2023 წლის 19 ოქტომბერს, საქართველოს პარლამენტმა „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე კანონპროექტი მესამე მოსმენით დაამტკიცა. კანონპროექტის ინიციატორები საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლები - დავით სონღულაშვილი, ეკა სეფაშვილი, ბეჟან წაქაძე, ისკო დასენი, ირაკლი კირცხალია, ანტონ ობოლაშვილი და ირმა ზავრადაშვილი გახლდნენ.
ცვლილებების მიხედვით, სიძულვილის ენის, ტერორიზმისკენ მოწოდების, უხამსობის შემცველი პროგრამისა და რეკლამის გავრცელების აკრძალვის დარღვევასთან დაკავშირებით მაუწყებლის თვითრეგულირების ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები შეიძლება კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში, სასამართლოსა თუ სხვა ადმინისტრაციულ ორგანოში გასაჩივრდეს.
კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, აღნიშნული ცვლილებების მიზანი, მედია მომსახურების მიმწოდებლის პროგრამასა თუ რეკლამაში სიძულვილის ენის და ტერორიზმის მოწოდების გავრცელებაზე ეფექტური რეაგირების მექანიზმის შექმნაა, რაც თავის მხრივ, „შემოქმედებითი ევროპის“ 2.44 მილიარდი ევროს ბიუჯეტიან პროგრამაში (2021-2027) საქართველოს სრულფასოვანი მონაწილეობის, ასევე, ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული პრიორიტეტის შესრულების წინაპირობად დასახელდა.
აღსანიშნავია, რომ ინიციირებული ცვლილებების კიდევ ერთ მიზეზად მმართველი პარტია საქართველოს კანონმდებლობის აუდიოვიზუალური მედია მომსახურებების შესახებ 2010/13/EU ევროდირექტივასთან შესაბამისობაში მოყვანის ვალდებულებას ასახელებს.
ტელესივრცეში სიძულვილისა და ტერორიზმისკენ რაიმე სახის წაქეზების აკრძალვას „აუდიოვიზუალური მედიის მომსახურების უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების მოქმედი კანონებით, რეგულაციებით ან ადმინისტრაციული აქტებით გათვალისწინებული გარკვეული დებულებების კოორდინაციის შესახებ“ ევროპარლამენტისა და ევროკავშირის საბჭოს 2010 წლის 10 მარტის №2010/13/EU დირექტივა არეგულირებს.
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის, ირაკლი კობახიძის თქმით, ,,რეგულაციები თავიდან-ბოლომდე ევროკავშირის დირექტივას ეფუძნება...’’. ამავე აზრს იზიარებს შალვა პაპუაშვილიც. „უკვე ოპოზიციაც ადასტურებს, რომ ეს ყველაფერი დირექტივიდან მომდინარეობს, მიუხედავად იმისა, რომ ერთი კვირა დეზინფორმაციული კამპანია გვქონდა ოპოზიციისგან და რამდენიმე „ენჯეოსგან“, თითქოს, ეს დირექტივას არ შეესაბამებოდა. იმისთვის, რომ ეს სპეკულაციები დასრულდეს, მნიშვნელოვანია, ხელი მოეწეროს დროზე კანონს“, - განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ. კანონპროექტის ინიციატორი დავით სონღულაშვილი კი ამბობს, რომ ცვლილებები ევროდირექტივასთან თანხვედრაშია, ხოლო სადავო საკითხებზე ევროკავშირისგან დამატებითი კომუნიკაციის შემთხვევაში მორიგი ცვლილებების ინიციირებას გვპირდება.
საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მისანიჭებლად ევროკავშირის 12 პრიორიტეტიდან ერთ-ერთი სწორედ მედიის თავისუფლებას ეხება. კერძოდ, ევროკავშირი აცხადებს, რომ „უფრო ძლიერი ძალისხმევა უნდა იყოს მიმართული თავისუფალი, პროფესიული, პლურალისტური და დამოუკიდებელი მედია გარემოს უზრუნველსაყოფად, განსაკუთრებით იმისათვის, რომ მედიის მფლობელთა წინააღმდეგ მიმართული სისხლის სამართლებრივი პროცედურები აკმაყოფილებდეს უმაღლეს იურიდიულ სტანდარტებს და ჩატარდეს მიუკერძოებელი, ეფექტიანი და დროული გამოძიებები ჟურნალისტებისა და მედიის სხვა მუშაკთა უსაფრთხოების წინააღმდეგ მიმართული მუქარების შემთხვევებზე.’’ პრიორიტეტების შესრულების შუალედურ შეფასებაში, ევროკავშირი სახელმწიფოს ევროპის საბჭოს რეკომენდაციების შესაბამისად „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში ცვლილებების შეტანისკენ მოუწოდებს.
ზემოხსენებული ევროდირექტივის შესაბამისად, ევროკავშირთან დაახლოებასა და საკანონმდებლო ჰარმონიზაციასთან ერთად, სწორედ ევროკავშირის 12 პრიორიტეტის შესრულების არგუმენტაციით ,,მაუწყებლობის შესახებ’’ საქართველოს კანონი არაერთხელ შეიცვალა.
2022 წლის 22 დეკემბრის ცვლილებებით კანონს სპეციალური მუხლი დაემატა (55(2) - სიძულვილის ენის და ტერორიზმისკენ მოწოდების შემცველი პროგრამისა და რეკლამის აკრძალვა). ცვლილებებამდე სიძულვილის ენასთან დაკავშირებულ დარღვევებს მაუწყებლის თვითრეგულირების საბჭო განიხილავდა და მისი გასაჩივრება კომუნიკაციების კომისიაში, ან სასამართლოში დაუშვებელი იყო. 2022 წლის 22 დეკემბრის ცვლილებების დამტკიცების შემდეგ კი, მსგავსი პრაქტიკა შეიცვალა და დარღვევებზე რეაგირება მარეგულირებელ ორგანოს - კომუნიკაციების კომისიას ან სასამართლოს დაევალა.განმარტებითი ბარათის თანახმად, ასოცირების შეთანხმების ხელმოწერით, საქართველომ იკისრა ვალდებულება ეტაპობრივად დაუახლოოს თავისი კანონმდებლობა ევროკავშირის კანონმდებლობას, ხოლო აუდიოვიზუალური მედიამომსახურებების შესახებ 2010/13/EU ევრო დირექტივასთან კანონმდებლობის შესაბამისობაში მოყვანის ვალდებულება განსაზღვრულია ასოცირების შეთანხმების XXXIII დანართით.
ცვლილებების დამტკიცებამდე, 2022 წლის 3 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტმა მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებათა პროექტის შესახებ დამოუკიდებელი საექსპერტო დასკვნის მომზადების თხოვნით ევროპის საბჭოს მიმართა. მიუხედავად ამისა, „ქართულმა ოცნებამ“ კანონი ისე მიიღო, რომ არც ევროპის საბჭოს საექსპერტო შეფასებებს დაელოდა და არც ტელემაუწყებლების უმრავლესობისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ შემუშავებული ალტერნატიული წინადადება გაითვალისწინა. ალტერნატიული წინადადება 2022 წლის 28 ნოემბერს პარლამენტში ოპოზიციამ სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის შედეგად წარადგინა და ის ეფექტიანი თანარეგულირების მექანიზმის შექმნას გულისხმობდა. კერძოდ, თვითრეგულირების მექანიზმის ფარგლებში მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრება არა კომუნიკაციების კომისიაში ან სასამართლოში, არამედ სამოქალაქო საზოგადოების წევრებისგან შემდგარ „საერთო სააპელაციო საბჭოში“ იქნებოდა შესაძლებელი, ხოლო კომუნიკაციების კომისიას საბჭოს გადაწყვეტილებების აღსრულებაზე ზედამხედველობის ფუნქცია დაეკისრებოდა. მედიის ადვოკატირების კოალიციის განცხადების თანახმად, ალტერნატიული მოდელის სულისკვეთებას ასევე იზიარებდნენ ევროპის საბჭოს დამოუკიდებელი ექსპერტებიც, რომლებიც ქვეყანაში არსებული კონტექსტის გამო ეფექტიანი თანარეგულირების შემოღების მომხრენი იყვნენ.
ევროპის საბჭოს დასკვნა 2023 წლის 21 თებერვალს გამოქვეყნდა. რეკომენდაციის შესაბამისად, ,,სიძულვილის ენა უნდა დარჩეს თანარეგულირების ობიექტად, გაუმჯობესებული თანარეგულირების მექანიზმის პირობებში“. ამავე დასკვნაში ნათქვამია, რომ კომუნიკაციების კომისიის წევრთა არჩევა უბრალო საპარლამენტო უმრავლესობით არ შეესაბამება არც ევროპის საბჭოს სტანდარტებს მარეგულირებელი ორგანოების დამოუკიდებლობის შესახებ და არც ევროკავშირის დირექტივის 30-ე მუხლის მოთხოვნებს დამოუკიდებლობასთან მიმართებით.
მეტიც, 12 რეკომენდაციის შესრულების შუალედური შეფასებისას, 2023 წლის 22 ივნისს ევროკომისარმა ვარჰეიმ პირდაპირ მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას, „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის დახვეწა ევროპის საბჭოს სწორედ ამ დასკვნის შესაბამისად მოახდინოს.
მმართველმა გუნდმა ნაწილობრივ გაითვალისწინა ევროპის საბჭოს საექსპერტო დასკვნა და ევროკავშირის შუალედური შეფასება და 2023 წლის 30 ივნისს დაჩქარებული წესით მიიღო ცვლილებები „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში, რომლითაც სიძულვილის ენის რეგულირება თვითრეგულირების მექანიზმის ფარგლებში მოაქცია, თუმცა სამოქალაქო სექტორის მიერ შეთავაზებული თანარეგულირების ალტერნატიული მექანიზმი კვლავ არ შემუშავებულა.
2023 წლის 19 ოქტომბრის ცვლილებებით, საქართველოს პარლამენტი ისევ 2022 წლის 22 დეკემბერს შემოღებულ - ანუ თვითრეგულირების მექანიზმის ფარგლებში მიღებული გადაწყვეტილებების კომუნიკაციების კომისიაში ან სასამართლოში გასაჩივრების შესაძლებლობის მოდელს დაუბრუნდა. განსხვავება ისაა, რომ მოქმედი რედაქციით, თუ ჯარიმა მაუწყებლის წლიური შემოსავლის 1%-ს და, ამავდროულად, 5 000 ლარს აღემატება, ასევე გადაწყვეტილება ავტორიზაციის შეჩერება/გაუქმების შესახებ, არ შეიძლება აღსრულდეს დაუყოვნებლივ და სასარჩელო წარმოების პროცესში სანქციის მოქმედება შეჩერდება. 2022 წლის დეკემბერში მიღებული ცვლილებებით შექმნილი საფრთხეები, ახალი რედაქციით, ნაწილობრივ აღმოფხვრილია, მაგრამ მაინც რჩება გამოწვევები. კერძოდ: „10-მილიონიანი წლიური შემოსავლის კომპანიისთვის, 1% იქნება 100 000 ლარი. თეორიულად, ასეთ მაუწყებელს კომისიამ შეიძლება დაუწეროს 99 999-ლარიანი ჯარიმა. მიუხედავად იმისა, რომ ის 5 000 ლარზე მეტია, აღსრულება არ შეჩერდება, რადგან ჯარიმის ეს ოდენობა კომპანიის წლიური შემოსავლის 1%-ს არ აღემატება. შესაბამისად, არ სრულდება მეორე სავალდებულო პირობა. ასევე, შეიძლება მაგალითად მოვიყვანოთ მეორე შემთხვევა: მაუწყებლის წლიური შემოსავალი არის 400 000 ლარი, მისი 1% კი - 4 000 ლარი. თუ კომისიამ დაადგინა 4 500 ლარის ჯარიმა, მართალია, პირველი პირობა შესრულებულია და ის აღემატება 1%-ს, მაგრამ მეორე პირობა არ სრულდება, რადგან ჯარიმა არ აღემატება 5 000 ლარს. ამდენად, აღსრულება ავტომატურად არ შეჩერდება“. [1]
როგორც ზემოთ აღინიშნა, ტელესივრცეში სიძულვილისა და ტერორიზმისკენ რაიმე სახის წაქეზების აკრძალვას ევროპარლამენტისა და ევროკავშირის საბჭოს 2010 წლის 10 მარტის №2010/13/EU დირექტივა არეგულირებს. ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების თანახმად, საქართველომ კანონმდებლობაში რიგი ცვლილებები, მათ შორის - აუდიოვიზუალური მედია მომსახურებების მიმართულებით, მართლაც უნდა განახორციელოს.
დირექტივის მე-6(a) მუხლის თანახმად, სახელმწიფოებმა უნდა უზრუნველყონ, რომ მათ იურისდიქციაში მყოფი მედიასაშუალებების აუდიო-ვიზუალური მომსახურება „არ შეიცავდეს რასის, სქესის, რწმენისა და ეროვნების ნიშნის მიხედვით სიძულვილისკენ რაიმე სახის წაქეზებას“. ამასთან, მე-4 მუხლი აცხადებს, რომ „სახელმწიფოებმა დირექტივის მოქმედების სფეროში ეროვნულ დონეზე არსებული თანარეგულირება და თვითრეგულირება უნდა წაახალისონ იმდენად, რამდენადაც ამის საშუალებას იძლევა მათი სამართლებრივი სისტემები“. გარდა ამისა, სადეკლარაციო ნაწილის 44-ე პუნქტში მითითებულია, რომ „ამან არც უნდა დაავალდებულოს ევროკავშირის წევრი სახელმწიფო შექმნას ერთობლივი რეგულირების და/ან თვითრეგულირების რეჟიმები, არც დაარღვიოს ან საფრთხის ქვეშ დააყენოს ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოში უკვე არსებული და ეფექტურად მოქმედი ერთობლივი რეგულირებისა და თვითრეგულირების მიმდინარე ინიციატივები“.
კანონპროექტის დამტკიცებას განცხადებით გამოეხმაურა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობაც. „ჩვეულებრივ, ევროკავშირის დირექტივები მათი შესრულების ზუსტ წესს არ კარნახობენ, ამის ნაცვლად ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებს გადაწყვეტილების მიღებისას გარკვეული თავისუფლება აქვთ, როგორ გადაიტანონ დირექტივები ეროვნულ კანონმდებლობაში. საქართველოს შემთხვევაში, განსაკუთრებით ახლა, როდესაც ის გაფართოების გზაზეა (ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე), აუცილებელია, რომ მისი კანონმდებლობა გარკვეულ დებულებებსა და პრინციპებს შეესაბამებოდეს... ევროკომისიასთან კონსულტაციების შემდეგ, საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული შესწორებები, აგვარებს საკითხს, კერძოდ, შემოაქვს არასრულწლოვანთა დაცვისა და სიძულვილის ენის შესახებ გადაწყვეტილებების გასაჩივრების შესაძლებლობა... რაც შეეხება „უხამსობის“ ცნებას, ის დირექტივის ნაწილი არ არის და არ არსებობს დირექტივის ფარგლებში მისი რეგულირების საჭიროება. ამ საკითხზე, რასაკვირველია, მნიშვნელოვანია, დაინტერესებულ მხარეებთან დიალოგის წარმართვა მის აღსრულებასთან დაკავშირებით“, - აცხადებენ საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ოფისში.
ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში ევროდირექტივებთან შესაბამისობაში მოსაყვანად საკანონმდებლო დამტკიცებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს დირექტივასთან შესაბამისობაში მიიჩნევს, მაგრამ ორი დათქმით - 1. უხამსობა დირექტივის ნაწილი არ ყოფილა და 2. საჭიროა მარეგულირებლის დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფა. სწორედ მარეგულირებლის დამოუკიდებლობის დაბალი ხარისხითაა გამოწვეული ის საფრთხეები, რომელთა შესახებაც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები საუბრობენ და რამაც, შესაძლოა, აღნიშნული კანონის კრიტიკული მედიების დასჯის ბერკეტად ქცევა გამოიწვიოს. ევროკავშირის ელჩი პაველ ჰერჩინსკი აცხადებს: „რაც აბსოლუტურად აუცილებელია, არის ეროვნული მარეგულირებლის დამოუკიდებლობა. ეს არის კომუნიკაციების კომისია. ეს ინსტიტუტი უნდა გაძლიერდეს. ის სრულიად დამოუკიდებელი უნდა იყოს. როგორც ევროკავშირი, ჩვენ ძალიან მჭიდროდ ვიმუშავებთ ამის განსახორციელებლად“. ამრიგად, მოცემულ კანონებთან დაკავშირებით ევროკავშირის წარმომადგენლობის პოზიციები შეიძლება შემდეგნაირად შეფასდეს. ევროკავშირი ხაზს უსვამს, რომ დირექტივა ქვეყნებს უტოვებს საკითხის დირექტივასთან მოყვანისათვის საჭირო ნაბიჯების კონტექსტის შესაბამისად მოფიქრების დისკრეციას და არ ავალდებულებს ამა თუ იმ ნაბიჯის გადადგმას, უხამსობა დირექტივის ნაწილი არაა, საჭიროა დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაცია, მიღებული კანონპროექტი ასრულებს დირექტივას, თუმცა საჭიროა მარეგულირებელი კომისიის დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად ნაბიჯების გადადგმა.
დირექტივა არ ავალდებულებს ქვეყნებს, უპირატესობა რომელიმე ერთ მექანიზმს მიანიჭონ და იძლევა შესაძლებლობას, პოლიტიკური კონტექსტიდან გამომდინარე, ქვეყნებმა თავად აირჩიონ მათთვის საუკეთესო რეგულირების ფორმა - თანარეგულირება ან თვითრეგულირება. მეტიც, დირექტივის მე-6 (a) მუხლის თანახმად, სახელმწიფოებს შეუძლიათ წაახალისონ თვითრეგულირების მექანიზმი ამ მუხლით გათვალისწინებული მიზნებიდან (სიძულვილის ენის რეგულირება) გამომდინარე.
ევროდირექტივის მე-4 (a) მუხლის 1-ლი პუნქტის თანახმად, მსგავსი სახის გადაწყვეტილებები მისაღები უნდა იყოს ყველა დაინტერესებული მხარისთვის, რაც ამ შემთხვევაში არ მომხდარა. მეტიც, მმართველ პარტიას არ გაუმართავს კონსულტაციები სამოქალაქო საზოგადოებასთან, ხოლო მაუწყებლები და არასამთავრობო ორგანიზაციები კატეგორიულად ეწინააღმდეგებიან საკითხის ამ მოდელით რეგულირებას. [2] ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ყველა აქტორის მონაწილეობის მნიშვნელობის შესახებ, ევროკავშირის შესაბამისი დირექტორატები რეგულარულად აცნობებდნენ კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას.
საგულისხმოა ასევე ისიც, თუ როგორ განმარტავს ტერმინ „თანარეგულირებას“ ევროკავშირის კანონმდებლობა. ევროკავშირის 2018/1808 დირექტივის (აღნიშნულმა დირექტივამ გარკვეული ცვლილებები შეიტანა 2010 წლის დირექტივაში) სადეკლარაციო ნაწილის მე-14 პუნქტის შესაბამისად, თანარეგულირება წარმოადგენს, როგორც მინიმუმ, სამართლებრივ კავშირს თვითრეგულირებასა და საკანონმდებლო ორგანოების საქმიანობას შორის ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების სამართლებრივი ტრადიციების შესაბამისად. თანარეგულირების შემთხვევაში, მარეგულირებლის როლი გადანაწილებულია დაინტერესებულ მხარეებსა და მთავრობას ან ეროვნულ მარეგულირებელ ორგანოებს შორის. ამასთან, ჰანს ბრედოუს სახელობის ინსტიტუტის კვლევის შესაბამისად, რომელიც სწორედ ევროკავშირში თანარეგულირების პრაქტიკას ეძღვნება, თანარეგულირების შემთხვევაში სახელმწიფო დისკრეციულ უფლებას არასახელმწიფო სისტემას უტოვებს.
აღსანიშნავია, რომ ევროდირექტივა ნამდვილად მიუთითებს მარეგულირებლის მხრიდან ჩარევის შესაძლებლობის აუცილებლობაზე, მაგრამ მნიშვნელოვანია კონკრეტული დათქმები, რომლებიც ამ ჩარევის შესაძლებლობას წინ უძღვის. კერძოდ ის, რომ დირექტივა პირველ რიგში თვითრეგულირებისა და თანარეგულირების მექანიზმების წახალისებისკენ მოუწოდებს სახელმწიფოებს, ხოლო მარეგულირებლის ჩარევის შესაძლებლობას საჭიროების შემთხვევაში უშვებს, მხოლოდ მაშინ, როდესაც თვითრეგულირებისა და თანარეგულირების მექანიზმებით ვერ ხერხდება მიზნების მიღწევა. ამისათვის დირექტივა წევრ სახელმწიფოებს მოუწოდებს, შექმნან კონკრეტული, დათვლადი და შეფასებადი კრიტერიუმები, ამოცანები და მიზნები თანარეგულირებისა და თვითრეგულირების მექანიზმებისთვის, ხოლო მარეგულირებელს მიეცეს საშუალება იმ შემთხვევაში ჩაერიოს სახელმწიფოს სახელით ვითარების მოწესრიგებაში, როდესაც ეს მიზნები არ მიიღწევა.
აქედან გამომდინარე, სახელმწიფოს მხრიდან, მარეგულირებლის დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფამდე და ეფექტიანი თვითრეგულირების/თანარეგულირების მექანიზმების შექმნამდე, ასევე მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის დახვეწამდე და მთელ ამ პროცესში დაინტერესებული მხარეების, პირველ რიგში - მაუწყებლების ჩართვის გარეშე, მარეგულირებლისთვის ამგვარი ფართო უფლებამოსილების მინიჭება მინიმუმ ევროდირექტივის სულისკვეთებასთან არაა თანხვედრაში.

Amendments enacted to the Law, the relationship vis-à-vis the EU directive and the impact on the freedom of broadcasters.
On 19 October 2023, the Parliament of Georgia adopted draft law on amendments to the Law of Georgia on Broadcasting at the third hearing. The draft was proposed by the following MPs of the Parliamentary Majority - Davit Songhulashvili, Eka Sepashvili, Bezhan Tsakadze, Isco Dasen, Irakli Kirtskhalia, Anton Obolashvili and Irma Zavradashvili.
In accordance with the amendments, the decisions adopted by a broadcaster’s self-regulation body in regard to the violation of the ban on the dissemination of hate speech, obscenity in the broadcaster’s programmes and advertisements as well as any incitement of terrorism can be appealed to the Georgian National Communications Commission or another administrative body.
The explanatory note of the draft law reads that the goal of these amendments is to establish an effective response mechanism to the dissemination of hate speech or the incitement of terrorism in the programmes and advertisements of media service providers. This in turn was touted as a precondition for Georgia’s full participation in implementation of the Creative Europe’s EUR 2.44 billion budget programme (2021-2027) as well as for the fulfilment of one of the priorities set forth by the European Commission.
Of note is that the ruling party claims that the harmonisation of Georgia’s legislation with the 2010/13/EU European Directive on Audiovisual Media Services is another reason for proposing these amendments.
Directive 2010/13/EU of the European Parliament and of the European Council of 10 March 2010 “on the coordination of certain provisions laid down by the law, regulation or administrative action in Member States concerning the provision of audiovisual media services” regulates the prohibition of any incitement of hatred and terrorism on TV.
According to the leader of the parliamentary majority, Irakli Kobakhidze: "The regulations are based on the EU directive from the beginning to the end..." Shalva Papuashvili also shares the same opinion, saying that: "The opposition already confirms that all this comes from the directive, despite the fact that we had a week of a disinformation campaign from the opposition and several ‘NGOs,’ claiming that it did not comply with the directive. In order to end these speculations, it is important to sign the law on time.” The initiator of the draft law, Davit Songhulashvili, said that the amendments are in line with the European Union’s directive and pledged to initiate further changes in case of additional communication from the European Union on disputed issues.
Of the European Union’s 12 priorities for Georgia to obtain candidate status, one of them pertains to media freedom. In particular, the EU’s position is that Georgia should “undertake stronger efforts to guarantee a free, professional, pluralistic and independent media environment, notably by ensuring that criminal procedures brought against media owners fulfil the highest legal standards and by launching impartial, effective and timely investigations in cases of threats against safety of journalists and other media professionals.” In the interim report on addressing these priorities, the EU called on Georgia to amend the Law of Georgia on Broadcasting in line with the recommendations of the European Council.
In line with the aforementioned European Union Directive, together with approximation with the EU and legislative harmonisation, strong appeals were also made on addressing the EU’s 12 priorities, prompting numerous amendments to the Law of Georgia on Broadcasting.
As a result of the amendments enacted on 22 December 2022, a special article was added to the Law (55(2) - prohibition of programmes and advertisements containing hate speech and the incitement of terrorism). Prior to the changes, violations related to hate speech were considered by the Broadcaster's Self-Regulatory Council and it was not allowed to appeal its decision to the Communications Commission or the court. After the approval of the amendments on 22 December 2022, this practice was changed and responding to the violations was assigned to the regulatory body – the GNCC or the court. According to the explanatory note, by signing the Association Agreement Georgia committed itself to gradually harmonise its legislation with the EU’s legislation whilst the obligation to harmonise legislation specifically with the European Union’s Directive 2010/13/EU directive is stipulated by Annex XXXIII of the Association Agreement.
Prior to the approval of the amendments, the Parliament of Georgia addressed  the Council of Europe on 3 November 2022 with the request to prepare an independent expert assessment on the draft amendments to the Law of Georgia on Broadcasting. Nevertheless, the Georgian Dream adopted the law without waiting for the expert evaluations of the Council of Europe, nor taking into account the alternative proposal developed by the majority of TV broadcasters and NGOs. The alternative proposal was submitted to the parliament on 28 November 2022 by the opposition as a result of cooperation with civil society and it envisioned the creation of an effective co-regulation mechanism. In particular, it would be possible to appeal the decision made as part of the self-regulation mechanism, not to the GNCC or to the court but to the Common Appeals Council consisting of civil society members whilst the GNCC would have the function of supervising the implementation of the Council's decisions. According to the statement of the Media Advocacy Coalition, the spirit of the alternative model was also endorsed by independent experts of the Council of Europe who were in favour of introducing effective co-regulation given the existing context in the country.
On 21 February 2023, the Council of Europe published its opinion. It was recommended that “the hate speech regulation is a matter for co-regulation under an improved co-regulatory mechanism.” The same opinion also says that selection of the GNCC members by a simple parliamentary majority does not comply with either the Council of Europe’s standards on the independence of regulatory authorities or with the requirements for independence under Article 30 of the European Union’s directive.
Furthermore, as part of an interim report on the implementation of the 12 recommendations, European Commissioner, Oliver Varhelyi, directly called on the Government of Georgia on 22 June 2023 to reform the Law of Georgia on Broadcasting in line with the aforementioned Opinion.
The ruling party partially took into account the expert opinion of the Council of Europe and the interim report of the European Union and adopted amendments to the Law on Broadcasting in an accelerated manner on 30 June 2023 which brought the regulation of hate speech within the framework of the self-regulation mechanism, although the alternative co-regulation mechanism proposed by the civil sector was still not elaborated.
As a result of the amendments enacted on 19 October 2023, the Parliament of Georgia returned to the model introduced on 22 December 2022 which envisions the possibility of appealing the decisions made as part of the self-regulation mechanism to the GNCC or to the court. The difference is that under the current redaction, if the fine exceeds 1% of the broadcaster's annual income and at the same time exceeds GEL 5,000 and if there is a decision to suspend/cancel the authorisation, the appeal cannot be enforced immediately and the sanction will be suspended during the litigation process. The dangers created by the changes adopted in December 2022 have been partially eliminated with the new edition but challenges still remain. In particular: "For a company with an annual income of GEL 10 million, 1% will be GEL 100,000. Theoretically, the GNCC may impose a GEL 99,999 fine on such a broadcaster. Although it is more than GEL 5,000, enforcement will not be suspended as this amount of the fine does not exceed 1% of the company's annual income. Therefore, the second mandatory condition is not fulfilled. In addition, we can cite the second case as an example: the annual income of the broadcaster is GEL 400,000 GEL and 1% of it is GEL 4,000. If the GNCC established a fine of 4,500 GEL, although the first condition is fulfilled and it exceeds 1%, the second condition will not be fulfilled because the fine does not exceed GEL 5,000. Therefore, enforcement will not be automatically suspended." [1]
As mentioned earlier, Directive 2010/13/EU of the European Parliament and of the European Council of 10 March 2010 regulates the prohibition of the dissemination of hate and any incitement of terrorism on TV. In line with the EU-Georgia Association Agreement, Georgia should indeed enact a number of amendments in the legislation, including vis-à-vis audiovisual media services.
In accordance with the European Directives Article 6(a), Member States shall ensure that audiovisual media services provided by media service providers “do not contain any incitement to hatred based on race, sex, religion or nationality.” In addition, Article 4 says that: “Member States shall encourage co-regulation and/or self-regulatory regimes at national level to the extent permitted by their legal systems.” In addition, section 44 of the declaratory underlines that: “This should neither oblige Member States to set up co-regulation and/or self-regulatory regimes nor disrupt or jeopardise current co-regulation or self-regulatory initiatives which are already in place within Member States and which are working effectively.”
The EU Delegation to Georgia released a statement in response to the approval of the draft law:  “Usually, the EU directives do not dictate the exact manner in which they must be followed; instead, the EU Member states have a level of freedom in deciding how to transpose directives into national laws. In case of Georgia – especially now that it is on the enlargement path – it needs to align with certain provisions and principles… Following consultations with the European Commission, the amendments adopted by the Georgian Parliament address this issue, namely by introducing the possibility to appeal decisions on the protection of minors and hate speech…When it comes to the concept of ‘obscenity,’ it is not part of the Directive and there is no need to regulate this under the Directive. On this issue, it is definitely important to ensure that dialogue is held with the stakeholders on its application.”
The EU Delegation to Georgia assesses that the legislative amendments approved by the Parliament to harmonise legislation with the European Union’s directive are line with the latter, although with two conditions - 1. Obscenity was not part of the European Union’s Directive and 2. It is needed to ensure the independence of the regulator. The threats which are often highlighted by civil society representatives and which may lead to the transformation of this law into an instrument of punishment for those media outlets which are critical of the government stem from the poor independence level of the regulator. The Ambassador of the European Union, Pawel Herczynski, stated: “What is absolutely necessary is the independence of the national regulator. This is the Georgian National Communications Commission. This institution should be strengthened. It should be fully independent. As the European Union, we will continue to work closely to achieve this.” Therefore, the positions of the EU representatives with respect to the aforementioned laws can be assessed as follows: the EU emphasises that the European Union’s directive gives a country the discretion to come up with the necessary steps that are congruent with the context and does not oblige taking this or that step. Obscenity is not part of the Directive and consultation with stakeholders is needed. The adopted draft law is in line with the Directive, although steps should be taken to ensure the independence of the regulatory commission.
The European Union’s directive does not oblige countries to give advantage to one specific mechanism and allows the possibility that countries opt for the best form of regulation in view of the political context – co-regulation or self-regulation. What is more, according to Article 6(a) of the European Union’s Directive, member states may encourage co-regulation and/or self-regulatory mechanisms given the objectives set forth in this article (regulation of hate speech).
According to the section of Article 4(a) of the European Union’s Directive, such decisions should be acceptable to all stakeholders, something which was not the case in our situation. Moreover, the ruling party has not held consultations with civil society whilst broadcasters and NGOs categorically oppose regulation of the issue under such a model. [2] According to the information that is available to us, relevant Directorates of the EU regularly communicated the importance of the involvement of all actors to the GNCC.
It is also important how the term ‘self-regulation’ is defined by the EU’s legislation. According to Section 14 of the declaratory statement of the European Union’s Directive 2018/1808 (this Directive brought certain amendments to the 2010 Directive), co-regulation provides, in its minimal form, a legal link between self-regulation and the national legislator in accordance with the legal traditions of the Member States. In co-regulation, the regulatory role is shared between stakeholders and the government or the national regulatory authorities or bodies. In addition, according to the research study prepared by the Hans Bredow Institute which is dedicated to the co-regulation practice in the EU, the state leaves the discretionary power to a non-state-regulatory system in the case of self-regulation.
Of note is that the European Union’s Directive indeed indicates the need for the possibility of intervention by the regulator but the specific reservations that precede the possibility of this intervention are important. In particular, the Directive calls on states to encourage self-regulation and co-regulation mechanisms, and allows the regulator to intervene if necessary, only when self-regulation and co-regulation mechanisms fail to achieve the goals. For this, the Directive calls on member states to create specific, quantifiable and measurable criteria, objectives and targets for co-regulatory and self-regulatory mechanisms and to allow the regulator to intervene on behalf of the state to resolve the situation when these targets are not achieved.
Therefore, before the government ensures the independence of the regulator and the creation of effective self-regulation/co-regulation mechanisms as well as before a broadcasters’ code of conduct is improved and stakeholders, most importantly broadcasters, are involved in the process, granting such broad power to the regulator is at the very least not aligned with the spirit of the European Union’s Directive.
[1] Kutidze, Davit and Malkhaz Rekhviashvili. 2023 “Financially and Content-Damaging Regulations for Broadcasting Media and Their Alternatives.” Tbilisi: Gnomon Wise, 27. https://gnomonwise.org/public/storage/publications/October2023/CK4JxR8CPSYqQWA2Jj2b.pdf