გიორგი კაკაურიძე: 2022 წლის ბიუჯეტის საშემოსავლო ნაწილი გეგმის 100.6%-ით შესრულდა
რეზიუმე: 2022 წლის ბიუჯეტის საშემოსავლო ნაწილი 16.357 მლრდ ლარით დაიგეგმა, რეალურმა შესრულებამ 0.6%-ით მეტი - 16.450 მლრდ შეადგინა. გეგმის შესრულების მაჩვენებელმა პუნქტობრივად ჩაშლილ მონაცემებშიც 100%-ს მიაღწია ან გადააჭარბა.
ანალიზი: 28 ივნისს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე ფინანსთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ გიორგი კაკაურიძემ 2022 წლის ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლებზე ისაუბრა, კერძოდ, მან განაცხადა: „სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლებმა გასულ წელს შეადგინა 16.450 მლრდ ლარი, შესრულდა 100.6%-ით. მათ შორის გადასახადები იყო 14.977 მლრდ ლარი, 100.1%-იანი შესრულების მაჩვენებელი. გრანტები 359 მლნ ლარზე მეტი, რაც არის 104.8%, ხოლო სხვა შემოსავლების კუთხით მივიღეთ 1.115 მლრდ ლარამდე, რაც 106%-იანი შესრულების მაჩვენებელია“.
ბიუჯეტის შემოსულობები 4 ნაწილისგან შედგება: შემოსავლები, არაფინანსური აქტივების კლება (პრივატიზაცია), ფინანსური აქტივების კლება და ვალდებულებების ზრდა. ყველაზე დიდი წილი მასში შემოსავლებს უკავია. პანდემიამდე - 2017-2019 წლებში, შემოსავლების წილს მთლიან ბიუჯეტში 81%-83% ეკავა. 2020 წელს ეკონომიკური აქტივობის კლებისა და რეკორდული ვალის აღების გამო მისი წილი 58%-მდე შემცირდა, 2022 წელს კი კვლავ 80%-იან მაჩვენებელს დაუბრუნდა.
2022 წლის ბიუჯეტში შემოსავლების ნაწილი 16.357 მლრდ ლარით განისაზღვრა. დაზუსტებული ანგარიშგების თანახმად, შემოსავლების რეალურმა მოცულობამ დაგეგმილზე 0.6%-ით მეტი - 16.450 მლრდ ლარი შეადგინა.
შემოსავლებიც თავის მხრივ რამდენიმე მუხლს აერთიანებს, საიდანაც უმთავრესი გადასახადებია. 2022 წელს გადასახადების სახით 14.965 მლრდ ლარის მობილიზება იყო დაგეგმილი, ხოლო ფაქტობრივმა შესრულებამ 0.1%-ით მეტი - 14.977 მლრდ ლარი შეადგინა. დღგ-ს, საშემოსავლოსა და იმპორტის გადასახადის გეგმა გადაჭარბებით შესრულდა, მოგების გადასახადის ზუსტად, აქციზისა და სხვა გადასახადების შემთხვევაში ფაქტობრივი შესრულების მაჩვენებელი გეგმას ჩამორჩა.
ცხრილი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებელი
წყარო: სახელმწიფო ხაზინა (საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო)
შემოსავლებისგან განსხვავებით, პრივატიზაციის ნაწილში გეგმა მხოლოდ 67.6%-ით შესრულდა - 202 მლნ ლარით, დაგეგმილ 300 მლნ-ს ნაცვლად.
არაფინანსური აქტივების კლების მუხლის შესრულების მაჩვენებელმა 96.2%-ს მიაღწია - 144 მლნ, დაგეგმილ 150 მლნ-ს ნაცვლად.
ვალდებულებების ზრდის ნაწილში, გეგმა 102.5%-ით შესრულდა - 3.732 მლრდ 3.642 მლრდ-ს ნაცვლად. მათ შორის, საშინაო ვალდებულებების ზრდის გეგმა 103.6%-ით იქნა შესრულებული - 1.346 მლრდ 1.300 მლრდ ლარის ნაცვლად, ხოლო საგარეო ვალდებულებების ზრდის გეგმა 101.9%-ით - 2.386 მლრდ ლარით, 2.342 მლრდ-ის ნაცვლად.
2022 წელს სულ შემოსულობებმა დაგეგმილ 20.449 მლრდ ლარს 0.5%-ით გადააჭარბა და 20.549 მლრდ ლარს მიაღწია.
რაც შეეხება გადასახდელების (ხარჯები, არაფინანსური აქტივების ზრდა, ფინანსური აქტივების ზრდა, ვალდებულებების კლება) მაჩვენებელს ის გეგმის 99.9%-იანი მაჩვენებლით შესრულდა - 20.186 მლრდ-ის ნაცვლად 20.163 მლრდ ლარით.
როგორც შემოსულობების, ასევე გადასახდელების ნაწილში, შესრულების ფაქტობრივი მაჩვენებელი ძირითადად 100%-ის ფარგლებშია ­­ ­- გეგმას ან აჭარბებს, ან მცირედით ჩამორჩება (გამონაკლისი პრივატიზაციაა). თავის გამოსვლაში გიორგი კაკაურიძემ ხარჯვით ნაწილზეც დეტალურად ისაუბრა, რაც შემოსავლების ნაწილის მსგავსად სიმართლეს შეესაბამებოდა.
პარლამენტს მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტი ოქტომბრამდე ეგზავნება, რომელიც შესაბამისი საკომიტეტო განხილვების, ცვლილებებისა და ხელახალი წარდგენის შემდეგ დეკემბრის მესამე პარასკევამდე მტკიცდება, თუმცა კანონი მომდევნო წლის განმავლობაში კორექტირების საშუალებას იძლევა. 2022 წლის ბიუჯეტში შეტანილი ცვლილებებით, ასაღები ვალის გარდა, თითქმის ყველა პუნქტი გაიზარდა. შესაბამისად, ფაქტობრივმა შესრულებამ თავდაპირველ გეგმას უფრო მეტად გადააჭარბა. რადგან ბიუჯეტის საბოლოო ვარიანტში, რიცხვები უფრო გაზრდილი იყო, გიორგი კაკაურიძის განცხადება შესრულების გეგმასთან დაკავშირებით, მანიპულირებად ვერ ჩაითვლება. გეგმა ცვლილებების გარეშეც შესრულებულად ჩაითვლებოდა.

Giorgi Kakauridze: “The revenue part of the 2022 budget was executed by 100.6% of the plan.”
Resume: The revenue part of the 2022 budget was planned at GEL 16.357 billion and the real execution was 0.6% more – GEL 16.450 billion. The planned revenue execution figures reached or exceeded 100% for different components of the plan.
On 28 June 2023, at the plenary session of the Parliament of Georgia, the First Deputy Minister of Finance, Giorgi Kakauridze, spoke about 2022 budget execution indicators. In particular, he stated (from 35:00): “Revenues of the state budget in the last year amounted to GEL 16.450 billion and the execution rate is 100.6%. Among revenue components, tax incomes were GEL 14.997 billion with a 100.1% execution rate, grants were over GEL 359 million with a 104.8% execution rate and other incomes were GEL 1.115 billion with a 106% execution rate.
Budget receipts consist of four parts: revenues, the decrease of non-financial assets (privatisation), the decrease of financial assets and the growth of obligations. Revenues occupy the largest part within budget receipts. Prior to the pandemic, the share of revenues accounted for 81%-83% of the total budget in 2017-2019. In 2020, its share dropped to 58% as a result of declining economic activity and record borrowing, although it rebounded back to 80% in 2022.
In 2022’s budget, revenues were planned at GEL 16.357 billion. In accordance with the finalised reporting, the real amount of revenues exceeded the planned figure by 0.6% and reached GEL 16.450 billion.
Revenues include several elements with tax incomes being the most important. In 2022, it was planned to collect GEL 14.965 billion in taxes whilst the factual execution was 0.1% more at GEL 14.977 billion. Budget plans for the VAT, income tax and import tax were executed in surplus and profit tax was in line with the plan whilst excise and other taxes saw a lower factual execution as compared to the planned amount.
Table 1: State Budget Execution Performance
Source: State Treasury (Ministry of Finance of Georgia)
As opposed to revenues, the privatisation plan was only executed by 67.6% with GEL 202 million instead of the planned GEL 300 million.
The execution rate for the decrease of non-financial assets component reached 96.2% with GEL 144 million instead of the planned 150 million.
In the increase of obligations component, the plan was fulfilled by 102.5% with GEL 3.732 billion instead of GEL 3.642 billion. The domestic obligations growth plan was implemented by 103.6% with GEL 1.346 billion instead of GEL 1.300 billion and the foreign obligations growth plan was implemented by 101.9% to with GEL 2.386 billion instead of GEL 2.342 billion.
In 2022, total revenues exceeded the planned amount of GEL 20.449 billion by 0.5% and reached GEL 20.549 billion.
As for the indicator of payments (expenses, increase of non-financial assets, increase of financial assets, decrease of obligations), it was executed by 99.9% of the plan with GEL 20.163 billion instead of GEL 20.186 billion.
In regard to both receipts and payments, the actual execution rate is largely within the margins of 100% - it either exceeds the plan or slightly lags behind (except for privatisation). In this speech, Giorgi Kakauridze also offered a detailed overview of the spending part of the budget which, similar to the revenue component, was true.