საქართველოში ორი უმსხვილესი ბანკის წილი აქტივებში 80%-ს აღწევს, მოგებაში 90%-ს აჭარბებს
საქართველოში ორი უმსხვილესი ბანკი ბაზარზე აქტივების 80%-ს განაგებს. 2012 წელს მათი დომინანტური წილი 67%-ს შეადგენდა.
17/07/2023
2022 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, „საქართველოს ბანკისა“ და „თიბისი“ ბანკის ჯამური აქტივების მოცულობა 55.8 მლრდ ლარს - მთლიანი საბანკო აქტივების 79.3%-ს შეადგენდა. 1.959 მლრდ ლარიანი ჯამური მოგებით კი მათი წილი ბანკების მომგებიანობაში 93.8%-ს უთანაბრდებოდა.
ის ფაქტი, რომ საქართველოში „თიბისისა“ და „საქართველოს ბანკს“ დომინანტური პოზიცია უკავიათ, სტატისტიკური ინფორმაციის დაუმუშავებლადაც, მარტივი შესამჩნევია. დასაქმებულთა უმრავლესობას ხელფასი ამ ორიდან ერთ-ერთ ბანკში ერიცხება, სესხებს და დეპოზიტებსაც ძირითადად ეს ბანკები გასცემენ და იღებენ, მაღაზიებში/კვების ობიექტებში გადახდის ტერმინალებიც უმეტესწილად ამ ორი ბანკისაა. როგორც ერთი, ასევე მეორე მათგანი ფილიალებით მთელს ქვეყანაშია წარმოდგენილი (ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა). ფილიალებისა და მომხმარებლების სიმრავლის მიუხედავად, აქტივების მიხედვით მესამე ადგილზე მყოფი „ლიბერთი ბანკი“ რეალურ კონკურენციას ვერ სწევს, რადგან მისი ძირითადი სეგმენტი პენსიონერებისა და საბიუჯეტო სექტორში დაბალ ხელფასზე დასაქმებულ პირებისგან შედგება.
„თიბისი ბანკისა“ და „საქართველოს ბანკის“ წილები საკრედიტო და სადეპოზიტო (იგულისხმება მიმდინარე ანგარიშებიც) პორტფელში თითქმის იგივეა, რაც აქტივებში. წმინდა მოგების მხრივ კი უფრო მაღალია და 93%-ს აჭარბებს. მოგების წილის ზრდის კიდევ ერთი მიზეზი, „ვითიბი ბანკის“ მიერ საანგარიშო პერიოდის ზარალით დასრულება გახდა.
„თიბისი“ და „საქართველოს ბანკი“, წლების წინაც დომინანტურ პოზიციას იკავებდნენ, მაგრამ მაშინ ბაზრის 4/5-ს ვერ აკონტროლებდნენ. 2012 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, საბანკო სექტორის აქტივების ჯამური მოცულობა 14.4 მლრდ ლარს შეადგენდა, საიდანაც „თიბისის“ წილი 3.9 მლრდ ლარს უდრიდა, „საქართველოს ბანკის“ - 5.7 მლრდ ლარს, ანუ ჯამში 9.6 მლრდს - მთლიანი აქტივების 66.7%-ს. 5 წლის შემდეგ, 2017 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით~, ამ ორი ბანკის წილი უკვე 73.7%-მდე იყო გაზრდილი.
გრაფიკი 1: კომერციული ბანკების წილები 2022 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით
დომინანტური პოზიციების გაძლიერების ერთ-ერთ მიზეზი ბანკების გამსხვილება გახდა. 2014 წელს „პრივატ ბანკი“ „საქართველოს ბანკმა“ შეისყიდა, 2016 წელს „ბანკი რესპუბლიკა“ – „თიბისი ბანკმა“. „ბანკ რესპუბლიკას“ შესყიდვით „ბაზის ბანკიც“ იყო დაინტერესებული, მაგრამ საბოლოოდ გარიგება ვერ შედგა.
საერთაშორისო სანქციების შემდეგ, 2022 წელს, „ვითიბი ბანკის“ პორტფელის ნაწილი „ბაზის ბანკსა“ და „ლიბერთი ბანკზე“ გადანაწილდა, რის შემდეგაც ეს ორი ბანკი სხვა კიდევ უფრო მცირე ზომის ბანკებთან მიმართებით გაძლიერდა, თუმცა ორი უმსხვილესი ბანკის პოზიციები არ შესუსტებულა.
საქართველოსგან განსხვავებით, ევროპის ქვეყნებში 80%-იანი წილი ორ ბანკს არ გააჩნია, თუმცა TheBanks.EU-ს ცნობით, ზოგიერთ შემთხვევაში, პირველი ორი ბანკის წილი ბაზარზე 50%-ს აჭარბებს.
ცხრილი 1: ბანკების წილი მთლიან საბანკო სექტორში აქტივების მიხედვით
წყარო: THEbanks.eu
რადგან კომერციული ბანკის უმთავრეს საქმიანობას დაკრედიტება წარმოადგენს და აქტივების მთავარი კომპონენტიც გაცემული სესხებია, რომელიმე ბანკის საკრედიტო პორტფელის წილი ბაზარზე თითქმის იგივეა, რაც მისი მთლიანი აქტივების წილი.
საქართველოში არსებულ მაღალ კონცენტრაციაზე - როგორც პრობლემაზე, ფინანსისტები და ეკონომისტები ხშირად საუბრობენ. თუმცა ამ მხრივ სიტუაცია არ უმჯობესდება. პირიქით, ბოლო 10 წელიწადში ორი უმსხვილესი ბანკის დომინანტური წილი 66.7%-დან 79.3%-მდე გაიზარდა. ადგილობრივი ბანკები ზრდას დამოუკიდებლად ვერ ახერხებენ, უცხოური ბანკები კი ქვეყანას ტოვებენ. 2011-2016 წლებში საქართველო ბრიტანულმა HSBC-მა, უკრაინულმა Privat Bank-მა, ფრანგულმა Societe Generale-მა (ბანკი რესპუბლიკა) დატოვა. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს საბანკო სივრცეში კაპიტალზე უკუგების კოეფიციენტი (ROE) უფრო მაღალია, ვიდრე ევროპაში, საერთაშორისო მოთამაშეები - თუ არ ჩავთვლით ქართულ ბანკებში წილების შეძენას, ბაზრით არ ინტერესდებიან.

Combined Share in Assets of Georgia’s Two Largest Banks is Almost 80% and Over 90% in Profits
As of 31 December 2022, the total amount of assets of both the Bank of Georgia and TBC Bank is GEL 55.8 billion which accounts for 79.3% of the total bank assets
17/07/2023
As of 31 December 2022, the total amount of assets of both the Bank of Georgia and TBC Bank is GEL 55.8 billion which accounts for 79.3% of the total bank assets. At the same time with a GEL 1.959 billion total profit, their share in profits was 93.8%.
The fact that the Bank of Georgia and TBC Bank hold a dominant position is evident even without processing statistical information. Most of the country’s employees have their salary accounts in one of these two banks, loans and deposits are mainly issued and received by these banks and payment terminals in shops and restaurants are mostly owned by these two banks. Further, both have branches throughout the country (except for the occupied territories). Despite its high number of branches and customers, Liberty Bank, which is ranked third in terms of assets, cannot offer any real competition because its main segment consists of pensioners and low-wage workers in the budget sector.
The portfolio for Bank of Georgia and TBC Bank shares in credits and deposits (also including current accounts) is almost the same as in assets. In terms of net profit, it is even higher and exceeds 93%. One of the reasons for the increased share of profit was VTB Bank ending its reporting period with a loss.
Bank of Georgia and TBC Bank also had a dominant position in the previous years but they were unable to control four-fifths of the entire market. As of 31 December 2012, the total value of the banks’ assets was USD 14.4 billion. Of this amount, Bank of Georgia’s share was GEL 5.7 billion and TBC Bank’s share was GEL 3.9 billion which made the total deposits valued at GEL 9.5 billion – some 66.7% of the total assets. After five years, the share of these two banks was as high as 73.7% as of 31 December 2017.
Graph 1:  Share of Commercial Banks as of 31 December 2022
Bank mergers are the reason for the two banks having more dominant positions. In 2014, Privat Bank was acquired by the Bank of Georgia whereas TBC Bank purchased Bank Republic in 2016. Basis Bank was also interested to purchase Bank Republic but the deal eventually failed.
After the imposition of the international sanctions in 2022, part of VTB Bank’s portfolio was distributed between Basis Bank and Liberty Bank. As a result, these two banks became even stronger as compared to the other small banks, although the positions of the two largest banks were not weakened.
In contrast to Georgia, no two banks own an 80% share in any other European countries. However, as reported by the TheBanks.EU, the share of the two largest banks exceeds 50% of the market in some cases.
Table 1:  Share of Banks in the Entire Banking Sector in Terms of Assets
Source: TheBanks.eu
Since a commercial bank’s principal activity is lending and the bulk of its assets are loans, the share of the credit portfolio of any bank is almost the same as the share of its total assets.
Economists and finance specialists frequently point out the high concentration in Georgia as a problem. However, the situation in this regard has not been improving and, on the contrary, the dominant share of the two largest banks has increased from 66.7% to 79.3% in the last ten years. Local banks are unable to grow independently and foreign banks are leaving Georgia. In 2011-2016, the UK’s HSBC, Ukraine’s Privat Bank and the French Société Générale (Bank Republic) left the country. Although the rate for the equity (ROE) ratio is higher in Georgia’s banking domain as compared to Europe, international players do not take interest in the market except for purchasing shares in Georgian banks.