ირაკლი ღარიბაშვილი: მშპ 11 წელიწადში გასამმაგდა და 27-დან 85 მლრდ-მდე გაიზარდა
ეროვნულ ვალუტაში დათვლილი ნომინალური ეკონომიკის მოცულობა 2012 წელს 27.2 მლრდ ლარს შეადგენდა, 2024 წლის პროგნოზი 3.2-ჯერ მეტი - 85.4 მლრდ ლარია.
3-ჯერ გაზრდილი ნომინალური ეკონომიკა, ცხოვრების დონის 3-ჯერ გაზრდას არ ნიშნავს, წლების განმავლობაში ეკონომიკასთან ერთად, განსაკუთრებით ბოლო პერიოდში, სამომხმარებლო ფასებიც იზრდებოდა.
2012-2023 წლებში ლარის გაცვლითი კურსიც დოლართან მიმართებით 58%-ით - 1.65-დან 2.61-მდე, გაიზარდა, რამაც ნომინალური ეკონომიკის ზრდაზე დამატებითი გავლენა იქონია.
ინფლაციისა და გაცვლითი კურსის ცვლილების გამორიცხვით, 2024 წლისთვის, 2012 წელთან შედარებით, რეალური ეკონომიკა 68%-ით ანუ 1.7-ჯერ იქნება გაზრდილი.
დამატებითი მითითების გარეშე, ნომინალურად სწორად დასახელებული რიცხვები მცდარი დასკვნის გაკეთების საშუალებას იძლევა, რის გამოც, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება შეფასდა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ანალიზი: 2024 წლის ბიუჯეტი გადამუშავებული ვარიანტის წარდგენისას, პრემიერ-მინისტრმა მშპ-ის ზრდაზე ისაუბრა, მან საბაზისო პერიოდად 2012 წელი აიღო და განაცხადა: „2012 წელს იყო [მშპ] 27 მლრდ ლარამდე ანუ გასამმაგდა ქვეყნის ეკონომიკა, ჩვენი მმართველობის პირობებში 11 წელიწადში, 85 მლრდ ლარი იქნება 2024 წელს და იყო 27 მლრდ ლარი“.
2012 წელს ეროვნულ ვალუტაში დათვლით საქართველოს ეკონომიკა 27.2 მლრდ ლარს შეადგენდა, ფინანსთა სამინისტროს პროგნოზით, 2024 წელს მშპ 85.4 მლრდ ლარს უნდა გაუტოლდეს.
თუ ფინანსთა სამინისტროს პროგნოზი გამართლდა, რომლის რადიკალურად შეცვლის წინაპირობა ამ ეტაპზე არ არსებობს, 2012-2024 წლებში, 12 და არა 11-წლიან პერიოდში, ნომინალური ეკონომიკა ნამდვილად იქნება 3.2-ჯერ გაზრდილი, ზრდა იქნება რეალურ ეკონომიკაშიც, ოღონდ უფრო დაბალი ტემპით.
ინფლაცია ქვეყნის ნომინალურ ეკონომიკას, ისევე როგორც ნომინალურ მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე, რეალურთან შედარებით უფრო მეტად ზრდის. იმ პროდუქტზე, რაც ადრე 1 ლარი ღირდა, 1.5 ლარის გადახდა ადამიანის გამდიდრებას არ ნიშნავს.
12 წელიწადში ეკონომიკა რომ 3-ჯერ გაზრდილიყო, ამისთვის საშუალო წლიურ ზრდას 10%-ისთვის უნდა მიეღწია. რეალურად, 10%-იანი ზრდა მხოლოდ 2-ჯერ - 2021 და 2022 წლებში დაფიქსირდა, 2013-2019 წლებში მაქსიმალური ზრდის ტემპი 5%-ს შეადგენდა, 2020 წელს ის 6.8%-ით შემცირდა, 2023 წლის 9 თვეში ზრდის ტემპმა 6.8% შეადგინა და 2024 წელსაც 5.2%-იანი ზრდაა ნავარაუდევი.
რამდენი პროცენტით იქნება გაზრდილი საქართველოს რეალური ეკონომიკა 2024 წლისთვის 2012 წელთან შედარებით? თუ დავუშვებთ, რომ 2023 წლის ბოლომდე 6.8%-იანი ზრდა შენარჩუნდა და 2024 წელსაც 5.2%-იანი ზრდის პროგნოზი გამართლდა, მაშინ 68%-ით, ანუ 1.7-ჯერ და არა 3-ჯერ, როგორც ეს პრემიერმა ღარიბაშვილმა განაცხადა.
გრაფიკი 1: მშპ-ის ზრდა 2012=100%-ს
2012 წელს საქართველოს ეკონომიკა 27.2 მლრდ ლარი იყო და მას იგივე მსყიდველუნარიანობა გააჩნდა, რაც დღეს 45.2 მლრდ ლარს, თუ 2024 წლის სავარაუდო 3%-იან ინფლაციასაც გავითვალისწინებთ, მისი მსყიდველუნარიანობა 46.2 მლრდ-ს გაუტოლდება.
46.2 მლრდ-იანი ეკონომიკის 68%-ით გაზრდის შემთხვევაში 77.7 მლრდ ლარს ვიღებთ, მაშინ როცა 2024 წლის ეკონომიკის სავარაუდო მოცულობა 85.4 მლრდ ლარითაა შეფასებული. თითქმის 8 მლრდ-იანი სხვაობა კურსის ცვლილებით აიხსნება. 2012 წელს დოლარის საშუალო ღირებულება 1.65-ს შეადგენდა, 2023 წლის იანვარ-ოქტომბერში 2.61-ს. მშპ-ს ნაწილი სწორედ უცხოური ვალუტის შემოდინებით ფორმირდება.
2012 წლის შემდეგ, რეცესიული მხოლოდ 2020 იყო, დანარჩენ პერიოდში ეკონომიკა ხან ორნიშნა პროცენტული მაჩვენებლით, ხან მცირედით, მაგრამ მაინც იზრდებოდა, ზრდა არის ნავარაუდევი 2024 წლისთვისაც. 2012 წლის ეკონომიკის მოცულობას უკვე 2013 წლის ეკონომიკა აღემატებოდა და ცხადია, 2024 წლის ეკონომიკის მოცულობაც 2012 წელთან შედარებით ნებისმიერ შემთხვევაში უფრო მეტი იქნება, გასარკვევია ის, თუ რამდენით მეტი.
დამატებითი მითითების გარეშე „3-ჯერ გაზრდილი ეკონომიკა“ აღქმაში გულისხმობს იმას, რომ თითქოს რეალური ეკონომიკა გაიზარდა 3-ჯერ, რომ თითქოს ცხოვრების დონე, ადამიანთა საშუალო რეალური შემოსავალი გაიზარდა 3-ჯერ და მათ 3-ჯერ მეტი პროდუქციისა და მომსახურების შეძენის საშუალება გაუჩნდათ. რეალურად, ნომინალურ შემოსავლებთან ერთად სამომხმარებლო ფასებიც გაიზარდა. შესაბამისად, 2024 წლისთვის, 2012 წელთან შედარებით, რეალური ეკონომიკა 200%-ით კი არა 68%-ით იქნება გაზრდილი. დამატებითი მითითების გარეშე დასახელებული რიცხვები მცდარი დასკვნის გაკეთების საშუალებას იძლევა, რის გამოც, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება შეფასდა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Irakli Gharibashvili:  “The GDP trebled in 11 years and increased from GEL 27 billion to GEL 85 billion.”
Georgia’s nominal economy was GEL 27.2 billion measured in the national currency in 2012 whilst the estimated GDP for 2024 is 3.2 times more - GEL 85.4 billion.
If the size of a nominal economy trebles, this does not mean that the quality of life also increases three times. Over the years, consumer prices have also been rising alongside economic growth, particularly in recent periods.
In 2012-2023, the GEL exchange rate depreciated vis-à-vis USD by 58% from 1.65 to 2.61 which additionally affected the nominal economic growth.
If we exclude inflation and exchange rate effects, the real economic growth will be 68% in 2024 as compared to 2012, meaning that the real economy would increase 1.7 times.
Without additional clarification, nominal figures that are accurate may still lead to wrong conclusions. Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is HALF TRUE.
The Prime Minister of Georgia, when presenting the processed draft of the budget, also talked about the GDP growth. In particular, he selected 2012 as the base period and stated:  “In 2012, the GDP was around GEL 27 billion, meaning that the country’s economy trebled under our government in 11 years. In 2024, the GDP will be GEL 85 billion and it was GEL 27 billion.”
In 2012, Georgia’s economy was GEL 27.2 billion when measured in the national currency. In accordance with the Ministry of Finance’s estimate, Georgia’s GDP will reach GEL 85.4 billion in 2024.
If the Ministry of Finance’s estimate holds true – and there are no preconditions at this stage that it may change drastically – the nominal economy would really increase 3.2 times in 2012-2024 in a 12 and not 11 year period. There will be growth in the real economy, albeit at a lower rate.
Inflation increased the country's nominal economy and the nominal GDP per capita more as compared to real economic growth. Paying GEL 1.5 for a product that used to cost GEL 1 does not mean a person became richer.
In order for the economy to treble in 12 years, an average annual growth of 10% would have to be achieved whilst in fact a 10% growth was recorded only two times, in 2021 and 2022. The maximum growth rate was 5% in 2013-2019. It decreased by 6.8% in 2020 and the growth rate was 6.8% in the first nine months of 2023. A 5.2% economic growth is expected in 2024.
Let us consider Georgia’s real economy for 2024 as compared to 2012. If we assume that the 6.8% growth is going to be maintained until the end of 2023 and the 5.2% growth estimate holds true in 2024, then total growth will be 68%, meaning that growth is 1.7 times and not three times more as claimed by Prime Minister Gharibashvili.
Graph 1:  GDP Growth 2012=100%
Source:  National Statistics Office of Georgia and Ministry of Finance
In 2012, Georgia’s economy was GEL 27.2 billion and it had the same purchasing power as GEL 45.2 billion today. If we take into account an estimated 3% inflation in 2024, its purchasing power would reach GEL 46.2 billion.
If the GEL 46.2 billion economy increases by 68%, the result will be GEL 77.7 billion whilst the estimated size of the 2024 economy is GEL 85.4 billion. This nearly GEL 8 billion difference is explained by differences in the currency exchange. In 2012, USD average value was GEL 1.65 and it was GEL 2.61 in January-October 2023. Part of the GDP is made from the inflow of foreign currency.
Since 2012, it was only the year 2020 when Georgia experienced an economic recession and there was either double-digit GDP growth or a slight but nevertheless economic growth in other periods. Economic growth is expected for 2024 as well. The size of the economy in 2013 was already higher as compared to 2012 and certainly, the size of economy in 2024 will in any case be higher as compared to 2012. The only question is by how much.
The statement about the “economy increased three times” without additional clarification would lead to the impression that it was the real economy that trebled and it was the quality of life and the population’s average real income that increased three times which means that they can now afford to purchase three times more goods and services. In reality, consumer prices also increased alongside nominal incomes and, therefore, the real economic growth rate for 2024 as compared to 2012 will be 68% instead of 200%. The figures named without additional clarifications may push for wrong conclusions and as a result, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is HALF TRUE.