დეზინფორმაცია: ჰავაის მოსახლეობასთან შეხვედრის დროს პრეზიდენტ ბაიდენს დაეძინა
სოციალურ ქსელში ვრცელდება მტკიცება, რომლის თანახმად, ჰავაიზე ხანძრით დაზარალებულ მოსახლეობასთან შეხვედრისას აშშ-ის პრეზიდენტ, ჯო ბაიდენს, ჩაეძინა. მტკიცებულების სახით წარმოდგენილია ვიდეო, სადაც, დეზინფორმაციის გამავრცელებლების თქმით, ჩანს, როგორ თვლემს აშშ-ის პრეზიდენტი შეხვედრის დროს.
სინამდვილეში, აღნიშნული მტკიცება ყალბია  და ეს ორიგინალი ვიდეოთი დასტურდება.
უფრო მაღალი ხარისხის სრული ვიდეოს ნახვისას ჩანს, რომ თავის დახრის შემდეგ ბაიდენს არ ჩასძინებია. ABC News-ის ჰონოლულუს ფილიალის KITV-ის მიერ გავრცელებულ ვიდეოში, სადაც ეს მომენტი 5:13 წუთზე იწყება, ჩანს, როგორ ხრის ბაიდენი თავს. კადრის მოახლოების შემთხვევაში ნათელია, რომ ბაიდენი თვალებს ახამხამებს. შემდეგ კი ჩანს, რომ თავის დახრით პრეზიდენტი ბაიდენი ერთ-ერთ გამომსვლელს ეთანხმება, რომელიც ამბობს: „ჩვენ ვართ საზოგადოება, რომელიც ოჯახზე, ოჰანაზე დგას“ (ოჰანა ჰავაიურად ოჯახს ნიშნავს).
იმის გამო, რომ ეს ფრაგმენტი სოციალურ ქსელში ვირუსულად გავრცელდა, მტკიცებას თეთრი სახლის პრეს-მდივნის მოადგილე ენდრიუ ბეიტსი გამოეხმაურა. მან ერთ-ერთი კონგრესმენის ტვიტი გადააზიარა, რომელშიც ეწერა: „წარმოიდგინეთ, შეერთებული შტატების პრეზიდენტი იძინებს, როდესაც თქვენ ბოლო 100 წლის განმავლობაში ყველაზე მომაკვდინებელი ხანძრის შედეგებს აღწერთ. ეს აბსოლუტურად ამაზრზენია. ბაიდენმა თანამდებობა დაუყოვნებლივ უნდა დატოვოს“.
ბეიტსმა უპასუხა: „ნამდვილად უნდა „წარმოიდგინოთ“, რადგან ეს რეალურად არ მომხდარა. „აბსოლუტურად ამაზრზენი“ არის ის, თუ რამდენად ადვილია თქვენთვის ამომრჩევლის მოტყუება“.

A claim has been disseminated in social networks saying that US President Joe Biden fell asleep when meeting people affected by wildfires in Hawaii. The publication includes a piece of footage as evidence which shows – according to the purveyors of disinformation – how the US President drowses off during the meeting.
In fact, this claim is false and this is proven by the original piece of footage.
If we take a look at the full video in higher quality, it appears that Mr Biden did not fall asleep after bowing his head. In a video released by ABC News' Honolulu affiliate KITV starting at 5:13, President Biden can be seen bowing his head. As the shot zooms in, it is clear that he is blinking. With his head bowed, he is then seen agreeing with one of the speakers who says "We are a community that stands for family, for ohana" (ohana is Hawaiian for family).
Since this fragment has gone viral in social networks, the Deputy Press Secretary of the White House responded to the claim. He retweeted one of the Congressmen who said: “Imagine the President of the United States falling asleep while you're describing the effects of the deadliest fire in the last 100 years. This is absolutely disgusting. Biden should resign from his post immediately.”
Mr Bates responded: “Actually, you have to ‘imagine’ it. Because it did not happen. What's ‘absolutely disgusting’ is how easy you find lying to your constituents.”