ინფორმაცია საზღვარგარეთ მცხოვრები ამომრჩევლებისთვის
2024 წელს საარჩევნო უბნები საზღვარგარეთ მხოლოდ საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებში და საქართველოს საკონსულო დაწესებულებებში იხსნება.
05/07/2024
სად იხსნება საზღვარგარეთ საარჩევნო უბნები?
2024 წელს საარჩევნო უბნები საზღვარგარეთ მხოლოდ საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებში და საქართველოს საკონსულო დაწესებულებებში იხსნება. ეს არის არსებული მანკიერი პრაქტიკა და მიუხედავად იმისა, რომ საარჩევნო კოდექსის თანახმად ამგვარი შეზღუდვა არ არსებობს, ცესკო დიპლომატიური წარმომადგენლობებისგან/საკონსულოებისგან შორს მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეებისთვის დამატებითი უბნების გახსნას არც წელს არ აპირებს.
ვის შეუძლია არჩევნებში მონაწილეობა?
არჩევნებში მონაწილეობა შეუძლია საზღვარგარეთ მყოფ საქართველოს ყველა მოქალაქეს, ვისაც არჩევნების დღემდე შეუსრულდა ან იმ დღეს უსრულდება 18 წელი.
რა პროცედურების გავლა მოუწევთ საზღვარგარეთ მყოფ ამომრჩევლებს არჩევნებში მონაწილეობისთვის?
საზღვარგარეთ მყოფი საქართველოს მოქალაქეები არჩევნებში მონაწილეობის მისაღებად:
ა) უნდა იმყოფებოდეთ/დადგეთ საკონსულო აღრიცხვაზე ან უნდა იყოთ რეგისტრირებული საზღვარგარეთ;
ბ) თუ არ ხართ საკონსულო აღრიცხვაზე და არ გაქვთ რეგისტრაცია საზღვარგარეთ, 2024 წლის 7 ოქტომბრის (არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს მე-19 დღისა) ჩათვლით, მას შემდეგ რაც შეიქმნება საარჩევნო უბანი (ანუ არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს 30-ე დღისა), უნდა გაიაროთ რეგისტრაცია შესაბამის სახელმწიფოში შექმნილ საუბნო საარჩევნო კომისიაში, ან საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობაში ან საკონსულო დაწესებულებაში.
შეგახსენებთ, რომ საარჩევნო უბანზე რეგისტრაცია შესაძლებელია საკონსულო აღრიცხვაზე დადგომის გარეშეც.
რატომ უნდა დავდგე საკონსულო აღრიცხვაზე თუ საარჩევნო უბანზეც შემიძლია რეგისტრაციის გავლა?
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის თანახმად, საზღვარგარეთ საარჩევნო უბნებს ქმნის ცესკო, არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს 30-ე დღისა, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მონაცემების საფუძველზე, არანაკლებ 50 და არაუმეტეს 3 000 ამომრჩევლისათვის. არსებული მანკიერი პრაქტიკის გათვალისწინებით, საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ ცესკოსთვის მიწოდებული ინფორმაცია იმ ამომრჩეველთა შესახებ მონაცემებს მოიცავს, რომლებიც საქართველოს საკონსულო აღრიცხვაზე დგანან. თუ საკონსულო აღრიცხვაზე არ იქნება მოქალაქეების საკმარისი რაოდენობა (არანაკლებ 50), საარჩევნო უბანი არ გაიხსნება. ამიტომაც, მნიშვნელოვანია, რომ უცხოეთში მყოფი საქართველოს მოქალაქეები, დროულად დადგნენ საკონსულო აღრიცხვაზე ან/და გადაამოწმონ არიან თუ არა საკონსულო აღრიცხვაზე.
როგორ დავდგე საკონსულო აღრიცხვაზე?
საკონსულო აღრიცხვაზე დადგომა შეგიძლიათ:
• საკონსულოში ვიზიტის დროს;
• საფოსტო გზავნილით,
• ყველაზე მარტივი გზა არის ვებგვერდის https://www.geoconsul.gov.ge/consular-registration საშუალებით.
საკონსულო აღრიცხვაზე დასადგომად თქვენ დაგჭირდებათ: ანკეტა (რომელსაც ადგილზე შეავსებთ ან ონლაინ); ნებისმიერი სახის მტკიცებულება/დოკუმენტი, რომ განმცხადებელი არის საქართველოს მოქალაქე; ფოტოსურათი. ასევე, სასურველია უცხო ქვეყანაში თქვენი ყოფნის დამადასტურებელი დოკუმენტის წარდგენა.
საკონსულო აღრიცხვაზე უარის მიზეზები შეიძლება იყოს:
• მომსახურების მიმღები პირის მუდმივი ან დროებითი საცხოვრებელი ადგილი არ არის საკონსულოს სამოქმედო [საქმიანობის] არეალი;
• მოთხოვნა არ არის გაკეთებული მომსახურების მიღების უფლებამოსილების მქონე პირის მიერ.
ვებგვერდის მეშვეობით საკონსულო აღრიცხვის მოთხოვნის წარდგენის შემთხვევაში, მომსახურებაზე უარი შეიძლება ითქვას, თუ
• შეუძლებელია წარდგენილ პერსონალურ მონაცემთა იდენტიფიცირება;
• ვერ დგინდება განმცხადებლის უცხო ქვეყანაში ყოფნის ფაქტი.
როგორ გადავამოწმო, ვარ, თუ - არა საკონსულო აღრიცხვაზე?
საკონსულო აღრიცხვაზე ყოფნის შესახებ ინფორმაციის მისაღებად ეწვიეთ საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდს და საკონსულო აღრიცხვის ელექტრონული რეესტრის მეშვეობით მარტივად გადაამოწმებთ.
ან მიმართეთ ადგილსამყოფელ ქვეყანაში საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობას ან საკონსულო დაწესებულებას.
თუ საზღვარგარეთ არალეგალურად ვიმყოფები, შემიძლია, თუ - არა არჩევნებში მონაწილეობა?
საზღვარგარეთ არჩევნებში რეგისტრაცია მხოლოდ საარჩევნო მიზნებისთვის ხდება და ის ამა თუ იმ ქვეყანაში, ამა თუ იმ პირის სამართლებრივ მდგომარეობაზე ვერანაირ გავლენას ვერ მოახდენს. შესაბამისად, საქართველოს საკონსულოში დარეგისტრირება საზღვარგარეთ არალეგალურად მყოფ მოქალაქეებს საფრთხეს არ შეუქმნის. ნებისმიერ არალეგალურად მყოფ ადამიანს შეუძლია მშვიდად ისარგებლოს ხმის მიცემის უფლებით.

Where will electoral precincts abroad be set up?
Electoral precincts abroad will only operate in diplomatic missions or consular offices of Georgia in 2024. Whilst this practice is flawed and no such restrictions exist in the Election Code of Georgia, the CEC does not plan to set up additional polling stations for the Georgian population living far from diplomatic missions or consular offices.
Who are eligible to vote?
All Georgian citizens living abroad who have turned 18 or will turn 18 on the day of the election are eligible to participate in the elections.
What is the procedure for voters living abroad to participate in the elections?
To vote, Georgian citizens living abroad:
a. Should be on the consular registry of Georgia or registered in the foreign country.
b. In case they are not on the consular registry or registered in the foreign country, no later than 7 October (the 19th day before elections day) following the establishment of the electoral precinct, they should complete registration procedures at the precinct election commission set up in the respective country, or the diplomatic representation or the consular institution of Georgia.
Notably, voters living abroad can register to vote in electoral precincts without needing to be registered in the consular registry.
Why should I be on the consular registry if I can register to vote directly in electoral precincts?
The Election Code of Georgia states: ‘Electoral precincts abroad shall be set up by the CEC based on data provided by the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, not later than the 30th day before election day, for not less than 50 and not more than 3,000 voters.’ The Ministry of Foreign Affairs provides the CEC only with information from the consular registry as per the current flawed practices. A precinct will not be set up if there are fewer than 50 voters. Therefore, it is essential for Georgian citizens living abroad to be on the consular registry in time and/or verify their registration status.
What is the necessary procedure for consular registration?
You can follow several steps to complete consular registration:
• You can register at a consular office.
• Alternatively, you can send your documents by mail.
• Or you can use the online consular service: https://www.geoconsul.gov.ge/consular-registration
To complete consular registration, you will need: registration form (filled out either on the spot or online), proof of Georgian citizenship and a photograph. Furthermore, it is helpful to have a document proving your residence abroad.
Consular registration could be denied in the following cases:
• The applicant’s permanent or temporary residence is outside the consulate’s authority.
• An authorised person does not make the request.
When applying for consular registration online, the applicant may be refused if:
• The personal data cannot be verified.
• The applicant’s presence in the foreign country cannot be confirmed.
How can I verify that I am on consular registration?
You can verify your status by visiting the Ministry of Foreign Affairs website and checking through the electronic registry of consular registration.
Alternatively, you can contact the diplomatic mission or consular office of Georgia in your country of residence.
Can I participate in the elections if I am residing abroad illegally?
Registration for elections abroad is solely for electoral purposes and does not impact an individual’s legal status in their country of residence. Hence, registering at a Georgian consular office does not pose a risk for citizens who are staying abroad illegally. These individuals can still exercise their right to vote without concern.