დეზინფორმაცია: რუსული რეგულარული ჯარი საქართველოს ტერიტორიაზე არა  - 7, არამედ 8 აგვისტოს შემოვიდა
სოციალურ ქსელში Facebook-ანგარიში Eduard Jishkariani, რომლის მიერ გავრცელებული ყალბი ამბავი „ფაქტ-მეტრს“ აქამდეც გადაუმოწმებია, (1; 2; 3), მორიგ დეზინფორმაციას ავრცელებს. მისი მტკიცებით, საქართველოს ტერიტორიაზე რუსული ჯარები არა - 7, არამედ 8 აგვისტოს შემოვიდა, შესაბამისად, მისი მტკიცებით, ომი 8 აგვისტოს დაიწყო.
აღნიშნული მტკიცება მცდარია, რასაც ადასტურებს როგორც სხვადასხვა ოფიციალური დოკუმენტი, ისე - საერთაშორისო დასკვნები.
2008 წლის 19 დეკემბრის „რუსეთის ფედერაციის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფის მიზნით განხორციელებული სამხედრო აგრესიისა და სხვა ქმედებების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის დასკვნაში“ ვკითხულობთ: „7 აგვისტოს, დაახლოებით, 00:00 საათიდან, გააქტიურდა საარტილერიო დარტყმა სოფლებზე: ერედვი, ფრისი და ვანათი. იმავე დროს დაიწყო სარაბუკის სიმაღლეებზე შეტევა, რის შედეგადაც სამი ქართველი მშვიდობისმყოფელი დაიჭრა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მოპოვებული სატელეფონო საუბრების ჩანაწერებით დასტურდება ინფორმაცია დილის 3:30 საათისათვის საქართველოს ტერიტორიაზე რუსული რეგულარული არმიის მასობრივი შემოსვლის შესახებ. ჩანაწერებიდან ჩანს, რომ საქართველოს სამხედრო ძალების საპასუხო მოქმედებამდე 20 საათით ადრე, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებულმა ძალებმა დაიკავეს როკის გვირაბი და შევიდნენ სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე. სატელეფონო საუბარი მიმდინარეობს ვინმე გასიევსა და „საზღვრის დაცვის უწყების“ მეთაურს შორის და ეხება რუსეთის ჯარების გადაადგილებას ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით“. დასკვნაში ასევე აღნიშნულია ის ფაქტიც, რომ ჩანაწერების ნამდვილობა აშშ-ის შესაბამისმა ოფიციალურმა ორგანოებმა დაადასტურეს.
აღსანიშნავია, რომ 2008 წლის 15 სექტემბერს The New York Times-მა გამოაქვეყნა სტატია სათაურით „საქართველო ომის დაწყების შესახებ ახალ მტკიცებულებას წარმოადგენს“ (Georgia Offers Fresh Evidence on War’s Start). სტატიაში ვკითხულობთ: „აშშ-ის ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეისწავლეს სატელეფონო საუბრები, რომლებიც მათ, უტყუარად თუ არა, სანდოდ მიიჩნიეს, რაც, მინიმუმ, მიანიშნებს იმაზე, რომ რუსული სამხედრო გადაადგილებები საქართველოს ტერიტორიაზე მანამდე დაფიქსირდა, ვიდრე ამას ხმამაღლა აღიარებდნენ. რა განზრახვაც უნდა ჰქონოდა ამ გადაადგილებას - რუტინული თუ სამხედრო, მას დაძაბულობა მოჰყვა და საომარ მოქმედებაში გადაიზარდა.“  საგულისხმოა, რომ სატელეფონო ზარები ოსმა მესაზღვრეებმა ქართული კერძო სატელეფონო კომპანიის ქსელით განახორციელეს.
გამოცემა სტატიაში ასევე აღნიშნავს, რომ ჩანაწერებში არც შეიარაღების რაოდენობაზე და არც იმაზე, რომ რუსული ძალები იმ დროს ბრძოლაში მონაწილეობდნენ, მკაფიო მინიშნება არ არის. სტატიაში ვკითხულობთ, რომ რუსული მხარე აღნიშნული ჩანაწერების ნამდვილობას არ უარყოფს.
რუსმა გენერალ-ლეიტენანტმა ნიკოლაი უვაროვმა, რომელიც ომის დროს თავდაცვის სამინისტროს სპიკერი იყო,  New York Times-ს განუცხადა, რომ სამხრეთ ოსეთისკენ ომის დაწყებამდე ჯარების გადაადგილება იყო ჩვეულებრივი მოვლენა, რაც სამხრეთ ოსეთში განთავსებული რუსეთის სამშვიდობო ძალების როტაციასა და შევსებას ისახავდა მიზნად.
2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შემსწავლელი საერთაშორისო საგამოძიებო კომისიის,  ეგრეთ წოდებული, ჰაიდი ტალიავინის კომისიის დასკვნის მესამე ტომის მასალებში, რომლებიც კომისიას ქართულმა მხარემ მიაწოდა, ვკითხულობთ: „03:25 სთ-ზე  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სატელეფონო მოსმენით მიიღო პირველადი ინფორმაცია, რომლის თანახმად, რუსეთის საჯარისო ერთეული, ტანკებითა და ჯარისკაცებით დატვირთული სამხედრო მანქანებით, შევიდა როკის გვირაბში.
03:41 სთ-ზე, რუსეთის არარეგულარული არმიის დიდი რაოდენობით ჯავშანტექნიკა, ტანკები და სამხედრო სატვირთო მანქანები შევიდნენ როკის გვირაბში და განთავსდნენ ჯავას რაიონში. ეს დადასტურდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მობილური ტელეფონებით განხორციელებული ორი საუბრის მოსმენით. რუსეთის პრესის მთელი რიგი სტატიები ადასტურებენ, რომ რუსეთის საჯარისო ერთეულები, კერძოდ კი, 58-ე არმიის 693-ე და 135-ე მექანიზებული პოლკების ნაწილები, 8 აგვისტომდე შევიდნენ სამხრეთ ოსეთში. სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო რეჟიმის მთავარი გაზეთის –„იუჟნაია ოსეტიას“ მიხედვით, იმ ღამეს სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების ლიდერი ედუარდ კოკოითი ცხინვალიდან ჯავის რაიონში გაემგზავრა „იმისათვის, რათა შეხვედროდა რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებს“.
ტალიავინის კომისია ადასტურებს, რომ რუსეთიდან საქართველოს ტერიტორიაზე უკვე აგვისტოს დასაწყისიდან შემოდიოდნენ როგორც ე.წ. მოხალისეები და დაქირავებული მებრძოლები, ისე - მისი რეგულარული არმიის საჯარისო ნაწილები. ეს აღწერილია კომისიის დასკვნის პირველ ტომში, სადაც ფაქტების შესწავლის შედეგებია მოცემული: „როგორც აღმოჩნდა, აგვისტოს დასაწყისში არსებობდა მოხალისეებისა და დაქირავებულების ნაკადის დენა რუსეთის ტერიტორიიდან სამხრეთ ოსეთში, როკის  გვირაბისა და კავკასიონის უღელტეხილის გავლით. ასევე, რუსული გაერთიანებული სამშვიდობოების ბატალიონის გარდა, სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე იმყოფებოდა რუსული საჯარისო ნაწილები, 2008 წლის 8 აგვისტოს 14:30 წუთამდე.“
დასკვნაში ასევე ვკითხულობთ, რომ „მისიას არ შეუძლია განიხილოს საქართველოს ბრალდება სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე 2008 წლის 8 აგვისტომდე რუსეთის ფართომასშტაბიანი სამხედრო შემოჭრის შესახებ, როგორც საკმარისად დასაბუთებული.“ როგორც ვხედავთ, მიუხედავად რუსული პროპაგანდისტული მანქანის ზეწოლისა, საქართველოში რუსეთის საჯარისო ნაწილების  8 აგვისტომდე განლაგების ფაქტი ეჭვქვეშ ტალიავინის კომისიასაც არასდროს დაუყენებია.
გარდა ამისა, კომისიის დასკვნაში აღნიშნულია: „არსებობს რიგი ანგარიშებისა და პუბლიკაციებისა, მათ შორის, რუსული წარმოშობის, რომლებიც რუსეთის მხრიდან წვრთნებისა და სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის ძალებისათვის 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტამდე სამხედრო შეიარაღების მიწოდებაზე მიანიშნებს.“ ამდენად, ტალიავინის დასკვნით დასტურდება ისიც, რომ რუსული ე.წ. მშვიდობისმყოფელები სამშვიდობო მანდატს [1] აგვისტოს კონფლიქტამდე გაცილებით ადრე არღვევდნენ, როდესაც ე.წ სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის ძალებს სამხედრო შეიარაღებას აწვდიდნენ.
ამგვარად, მტკიცება, რომ რუსეთის რეგულარული ჯარი საქართველოს ტერიტორიაზე 7 აგვისტოს არ შემოსულა, მცდარია.
[1] ოფიციალურად, 1994 წლის მაისის მოსკოვის შეთანხმების შესრულების მონიტორინგისთვის შეიქმნა 3 000 რუსი ჯარისკაცისაგან შემდგარი დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის (დსთ) სამშვიდობო ძალები (CISPK). ორი თვის შემდეგ, მოსკოვის თხოვნით, მისიამ გაეროს მანდატი მიიღო. გაეროს სადამკვირვებლო მისიას (UNOMIG), რომელიც საქართველოში 1993 წლის აგვისტოში განლაგდა, ოპერაციის მონიტორინგი დაევალა. მოსკოვის შეთანხმებამ განსაზღვრა მისიის ოპერაციის პროტოკოლი, რომელშიც დსთ/რუსეთის სამშვიდობო ძალების მიზნები იყო მითითებული:

Disinformation:  The Russian regular army entered the territory of Georgia on 8 August, not on 7 August.
Disinformation: The Russian regular army entered the territory of Georgia on 8 August, not on 7 August.
17/08/2023
The Eduard Jishkariani Facebook account, whose pieces of disinformation have been verified by FactCheck multiple times in the past (1, 2, 3) disseminated another piece of disinformation. According to his claim, Russian forces entered Georgian territory on 8 August and not 7 August. Therefore, the war started on 8 August according to this claim.
This claim is false which is proven by various official documents as well as international assessments. The Conclusion of the Temporary Parliamentary Commission on Investigation of the Military Aggression and Other Actions of Russia Undertaken Against the Territorial Integrity of Georgia says:  “On 7 August, from approximately 00:00, artillery shelling of the villages of Eredvi, Frisi and Vanati became more intense. Simultaneously, the attack on the Sarabuki heights commenced and three Georgian peacekeepers were wounded as a result.”
A recording of a phone conversation obtained by the Ministry of Internal Affairs of Georgia, confirmed the information about the mass entry of the Russian regular army into the territory of Georgia at 03:30. The records show that 20 hours before the retaliatory action of the Georgian military forces, the armed forces of the Russian Federation occupied the Roki tunnel and entered the territory of South Ossetia. The telephone conversation took place between someone named Gasiyev and the commander of the Border Defence Agency and concerns the movement of Russian troops in the direction of the Tskhinvali region. The conclusion also mentions the fact that the authenticity of the records was confirmed by relevant official bodies of the USA.
Of note is that the New York Times published an article, entitled “Georgia Offers Fresh Evidence on War’s start,” on 15 September 2008. The article reads:  “The intercepted calls, which senior American officials have reviewed and described as credible if not conclusive, suggest there were Russian military movements earlier than had previously been acknowledged, whether routine or hostile, into Georgian territory as tensions accelerated toward war. Of note is that Ossetian border guards held those phone conversations with the network of a Georgian private cell-phone company.”
The article also underlines that the recordings do not explicitly describe the quantity of armour or indicate that Russian forces were engaged in fighting at that time. The article reads that the Russian side does not deny the authenticity of these recordings. Gen. Lt. Nikolai Uvarov of Russia, who served as a Defence Ministry spokesman during the war, told the New York Times that military hardware regularly moved in and out of South Ossetia, supplying the Russian peacekeeping contingent there.
The materials of Volume III of the Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia (the so-called Tagliavini Commission) which were provided by the Georgian side, read:  “At 03:25, the Ministry of Internal Affairs of Georgia obtained the first communication intercept according to which a Russian military unit that included tanks and military truck loaded with soldiers entered the Roki tunnel.
At 03:41, a large number of armoured vehicles, tanks and military trucks of the Russian regular army streamed into the Roki tunnel and deployed in the Java district as confirmed by two mobile telephone conversations intercepted by the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Numerous articles in the Russian press also confirm that Russian army units, namely parts of the 693rd and 135th motor rifle regimens of the 58th army, had entered South Ossetia prior to 8 August. As reported by the South Ossetian de facto regime’s main newspaper, Iuznaia Ossetia, on that night the head of the South Ossetian proxy authorities, Eduard Kokoity, travelled from Tskhinvali to the Java district in order to meet with representatives of the Russian Ministry of Defence).”
The Tagliavini Commission confirms that the so-called volunteers and mercenaries, as well as the military units of the Russian regular army, have been entering the territory of Georgia from Russia since the beginning of August. This is described in the first volume of the commission's report where the fact-finding mission’s outcomes are outlined:  “Additionally, there seems to have been an influx of volunteers or mercenaries from the territory of the Russian Federation to South Ossetia through the Roki tunnel and over the Caucasus range in early August as well as the presence of some Russian forces in South Ossetia, other than the Russian JPKF battalion, prior to 14:30 on 8 August 2008.”
The Tagliavini report makes emphasis on 14:30 on 8 August 2008 since it was the time Russia started to attack Georgia based on information provided by the Russians themselves:  “According to the Russian information provided to the Mission, the first Russian units entered the territory of South Ossetia and Russian air force and artillery began their attacks on Georgian targets at 14:30 on 8 August; that is, immediately after the decision for an intervention was made by the leadership of the Russian Federation.”
The report also says: “The Mission is not in a position to consider as sufficiently substantiated the Georgian claim concerning a large-scale Russian military incursion into South Ossetia before 8 August 2008.” As we see, despite the pressure from the Russian propaganda machine, the Tagliavini Commission has never doubted the fact of the entrance of Russian military units to Georgia prior to 8 August.
In addition, the Commission’s report also highlights that “there are a number of reports and publications, including of Russian origin, indicating the provision by the Russian side of training and military equipment to South Ossetian and Abkhaz forces prior to the August 2008 conflict.” Therefore, the Tagliavini Commission’s report also proves that the so-called Russian peacekeepers were abusing their peacekeeping mandate [1] much earlier that the August war when they supplied weapons to the so-called South Ossetian and Abkhazian forces.
Therefore, the claim that the Russian regular army did not enter Georgian territory on 7 August 2008 is false.
1] Officially, the Commonwealth of Independent States (CIS) Peacekeeping Force (CISPK) of 3,000 Russian troops was created to monitor the implementation of the Moscow Agreement of May 1994. Two months later, at Moscow's request, the mission received a UN mandate. The United Nations Monitoring Mission (UNOMIG), which was deployed in Georgia in August 1993, was tasked with monitoring the operation. The Moscow Agreement defined the operation protocol of the mission which specified the objectives of the CIS/Russian peacekeeping force: