის ხარჯზეც თეორიულად შეიძლება „გამოთავისუფლდეს“ სახსრები.
[1] პროგრამა მოყვანილია მაგალითის სახით აღქმის გასამარტივებლად. ფაქტ-მეტრი არ ფლობს ინფორმაციას აღნიშნული პროექტის დაფინანსების შესაძლო შეჩერების შესახებ.

Beka Liluashvili: “[The government] has projected GEL 400 million in grants for the upcoming year’s budget.”
Beka Liluashvili’s views regarding the importance of grant funding is accurate and relevant to the context under which the statement was made. However, The claim referred to the projections for the “upcoming year 2024”, which align with the projected grant revenue of GEL 400 million, outlined in the document – Main Economic and Financial Indicators for 2024-2027 (for which the “upcoming year” was 2024). However, the “upcoming year” is 2025 as of today, for which the initial projected grant revenue (according to the document “Main Economic and Financial Indicators for 2024-2027”) amounted to GEL 350 million, but this figure has been revised to GEL 300 million in the updated version of the document “Main Economic and Financial Indicators for 2025-2028”.
Considering the aforementioned, FactCheck concludes that Beka Liluashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
During an appearance on the TV Pirveli show Dghis Ambebi (News of the Day), a member of the parliament and one of the leaders of the For Georgia political party, Beka Liluashvili, stated: “Do you know what the grants to be received in the upcoming year amount to? Grants totalling GEL 400 million are projected for the upcoming year’s state budget, to be allocated as a part of budget financing.” Liluashvili made this statement whilst addressing comments by ruling party representatives, including Irakli Kobakhidze, who had downplayed the importance of grants.
For context, it is essential to clarify that the statements minimising the importance of grants by members of the ruling party have become more prominent following the adoption of the Russian-style law. On one hand, there have been suggestions of double standards (the government receives foreign grants itself, whilst still labelling Georgian non-governmental organisations and media outlets that receive grants as “agents”); on the other hand, several donors have announced the suspension of grants allocated for the government. Therefore, these statements by government representatives intend to dismiss the impact of the government’s actions by suggesting that this impact is insignificant and focusing on the volume of grant amounts. In reality, the substantial damage is the deteriorated relationships, represented by the suspension of grants, which is a factor that cannot be quantified unlike the volume of grants.
Furthermore, it is crucial to note that the share of foreign grants in the budget of a well-functioning economy should not be excessively high. Grants are just one component of international partnerships. Foreign direct investment typically only makes up an important source of funding for the budgets of incomplete or quasi-state countries with certain exceptions.
Whilst the share of grants in the overall budget may not be high in the case of Georgia, they represent tens of millions in absolute values which fund specific objectives. These grants are reflected in both the state budget and also the budgets of autonomous republics and municipalities. The total amount of grants is indicated in the consolidated budget.
The consolidated budget is projected to receive GEL 400 million in grants in 2024 (constituting 1.64% of total revenues) according to the accompanying document (Baseline Scenario of the Main Economic and Financial Indicators for 2024-2027) of the approved draft of the 2024 state budget for Georgia. Furthermore, the grant amount was projected at GEL 350 million annually from 2025 to 2027.
The projected grant revenues in the consolidated budget for 2024 are still set at GEL 400 million (1.61% of the total revenue) in the revised version of the document – Main Economic and Financial Indicators of 2025-2028 – Baseline Scenario. However, the volume of grants has been reduced to GEL 300 million annually from 2025 to 2028.
Refer to the graph below for the volume of grant revenues and their shares in the consolidated budgets for recent years.
Graph 1: Grant Revenues in Consolidated Budgets
The total volume of grant revenues that Georgia has received from 2013 to 2023, under the governance of the Georgian Dream, exceeds GEL 4 billion and constituted 2.9% of the total consolidated budget income for the aforementioned period. Moreover, an additional GEL 1.6 billion in grant income is forecasted for the period from 2024 to 2028 by the Ministry of Finance.
It is essential to refer to particular examples to illustrate the projects and their sources of funding that are set to be implemented using the aforementioned grant revenues. Grants received in 2024 constitute the following sources and objectives:
The European Union supports various projects with a total funding of GEL 108 million. This figure includes GEL 63 million for integrated territorial development, GEL 16.9 million for agricultural and rural development under the programme ENPARD, GEL 5 million for the water supply and drainage project in Ajara villages, GEL 3 million for energy reform in Georgia (EU-NIF), etc.
The German Credit Institution for Reconstruction (KFW) has allocated GEL 20 million for improving communal infrastructure in Imereti and Kazbegi municipalities, as well as Batumi, and projects aimed at supporting biodiversity and sustainable local development across the country.
The Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership Fund (E5P) is financing the rehabilitation and energy efficiency improvement of public schools in Tbilisi and mountainous regions by GEL 5.3 million and GEL 2 million, respectively.
The Eastern Partnership Technical Assistance Trust Fund (EPTATF) is funding the Kutaisi sewage project with GEL 1.2 million.
Given the limited resources despite the volume of the budget, it is wrong to dismiss the importance of the aforementioned aid allocated for specific objectives. For instance, Georgia could allocate GEL 5 million from its own budget for improving the water supply systems in Ajara villages[1] by reallocating funds from other programmes. However, many other regions face the same issue. Therefore, the same volume of such reallocations in grants could have funded addressing the same issue in other regions whilst also continuing the original programme that necessitated the adjustments of the budget, rather than the adjustments acting as a way to minimise the adverse impact of the government’s actions.
[1] Note that the specific program mentioned is used to illustrate the context. FactCheck has no information regarding potential suspension of its funding.