დეზინფორმაცია: სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსით საქართველოს არასამთავრობო სექტორის სარეიტინგო პოზიცია 50 ადგილით გაუარესდა
04/04/2024
სოციალურ ქსელში აქტიურად ვრცელდება მტკიცება, რომ „დემოკრატიის მრავალფეროვნების“ (V-DEM) მიხედვით, სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსით, საქართველოს არასამთავრობო სექტორის სარეიტინგო პოზიცია 50 ადგილით გაუარესდა და მსოფლიოში 27-ე ადგილიდან 77-ე ადგილზე დაქვეითდა (1, 2, 3). მეტიც, ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის, „რეზონანსის“ და ონლაინ გამოცემა „ნიუსჰაბის“ მიხედვით, V-Dem-ის სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსი „იკვლევს არასამთავრობო სექტორს და აფასებს რამდენად მტკიცედ და გამართულად ასრულებს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები თავიანთ საზოგადოებრივ მისიას და მოვალეობებს, რამდენად ჯანსაღად (თავისუფლად და აქტიურად) არის გამოხატული მოქალაქეთა ინტერესები არასამთავრობო სექტორში“.
„ფაქტ-მეტრმა“ V-Dem-ის მიერ გამოქვეყნებული მონაცემები დაამუშავა და დაადგინა, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსში საქართველოს პოზიცია მართლაც გაუარესდა და 2022 წლის 26-ე (და არა 27-ე) პოზიციიდან 77-ე პოზიციაზე დაქვეითდა (აღნიშნული მონაცემების ჩამოტვირთვა და დამუშავება შესაძლებელია მოცემული ბმულიდან), თუმცა Facebook-პოსტებში მნიშვნელოვანი კონტექსტი არ არის გათვალისწინებული, ხოლო გავრცელებული სტატიები არასწორ ინფორმაციას შეიცავს. რეალურად, V-DEM სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსის (core civil society index) გაზომვისას, ხელისუფლების მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ფუნქციონირებისთვის შექმნილ გარემოს აფასებს და არა საქართველოს არასამთავრობო სექტორის სარეიტინგო პოზიციას. შესაბამისად, საქართველოს გაუარესებული ინდექსი არა ქართული საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საქმიანობას, არამედ საქართველოს ხელისუფლების მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ფუნქციონირებისთვის გაუარესებულ გარემოს ასახავს.
"დემოკრატიის მრავალფეროვნება" (V-Dem) გლობალური მასშტაბის სამეცნიერო თანამშრომლობის პროექტია, რომელიც სხვადასხვა ინდიკატორის საფუძველზე ძირითადად სახელმწიფოებში არსებული დემოკრატიისა და ხელისუფლებების მუშაობის ხარისხს აფასებს.
პროექტის მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაციის მიხედვით, საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსი 2022 წლის 0.92 ინდექსიდან 2023 წელს 0.81-ზე ჩამოვიდა (მონაცემების სანახავად ვებგვერდზე გრაფაში “Indicators” მიუთითეთ “Core Civil Society Index”, ხოლო რეგიონში - Caucasus).
იმავე გვერდზე აღნიშნულია, რომ „სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსი შექმნილია იმისთვის, რომ გაიზომოს, თუ რამდენად ძლიერია სამოქალაქო საზოგადოება. სამოქალაქო საზოგადოება გაგებულია, როგორც სახელმწიფოსგან დამოუკიდებელი ჯგუფები, რომელშიც მოქალაქეები თავიანთ პოლიტიკურ და სამოქალაქო მიზნებს თავისუფლად და აქტიურად ახორციელებენ. სამოქალაქო ორგანიზაციებში იგულისხმება, მაგრამ არ შემოიფარგლება, ინტერესთა ჯგუფებით, პროფკავშირებით, რელიგიური ორგანიზაციებით თუ ისინი ჩართულნი არიან სამოქალაქო ან პოლიტიკურ აქტივობებში, საზოგადოებრივი მოძრაობებით, პროფესიული ასოციაციებით, საქველმოქმედო ორგანიზაციებით და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებით“.
V-Dem-ის კოდების წიგნში, ისევე როგორც იმავე ვებგვერდზე, სადაც საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსი არის მოცემული, შესაძლებელია იმ ინდიკატორების ხილვა, რომლის მიხედვითაც ამა თუ იმ სახელმწიფოში სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსი იზომება - სამოქალაქო ორგანიზაციების მონაწილეობითი გარემო; ხელისუფლების მიერ სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საჯარო ცხოვრებაში ჩართვისა და მისი დატოვების კონტროლი; ხელისუფლების მიერ სამოქალაქო ორგანიზაციების რეპრესია.
V-Dem-ის კოდების წიგნის მიხედვით, რომელიც მისი მეთოდოლოგიის ნაწილია, „სამოქალაქო ორგანიზაციების მონაწილეობითი გარემოს“ (CSO participatory environment) გაზომვისას, სახელმწიფოს 0 ქულა ეწერება, თუ სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების უმრავლესობა სახელმწიფოს მიერ არის დასპონსორებული, ხოლო მაქსიმალური 3 ქულა იწერება იმ შემთხვევაში, როდესაც სახელმწიფოში არსებობს მრავალი სხვადასხვა სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაცია და ნორმალურ მოვლენად ითვლება, როცა ადამიანები დროდადრო არიან ჩართულნი მათში.
სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსის გაზომვისას, მეორე ინდიკატორს წარმოადგენს ის, თუ რამდენად აკონტროლებს ხელისუფლება სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საჯარო ცხოვრებაში ჩართვასა და მათ დატოვებას (To what extent does the government achieve control over entry and exit by civil society organizations (CSOs) into public life?). ყველაზე ცუდ შემთხვევაში, თუ ხელისუფლებას მონოპოლია აქვს სამოქალაქო ორგანიზაციების შექმნასა და ფუნქციონირებაზე, იმავე პრინციპით, სახელმწიფო 0 ქულით ფასდება. თუ ხელისუფლება ხელს არ უშლის სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ჩამოყალიბებასა და ფუნქციონირებას, თუ ისინი არ არიან ჩართულნი ხელისუფლების ძალადობრივი დამხობის გეგმებში, სახელმწიფოს 4 ქულა ენიჭება.
და ბოლოს, მესამე ინდიკატორი ითვალისწინებს, თუ რამდენად ცდილობს ხელისუფლება სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების რეპრესიას (Does the government attempt to repress civil society organizations?). აღნიშნულ შემთხვევაში, თუ სახელმწიფოში ხელისუფლება სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წევრებს აქტიურად და ძალადობრივად დევნის, იგი ფასდება 0 ქულით. 4 ქულა ენიჭება ისეთ სახელმწიფოს, რომელშიც სამოქალაქო საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს ხელისუფლებისგან შევიწროების შიშის გარეშე ორგანიზების, გაფიცვის, გამოხატვის და ხელისუფლების კრიტიკის შესაძლებლობა აქვთ.
V-Dem-ის ინდიკატორები ნათლად აჩვენებს, რომ სამოქალაქო საზოგადოებრივი ინდექსი ზომავს ხელისუფლების მიერ ქვეყანაში შექმნილ გარემოს, რომელშიც სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციები ფუნქციონირებენ და არა „არასამთავრობო სექტორის სარეიტინგო პოზიციას“, რომელიც „იკვლევს არასამთავრობო სექტორს და აფასებს რამდენად მტკიცედ და გამართულად ასრულებს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები თავიანთ საზოგადოებრივ მისიას და მოვალეობებს“. აქედან გამომდინარე, საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ინდექსის გაუარესება ნიშნავს, რომ ხელისუფლების ქმედებების შედეგად, ქვეყანაში სამოქალაქო საზოგადოების ფუნქციონირებისთვის ვითარება გაუარესდა.
აღსანიშნავია, რომ V-Dem-ის მიერ გამოცემულ ყოველწლიურ ანგარიშში, სადაც გლობალურ და სახელმწიფოებრივ დონეზე დემოკრატიის ხარისხია განხილული, საქართველო კრიტიკულად არის შეფასებული. ანგარიშის მიხედვით, „საქართველო დემოკრატიის მხრივ 2017 წლიდან რეგრესს განიცდის, თუმცა არჩევით დემოკრატიად რჩება. ყველაზე დიდი ხარვეზები საქართველოს საარჩევნო პროცესებში არსებობს. ანგარიშის თანახმად, 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნები სახელმწიფო სახსრების ბოროტად გამოყენებისა და ამომრჩეველთა დაშინების გამო დაზიანდა. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების პროცესში ადგილი ჰქონდა არასწორ მენეჯმენტს, რომლის გამოც ოპოზიციამ საარჩევნო პროცესი გაყალბებულად მიიჩნია და არჩევნების მეორე ტურს ბოიკოტი გამოუცხადა, რამაც საქართველოში პოლიტიკური კრიზისი გამოიწვია. ხელისუფლებას ასევე ადანაშაულებენ სამოქალაქო საზოგადოებისა და დამოუკიდებელი მედიის ხელყოფაში“.

The recent narrative circulating on social media claims that Georgia’s NGO sector ranking has worsened by 50 positions, dropping from 27th to 77th in the world, according to the civil society index of Varieties of Democracy (V-Dem) (refer to 1, 2, 3). Furthermore, according to Rustavi 2, Resonance and the online publication NewsHub, the V-Dem civil society index “researches the NGO sector, evaluating the extent to which civil society organisations fulfil their civic mission and responsibilities, and how effectively (freely and actively) people’s interests are represented within the NGO sector.”
FactCheck analysed the data published by V-Dem and confirmed that Georgia’s civil society index ranking has indeed worsened, dropping from 26th (not 27th) in 2022 to 77th (the aforementioned statistics can be downloaded and analysed from this source). However, crucial context has been omitted from the Facebook posts, resulting in false narratives being disseminated. In reality, V-Dem, when measuring the Core civil society index, assesses the environment created by the government for civil society organisations to operate, rather than directly evaluating the performance of Georgia’s NGO sector. Therefore, Georgia’s deteriorated position does not reflect the work of Georgian CSOs but rather the environment for civil society has worsened because of the Georgian government.
Varieties of Democracy (V-Dem) is a global scientific collaborative project aimed at conceptualising and measuring democracy and government performance in key countries using various indices.
Notably, Georgia’s civil society index declined from 0.92 in 2022 to 0.81 in 2023 as per the data from the project (verify this information by selecting the Core civil society index in the graph for Indicators and Caucasus – in the graph for regions).
Moreover, the same webpage indicates that: “The core civil society index CCSI is designed to provide a measure of a robust civil society, understood as one that enjoys the autonomy from the state and in which citizens can freely and actively pursue their political and civic goals, however conceived. CSOs include, but are by no means limited to, interest groups, labour unions, spiritual organisations if they are engaged in civic or political activities, social movements, professional associations, charities and other non-governmental organisations.”
The V-Dem codebook and the aforementioned webpage provide access to other indices utilised to assess the state of democracy in various countries, including the CSO participatory index, the degree of government control over entry and exit by CSOs into public life and CSO repression.
According to the V-Dem codebook, which is a component of its methodology, when measuring the CSO participatory environment, the government receives a score of 0 if most NGOs are sponsored by the government; whereas the maximum score of three points is marked if various CSOs operate within the country and it is considered normal for individuals to enter the sphere from time to time.
The following aspect of the core civil society index assesses the extent to which the government achieves control over entry and exit by civil society organisations (CSOs) into public life. Similarly, the worst-case scenario occurs when the government has a monopoly over the establishment and functioning of civil organisations which is evaluated at 0. Conversely, if the government does not interfere with the establishment and functioning of CSOs, unless they participate in plans to violently overthrow the government, the country receives a score of four.
Finally, the last indicator measures the degree to which the government attempts to repress civil society organisations. The government receives a score of 0 if its government actively and violently pursues the members of CSOs. Conversely, the country is awarded four points if CSOs are free to organise, associate, strike, express themselves and to criticise the government without fear of government sanctions or harassment.
The V-Dem indices clearly highlight that the civil society index does not measure ‘NGO ranking positions’ or focus on ‘researching the NGO sector and evaluating the extent to which CSOs fulfil their civic mission and responsibilities.’ Instead, it assesses the environment created by the government for civil society organisations to operate. Therefore, Georgia’s worsened civil society index implies that the environment for CSOs to function within the country has deteriorated due to the government’s actions.
It is crucial to note that the annual report by V-Dem, which analyses the degree of democracy in global and state-by-state perspectives, assessed Georgia critically. According to the report: “Georgia has been in regression since 2017 but remains an electoral democracy. The greatest flaws are in Georgia’s electoral processes. The 2018 presidential elections were marred by misuse of state funds and concerns over voter intimidation. The 2020 parliamentary elections involved mismanagement that led the opposition to accuse the electoral process of being fraudulent and to boycott the runoff. The government is also accused of infringing on civil society and the independent media.”