შოვის ტრაგედიის კონტექსტში "ქართული ოცნების" წევრების შესახებ მადისკრედიტირებელი პოსტები ვრცელდება
სოციალურ ქსელში ანგარიში მარიკა მარი Facebook-ის საჯარო ჯგუფში „გამარჯვებული ირაკლი ღარიბაშვილი 41“ შოვის ტრაგედიის კონტექსტში ირაკლი ზარქუასა და ირაკლი ღარიბაშვილის მადისკრედიტირებელ პოსტებს ავრცელებს (1,2,3).
Facebook-ის ანგარიში საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის, ირაკლი ზარქუას ვიდეოს ავრცელებს შემდეგი წარწერით: „ხალხი მეწყერში იხრჩობა ჯერ კიდევ ათეულობით ადამიანი მიწაშია დამარხული და ეძებენ. ირაკლი ზარქუა და ოცნების სხვა წევრები კი მთაში არიან წასულები მღერიან ქეიფსა და ღრეობას არ იკლებენ ხალხი იხრჩობა ცოცხლად ესენი კი მღერიან“.
რეალურად, აღნიშნული ვიდეო სოციალურ ქსელ Facebook-ში შოვის მოვლენებამდე, კერძოდ 2023 წლის 23 ივლისს "რადიო თბილისის" მიერ გავრცელდა. ამავდროულად, Facebook-ის გარდა, ირაკლი ზარქუას ვიდეო Tiktok-ზეც გავრცელდა.
აღნიშნული Facebook ანგარიში დეზინფორმაციას ავრცელებს საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან დაკავშირებითაც.
მტკიცება 1: ღარიბაშვილი ონიდან ისე გაიქცა, ის არც სტიქიის ზონაში ჩასულა და არც დაზარალებულებს შეხვედრია, გაიპარა კურდღელივით
რეალურად, ირაკლი ღარიბაშვილი 4 აგვისტოს პარლამენტის თავმჯდომარესთან და პარლამენტის წევრებთან ერთად სტიქიის ზონაში ჩავიდა და სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციოდ მიმდინარე სამუშაოებს ადგილზე გაეცნო.
მტკიცება 2: სტიქიის დროს ადამიანები იხოცებიან ეს ჩვეულებრივი მოვლენაა აცხონოს ღმერთმა, განაცხადა ონში ჩასულმა ირაყლიმ
რეალურად, პრემიერმა ჟურნალისტებთან შოვის ტრაგედიაზე შემდეგი განცხადება გააკეთა: „ასეთი კატაკლიზმები, ასეთი ტრაგედიები, სტიქიები ყველა ქვეყანაში ხდება. ყოველგვარი საუბარი იმის თაობაზე, რომ ამის თავიდან არიდება შეიძლებოდა, მგონი, ძალიან არასერიოზულია“. (...) „ერთი რამ მინდა ყველას გთხოვოთ, ასეთ მძიმე წუთებში გთხოვთ, რომ ყველანი გავერთიანდეთ და ამ ოჯახებისთვის ვილოცოთ“.
აღსანიშნავია, რომ Facebook-ის აღნიშნული ანგარიში პოსტებს შოვის ტრაგედიის დაწყების დღიდან უმრავლესობის სხვა წევრების მიმართაც (იხილეთ:„ფაქტ-მეტრის“ სტატია) აქტიურად ავრცელებს.

Smear publications targeting Georgian Dream members are disseminated within the context of the Shovi tragedy
07/08/2023
The Marika Mari Facebook account has disseminated publications in the Victorious Irakli Gharibashvili 41 Facebook public group smearing Irakli Zarkua and Irakli Gharibashvili within the context of the Shovi tragedy (1,2,3).
The aforementioned Facebook account has disseminated footage of Irakli Zarkua, MP, with the following caption:“People have drowned in the landslide, there are still dozens of people buried and being searched for. Meanwhile, Irakli Zarkua and other members of the Georgian Dream have gone to the mountains and do not deny themselves pleasure of partying and fishing. People are drowning and they are singing.”
In fact, the aforementioned footage was posted on Facebook prior to the Shovi events; in particular, on 23 July 2023 by Radio Tbilisi. At the same time, Irakli Zarkua’s footage was also disseminated on TikTok in addition to Facebook.
The same Facebook account also disseminated disinformation in regard to the Prime Minister of Georgia.
Claim 1:Irakli Gharibashvili ran from Oni without visiting the disaster area or meeting with those affected by the tragedy. He sneaked away like a rabbit.
In fact, on 4 August 2023, Irakli Gharibashvili visited the disaster area together with the Speaker of the Parliament and other MPs and personally monitored the disaster mitigation work.
Claim 2: People are dying during disasters and this is a natural occurrence, may God bless their souls – said IraPrick visiting Oni.
In fact, the Prime Minister made the following statement with journalists about the Shovi tragedy: “These types of cataclysms, such tragedies and disasters happen in every country. All talks that it could have been possible to avoid this, I believe are extremely unserious.”(…) I would like to ask you all, in these very difficult times, to stand together and pray for their families.”
Of note is that the aforementioned Facebook account actively disseminates publications to target other members of the Parliamentary Majority (see FactCheck’s article) dating to the beginning of the Shovi tragedy.