2022 წელს [რუსეთიდან/რუსეთში] ექსპორტით, ტურიზმითა და ფულადი გზავნილებით მიღებული შემოსავლები 3-ჯერ - 3.6 მლრდ დოლარამდე, გაიზარდა
„ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, თემურ ჯანაშიას განცხადება არის სიმართლე.
03/07/2023
თეიმურაზ ჯანაშია: 2022 წელს [რუსეთიდან/რუსეთში] ექსპორტით, ტურიზმითა და ფულადი გზავნილებით მიღებული შემოსავლები 3-ჯერ - 3.6 მლრდ დოლარამდე, გაიზარდა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, თემურ ჯანაშიას განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: 2021 წელს რუსეთში ექსპორტზე 610 მლნ დოლარის პროდუქცია გავიდა, ფულადი გზავნილების სახით რუსეთიდან 411 მლნ დოლარი გადმოირიცხა, ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავალმა კი 152 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც ჯამში 1.172 მლრდ-ია. 2022 წელს ექსპორტი 6.8%-ით - 652 მლნ-მდე, ფულადი გზავნილები 403%-ით - 2.067 მლრდ-მდე, ხოლო ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი 487%-ით - 891 მლნ-მდე ანუ ჯამში, 2021 წელთან შედარებით 3.1-ჯერ - 3.610 მლრდ დოლარამდე, გაიზარდა.
ანალიზი: ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა თეიმურაზ ჯანაშიამ, 16 ივნისს მინისტრის საათის ფორმატში (უსმენდნენ საგარეო საქმეთა მინისტრ ილია დარჩიაშვილს) სიტყვით გამოსვლისას რუსეთზე გაზრდილი ეკონომიკური დამოკიდებულების კონტექსტში განაცხადა: „2022-ში ფულადი გზავნილებით [რუსეთიდან], ტურიზმით, საქონლის ექსპორტით ქვეყანამ მიიღო დაახლოებით 3.6 მლრდ შემოსავალი, რაც 3-ჯერ მეტია, ვიდრე 2021 წელს მიღებული ანალოგიური შემოსავლები“.
დეპუტატს პირდაპირ არ დაუკონკრეტებია, სტატისტიკურ მონაცემებს რომელ ქვეყანასთან მიმართებით ასახელებდა, მაგრამ რადგან გამოსვლა რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულების ზრდის პრობლემებზე საუბრით გააგრძელა, გასაგები გახდა, თუ ვის გულისხმობდა. თეიმურაზ ჯანაშიას არც ვალუტა დაუკონკრეტებია, თუმცა იმის გამო რომ ექსპორტიც, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალიც და ფულადი გზავნილებიც როგორც წესი დოლარში ითვლება, „ფაქტ-მეტრმა“ დეპუტატის განცხადება ამ დაშვებით გადაამოწმა.
დასახელებულ 3 პარამეტრიდან 2022 წელს, 2021 წელთან შედარებით, სამივე გაიზარდა. ზრდის ტემპი ყველაზე დაბალი ექსპორტის მიმართულებით იყო. საქონლის ექსპორტი მთლიანად 31.8%-ით - 4.243 მლრდ-დან 5.593 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა, უშუალოდ რუსეთში კი 6.8%-ით - 610 მლნ-დან 652 მლნ დოლარამდე. წილობრივად კი, რუსეთის წილი ექსპორტში 14.4%-დან 11.7%-მდე შემცირდა. თუ 2021 წელს რუსეთი ექსპორტში ჩინეთის შემდეგ მეორე ადგილს იკავებდა, 2022 წელს მას აზერბაიჯანმაც გაუსწრო და მესამე ადგილზე ჩაანაცვლა.
TOP 5 პროდუქციიდან ღვინის ექსპორტი რუსეთში 23%-ით - 131 მლნ-დან 161 მლნ დოლარამდე გაიზარდა, ფეროშენადნობების 37%-ით - 172 მლნ-დან 109 მლნ დოლარამდე შემცირდა, მსუბუქი ავტომობილების რეექსპორტი 337%-ით - 17.3 მლნ-დან 75.6 მლნ-მდე გაიზარდა, ცალობრივად 117%-ით - 2483-დან 5395-მდე, სპირტიანი სასმელების 39%-ით - 41 მლნ-დან 57 მლნ დოლარამდე, მინერალური წყლების კი პირიქით 16%-ით - 61 მლნ-დან 51 მლნ-მდე შემცირდა.
ექსპორტი ერთადერთია, სადაც 2022 წელს სხვა ქვეყნებში უფრო მაღალი ზრდის გამო რუსეთის წილი შემცირდა. 2023 წელს ვითარება შეიცვალა. პირველ 5 თვეში ჯამური ექსპორტი 18.6%-ით - 2.111 მლრდ-დან 2.503 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა, ხოლო რუსეთში 33.8%-ით - 210 მლნ-დან 281 მლნ-მდე.
სტრუქტურა ყველაზე მეტად ფულად გზავნილებში შეიცვალა. 2014 წლამდე, რუსეთის წილი ფულად გზავნილებში 50%-იან ნიშნულს აღემატებოდა, თუმცა ტენდენცია კლებადობით ხასიათდებოდა. 2016 წელს რუსეთის წილი 34%-მდე შემცირდა, 2018 წელს 29%-მდე, 2021 წელს 18%-მდე, 2022 წლის პირველ კვარტალში კი 13%-მდე, რის გამოც რუსეთმა მეორე ადგილზე გადაინაცვლა და პირველი ადგილი იტალიას დაუთმო. დინამიკა რადიკალურად 2022 წლის აპრილიდან შეიცვალა. 2022 წელს, 2021 წელთან შედარებით, რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მოცულობა 403%-ით, 411 მლნ-დან 2.067 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. თუ მხოლოდ ბოლო სამ კვარტალს დავითვლით - 505%-ით. გზავნილებმა პიკს მეოთხე კვარტალში მიაღწია. 2022 წლის ბოლო სამ თვეში რუსეთიდან გადმორიცხული თანხის მოცულობამ მთლიანი 2021 წლის მაჩვენებელს 2.3-ჯერ გადააჭარბა.
მასშტაბური ზრდა 2023 წელსაც გაგრძელდა, ოღონდ მხოლოდ პირველ კვარტალში. 2023 წლის იანვარ-მარტში რუსეთიდან საქართველოში 679 მლნ დოლარი გადმოირიცხა, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით - 851%-ით მეტი. აპრილში ზრდის ტემპი 20%-მდე შემცირდა, მაისში კი ზრდა საპირისპირო ნიშნით შეიცვალა - განახევრდა.
სხვა ქვეყნებიდან და ომამდე რუსეთიდანაც, გზავნილების ადრესატებს ძირითადად საქართველოს მოქალაქეები შეადგენდნენ. 2022 წლის 24 თებერვლის შემდეგ, მდგომარეობა ამ მიმართულებითაც შეცვლილია. რუსეთიდან გაზრდილი გზავნილების მიმღებები საქართველოში რუსეთიდან დროებით ან მუდმივ საცხოვრებლად გადმოსული რუსეთისვე მოქალაქეებიც გახდნენ.
პოსტ-პანდემიურ პერიოდში - 2022 წელს, საქართველოში ტურისტების რაოდენობა თითქმის ყველა ქვეყნიდან გაიზარდა, თუმცა სხვადასხვა პროცენტული მაჩვენებლით.
ვიზიტორების რაოდენობა ჯამურად 2022 წელს, 2021 წელთან შედარებით 173%-ით - 1.721 მლნ-დან 4.704 მლნ-მდე გაიზარდა, რუსეთიდან კი 411%-ით - 213 ათასიდან 1.087 მლნ-მდე. 2019 წელთან შედარებით 2022 წელს მთელი მსოფლიოდან ვიზიტორთა რაოდენობა 61%-ით აღდგა, რუსეთიდან - 74%-ით, უკვე 2023 წლის პირველ კვარტალში - მთელი მსოფლიოდან 80%-ით და რუსეთიდან 101%-ით. რუსეთიდან ვიზიტორების ნაწილს საქართველო აღარ დაუტოვებია და მიგრანტად იქცა. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ცნობით, 2022 წელს რუსი მიგრანტების რაოდენობა 56 ათასით გაიზარდა. (62 304 მიგრანტი და 5 935 ემიგრანტი)
მიგრაციამ ან თუნდაც ტურიზმმა ფულად გზავნილებთან ერთად ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალიც გაზარდა. ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი 2022 წელს, 2021 წელთან შედარებით ჯამურად 182%-ით - 1.245 მლრდ დოლარიდან 3.517 მლრდ-მდე გაიზარდა, მხოლოდ რუსეთიდან კი 467%-ით - 157 მლნ-დან 891 მლნ-მდე. ტენდენცია 2023 წლის პირველ კვარტალშიც შენარჩუნდა, რა დროსაც შემოსავალი ტურიზმიდან ჯამურად 102%-ით - 394 მლნ-დან 795 მლნ-მდე გაიზარდა, ცალკე აღებული რუსეთიდან კი 293%-ით - 68 მლნ-დან 266 მლნ-მდე.
თუ რუსეთის წილი ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავალში 2019 წელს 23.7%-ს შეადგენდა, 2022 წელს ის 25.3%-მდე, 2023 წლის პირველ კვარტალში კი 33.4%-მდე გაიზარდა.
თეიმურაზ ჯანაშიას მიერ დასახელებული რიცხვები სიმართლეს შეესაბამება. 2021 წელთან შედარებით 2022 წელს რუსეთიდან მიღებული ფულადი გზავნილები, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები და რუსეთში ექსპორტი 3.08-ჯერ ანუ 208%-ით - 1.172 მლრდ-დან 3.610 მლრდ-მდე გაიზარდა.
გრაფიკი 1: შემოსავლები (მლნ აშშ დოლარი)
წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
იმავე პერიოდში, იგივე რიცხვები დანარჩენ მსოფლიოსთან მხოლოდ 72%-ით - 7.838 მლრდ-დან 13.482 მლრდ-მდე გაიზარდა. თუ სამივე პარამეტრს დავაჯამებთ, რუსეთის წილი 2021 წელს 15% იყო - 1.172 მლრდ დოლარი 7.838 მლრდ-დან, ხოლო 2022 წელს 26.8% - 3.610 მლრდ 13.482 მლრდ-დან.
საქართველოში რუსეთიდან ფულადი ნაკადების ზრდამ ვალუტის კურსსა და უძრავი ქონების ფასზე მნიშვნელოვანი გავლენა იქონია. ლარი გამყარდა, უძრავი ქონების გასაყიდი, განსაკუთრებით კი გასაქირავებელი ფასი, გაიზარდა.
სხვა დამატებით შედეგებზე საუბარი და პროგნოზის გაკეთება შეფასების ნაწილია, რაც ფაქტობრივი გადამოწმების არეალს სცილდება, თუმცა მიჩნეულია, რომ სხვა თანაბარ პირობებშიც, ერთ ქვეყანაზე მზარდი ეკონომიკური დამოკიდებულება რისკების შემცველია. რუსეთის შემთხვევაში, წარსულის გამოცდილების გათვალისწინებით, ეკონომიკურ რისკებს პოლიტიკური რისკებიც ემატება.

“In 2022, revenues from export, tourism and remittances [from/to Russia] trebled to USD 3.6 billion.”
Verdict: FactCheck concludes that Teimuraz Janashia’s statement is TRUE.
03/07/2023
Teimuraz Janashia:  “In 2022, revenues from export, tourism and remittances [from/to Russia] trebled to USD 3.6 billion.”
Verdict:  FactCheck concludes that Teimuraz Janashia’s statement is TRUE.
Resume:  In 2021, the value of Georgian exports to Russia was USD 610 million and remittances from Russia reached USD 411 million whilst tourism revenues amounted to USD 152 million which was USD 1.172 billion in total. In 2022, export revenues increased by 6.8% to USD 652 million and remittances surged by 403% to USD 2.067 billion whilst tourism revenues rose by 487% to reach USD 891 million. This means that revenues from Russia increased 3.1 times as compared to 2021 and amounted to USD 3.610 billion.
On 16 June 2023, during the Minister’s Hour (Ilia Darchiashvili was testifying in the Parliament), MP from the United National Movement Parliamentary Faction, Teimuraz Janashia, speaking about the increased economic dependency on Russia, stated (from 1:25):  “In 2022, Georgia earned nearly USD 3.6 billion in revenues from remittances [from Russia], tourism and exports of goods which is three times bigger as compared to same revenues in 2021.”
The MP did not specify the country vis-à-vis his statistical data but as he continued his speech by talking about the problems of the growing economic dependence on Russia, his reference became clear. Teimuraz Janashia also did not name the currency; however, since exports, income from tourism and remittances are usually measured in USD, FactCheck verified the MP's statement with this assumption.
All three of the aforementioned indicators have indeed increased in 2022 as compared to 2021. The growth rate was the lowest for exports. Total exports increased by 31.8% from USD 4.243 billion to USD 5.593 billion and to Russia specifically by 6.8% from USD 610 million to USD 652 million. In terms of share, Russia's share in exports decreased from 14.4% to 11.7%. In 2021, Russia occupied the second place in exports after China. In 2022, Azerbaijan overtook it and Russia is now ranked in third place.
Of the top five export products, the export of wine to Russia increased by 23% from USD 131 million to USD 161 million, the export of ferroalloys decreased by 37% from USD 172 million to USD 109 million, the re-export of small cars grew by 337% from USD 17.3 million to USD 75.6 million and increased by 117% in terms of units from 2,483 to 5,395. The export of spirits increased by 39% from USD 41 million to USD 57 million and the export of mineral waters shrunk by 16% from USD 61 million to USD 51 million.
Export is the only area where Russia's share decreased in 2022 due to the higher growth of Georgia’s export to other countries. This situation has changed in 2023. In the first five months of the year, the total amount of exports increased by 18.6% from USD 2.111 billion to USD 2.503 billion and exports to Russia grew by 33.8% from USD 210 million to USD 281 million.
The structure has changed the most in terms of remittances. Until 2014, Russia's share in remittances exceeded 50%, although the trend was decreasing. In 2016, Russia's share decreased to 34%, in 2018 to 29%, in 2021 to 18% and in the first quarter of 2022 further to 13% moving Russia to the second place after Italy. The dynamics have changed drastically since April 2022. In 2022, the volume of remittances from Russia increased by 403%, from USD 411 million to USD 2.067 billion as compared to 2021. If we calculate figures from only the last three quarters – growth would be 505%. Remittances peaked in the fourth quarter of 2022. The amount of remittances in the last three months of 2022 exceeded the total amount of money transferred from Russia in 2021 by 2.3 times.
Massive growth continued in 2023, but only in the first quarter. In January-March 2023, USD 679 million was transferred from Russia to Georgia which is 851% more as compared to the same period of the previous year. In April, the growth rate decreased to 20% and it halved in May.
Before Russia’s war with Ukraine, remittances were mostly from Georgian citizens. After February 24, 2022, the recipients of remittances from Russian citizens are Russians who have temporarily or permanently moved to Georgia.
In the post-pandemic period of 2022, the number of tourists in Georgia from almost all countries increased, although with different percentages.
As compared to 2021, the total number of visitors in 2022 increased by 173% from 1.721 million to 4.704 million and from Russia by 411% from 213,000 to 1.087 million. As compared to 2019, the number of visitors from the whole world in 2022 grew by 61%, from Russia by 74% and recovery was 80% from the whole world and by 101% from Russia in the first quarter of 2023. Some visitors from Russia never left Georgia and became migrants. According to the National Statistics Office of Georgia, the number of Russian migrants increased by 56,000 in 2022 (62,304 migrants and 5,935 emigrants)
Migration and tourism have also contributed to the growth of tourism revenues along with remittances. As compared to 2021, the tourism revenue in 2022 increased by a total of 182% from USD 1.245 billion to USD 3.517 billion and from Russia alone it increased by 467% from USD 157 million to USD 891 million. The trend continued in the first quarter of 2023 when the total revenues from this sector increased by 102% from USD 394 million to USD 795 million and from Russia alone, they increased by 293% from USD 68 million to USD 266 million.
Russia’s share in Georgia’s tourism revenues was 23.7% in 2019. It increased to 25.3% in 2022 and to 33.3% in the first quarter of 2023.
Teimuraz Janashia’s figures are accurate. As compared to 2021, remittances from Russia, tourism revenues and export to Russia in 2022 increased by 3.08 times (by 208%) from USD 1.172 billion to USD 3.610 billion
Graph 1:  Revenues (USD Million)
Source:  National Bank of Georgia and National Statistics Office of Georgia
In the same period, analogous indicators vis-à-vis the rest of the world increased by merely 72% from USD 7.838 billion to USD 13.482 billion. If we calculate all three indicators together, Russia’s share in 2021 was 15% - USD 1.172 billion of USD 7.838 billion whilst in 2022 it reached USD 26.8% - USD 3.610 billion of USD 13.482 billion.
The growth of the cash flow from Russia significantly affected the currency exchange rate and real estate prices in Georgia. GEL gained ground and the prices of real estate for sale and, particularly, for rent have surged.
Speaking about some additional consequences and making a forecast is a part of this assessment which goes beyond the boundaries of factual verification. However, it is assumed that all things being equal, growing economic dependency on one particular country is risky. Given the historical experience with Russia, there are political as well as economic risks.