საარჩევნო უბნები საზღვარგარეთ - არსებული მანკიერი პრაქტიკა
დამკვიდრებული პრაქტიკის მიხედვით, საარჩევნო უბნები საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებში ან საქართველოს საკონსულო დაწესებულებებში იხსნება.
03/07/2024
არჩევნებში ამომრჩეველთა მაქსიმალური მონაწილეობის უზრუნველყოფა, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საზღვარგარეთ, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ვალდებულება და ამავდროულად, მისი გაცხადებული მიზანია. ამ მიზნის მიღწევის ერთ-ერთ აუცილებელ წინაპირობას მოქალაქეთათვის საარჩევნო უბნებზე ხელმისაწვდომობის გარანტირება წარმოადგენს. საზღვარგარეთ მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეები პრობლემებს სწორედ საარჩევნო უბნების ხელმისაწვდომობის ნაწილში აწყდებიან.
დამკვიდრებული პრაქტიკის მიხედვით, საარჩევნო უბნები საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებში ან საქართველოს საკონსულო დაწესებულებებში იხსნება. ვინაიდან, ხშირ შემთხვევაში, დიპლომატიური წარმომადგენლობების და საკონსულო დაწესებულებების ადგილსამყოფელი სახელმწიფოს დედაქალაქებშია განთავსებული, იმ ამომრჩევლისთვის, რომლებიც დიპლომატიური წარმომადგენლობის ადგილსამყოფელი ქალაქიდან შორს ცხოვრობენ, საარჩევნო უბანზე მისვლა და ხმის მიცემა, დამატებითი, ხშირად, საკმაოდ დიდი ფინანსური და დროითი რესურსის გაღებას უკავშირდება.
საქართველოში საარჩევნო პროცესს, ასევე, საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის უფლებამოსილებებსა და ვალდებულებებს საქართველოს საარჩევნო კოდექსი არეგულირებს. კოდექსის თანახმად, „სხვა სახელმწიფოში საარჩევნო უბნებს ქმნის ცესკო არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს 30-ე დღისა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მონაცემების საფუძველზე, არანაკლებ 50 და არაუმეტეს 3 000 ამომრჩევლისათვის“.
პოლიტიკურმა პარტიებმა და სამოქალაქო საზოგადოებამ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს და საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას საარჩევნო უბნების იმ ქალაქებში გახსნის საფუძვლის შექმნისკენ მოუწოდა, სადაც მათი მითითებით, ამომრჩეველთა რაოდენობა უბნის შექმნისთვის კანონით დადგენილ მოთხოვნებს აკმაყოფილებს. ერთ-ერთი კამპანიის - „საარჩევნო ყუთი შენს ქალაქში“ - ფარგლებში, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ცესკოში მოქალაქეებმა რამდენიმე ქალაქიდან უბნის გახსნის მოთხოვნით ხელმოწერები გაგზავნეს, თუმცა ამ ფაქტს სამართლებრივი მსვლელობა იმ არგუმენტაციით არ მიეცა, რომ უბნების გახსნის საკითხს საარჩევნო კანონმდებლობაში გაწერილი პროცედურა განსაზღვრავს.
ცესკოს განმარტებით, სხვა სახელმწიფოში საარჩევნო უბნების შექმნის შესახებ გადაწყვეტილება, რომელსაც ცესკო შესაბამის სხდომაზე იღებს, საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ მიწოდებულ მონაცემებს ეყრდნობა. საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ ცესკოსთვის მიწოდებული ინფორმაცია იმ ამომრჩეველთა შესახებ მონაცემებს შეიცავს, რომელნიც საქართველოს საკონსულო აღრიცხვაზე დგანან. უფრო რომ დავაკონკრეტოთ, ცესკოს საგარეო საქმეთა სამინისტროდან ეგზავნება ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რამდენი ადამიანი დადგა აღრიცხვაზე კონკრეტულ საკონსულოში, რათა აღნიშნულზე დაყრდნობით, ცესკომ უბნის გახსნის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღოს.
ამ პრაქტიკის ფარგლებში ცესკო საგარეო საქმეთა სამინისტროდან ინფორმაციას იმის თაობაზე იღებს, თუ რომელი ქვეყნის რომელ ქალაქში განთავსებულ საკონსულოს საქართველოს რამდენი მოქალაქე ჰყავს აღრიცხვაზე. ეს ინფორმაცია კი დიფერენცირებული არ არის მოქალაქეთა ფაქტობრივი საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით და, შესაბამისად, ცესკოს არ აქვს ინფორმაცია საკონსულოს / დიპლომატიური წარმომადგენლობის ადგილმდებარეობის ქალაქიდან მოშორებით მცხოვრებ მოქალაქეთა რაოდენობისა და მათთვის უბნის გახსნის საჭიროების შესახებ. ამ პრაქტიკის კანონთან შესაბამისობის გადასამოწმებლად ორ უმთავრეს შეკითხვას უნდა ვუპასუხოთ - პირველი, მართლაც არის, თუ - არა ცესკო შეზღუდული, საარჩევნო უბნები მხოლოდ დიპლომატიური წარმომადგენლობებისა და საკონსულო დაწესებულებების ფარგლებში გახსნას? და მეორე, თუ ცესკოს კანონმდებლობა ამგვარ შეზღუდვას არ უდგენს, საიდან და როგორ უნდა მოიძიოს ცესკომ ინფორმაცია დიპლომატიური წარმომადგენლობებისა და საკონსულო დაწესებულებებისგან შორს მყოფ ქალაქებში მცხოვრები ადამიანების საჭიროებების შესახებ?
არის, თუ - არა ცესკო შეზღუდული, საარჩევნო უბნები მხოლოდ დიპლომატიური წარმომადგენლობებისა და საკონსულო დაწესებულებების ფარგლებში გახსნას?
ცესკო და ასევე, ხელისუფლების წარმომადგენლები საარჩევნო უბნის გახსნასა და საკონსულო ერთეულის გახსნას შორის ტოლობის ნიშანს სვამენ, თუმცა აღნიშნულის სამართლებრივ საფუძველს არ განმარტავენ (იხ. ბმული 1, ბმული 2). აღნიშნული უმეტესწილად, იმ პრაქტიკას ეფუძნება, რომლის მიხედვითაც, ცესკომდე მხოლოდ ის ინფორმაცია აღწევს, თუ რომელ საკონსულოში რამდენი მოქალაქე აღირიცხა.
რეალურად, საქართველოს საარჩევნო კოდექსის საქართველოს კანონმდებლობასთან სისტემური ანალიზის შედეგად, ნათელი ხდება, რომ საქართველოს კანონმდებლობა საარჩევნო ადმინისტრაციას არ ზღუდავს საარჩევნო უბნები საკონსულო და დიპლომატიური ერთეულების მიღმაც შექმნას. უფლებამოსილების ამჟამინდელი ინტერპრეტაციის ფარგლებში კი, საზღვარგარეთ მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეები საარჩევნო უფლების რეალიზების ჯეროვანი შესაძლებლობის გარეშე რჩებიან.
რომც დავუშვათ, რომ საარჩევნო უბნის შექმნა დიპლომატიური წარმომადგენლობისა თუ საკონსულო დაწესებულების მიღმა დაუშვებელია, ხელისუფლებას არ აქვს პასუხი იმის თაობაზე, თუ რატომ არ არის შესაძლებელი კონკრეტულმა დიპლომატიურმა წარმომადგენლობამ თუ საკონსულომ ადგილსამყოფელი ქვეყნის კონკრეტულ ქალაქში უბნის მოსაწყობად ფართი იქირავოს და მოქალაქეთათვის ხმის მიცემის შესაძლებლობა ამგვარად უზრუნველყოს.
საიდან და როგორ უნდა მოიძიოს ცესკომ ინფორმაცია დიპლომატიური წარმომადგენლობებისა და საკონსულო დაწესებულებებისგან შორს მყოფ ქალაქებში მცხოვრები ადამიანების საჭიროებების შესახებ?
როგორც ზემოთ აღინიშნა, საარჩევნო კოდექსის თანახმად, ცესკო სხვა სახელმწიფოში საარჩევნო უბნებს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მონაცემების საფუძველზე, არანაკლებ 50 და არაუმეტეს 3 000 ამომრჩევლისათვის ქმნის.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ ცესკოსთვის მიწოდებული ინფორმაცია იმ ამომრჩეველთა შესახებ მონაცემებს შეიცავს, რომლებიც საქართველოს საკონსულო აღრიცხვაზე დგანან. მნიშვნელოვანია, რომ ამგვარი განმარტებაც პრაქტიკით არის დამკვიდრებული და არა საკანონმდებლო რეგულირებით - კანონი არ ზღუდავს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, რომ მონაცემებში, რომელსაც ის ცესკოს უგზავნის, მხოლოდ საკონსულო აღრიცხვაზე მდგომი მოქალაქეები იგულისხმოს ან ცესკოს მონაცემები იმ ფორმით მაინც მიაწოდოს, თუ რომელ ქალაქებში ცხოვრობენ ფაქტობრივად საკონსულო აღრიცხვაზე მყოფი მოქალაქეები.
საარჩევნო კოდექსი საკონსულო აღრიცხვაზე დადგომას არჩევნებში მონაწილეობის წინაპირობად არ განიხილავს და საარჩევნო სიის ფორმირების ნაწილში პირდაპირ ქმნის შესაძლებლობას, იმ მოქალაქეებისთვისაც კი, ვინც უცხოეთში არალეგალურად იმყოფება. კერძოდ, უცხოეთში მყოფ საქართველოს მოქალაქეებს, არალეგალურად ყოფნისა თუ სავიზო/უვიზო რეჟიმების პირობების დარღვევის შემთხვევაშიც კი, აქვთ უფლება მათ ადგილსამყოფელ ქალაქში გახსნილ საარჩევნო უბანზე დარეგისტრირდნენ არჩევნებამდე არაუგვიანეს მე-19 დღისა. 2024 წლის არჩევნები 26 ოქტომბერს ტარდება. უცხოეთში უბნის გახსნა, სარჩევნო კოდექსის მიხედვით, ხდება არჩევნებამდე არაუგვიანეს 30-ე დღისა და აქედან მოყოლებული 7 ოქტომბრის ჩათვლით, მოქალაქეს უკვე გახსნილ უბანზე დარეგისტრირება შეუძლია.
გამოდის, რომ იმ პირობებში, როდესაც ცესკო უბნის გახსნის შესახებ გადაწყვეტილებას საკონსულო აღრიცხვაზე დამდგარი ადამიანების რაოდენობაზე დაყრდნობით იღებს, ის ვერასდროს იქნება ინფორმირებული დიპლომატიური წარმომადგენლობებისა თუ საკონსულოებისგან შორს მყოფ ქალაქებში მცხოვრებ საქართველოს მოქალაქეების საჭიროების, კერძოდ, საარჩევნო უბნის გახსნის შესახებ. მეტიც, აღნიშნული ადამიანების მცდელობას, მიაწვდინოს ხმა კონკრეტულ ქალაქში საარჩევნო უბნის შექმნის საჭიროების შესახებ, ცესკო ყურადღების მიღმა იმ საფუძვლით დატოვებს, რომ მას ინფორმაცია აუცილებლად საგარეო საქმეთა სამინისტროსგან უნდა მიეღო. საარჩევნო კოდექსი ცესკოსა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს შორის ამგვარ იერარქიას არ ითვალისწინებს, პირიქით, სწორედ ცესკოა ის ორგანო, რომელმაც არჩევნებში მოქალაქეთა მაქსიმალური რაოდენობის წარმოდგენა უნდა უზრუნველყოს. მეტიც, კანონი არ ზღუდავს ცესკოს თავად გამოითხოვოს დამატებითი ინფორმაცია, კერძოდ, მონაცემები საგარეო საქმეთა სამინისტროდან და ამ მონაცემების საფუძველზე უბნის გახსნის საჭიროების შესახებ მიიღოს გადაწყვეტილება.
რეალურად, ცესკოს პოზიცია საარჩევნო უბნების გახსნის პროცედურებთან დაკავშირებით, აქამდე არსებულ მანკიერ პრაქტიკას ეფუძნება. ამასთან, კანონმდებლობიდან გამომდინარე, ცესკოს აქვს უფლებამოსილება და ვალდებულება მოქალაქეთათვის ხმის მიცემის შესაძლებლობა მაქსიმალურად უზრუნველყოს. ამისთვის საჭიროა, რომ მან იხელმძღვანელოს არა დამკვიდრებული მანკიერი პრაქტიკით, არამედ კანონმდებლობით და მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილებით, რათა პრაქტიკაში არსებული ხარვეზები აღმოფხვრას.
მაგალითად, თეორიულად, თუ ცესკოს საზღვარგარეთ მცხოვრები საქართველოს 300 მოქალაქე (არა საკონსულო აღრიცხვაზე მდგომი და არარეგისტრირებული პირი) არჩევნებში მონაწილეობის უფლების რეალიზების თხოვნით, იმ დათქმით მიმართავს, რომ ამ 300 მოქალაქეს ხმის მიცემა არა საკონსულოს ტერიტორიაზე, არამედ იმ ქალაქში სურს, სადაც მუდმივად ცხოვრობს, ცესკოს შეუძლია ინფორმაცია შესაბამის უწყებებში, ამ შემთხვევაში, საგარეო საქმეთა სამინისტროში გადაამოწმოს და საგარეო საქმეთა სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე უბნის გახსნის შესახებ მიიღოს გადაწყვეტილება.

Polling stations operate in diplomatic missions or consular offices of Georgia as per the established practice.
It is the responsibility and the stated objective of the Central Election Commission (CEC) to ensure high electorate turnout both within Georgia and abroad. One of the primary factors in achieving this is ensuring the accessibility of polling stations for the electorate. However, Georgian citizens residing abroad face challenges when accessing these polling stations.
Polling stations operate in diplomatic missions or consular offices of Georgia as per the established practice. Since these precincts are located in state capitals, citizens living far from these cities face significant cost and time constraints when travelling to vote.
The Election Code of Georgia specifies the election process and the responsibilities and rights of the CEC. The Code states: “Electoral precincts abroad shall be set up by the CEC based on data provided by the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, not later than the 30th day before election day, for not less than 50 and not more than 3,000 voters. The CEC shall summarise the results of the above electoral precincts in separate protocols.”
Political parties and civil society groups in Georgia have urged the Ministry of Foreign Affairs and the CEC to open polling stations in cities where the electorate meets the legal requirements for establishing an electoral precinct. Furthermore, whilst one campaign, called Ballot Box in Your City, involved citizens from various cities sending signatures to the Ministry and the CEC to request polling stations, these requests were not pursued legally as the procedure for opening polling stations is determined according to the Electoral Code.
The CEC explains that decisions to create electoral precincts in other countries are made during specific CEC meetings and are based on data provided by the Ministry of Foreign Affairs. This data is gathered from the consular registries of Georgian citizens abroad. Essentially, the Ministry sends information about the number of citizens registered in consular offices to the CEC which then decides whether to open a polling station in a given city.
However, the data provided by the Ministry only includes the number of registered citizens without specifying their exact addresses. Hence, the CEC lacks information regarding how many citizens live far from consular offices, making it difficult to determine the necessity of opening more polling stations in those specific cities. Two questions arise whilst evaluating the legal relevancy of this procedure. Firstly, is the CEC restricted to open polling stations only at diplomatic missions and consular offices abroad? Secondly, if no such restrictions exist, how should the CEC access information about Georgian citizens living far from these offices and their electoral needs?
Is the CEC restricted to open polling stations only at diplomatic missions and consular offices abroad?
Whilst both the CEC and government representatives refer to the establishment of polling stations and consular offices under the same context, they fail to provide a legal justification for this approach (refer to resources 1, 2). This practice is primarily based on the CEC receiving information solely about the number of citizens registered with consular offices.
However, a systematic analysis of the Electoral Code with regard to the Georgian law reveals that the latter does not really restrict the CEC to open electoral precincts only at consular and diplomatic offices. This legal framework effectively limits Georgian citizens from fully exercising their voting rights.
Furthermore, the government has not yet explained why these diplomatic missions and consular offices cannot rent additional spaces outside their primary locations to provide citizens with additional voting rights even if it were assumed that polling stations can only be established within diplomatic offices.
How should the CEC access information about Georgian citizens living far from these offices and their electoral needs?
As stated above, the Electoral Code mandates that the CEC set up electoral precincts abroad based on data from the Ministry of Internal Affairs of Georgia for not less than 50 and not more than 3,000 voters.
The aforementioned data is sourced from the consular registries of Georgian citizens living abroad. It is crucial to highlight that this procedure is based on current practices rather than explicit legal regulation. The law does not limit the Ministry of Internal Affairs from gathering data of citizens in consular registries or providing the CEC with the actual addresses of these citizens.
Furthermore, the Electoral Code does not specify consular registration as a prerequisite for voting. It allows citizens residing abroad illegally or those who have prohibited visa requirements to register in their respective city’s electoral precincts no later than the 19th day prior to the election. The 2024 elections are scheduled for 26 October. Polling stations abroad must be established no later than the 30th day prior to the election and citizens can register to vote at these stations until 7 October.
The CEC may not be informed about the electoral needs of Georgian citizens residing in cities far from diplomatic missions or consulates given that the CEC bases its decision to open a polling precinct based solely on the number of people registered with consular offices. Furthermore, the CEC might even overlook requests from these citizens to establish a polling station in their city as the CEC relies only on information from the Ministry of Foreign Affairs. The Election Code does not establish a hierarchy between the CEC and the Ministry of Foreign Affairs. On the contrary, the CEC is responsible for ensuring the highest possible voter turnout. Additionally, the law does not prevent the CEC from requesting additional data from the Ministry of Foreign Affairs to accurately assess the need for establishing new electoral precincts.
In reality, the approach that the CEC employs to open polling stations abroad is influenced by the established and flawed practices. Furthermore, the CEC has both the authority and the obligation to maximise voter access according to the legislation. The CEC should not be restricted by the established and flawed practices but should instead adhere to legal requirements and authority to address existing gaps in the current electoral procedures to achieve the aforementioned objective.
For instance, theoretically, if 300 Georgian citizens living abroad (but not registered with consular offices) request to vote in their city of residence rather than at the consular office, the CEC has the authority to verify these demands with the relevant agencies, which is the Ministry of Foreign Affairs in the given case, and then make a decision on opening an electoral precinct based on the provided information.