ბოლო პერიოდში აეროპორტებში მგზავრთნაკადი წლიურად 30%-ით იზრდებოდა
რეზიუმე: 2016 წელს 2015 წელთან შედარებით, საქართველოს სამივე საერთაშორისო აეროპორტში (თბილისის, ქუთაისის და ბათუმის) ჯამური მგზავრთნაკადი 26%-ით გაიზარდა, 2017 წელს 43%-ით, 2018 წელს 24%-ით, 2019 წელს 3%-ით. ზრდის ტემპის კლების უმთავრესი მიზეზი ივლისიდან რუსეთ-საქართველოს შორის პირდაპირი ფრენების შეწყვეტა გახდა. თუ იანვარ-ივნისში თბილისის აეროპორტში მგზავრთნაკადი 11.6%-ით გაიზარდა, წლის მეორე ნახევარში 12.3%-ით შემცირდა.
პანდემიის შემდეგ, 2023 წლის პირველ კვარტალში, 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მგზავრთნაკადი 33%-ით, 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით კი 3%-ით გაიზარდა და 1.050 მლნ-ს მიაღწია.
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა 5 ივნისს გამართულ მთავრობის სხდომაზე, თბილისის ახალი აეროპორტის აშენების აუცილებლობის შესახებ ისაუბრა და განაცხადა: (3:58-დან) „ჩვენ ბოლო წლების განმავლობაში ვაკვირდებით, რომ ქვეყანაში მგზავრთნაკადის [აეროპორტებში] თითქმის 30%-იანი მატება გვაქვს“ ... „საქართველოს აეროპორტებიდან ხორციელდება პირდაპირი ფრენები მსოფლიოს 58 ქალაქში და რეგულარული საჰაერო მიმოსვლა გვაქვს მსოფლიოს 31 ქვეყანასთან.“
საქართველოში სულ სამი საერთაშორისო აეროპორტია: თბილისის, ბათუმისა და ქუთაისის. თბილისისა და ბათუმის აეროპორტში თურქული TAV ოპერირებს, ქუთაისის აეროპორტი სახელმწიფო საკუთრებაშია.
თბილისის შოთა რუსთაველის სახელობის აეროპორტი ქვეყნის მთავარ აეროპორტად რჩება, პანდემიამდე, 2019 წელს მასზე მგზავრთნაკადის 71% მოდიოდა, 2022 წელს 68%. აეროპორტში 2005 წლის 31 ოქტომბრიდან თურქული TAV ოპერირებს, მასთან გაფორმებული ხელშეკრულების ძალით 150 კმ-ის რადიუსში სხვა საერთაშორისო აეროპორტის აშენება 2027 წლამდე ქართულ მხარეს ეკრძალება.
ქუთაისის აეროპორტი, როგორც იაფიანი ალტერნატივა, ხელახლა აშენდა და 2012 წლის 27 სექტემბერს გაიხსნა. უნგრულმა ბიუჯეტურმა ავიაკომპანია Wizz Air-მა ევროპის ქალაქების მიმართულებით შედარებით ხელმისაწვდომ ფასად დაიწყო ფრენები. უკვე 2013 წელს მგზავრთნაკადმა 188 ათასს მიაღწია.
ბათუმის აეროპორტი, რომელშიც ასევე TAV ოპერირებს, 2018 წლამდე მგზავრთნაკადით მეორე ადგილს ინარჩუნებდა (გამონაკლისი 2014 წელი იყო), 2018 წლიდან კი მესამეზე გადაინაცვლა. 2019 წელს ბათუმის აეროპორტის წილი მგზავრთნაკადში 12%-ს შეადგენდა, 2023 წლის პირველ კვარტალში 14%-ს.
გრაფიკი 1: მგზავრთნაკადი საქართველოს აეროპორტებში
თუ პანდემიისა და კოვიდრეგულაციების გათვალისწინებით, ბოლო წლებად 2016-2019 წლებს მივიჩნევთ, მაშინ წლიურად მგზავრთნაკადის 23%-იან ზრდას მივიღებთ, მათ შორის 19%-იანს თბილისში, 29%-იანს ბათუმში და 48%-იანს ქუთაისში.
ზრდის ტემპი ბევრად უფრო მაღალი 2021 და 2022 წლებში იყო, ოღონდ 2020-ის 84%-იანი ვარდნის ფონზე. აღნიშნული ბუნებრივია კოვიდ პანდემიის პერიოდში შეზღუდული მიმოსვლის ისევ აღდგენით გამოწვეული საბაზო ეფექტია.
უახლესი ტენდენციის ნიშნების გამოსავლენად უფრო რელევანტური 2023 წლის პირველი კვარტალია, რა დროსაც მგზავრთნაკადი დამატებით 33%-ით 1.050 მლნ-მდე გაიზარდა, რაც თავის მხრივ 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 3%-ით მეტია.
2023 წლის პირველ კვარტალში თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი 714 ათას მგზავრს მოემსახურა. ეს მართალია წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 41%-იანი ზრდაა, თუმცა ჯერ კიდევ ვერ აღდგა პანდემიამდელი მაჩვენებელი. ზრდა, როგორც წინა წელთან, ასევე პანდემიამდელ მდგომარეობასთან ქუთაისისა და ბათუმის აეროპორტებში დაფიქსირდა. ბათუმის აეროპორტში მგზავრთა ნაკადმა 77 ათასს მიაღწია, რაც 2019 წელთან შედარებით 49%-იანი ხოლო 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდთან 13%-იანი ზრდაა. რაც შეეხება ქუთაისის აეროპორტს, აქ მგზავრთა ნაკადმა 2023 წლის პირველ კვარტალში 253 ათასი შეადგინა და 2019 წლისა და 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდებთან შედარებით, ზრდის ტემპმა შესაბამისად 108%-სა და 61%-ს მიაღწია.
გრაფიკი 2: მგზავრთნაკადის საშუალო წლიური/კვარტალური ზრდის ტემპი
2019 წლის 8 ივლისიდან რუსეთ საქართველოს შორის პირდაპირი ფრენები შეწყდა. ამ მოვლენის გავლენა სტატისტიკაზეც აისახა - 2019 წელს ფრენების შეწყვეტამდე, ანუ ივნისამდე პერიოდში, თბილისის აეროპორტში მგზავრთა ნაკადი 11.6%-ით იყო გაზრდილი, ხოლო ფრენების შეწყვეტის შემდეგ იმდენად შემცირდა, რომ წლის ბოლოს დაფიქსირებული რიცხვი წინა წელთან შედარებით 3-%ით იყო შემცირებული. ამგვარმა შემცირებამ, ბუნებრივია, შეაფერხა მგზავრთა ნაკადის ზრდის ტემპი მთლიანად საქართველოს მასშტაბით, ვინაიდან მაშინ, როცა ზრდის ტემპის შენარჩუნების შემთხვევაში თბილისის აეროპორტი, სავარაუდოდ, 4 მილიონ მგზავრს მოემსახურებოდა, წლის ბოლოს ეს მაჩვენებელი მხოლოდ 3,692 მილიონი იყო.. ანალოგიური ვითარება იყო ბათუმის აეროპორტში, სადაც წლის პირველ ნახევარში 30%-იანი ზრდის შემდეგ, წლის მეორე ნახევარში მგზავრთნაკადი იმდენად შემცირდა, რომ წლის ბოლოს 8%-იანი კლება დაფიქსირდა. ამის მიუხედავად, ზრდა გააგრძელა ქუთაისის აეროპორტის მგზავრთა ნაკადმა და წლის განმავლობაში წინა წლის მაჩვენებელი 256 ათასით გააუმჯობესა. ეს საკმარისი აღმოჩნდა, რომ 2019 წელს, მიუხედავად რუსეთთან პირდაპირი ფრენების შეწყვეტისა, საბოლოო ჯამში მთლიანად საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში დაფიქსირებული მგზავრთა ნაკადი მაინც გაზრდილიყო - 3%-ით.
2023 წლის 19 მაისიდან რუსეთთან პირდაპირი ფრენები აღდგა. ზუსტად რა გავლენას იქონიებს შეცვლილი გადაწყვეტილება რთული სათქმელია, ნებისმიერ შემთხვევაში დამატებითი შესაძლებლობის გაჩენამ მობილობა უნდა გაზარდოს, მაგრამ უცნობია რა მოცულობით. ბევრი რამ ისევ ომსა და სანქციებზეა დამოკიდებული: დასაშვებია როგორც რუსეთიდან მიგრაციის ზრდა, ასევე საზღვრების ყველასთვის ან მოქალაქეთა ნაწილისთვის ჩაკეტვა, სანქციების იმგვარად გაფართოება, რომ რუსულმა ავიაკომპანიებმა ვეღარ შეძლონ საქართველოში ფრენა და მოვლენათა სხვა, წინასწარ განუჭვრეტელი განვითარება. შესაბამისად, პროგნოზის გაკეთება ამ ეტაპზე, შეუძლებელია.
მიუხედავად ამისა უნდა აღინიშნოს, რომ არსებული დინამიკა მზარდია, რასაც პირველ კვარტალში დაფიქსირებულ 33%-იანი ზრდაც ადასტურებს.პანდემიამდე საშუალო წლიური ზრდა შედარებით ნაკლებს - 23%-ს შეადგენდა. პრემიერი თავის განცხადებაში აქცენტს თბილისის აეროპორტზე აკეთებს, სადაც ზრდის ტემპი, საშუალოდ, 19% იყო. განცხადებაში დასახელებული რიცხვისგან(30%), რეალური რიცხვები განსხვავდება, თუმცა განცხადება მეტ-ნაკლებად, ხოლო კონტექსტი - ზუსტია. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.

Irakli Gharibashvili: “In the last period, passenger flow at the airports has been increasing by 30% annually.”
Resume: As compared to 2015, the total passenger flow in all three international airports in Georgia (Tbilisi, Kutaisi and Batumi) increased by 26% in 2016, followed by a 43% growth in 2017, a 24% growth in 2018 and a 3% growth in 2019. The main reason behind declining growth rate was the suspension of direct Russia-Georgia flights from July 2019. If the passenger flow at Tbilisi airport increased by 11.6% in January-June 2019, it dropped by 12.3% in the second half of the year.
After the pandemic, passenger flow increased by 33% in the first quarter of 2023 as compared to the same period of 2022 and by 3% as compared to the same period of 2019, reaching 1,050,000.
On 5 June 2023, at the session of the Government of Georgia, Prime Minister Irakli Gharibashvili talked about the necessity of building a new Tbilisi airport and stated (from 3:58): “We have been observing in the last years that there is an almost 30% growth of passenger flow in the country [at the airports]…. There are direct flights to 58 cities across the world from Georgian airports and we have regular air travel with 31 countries.”
There are only three international airports in Georgia: Tbilisi, Batumi and Kutaisi. Tbilisi and Batumi airports are operated by the Turkish TAV whilst Kutaisi airport is state-owned.
Tbilisi Shota Rustaveli International Airport remains the country’s major airport accounting for 71% of the passenger flow in 2019 and 68% in 2022. Since 31 October 2005, Turkish TAV has been operating the airport and the Georgian side is forbidden to build another international airport in the vicinity of 150 kilometres until 2027 according to the contract.
Kutaisi Airport was rebuilt and opened on 27 September 2012. The Hungarian low-cost Wizz Air airline started flights to European cities from Kutaisi for relatively affordable prices. As early as in 2013, passenger flow at the Kutaisi Airport reached 188,000.
Batumi Airport which is also operated by TAV was ranked the second in terms of passenger flow until 2018 (except for 2014) and has been ranked third from 2018. In 2019, the share of Batumi Airport in the passenger flow was 12% and in the first quarter of 2023 it was 14%.
Graph 1: Passenger Flows at Georgian Airports
If we assume that 2016-2019 are the “latest” years because of the pandemic and COVID-related regulations, it turns out that there is a 23% growth in passenger flow annually, including a 19% growth at Tbilisi airport, a 29% growth at Batumi airport and a 48% growth at Kutaisi airport.
The growth rate was much higher in 2021 and 2022, although there was an 84% in 2020. This is naturally a base effect caused by the restoration of the limited travel during the COVID-19 pandemic.
The first quarter of 2023 will be more relevant in order to identify signs of the latest trends because this is when passenger flow increased by an additional 33% and reached 1,050,000 which is 3% higher as compared to the same period of 2019.
In the first quarter of 2023, Tbilisi International Airport served 714,000 passengers. Although this constitutes a 41% growth as compared to the same period of the previous year, there is still no recovery from the pre-pandemic figure. Growth was observed both vis-à-vis the previous year and the pre-pandemic situation at Kutaisi and Batumi airports. Passenger flow at the Batumi Airport reached 77,000 which is a 49% growth as compared to 2019 and a 13% growth as compared to the same period of 2022. In regard to Kutaisi Airport, passenger flow reached 253,000 in the first quarter of 2023 and the growth rate reached 108% and 61% as compared to the same periods of 2019 and 2022, respectively.
Graph 2: Average Annual/Quarterly Growth Rate of Passenger Flow
Direct flights between Russia and Georgia were stopped on 9 July 2019. This development was also reflected in the statistics – prior to the suspension of flights in 2019 passenger flow at Tbilisi airport increased by 11.6% whilst it decreased to such an extent that the total decline was 3% by the end of 2019 as compared to the previous year. Such a decrease naturally hindered the passenger flow growth rate all across Georgia because Tbilisi airport would have served four million passengers if the growth rate had been kept. By the end of the year, however, this figure was only 3.692 million. The situation was the same at Batumi airport. After 30% growth in the first half of the year, passenger flow decreased so drastically in the second half of 2019 that the total figure dropped by 8% at the end of 2019. However, passenger flow continued to grow at Kutaisi airport and outperformed the previous year’s figure by 256,000 passengers. Despite suspending direct flights between Russia and Georgia, passenger flow at all of Georgia’s international airports still increased by 3% in 2019.
Direct Russia-Georgia flights have resumed from 19 May 2023. It is hard to have an accurate estimate of the impact of this decision. In any case, there will be a growth of mobility, although the volumes currently remain unknown. Many things still depend on Russia’s war against Ukraine and the sanctions. It is possible that migration from Russia will increase further, Russian authorities will close the borders for all or some of their citizens or there will be an expansion of the sanctions in such a manner that Russian airlines are no longer able to fly to Georgia as well as potential other future developments. Therefore, it is currently impossible to make forecasts.
Nonetheless, the current dynamic is growing which is confirmed by a 33% growth in the first quarter of 2023. The average annual growth before the pandemic was relatively less – at 23%. In his statement the Prime Minister made emphasis on Tbilisi airport where the growth rate was on average 19%. The actual figures differ from the figure (30%) in the Prime Minister’s statement, although its context is fully accurate. Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY TRUE.