მიმდინარე წლის ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის 29% უცხოური გრანტები და კრედიტებია
საქართველოში ბოლო პერიოდში ყველაზე აქტიურად „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი განიხილება, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა უკვე სამი მოსმენით მიიღო. როგორც ვიცით, „გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი უცხოური ქვეყნის გავლენის გამტარებლად ყველა არასამთავრობო თუ მედიაორგანიზაციას აცხადებს, რომლის დაფინანსების 20% უცხოურია.
2013-2023 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებში საგარეო სესხებისა და გრანტების წილი საშუალოდ 16%-ს აღწევდა. 11 წელიწადში ქვეყნის ბიუჯეტმა უცხოეთიდან კრედიტის სახით ჯამურად 23 მლრდ ლარი და გრანტის სახით 3.4 მლრდ ლარი მიიღო. 2024 წლის გეგმის მიხედვით, 2 მლრდ-ზე მეტის უცხოური დაფინანსების მიღებაა გათვალისწინებული (დაწვრილებით იხ. სტატია)
საქართველოში ყველაზე მსხვილი პროექტების განმახორციელებელი რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროა. შესაბამისად, ლოგიკურია, რომ უცხოური დაფინანსების დიდი წილი სწორედ ამ სამინისტროზე მოდიოდეს.
„ფაქტ-მეტრი“ დაინტერესდა, „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში, უცხოური გრანტები და კრედიტები ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის რა ნაწილს შეადგენდა.
2024 წელს ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის გეგმა 3.4 მლრდ ლარით განისაზღვრა, საიდანაც 2.4 მლრდ საბიუჯეტო სახსრები, 18.4 მლნ - გრანტები, 959 მლნ კი კრედიტებია. შესაბამისად, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიმდინარე წლის დაფინანსების 28.7% უცხოეთიდან შემოსული სახსრებია (გრანტები და კრედიტები ერთად).
თუ ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბოლო წლების ბიუჯეტის სტრუქტურას გავაანალიზებთ, შემდეგ სურათს მივიღებთ:
გრაფიკი 1: უცხოური კრედიტების და გრანტების წილი ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტში (მლნ ლარი)
სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, მას შემდეგ რაც „ქართული ოცნება“ ხელისუფლებაში მოვიდა, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაფინანსებაში უცხოური კრედიტების და გრანტების წილი საშუალოდ 47%-ს აღწევს. 2013-2018 წლებში ეს მაჩვენებელი ბიუჯეტის ნახევარზე მეტი იყო, 2019-2024 წლებში 29%-43%-ს შორის მერყეობს. ბოლო წლების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი მიმდინარე წელსაა, როცა სამინისტროს ბიუჯეტში უცხოური კრედიტების და გრანტების წილი 29%-მდეა, თუმცა თავისთავად, დაბალი არც ეს მონაცემია.
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს თითქმის 1 მლრდ-იანი კრედიტიდან 689 მლნ ლარი საგზაო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას მოხმარდება, 73 მლნ - რეგიონული და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციას, 94 მლნ - წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის აღდგენა-რეაბილიტაციას, მყარი ნარჩენების მართვის პროგრამას -31.1 მლნ. შესაბამისად, ყველაზე სტრატეგიული მიმართულებების დაფინანსების 36%, 23%, 17% და 48% უცხოური კრედიტები და გრანტებია.
ყველაზე მასშტაბური პროექტი, რომელიც „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში ხორციელდება (რომელიც ჯერ კიდევ 2006 წელს - „ნაციონალების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში დაიწყო და 68 კმ გზაც აშენდა), ჩქაროსნული ავტომაგისტრალია. მიმდინარე წლის ბიუჯეტის მიხედვით, აღნიშნული პროექტის დაფინანსება 1,225 მლნ-ია, საიდანაც უცხოური გრანტები და კრედიტები ჯამში, 689 მლნ ლარია, მთლიანი დაფინანსების 56%. პროექტის ძირითადი დამფინანსებლები ADB – აზიის განვითარების ბანკი, EIB - ევროპის საინვესტიციო ბანკი, WB - მსოფლიო ბანკი, EBRD - ევროპის რეკონსტრუქციის და განვითარების ბანკი არიან.
შეჯამების სახით, შეიძლება ითქვას, რომ მოქმედი ხელისუფლების მმართველობის პერიოდის განმავლობაში ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაფინანსების საშუალოდ 47% უცხოური სახსრებია. ყველა მსხვილი პროექტის ძირითადი დამფინანსებლები უცხოური ფინანსური ინსტიტუტები არიან, მხოლოდ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის, რომლითაც „ქართული ოცნება“ განსაკუთრებით ამაყობს, მიმდინარე წლის ბიუჯეტის ნახევარზე მეტი - 56%, უცხოური კრედიტია.

In the recent period, the foreign influence transparency law has been actively discussed in Georgia and has already been passed by the Parliament of Georgia in three readings. As far as we know, this transparency law declares that all the non-governmental or media organisations which receive 20% of their funding from foreign sources are agents of foreign influence.
Between 2013 and 2023, the foreign grants and loans made up 16% of the state budget. In these 11 years, the state budget has received GEL 23 billion in loans and GEL 3.4 billion in grants from abroad in total. According to the 2024 plan, over GEL 2 billion of foreign funding is expected to be received (see the article for more details).
The Ministry of Regional Development and Infrastructure implements the largest projects in Georgia. Therefore, it is logical that a large share of foreign funding would go to this Ministry.
FactCheck looked into the share of the Ministry of infrastructure’s budget coming from foreign grants and loans during the Georgian Dream’s governance.
The Ministry of Regional Development and Infrastructure’s budget is set at GEL 3.4 billion in 2024. Of that figure, GEL 2.4 billion is budgetary funds, GEL 18.4 million is grants and GEL 959 million is loans. Therefore, 28.7% of the Ministry’s funding for the current year comes from abroad (grants and loans combined).
Chart 1: Share of Foreign Loans and Grants in the Budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure
According to the statistical data, after the Georgian Dream came to power, the share of foreign grants and loans in the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure reached 47%. Between 2013 to 2018, this figure was more than 50% of the budget whilst it ranged from 29% to 43% in 2019 to 2024. The smallest figure in recent years was in this year when the share of foreign grants and loans in the Ministry’s budged is near 29% which, of course, is not a low amount.
From the Ministry of Regional Development and Infrastructure’s nearly GEL 1 billion loan, GEL 689 million of this will be used to improve road infrastructure, GEL 73 million will be spent for the rehabilitation of municipal infrastructure, GEL 94 million is earmarked for the restoration and rehabilitation of water supply infrastructure and GEL 31.1 million will be used for the solid waste management programme. Therefore, 36%, 23%, 17% and 48%, respectively, of the funding for the most strategic sectors come from foreign loans and grants.
The largest project that is being implemented under the Georgian Dream’s government (which began in 2006 during the United National Movement’s rule with 68 km of road already built) is the high-speed highway. According to this year’s budget, the funding for this project is GEL 1,225 million of which foreign grants and loans make up EL 689 million or 56% of the total funding. The main funders of the project are the Asian Development Bank, the European Investment Bank, the World Banks and the European Bank for Reconstruction and Development.
In conclusion, it can be said that under the rule of the current government, 47% of the funding for the Ministry of Regional Development and Infrastructure is comprised of foreign funds. All of the larger projects are mostly funded by foreign financial institutions. For the high-speed highway project alone, of which the Georgian Dream is very proud, more than half or 56% of this year’s budget is made up of foreign loans.