ლევან ხაბეიშვილი: 300 000-მდე ადამიანს 800 ლარამდე აქვს ანაზღაურება
რეზიუმე: შემოსავლების სამსახურის ცნობით, 2023 წლის ივლისში 800 ლარამდე დასაბეგრი ხელფასი 238 ათას პირს გააჩნდა, ხოლო იმ ადამიანების რაოდენობა, რომელთა ხელფასიც საშემოსავლო გადასახადის გადახდის შემდეგ, შეადგენდა 800 ლარს ან უფრო ნაკლებს, 310 ათასს უთანაბრდებოდა. „ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარეც სავარაუდოდ, ხელზე ასაღებ თანხას გულისხმობდა.
ტექნიკურად სწორად დასახელებული რიცხვის მიუხედავად, მხოლოდ მშრალ სტატისტიკაზე დაყრდნობით 100 ლარამდე, ანუ დაბეგვრის შემდეგ 80 ლარამდე ხელფასი 13 ათას დასაქმებულს უფიქსირდება, რაც არარეალურია და სრულ განაკვეთზე მომუშავე ადამიანის შრომის ანაზღაურებას არ ასახავს.
ანალიზი: „ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარე ლევან ხაბეიშვილმა 4 სექტემბერს პარლამენტში გამოსვლისას ქვეყანაში შექმნილ სოციალურ ფონზე საუბრისას ხელფასების ოდენობაზეც გააკეთა კომენტარი: „თუ ჩაიხედავთ შემოსავლების სამსახურის ოფიციალურ დოკუმენტში, ნახავთ რომ 800 ლარამდე ანაზღაურება აქვს 300 ათასზე მეტ მოქალაქეს“.
საქსტატის ცნობით, 2023 წლის პირველ კვარტალში საქართველოში საშუალო დასაბეგრი ხელფასი 1717 ლარს შეადგენდა, საიდანაც დასაქმებულს საპენსიო შენატანისა და საშემოსავლოს დაქვითვის შემდეგ 1346 ლარი რჩებოდა.
საშუალო ხელფასი შრომის ბაზარზე არსებულ ანაზღაურების შესახებ გარკვეულ წარმოდგენას იძლევა, მაგრამ შეუძლებელია იმის დადგენა, ვინ რამდენს იღებს.
სამუშაოს სახეობის, დაკავებული პოზიციისა თუ დასაქმებულის კვალიფიკაციის მიხედვით ხელფასები ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება. 2023 წლის პირველი კვარტლის მდგომარეობით, საფინანსო სფეროში დასაქმებულთა ნომინალური საშუალო ანაზღაურება 3761 ლარს შეადგენს, ინფორმაციასა და კომუნიკაციის სფეროში დასაქმებულების _ 3630 ლარს, მაშინ, როცა განათლების მიმართულებით საშუალო ხელფასი მხოლოდ 1009 ლარია.
2021 წელს საშუალო დარიცხული ხელფასი 1305 ლარს (ხელზე ასაღებ 1023 ლარს) შეადგენდა, მედიანური ხელფასი კი 31%-ით ნაკლებს ანუ 900 ლარს (ხელზე ასაღებ 705 ლარს). მას შემდეგ საქსტატს მედიანური ხელფასის შესახებ ინფორმაცია აღარ გაუვრცელებია.
ხელფასების შესახებ კიდევ უფრო დაკონკრეტებული მონაცემების ნახვა, რამდენ დასაქმებულს აქვს ხელფასი 500 ლარამდე, 500-დან 1000 ლარამდე ან 10 000 ლარზე მეტი, შემოსავლების სამსახურის საიტზეა შესაძლებელი. 2023 წლის ივლისში 945 ათასი დასაქმებულიდან თითქმის მესამედი - 305 ათასი ადამიანი 1200-დან 2400 ლარამდე დასაბეგრ ხელფასს იღებდა, 1000 ლარამდე ხელფასი 310 ათასს პირს ჰქონდა, მათ შორის 800 ლარამდე 238 ათასს. 15 000 ლარზე მეტი კი 7700-ს. თუ გადასახადებს ხელფასებში არ გავითვალისწინებთ, მაშინ ოფიციალური სტატისტიკით 800 ლარამდე ხელზე ასაღები ხელფასი 310 ათას ადამიანს ექნება.
როგორც საშუალო, ასევე მედიანური ხელფასი სრულ განაკვეთზე დასაქმებულის შრომის ანაზღაურებას გულისხმობს. ანაზღაურების მოცულობისგან განსხვავებით, ვინ რამდენ საათს მუშაობს, ამის შესახებ ინფორმაცია არც შემოსავლების სამსახურის გვერდზე იძებნება. პრაქტიკაში ბევრი ადამიანი ნახევარ განაკვეთზე მუშაობს ან ფრილანსერია (თავისუფალ გრაფიკზე მომუშავე) და ანაზღაურებას კონკრეტულ შესრულებულ სამუშაოში იღებს. გარკვეული საჭიროებისთვის, მაგალითად ონკანის გამოცვლისთვის კომპანიამ არასაშტატო თანამშრომელი შეიძლება მხოლოდ 1 საათით დაიქირაოს და პირობითად 50 ლარი გადაუხადოს. ბუნებრივია, იმის მტკიცება, რომ ხელოსნის ხელფასი 50 ლარია, არასწორი იქნება, რადგან მან სტანდარტული 173 საათის ნაცვლად (40-საათიანი სამუშაო კვირა თვეში 173 საათია) მხოლოდ 1 საათი იმუშავა.
განათლებაში ისედაც დაბალ ხელფასს ემატება ისიც, რომ მასწავლებელთა ნაწილი არასრულ განაკვეთზე მუშაობს. ზოგი მასწავლებელი კვირაში 18-ის ნაცვლად 5 ან 7 გაკვეთილს ატარებს, რაც თვის ბოლოს მის ხელფასზეც აისახება.
გრაფიკი 1: დასაბეგრი ხელფასი და მიმღებთა რაოდენობა
ანაზღაურების საათობრივად გამოთვლა უფრო ზუსტია, მაგრამ არსებობს მეორე პრობლემაც. მაღალი უმუშევრობის პირობებში, შეიძლება ადამიანი ნახევარ განაკვეთზე მუშაობდეს, მაგრამ არა თავის სურვილით. უფრო მარტივად რომ ვთქვათ, შეიძლება მუშაობდეს კვირაში 20 საათს 600 ლარად, თანახმა იყოს 40-საათიან სამუშაო კვირაზე 1200 ლარად, ან უფრო მეტიც, თანხმდებოდეს ზეგანაკვეთურ მუშაობასაც შესაბამისი თანხის დამატების სანაცვლოდ, მაგრამ შესაბამის სრულ განაკვეთიან სამსახურს ვერ პოულობდეს.
დაბალი ხელფასების პარალელურად, გასათვალისწინებელია კიდევ ერთი გარემოება, რასაც არაფორმალური დასაქმება ჰქვია. რეპეტიტორების, ტაქსის მძღოლების, ხელოსნების და ა.შ., ნაწილის შემოსავალი არარეგისტრირებულია და მის მოცულობაზე მხოლოდ მიახლოებითი გამოთვლების საფუძველზე შეიძლება საუბარი. ჩრდილოვანი ეკონომიკა, რომლის ერთ-ერთი ნაწილიც არაფორმალური დასაქმებაც, როგორც მშპ-ს, აგრეთვე მოქალაქეთა შემოსავლების ზუსტ გამოთვლას საკმაოდ ართულებს.
კითხვაზე რამდენ ადამიანს აქვს 800 ლარამდე ანაზღაურება, პასუხი დამოკიდებულია იმაზე, თუ რა მეთოდოლოგიას გამოვიყენებთ. ფორმალურად, 2023 წლის ივლისის მდგომარეობით, ასეთი 238 ათასია, მაგრამ თუ საშემოსავლოს დაქვითვის შემდეგ ხელზე ასაღებ ხელფასს ავიღებთ საზომად, მათი რიცხვი 310 ათასამდე იზრდება. ადამიანთა აბსოლუტური უმრავლესობა ხელფასად სწორედ იმ თანხას მიიჩნევს, რაც საპენსიო შენატანისა და საშემოსავლოს დაქვითვის შემდეგ რჩება. ლევან ხაბეიშვილმა წყაროდ შემოსავლების სამსახური დაასახელა. დეპუტატი სავარაუდოდ სწორედ ხელზე ასაღებ ხელფასს გულისხმობდა, თუმცა არ დაუკონკრეტებია, რაც მის განცხადებას უკვე არაზუსტს ხდის. ასევე ლევან ხაბეიშვილმა ოფიციალურად 100 და 200 ლარიან ხელფასზე მომუშავეთა რაოდენობაც სტატუსით სრულ განაკვეთზე დასაქმებულებს გაუთანაბრა, რაც არასწორი ინტერპრეტაციის გაკეთების საშუალებას იძლევა. ფორმალურად მეტ-ნაკლებად სწორი და გარკვეული აუცილებელი დეტალის არდასახელების გათვალისწინებით, ლევან ხაბეიშვილის განცხადება შეფასდა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Resume: As reported by the Revenue Service, there were 238,000 people in July 2023 who had a GEL 800 gross salary whilst the number of those people whose salary after income tax was GEL 800or even less was 310,000. It is likely that the chairperson of the United National Movement was referring to the net salary.
Despite providing a figure which is technically accurate, based on statistics there are 13,000 employees who have a GEL 100 gross salary which after taxes would be GEL 80 which is unrealistic and does not reflect the labour remuneration of a person who works full-time.
On 4 September 2023, in his speech before the Parliament of Georgia, the Chairperson of the United National Movement, Levan Khabeishvili, mentioned the amounts of salaries when speaking about the social situation in the country: “If you take a look at the official document of the Revenue Service, you will see that over 300,000 people have a salary under GEL 800.”
According to the National Statistics Office of Georgia, the average taxable salary in Georgia was GEL 1,717 in the first quarter of 2023. Of that amount, GEL 1,346 GEL was left for the employee after deducting the pension contribution and income tax.
The average salary gives some understanding of the labour remuneration in the labour market but it is impossible to determine what individuals are earning.
Depending on the type of work, the position occupied or the qualification of the employee, salaries differ significantly from each other. As of the first quarter of 2023, the nominal salary of employees in the financial sector is GEL 3,761, employees in the field of information and communications earn GEL 3,630 on average whilst the salary in the field of education is merely GEL 1,009.
In 2021, the average gross salary was GEL 1,305 GEL (GEL 1,023 GEL net) and the median salary was 31% less or GEL 900 GEL (GEL 705 GEL net). Since then, the National Statistics Office of Georgia has not released information about the median salary.
More detailed information about salaries – how many employees have a salary under GEL 500, from GEL 500 to GEL 1,000 or over GEL 10,000 is accessible on the website of the Revenue Service. In July 2023, of the 945,000 employees – 305,500 people had a gross salary from GEL 1,200 to GEL 2,400, some 310,000 employees had a gross salary under GEL 1,000 and 238,000 had a salary under GEL 800. About 7,700 employee had a salary above GEL 15,000. If we do not consider taxes in the salaries, the number of people who have a GEL 800 net salary will be 310,000 according to the official statistics.
Both the average and the median salary refer to the salary of a full-time employee. Unlike the amount of labour remuneration, information about the number of hours worked by an individual is not found on the income service page. In practice, many people work part-time or freelance and get paid for specific work performed. For certain needs such as, for example, to replace a faucet, a company can hire a non-staff employee for only one hour and theoretically pay GEL 50 GEL. Naturally, it would be wrong to claim that the craftsman's salary is GEL 50 because he worked only one hour instead of the standard 173 hours (a 40-hour working week is 173 hours per month).
In education, some teachers have to work part-time in other jobs owing to their low salary. Some teachers teach five or seven lessons a week instead of 18 which affects their salary at the end of the month.
Graph 1: Gross Salary and the Number of Earners
The calculation of an hourly wage is more accurate but there is a second problem. Under high unemployment, a person may work part-time but not by his own willing. To put it more simply, he can work 20 hours a week for GEL 600, agree to a 40-hour work week for GEL 1,200 or even agree to overtime work in exchange for an additional income but cannot find a suitable full-time job.
Along with low wages, one more circumstance should be taken into account; that is, informal employment. The income of some tutors, taxi drivers, craftsmen and so on is unregistered and its volume can only be a matter of approximate calculations. The shadow economy, one part of which is informal employment, makes an accurate calculation of both the GDP and citizens' income quite difficult.
The answer to the question of how many people have a salary under GEL 800 depends on the methodology we are going to employ. Formally as of July 2023, there are 238,000 such people but if we take the net salary as a measure after deducting income tax, their number will increase to 310,000. The vast majority of people consider their salary to be the amount that remains after deducting the pension contribution and income tax. Levan Khabeishvili named the Revenue Service as his source. Although he did not state this, the MP was probably referring to the net salary which thus makes his statement inaccurate. In addition, Mr Khabeishvili officially equated the number of people working for GEL 100 and for GEL 200 GEL to be full-time employees which leads to a wrong interpretation. Given that he made formally a more or less accurate statement, although failing to mentioned a necessary detail, FactCheck concludes that Levan Khabeishvili’s statement is HALF TRUE.