თქვენ პრობლემა გაქვთ ბიუჯეტის შემოსულობებისა და ათვისების ნაწილში. თექვსმეტიდან ცხრა პროგრამაში არ გაქვთ ათვისება
ლევან ანთაძე:[აჭარის ა/რ 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის 9 თვის მიხედვით] თქვენ არა მარტო შემოსავლის ნაწილში გაქვთ პრობლემა, პრობლემა გაქვთ ათვისების ნაწილში. თექვსმეტიდან ცხრა პროგრამაში არ გაქვთ ათვისება. 50%-ზე ნაკლები გაქვთ ცხრა თვეში შესრულება.
ვერდიქტი: ლევან ანთაძის განცხადება არის სიმართლე.
აჭარის ა/რ 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის 9 თვის შესრულების ანგარიშის თანახმად, ბიუჯეტში მობილიზებულმა შემოსულობებმა 389,149.0 ათასი ლარი შეადგინა, რაც წლიური გეგმის 69.5%-ია. რაც შეეხება ბიუჯეტის გადასახდელებს, ის წლიური გეგმის 53.5%-ს შეადგენს.
უშუალოდ 9 თვის გეგმამ შემოსულობების ნაწილში 97.9% შეადგინა, კერძოდ, 389 149 ათასი ლარი 397 954 ათასი ლარიდან, ხოლო გადასახდელების გეგმამ - 77.4% ანუ 321 530 ათასი ლარი 415 631 ათასი ლარიდან.
შემოსულობების ნაწილში, დაბალი მაჩვენებელი „არაფინანსური აქტივების კლების“ მუხლის საპროგნოზო გეგმის შეუსრულებლობამ განაპირობა. კერძოდ, 2023 წლის 9 თვის მდგომარეობით, ამ კომპონენტში მობილიზებულია 17,749.4 ათასი ლარი, რაც წლიური გეგმის 22.1%-ია. გადასახდელების ნაწილში კი განსაკუთრებით დაბალი შესრულებით აჭარის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო გამოირჩევა. უწყების მიმდინარე წლის ბიუჯეტი 21 914,8 ათასი ლარით მცირდება. 9 თვის შესრულების ანგარიშის შესახებ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მოხსენებაში წერია, რომ 9 თვის დაზუსტებულ გეგმასთან მიმართებით, 50%-ზე დაბალი ათვისებით ხასიათდება 7 პროგრამა და 16 ქვეპროგრამა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ლევან ანთაძის განცხადება არის სიმართლე, რადგან პოლიტიკოსი სწორედ პროგრამების/ქვეპროგრამების დაბალ შესრულებაზე მიუთითებს.
აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს ოპოზიციონერმა წევრმა ლევან ანთაძემ განაცხადა: „[აჭარის ა/რ 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის 9 თვის მიხედვით] თქვენ არა მარტო შემოსავლის ნაწილში გაქვთ პრობლემა, პრობლემა გაქვთ ათვისების ნაწილში. თექვსმეტიდან ცხრა პროგრამაში არ გაქვთ ათვისება. 50%-ზე ნაკლები გაქვთ ცხრა თვეში შესრულება.“
ფაქტ-მეტრმა შეისწავლა 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის კანონში შესული ცვლილებები, 9 თვის შესრულების ანგარიში, ასევე გავეცანით სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მოხსენებას აჭარის ა/რ 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის 9 თვის შესრულებასთან დაკავშირებით. დანართი 1 დოკუმენტების თანახმად, ბიუჯეტის შემოსულობებისა და გადასახდელების საპროგნოზო გეგმის შესრულება მართლაც დაბალია.
კერძოდ, 9 თვის მდგომარეობით, რესპუბლიკური ბიუჯეტის შემოსულობებმა წლიური გეგმის 69.5% ანუ 389,149.0 ათასი ლარი შეადგინა. რესპუბლიკური ბიუჯეტის კანონით განსაზღვრულ გეგმას მნიშვნელოვნად ჩამორჩება არაფინანსური აქტივების კლებიდან მისაღები შემოსულობები. 2023 წლის 9 თვის მდგომარეობით, ამ კომპონენტში მობილიზებულია 17,749.4 ათასი ლარი, რაც წლიური გეგმის 22.1%-ია.
რაც შეეხება ბიუჯეტის გადასახდელებს, 2023 წლის 9 თვის ათვისების მაჩვენებელი წლიური გეგმის 53.5%-შეადგენს. 2023 წლის 9 თვის განმავლობაში, რესპუბლიკური ბიუჯეტის ნაშთი 67,618.9 ათასი ლარით გაიზარდა და სექტემბრის ბოლოს 113,325.1 ათასი ლარი შეადგინა. განსაკუთრებით დაბალი შესრულებით აჭარის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო გამოირჩევა. უწყების მიმდინარე წლის ბიუჯეტი 21 914,8 ათასი ლარით მცირდება.
ცხრილი 1. 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის შემოსულობები, გადასახდელები და ნაშთი, 9 თვის მონაცემები
2023 წელი, საწყისი, ათასი ლ.
2023 წელი, მოქმედი, ათასი ლ.
2023 წელი, 9 თვის ფაქტი, ათასი ლ.
შესრულების მაჩვენებელი %
512,549.4
560,189.4
389,149.0
69.5
535,549.4
600,589.4
321,530.1
53.5
ნაშთის ცვლილება
-23,000.0
-40,400.0
67,618.9
-167.4
წყარო: აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭო; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მოხსენება
შენიშვნა: შესრულების მაჩვენებელი ასახავს ფაქტის მიმართებას დაზუსტებულ გეგმასთან.
ივლისში, მოსალოდნელი მაღალი ეკონომიკური ტენდენციების გათვალისწინებით, აჭარის მთავრობამ ბიუჯეტის თავდაპირველი საპროგნოზო მაჩვენებლები გაზარდა. მან 80,415.7 ათასი ლარით დაგეგმა არაფინანსური აქტივების კლება. თუმცა, როგორც ზემოთ დავწერეთ, წლიური გეგმა მხოლოდ 22.1%-ით შესრულდა. მსგავსი სიტუაცია გასულ წელსაც დაფიქსირდა. იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია 1 და სტატია 2. სახელმწიფო აუდიტის სამსახური თავის მოხსენებაში „არაფინანსური აქტივების კლების“ მუხლის დაგეგმვის პროცესში არსებულ ნაკლოვანებებზე მიუთითებს. უწყებას აღნიშნული საკითხი განხილული აქვს 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის შესახებ ადრე გამოქვეყნებულ დასკვნაშიც. კერძოდ, აუდიტის სამსახურმა ივარაუდა, რომ ბიუჯეტის კანონით განსაზღვრული გეგმური მაჩვენებელი არ შესრულდებოდა. აჭარის მთავრობამ, როგორც 2022 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის დროს, თავი იმით იმართლა, რომ არაერთგზის გამოცხადებული აუქციონები არ შედგა.
ხარჯვით ნაწილში კი, დაზუსტებულ გეგმასთან მიმართებით, 50%-ზე დაბალი ათვისებით ხასიათდება 7 პროგრამა და 16 ქვეპროგრამა.
ცხრილი 2. დაბალი ათვისების მქონე პროგრამები და ქვეპროგრამები, 2023 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის 9 თვის მიხედვით, ათასი ლ
წლიური გეგმა
9 თვის გეგმა ნაზარდი ჯამით
9 თვის შესრულება
წლიური გეგმის შესრულება
9 თვის გეგმის შესრულება
ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო
რეგიონში ინვესტიციების მოზიდვის ხელშეწყობა
490.2
393.8
186.3
38.0%
47.3%
რეგიონის საინვესტიციო პოტენციალის პრომოუშენი
336.4
281.0
90.8
27.0%
32.3%
ქალაქმშენებლობითი და სივრცითი მოწყობის პროგრამა
7,819.8
4,653.1
972.3
ჭარის ტერიტორიაზე არსებული მთის კურორტებისა და სარეკრეაციო ადგილების განვითარება
2,917.1
975.3
ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარების ხელშეწყობა
4,740.3
3,587.8
883.2
18.6%
24.6%
საინჟინრო და კომუნალური ინფრასტრუქტურის განვითარების ხელშეწყობა
4,500.0
701.1
15.6%
ჭარის მაღალმთიანი რეგიონის გაზიფიცირება
საფრთხის შემცველი ობიექტებისათვის მომსახურების მიწოდება და მართვა
1,296.8
791.1
373.3
28.8%
47.2%
ახალი შესაძლებლობები ბიზნესისთვის
500.0
რეგიონის ტურისტული პოტენციალის რეკლამირება ქვეყნის შიგნით
870.0
522.0
247.5
28.4%
47.4%
რეგიონის ტურისტული პოტენციალის პოპულარიზაციისათვის საჭირო მასალების დამზადება
840.0
384.0
143.0
17.0%
37.2%
ტურიზმის დარგში სერვისის განვითარების ხელშეწყობა
922.8
290.0
137.2
14.9%
გზების რეაბილიტაცია
30,618.4
24,184.0
9,966.5
32.6%
41.2%
განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო
ვასწავლოთ მომავალი წარმატებისთვის
357.0
278.0
113.0
31.6%
40.6%
ტექნიკური, საბუნებისმეტყველო და ჰუმანიტარული მიმართულებების ხელშეწყობა
60.0
20.5
4.5
22.0%
უცხოეთში სტაჟირება
63.1
28.6
31.5%
45.3%
კულტურის სფეროს წარმომადგენელთა პროფესიული განვითარების ხელშეწყობა
365.0
195.0
86.9
23.8%
44.6%
კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნება და განვითარება
4,602.1
3,012.1
1,154.6
25.1%
38.3%
მოხალისეობა
79.2
65.9
30.6
38.6%
46.4%
ახალგაზრდული ინიციატივების მხარდაჭერა
163.4
115.1
56.4
34.5%
49.0%
ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
საზღვაო სფეროში დასაქმების ხელშეწყობა
75.0
25.0
მეფუტკრეობის განვითარების ხელშეწყობა
320.6
280.4
121.0
37.7%
43.1%
სამელიორაციო სისტემების მართვა
1,393.8
1,207.5
344.8
24.7%
28.6%
ბიუჯეტში რამდენიმე ისეთი პროგრამა/ქვეპროგრამაა, რომლებიც დიდი ხნის წინ უნდა დასრულებულიყო. მათ შორისაა მაღალმთიანი აჭარის გაზიფიცირება, რომლის ფარგლებშიც ათვისების მაჩვენებელი 20%-ზე დაბალია, თუმცა მოსახლეობისთვის ის სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა. აჭარის უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს ოპოზიციონერი წევრები დაინტერესდნენ, აპირებს, თუ - არა მთავრობა პასუხისმგებლობის აღებას ბიუჯეტის ცხრა თვის შესრულების დაბალი მაჩვენებლების გამო. ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა ჯაბა ფუტკარაძემ, რომლის დაქვემდებარებულ უწყებასაც ხარჯების ყველაზე დაბალი ათვისება აქვს, განმარტა, რომ ამის მიზეზი, ძირითადად, კომპანიების მიერ სახელშეკრულებო ვალდებულებების არაკეთილსინდისიერად განხორციელებაა, ასევე, ტენდერები, რომლებიც არ შედგა. ასეთი კი არაერთი ტენდერია.

Levan Antadze:“[According to the nine-month budget of the Autonomous Republic (A/R) of Ajara,] you have issues not only with income but also budget utilisation. You have failed to implement nine out of 16 programmes. You have executed less than 50% of your plan.”
Verdict: Levan Antadze’s statement is TRUE.
The 2023 nine-month budget implementation account of the A/R of Ajara reveals that the total mobilised budget income amounted to GEL 389,149.0 thousand, constituting 69.5% of the annual plan. On the other hand, the budget liabilities stood at 53.5%.
The nine-month plan amounted to GEL 389,149 thousand out of GEL 397,954 at 97.95 whilst the liabilities plan reached 77.4% with GEL 321,530 thousand out of GEL 415,631.
The low indicator on the income side is attributed to the failure in implementing the “decreasing non-financial assets” category with only GEL 17,749.4 thousand mobilised, accounting for 22.1% of the annual plan. The A/R of Ajara Ministry of Finance and Economy especially showcased a significant implementation shortfall. The institution’s budget experienced a budget reduction of GEL 21,914.8 thousand. The State Audit Office of Georgia’s nine-month implementation report reads that seven programmes and 16 sub-programmes have an implementation ratio of less than 50% as compared to the plan. FactCheck concludes that Levan Antadze’s statement is TRUE as the politician highlights the low implementation of programmes/sub-programmes.
Levan Antadze, an oppositionist member of the Supreme Council of the A/R of Ajara, stated: “[According to the nine-month budget of the Autonomous Republic (A/R) of Ajara,] you have issues not only with income but also budget utilisation. You have failed to implement nine out of 16 programmes. You have executed less than 50% of your plan.”
FactCheck conducted a study of the changes made in the republic budget law, the nine-month budget implementation report and the State Audit Office of Georgia’s nine-month implementation report of the A/R of Ajara’s budget utilisation account.According to the findings, there is indeed a low implementation of the planned income and liability plans.
Specifically, the republic’s budget income accounted for 69.5% of the annual plan during the first nine months of the year, totalling GEL 389,149.0 thousand. There is a significant shortfall in revenue generated from the decrease of non-financial assets as compared to what was committed in the republic’s budget law, achieving only 22.1% of the annual plan with GEL 17,749.4 thousand mobilised in this component in the first nine months of 2023.
Regarding budget liabilities, the 2023 nine-month implementation indicator stands at 53.5% of the annual plan. Over the first nine months of the year, the republic’s budget balance increased by GEL 67,618.9 thousand, amounting to GEL 113,325.1 thousand by the end of September. The Ministry of Finance and Economy of the A/R of Ajara displayed a particularly low implementation rate. The institution’s budget was reduced by GEL 21,914.8 thousand.
Table 1. 2023 Republic Budget Income, Liabilities and Balance, Data over 9 Months
2023, initial, thousand GEL
2023, current, thousand GEL
2023, 9-month realised value, thousand GEL
Implementation indicator, %
Income
512,549.4
560,189.4
389,149.0
69.5
Liabilities
535,549.4
600,589.4
321,530.1
53.5
Change in balance
-23,000.0
-40,400.0
67,618.9
-167.4
Source: Supreme Council of the A/R of Ajara, State Audit Office Report
Note: The implementation indicator displays the proportion of the realised value to the indicated plan.
Anticipating high expected economic trends, the Government of Adjara revised the initial budget forecast indicators in July. The reassessment of the non-financial asset reduction set the new planned value at GEL 80,415.7 thousand. However, as stated above, the annual plan was only achieved at 22.1%. A similar situation was observed the previous year; see article 1 and article 2 by FactCheck. The State Audit Office of Georgia has highlighted the shortcomings in the planning of the non-financial assets reduction category. The institution had discussed the aforementioned topic in a previously published evaluation. Particularly, the State Audit Office expected a shortfall in executing the planned value as stated in the budget law. Similar to the 2022 budget execution report, the Government of Ajara named the repeated difficulties in implementing announced auctions whilst justifying the shortcomings.
As for expenditures, the implementation rate of seven programs and 16 sub-programmes is below 50% of the indicated plan.
Certain programmes/sub-programmes outlined in the budget have lagged significantly such as the gasification of Mountainous Ajara with less than a 20% implementation rate despite it being of crucial importance for the population. Oppositionist members of the Supreme Council of Ajara questioned whether or not the government was going to take accountability for the low nine-month implementation rate of the budget. Jaba Putkaradze, the Minister of Finance and Economy of the A/R of Ajara, whose institution has the lowest rate of utilising expenditures, explained that the failure was primarily due to the dishonest implementation of contract conditions. Another contributing factor was the numerous tenders that did not take place.