Facebook-მომხმარებელი ქაროსა ნი, რომლის გავრცელებული დეზინფორმაცია „ფაქტ-მეტრს“ აქამდეც გადაუმოწმებია, ამტკიცებს, რომ დემონსტრანტებმა „ხალხის ძალის“ მიერ ინიციირებული „აგენტების კანონის“ წინააღმდეგ გამართულ საპროტესტო აქციის დროს რუსეთის დროშის ნაცვლად სერბეთის დროშა დაწვეს. Facebook-მომხმარებლის მიერ გამოქვეყნებულ პოსტს თან ვიდეოც ერთვის.
სინამდვილეში, Facebook-ანგარიშის მიერ გამოქვეყნებულ ვიდეოდანაც ცხადად ჩანს, რომ პროტესტის მონაწილეები არა სერბეთის რესპუბლიკის, არამედ რუსეთის ამობრუნებულ დროშას წვავენ. სერბეთის დროშა სამი ჰორიზონტალური - წითელი, ლურჯი, თეთრი ზოლისგან და სახელმწიფო გერბის გამოსახულებისგან შედგება. სერბეთისა და რუსეთის დროშებს გარდა წითელი, ლურჯი და თეთრი ზოლების განლაგების თანმიმდევრობისა, დროშაზე დატანილი გერბიც განასხვავებს.
მეტიც, რუსეთის დროშა აქციის მონაწილეებმა, ქვეყნის ეროვნული სიმბოლოს შეურაცხყოფის მიზნით, პროტესტის ნიშნად ამოაბრუნეს.
აღსანიშნავია, რომ დროშის თავდაღმა დაკიდება დროშის შეურაცხყოფად ითვლება და პროტესტის გამოხატვის ფართოდ გავრცელებული ფორმაა. მაგალითად, რამდენიმე დღის წინ, 11 მარტს, ათი ათასზე მეტი ჰოლანდიელი ფერმერი და კლიმატის დამცველი აქტივისტი აპროტესტებდა აზოტის ემისიის შესახებ მთავრობის გადაწყვეტილებას, რაც მათი თქმით, ფერმების დახურვას გამოიწვევს და საკვების წარმოებაზე უარყოფით გავლენას მოახდენს. მომიტინგეებს მშვიდობიანი პროტესტის დროს ქვეყნის ეროვნული დროშა თავდაყირა ეკავათ, რითაც ისინი თავიანთ პროტესტს აფიქსირებდნენ.

Disinformation:  “Protesters burned the Serbian flag instead of the Russian flag.”
A Facebook user, Karosa Ni, whose pieces of disinformation have been verified by FactCheck in the past, claims that protesters burned the Serbian flag instead of the Russian flag during the rally against the Law on Foreign Agents initiated by the Power of the People. The publication of the aforementioned Facebook user also includes a piece of footage.
In fact, the footage published by this Facebook account clearly shows that protesters are not burning the Serbian flag but the Russian flag which is upside down. The Serbian flag consists of three horizontal lines – red, blue and white and the national coat of arms. Apart from the sequence of red, blue and white lines, the Serbian and Russian flags can be differentiated by Serbia’s coat of arms.
What is more, protesters turned the Russian flag upside down to deliberately to offend the country’s national symbol.
Of note is that turning a flag upside down is considered offensive and is a rather widespread form of expressing protest. For instance, over 10,000 Dutch farmers and climate activists protested the government’s decision about nitrogen emissions on 11 March 2023 because they claim this will lead to the closure of farms and negatively affect food production. During these peaceful protests, rally participants were holding their national flag upside down to show their protest.