ბექა ლილუაშვილი: 2022 წელს ქვეყნიდან გავიდა ბოლო 10 წლის მანძილზე ყველაზე დიდი რაოდენობა ქართველების, 100 ათასზე ცოტა მეტი
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ბექა ლილუაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე
05/06/2023
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ბექა ლილუაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
დიმიტრი ხუნდაძე: ბექა ლილუაშვილის განცხადება არის ტყუილი... ვინც მიდის არ ნიშნავს იმას, რომ უკან არ ბრუნდება... მიგრაციული სალდოს თვალსაზრისით, ყველაზე ცუდი წლები იყო 2009-2011
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
ემიგრაციის მაჩვენებლებზე საუბრისას, რეალური სურათის დასანახად მიგრაციული სალდოს ( სხვაობა ემიგრანტებს და იმიგრანტებს შორის) განხილვაა მართებული.
2022 წელს ქვეყანაში მიგრაციული სალდო დადებითი იყო, რაც საქართველოში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების შემოსვლამ განაპირობა, რომელთა უდიდესი ნაწილი რუსეთის მოქალაქეა. მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეებს თუ განვიხილავთ, მიგრაციული სალდო კვლავ უარყოფითია. 2022 წელს 46.4 ათასით მეტმა საქართველოს მოქალაქემ დატოვა ქვეყანა, ვიდრე დაბრუნდა, რაც ბოლო 10 წლის განმავლობაში ყველაზე ცუდი მაჩვენებელია.
ბექა ლილუაშვილი განცხადებისას, მხოლოდ ემიგრანტების (ანუ ქვეყნიდან გასვლის) მაჩვენებელზე საუბრობს, ხოლო ქვეყანაში შემოსულთა/დაბრუნებულთა მაჩვენებელს უგულებელყოფს, რაც არსებულ რეალობას გადაჭარბებულად, კიდევ უფრო მწვავედ წარმოაჩენს. თუმცა მისი განცხადების კონტექსტი, რომ  2022 წელს ბოლო 10 წლის მანძილზე ქვეყნიდან ყველაზე დიდი რაოდენობა ქართველები გავიდნენ, სიმართლეს შეესაბამება.  ამრიგად, მისი განცხადება შეფასდა ვერდიქტით - ნახევრად სიმართლე.
2012 წლამდე პერიოდში, შესაბამისი სისტემის არ არსებობის გამო, მიგრაციული ნაკადების ზუსტად აღრიცხვა ვერ ხდებოდა და მანამდე პერიოდის მაჩვენებლები ძირითადად შეფასებით მონაცემებს წარმოადგენს. შესაბამისად, 2012 წლამდე მიგრაციის კონკრეტული წლების მაჩვენებლის განხილვა, მით უმეტეს, მისი 2012 წლის შემდგომ პერიოდთან შედარება, მანიპულაციურია და ობიექტურ რეალობას არ ასახავს.
ამასთან, დიმიტრი ხუნდაძე ყურადღებას იმ ფაქტზე ამახვილებს, რომ 2020 წელს ქვეყანაში ბოლო 30 წლის განმავლობაში დადებითი მიგრაციული სალდო პირველად დაფიქსირდა. ის ფაქტი, რომ პანდემიის პერიოდში ჩაკეტილი საზღვრის პირობებში მოქალაქეები  ვერ მიდიოდნენ ემიგრაციაში, რაიმე პოზიტიურ მოვლენად ვერ ჩაითვლება.
დიმიტრი ხუნდაძის სწორად მიუთითებს იმ ფაქტზე, რომ მხოლოდ ქვეყნიდან გასვლის მაჩვენებელზე აპელირება შეცდომაში შემყვანია და რეალური სურათის დასანახად მიგრაციული სალდო უნდა განვიხილოთ.  თუმცა მისი განცხადების ის ნაწილი, სადაც ის კონკრეტული წლების მიგრაციულ სალდოზე საუბრობს, მანიპულაციურია.  ამასთან მისი შეფასება, რომ ბექა ლილუაშვილის განცხადება არის ტყუილი, სიმათლეს არ შეესაბამება. ფაქტია, რომ 2022 წელს ბოლო 10 წლის განმავლობაში საქართველოს მოქალაქეთა მიერ ქვეყნის დატოვებასა და ქვეყანაში დაბრუნებას შორის ყველაზე მაღალი სხვაობაა. ამრიგად, დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება შეფასდა ვერდიქტით - მეტწილად მცდარი.
30 მაისს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, პარტია „საქართველოსთვის" წარმომადგენელმა ბექა ლილუაშვილმა განაცხადა: „2022 წელს ქვეყნიდან გავიდა ბოლო 10 წლის მანძილზე ყველაზე დიდი რაოდენობა ქართველების, 100 ათასი პირი იყო ეს, ცოტა მეტი“.
„ხალხის ძალის“ ერთ-ერთი ლიდერის დიმიტრი ხუნდაძის შეფასებით, ბექა ლილუაშვილის განცხადება არის ტყუილი. მისივე განცხადებით, მსგავსი ტყუილი ოპოზიციის წარმომადგენლებს არაერთხელ გაუჟღერებიათ. „ამბობდნენ, რომ 100 000 - მა მოქალაქემ დატოვა ქვეყანა და არავინ არ ამბობს, 100 000 რომ გავიდა უკან დაბრუნდა 75 000 . ასე რომ, ვინც მიდის, არ ნიშნავს იმას, რომ უკან არ ბრუნდება. თუმცა მიგრაცია, მით უმეტეს, როცა ვიზა ლიბერალიზაციას ღებულობს სახელმწიფო და მეტის საშუალება ჩნდება, რა თქმა უნდა, მატულობს. მაგრამ ყველაზე მეტი ადამიანი, მიგრაციული სალდოს თვალსაზრისით რაც დააკლდა ქვეყანას, ეს იყო 2009, 2010, 2011 წელი.  ბოლო 30 წლის განმავლობაში 2020 წელს იყო ერთადერთი შემთხვევა, როდესაც ქვეყანაში 15 000-ით მეტი შემოვიდა, ვიდრე ქვეყნიდან გავიდა, ჩვენი მოქალაქე ამა თუ იმ მიზნით“,- განაცხადა დიმიტრი ხუნდაძემ.
პირველ რიგში, უნდა განიმარტოს, რომ ემიგრანტიც და იმიგრანტიც შეიძლება იყოს როგორც საქართველოს მოქალაქე, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქე. ემიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელმაც საქართველო ბოლო 12 თვეში დატოვა და სხვა სახელმწიფოში სულ მცირე 183 დღის განმავლობაში იმყოფებოდა. მისი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი ქვეყნიდან გასვლამდე იყო საქართველო, ანუ წინა 12 თვის მანძილზე, სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში. იმიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელიც საზღვრის გადმოკვეთიდან სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში და საზღვრის კვეთამდე საქართველო მისი მუდმივი საცხოვრებელი ქვეყანა არ იყო.
ემიგრაცია, ნამდვილად არის ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევა. თუმცა როდესაც მიგრაციის მაჩვენებელზე ვსაუბრობთ, მართებულია, მიგრაციული სალდო განვიხილოთ, ანუ სხვაობა ემიგრანტებს და იმიგრანტებს შორის. მხოლოდ ქვეყნიდან გასვლის მაჩვენებელზე აპელირება და ქვეყანაში შემოსულთა/დაბრუნებულთა უგულებელყოფა, რეალურ სურათს ამახინჯებს და მანიპულაციურია. აღნიშნულზე დიმიტრი ხუნდაძე სწორად მიუთითებს, თუმცა მიგრაციული სალდოს 2012 წლამდე პერიოდთან შედარება, მანიპულაციურია.
2012 წლამდე პერიოდში, შესაბამისი სისტემის არ არსებობის გამო, მიგრაციული ნაკადების ზუსტად აღრიცხვა ვერ ხდებოდა[i] და მანამდე პერიოდის მაჩვენებლები ძირითადად შეფასებით მონაცემებს წარმოადგენს. 2012 წლიდან უკვე ახალი მეთოდოლოგია დაინერგა და იმიგრანტებისა და ემიგრანტების იდენტიფიცირება გახდა შესაძლებელი. შესაბამისად, 2012 წლამდე მიგრაციის კონკრეტული წლების მაჩვენებლის განხილვა, მით უმეტეს, მისი 2012 წლის შემდგომ პერიოდთან შედარება, მანიპულაციურია და ობიექტურ რეალობას არ ასახავს (ამ თემაზე ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
ზოგადად, 90-იანი წლებიდან მოყოლებული მიგრაცია ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა და ყოველწლიურად უფრო მეტი ადამიანი გადის ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდის. ამ მხრივ გამონაკლისი 2020 წელი იყო, როდესაც დადებითი მიგრაციული სალდო დაფიქსირდა, რაც პანდემიით და ქვეყნის საზღვრების ჩაკეტვით იყო განპირობებული. ამრიგად, დიმიტრი ხუნდაძის განცხადებიდან არ ჩანს, თუ რატომ იყო 2020 წელს მიგრაციული სალდო დადებითი.  ის ფაქტი, რომ მოქალაქეები ჩაკეტილი საზღვრის პირობებში, ვერ მიდიოდნენ ემიგრაციაში, რაიმე პოზიტიურ მოვლენად ვერ ჩაითვლება.
2021 წელს, როდესაც საზღვრები უცხოეთში კვლავ გაიხსნა, ემიგრაცია მკვეთრად გაიზარდა, ხოლო იმიგრანტთა [ქვეყანაში შემოსულთა] რაოდენობა შემცირდა. 2021 წელს 25 966 ადამიანით მეტი გავიდა ქვეყნიდან, ვიდრე შემოვიდა. 2012 წლიდან, ანუ მას შემდეგ, რაც ემიგრანტების და იმიგრანტების ზუსტი იდენტიფიცირება გახდა შესაძლებელი, უარყოფითი მიგრაციული სალდოს ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2021 წელს დაფიქსირდა (იხილეთ გრაფიკი 1).
დიმიტრი ხუნდაძის მიერ დასახელებული მონაცემები [100 ათასი, რომ გავიდა,  75 ათასი უკან დაბრუნდა] შეესაბამება 2021 წლის მიგრაციის საერთო მაჩვენებელს. საქართველოს მოქალაქეებს თუ განვიხილავთ, უარყოფითი მიგრაციული სალდო გაცილებით მაღალია როგორც 2021, ასევე 2022 წლებში (იხილეთ გრაფიკი 2).
2022 წელს ქვეყანაში მიგრაციული სალდო დადებითი იყო, იმიგრანტების (ქვეყანაში შემოსულთა) რაოდენობა ემიგრანტების (ქვეყნიდან გასულთა) რაოდენობას 54.5 ათასით აღემატება. დადებითი მიგრაციული სალდო საქართველოში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების შემოსვლამ განაპირობა, რომელთა უდიდესი ნაწილი რუსეთის მოქალაქეა. ხოლო საქართველოს მოქალაქეებს თუ განვიხილავთ, მიგრაციული სალდო კვლავ უარყოფითია.
გრაფიკი 1: მიგრაციის მაჩვენებლები 2012-2021 წლებში
2022 წელს 46.4 ათასით მეტმა საქართველოს მოქალაქემ დატოვა ქვეყანა, ვიდრე დაბრუნდა, რაც ბოლო 10 წლის განმავლობაში ყველაზე ცუდი მაჩვენებელია (იხილეთ: გრაფიკი 2). 2013-2022 წლებში, საქართველო ჯამში 213.8 ათასით მეტმა მოქალაქემ დატოვა, ვიდრე დაბრუნდა.
ბექა ლილუაშვილი განცხადებისას, მხოლოდ ემიგრანტების (ანუ ქვეყნიდან გასვლის მაჩვენებელზე) საუბრობს, ხოლო ქვეყანაში შემოსულთა/დაბრუნებულთა მაჩვენებლებს უგულებელყოფს, რაც რეალურ სურათს ამახინჯებს და მანიპულაციურია. თუმცა მისი განცხადების კონტექსტი, რომ  2022 წელს ბოლო 10 წლის მანძილზე ქვეყნიდან ყველაზე დიდი რაოდენობა ქართველები გავიდნენ, სიმართლეს შეესაბამება.
გრაფიკი 2:  საქართველოს მოქალაქე ემიგრანტებს და იმიგრანტებს შორის სხვაობა
[i] 1994-2011 წლების მიგრაციის მონაცემები წარმოადგენს შეფასებით მონაცემებს, 2012 წლიდან კი ეყრდნობა შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის მონაცემებს.

Beka Liluashvili:  “In 2022, Georgians left the country in the biggest numbers for the last ten years – slightly more than 100,000.”
Beka Liluashvili: “In 2022, Georgians left the country in the biggest numbers for the last ten years – slightly more than 100,000.”
Verdict: FactCheck concludes that Beka Liluashvili’s statement is HALF TRUE.
05/06/2023
Beka Liluashvili:  “In 2022, Georgians left the country in the biggest numbers for the last ten years – slightly more than 100,000.”
Verdict:  FactCheck concludes that Beka Liluashvili’s statement is HALF TRUE.
Dimitri Khundadze:  “If someone leaves, this does not mean he does not return… In terms of net migration, the worst years were 2009-2011.”
Verdict:  FactCheck concludes that Dimitri Khundadze’s statement is Mostly False.
When speaking about migration figures, it is relevant to discuss the net migration (the difference between emigrants and immigrants) in order to see the real picture.
In 2022, Georgia’s net migration rate was positive which was precipitated by the influx of foreign nationals to the country with the majority of them being Russian citizens. If we discuss only Georgian nationals, the net migration rate will be negative. In 2022, the number of Georgian nationals who left the country was 46,400 more as compared to those who returned which is the worst figure for the last ten years.
In his statement, Beka Liluashvili speaks only about the number of emigrants (those who left the country) and disregards the figure of those who came/returned to the country which is an exaggeration and shows the reality to be even worse than it really is. However, the context of his statement that the year 2022 saw the largest number of Georgians leaving the country in the past ten years is correct. Therefore, his statement was given a verdict of HALF TRUE.
The context of Dimitri Khundadze’s statement that highlighting the emigration figure alone is misleading and net migration should be discussed in order to see the real picture is right. However, the part of Mr Khundadze’s statement where he speaks about net migration for some specific years is manipulative. This is because prior to 2012, migration flows were not recorded because of a lack of a measuring system and so figures from before this time are largely drawn from assessments.
At the same time, Dimitri Khundadze underlines the fact that Georgia had a positive net migration rate for the first time in 30 years in 2020. The fact that people were not able to go anywhere because of closed borders cannot be considered as something positive.
Therefore, Dimitri Khundadze’s statement was a given a verdict of Mostly False.
On 30 May 2023, at the plenary session of the Parliament of Georgia, Beka Liluashvili, For Georgia party MP, stated:  “In 2022, Georgians left the country in the biggest numbers for the last ten years. That was 100,000 persons and slightly more.”
One of the leaders of the Power of the People, Dimitri Khundadze, claimed that Beka Liluashvili’s statement is a lie. According to his statement, the opposition voiced such lies many times in the past. In particular, Mr Khundadze stated:  “They were saying that 100,000 people left the country but nobody says that after those 100,000 who left, 75,000 returned. Therefore, it does not mean that whoever leaves does not come back. However, migration is certainly rising especially when the country gets visa liberalisation and there are more opportunities. However, the most people that the country lost in terms of net migration was in 2009, 2010 and 2011. In the last 30 years, 2020 was the only case when 15,000 more people came to Georgia as compared to those who left, they were our citizens travelling for this or that purpose.”
Firstly, it should be clarified that both emigrants and immigrants could be either Georgian citizens or citizens of foreign countries. A person is considered an emigrant if he left Georgia in the last 12 months, stayed in another country for at least 183 days and his permanent place of residence prior to leaving the country was Georgia. A person is considered an immigrant if he spent at least 183 days in Georgia after crossing the border and Georgia was not a place of his permanent residence prior to crossing the border.
Emigration is indeed one of Georgia’s major challenges. However, when we speak about migration figures, it is relevant to discuss net migration; that is, the difference between emigrants and immigrants. To only highlight the number of those who left the country and disregard the numbers of those who left and returned distorts a real picture and is manipulative. Dimitri Khundadze is correct to point this out, although comparing net migration to periods before 2012 is manipulative as well.
Given the lack of a relevant measuring system prior to 2012, it was impossible to accurately keep track of migration flows and data before that period are largely drawn from assessments. Since 2012, a new methodology was introduced which made it possible to identify emigrants and immigrants. Therefore, discussing the migration figures for specific years prior to 2012 and comparing them to the periods after 2012 is manipulative and does not reflect an objective reality (see FactCheck’s article for more details).
Generally, migration has been one of the biggest challenges for Georgia since the 1990s and more people are leaving the country every years as compared to those who enter. The only exception was 2020 when net migration was registered which was precipitated by the pandemic and closing down the borders. Therefore, it is not clear from Dimitri Khundadze’s statement why net migration was positive in 2020. The fact that people were not able to go anywhere because of closed borders cannot be considered as something positive.
In 2021 when borders of foreign countries were reopened, emigration surged sharply whilst the number of immigrants (people who enter the country) dropped. In 2021, 25,966 more people left Georgia than those who entered the country. Since 2012 the accurate identification of emigrants and immigrants started, the highest figure of net migration was registered in 2021 (see Graph 1).
In 2022, Georgia’s net migration rate was positive and the number of immigrants (people who came to Georgia) was 54,500 more as compared to the number of emigrants (those who left the country). The net migration rate in Georgia was precipitated by the influx of foreign nationals, most of whom are Russian citizens. However, if we discuss the number of Georgian nationals only, net migration would be negative.
Graph 1:  Migration Figures in 2012-2021
In 2022, the number of Georgian nationals who left the country was 46,400 more as compared to those who returned which is the worst figure for the last ten years (see Graph 2). In 2013-2022, the total number of Georgian nationals who left the country is 213,800 more as compared to those who returned.
In his statement, Beka Liluashvili speaks only about the number of emigrants (those who left the country) and disregards the figure of those who came/returned to the country which distorts the real picture and is manipulative. However, the context of his statement that in 2022, Georgians left in the biggest numbers for the last ten years is correct.