ირაკლი ღარიბაშვილი: უმუშევრობის დონე ისტორიულ მინიმუმზეა
რეზიუმე: 2022 წლის მონაცემებით, პანდემიურ წლებთან [2020-2021] შედარებით, ქვეყანაში დასაქმებისა და უმუშევრობის პარამეტრები მკვეთრად გაუმჯობესდა. თუმცა წინა წლებთან [2015-2019] შედარებით, სამუშაო ძალისა და დასაქმების მაჩვენებლები გაუარესებულია.
ტექნიკურად, უმუშევრობის დონის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი (17.3%) 2022 წელს დაფიქსირდა, თუმცა აღნიშნული ძირითადად ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის კლებით არის განპირობებული, რაც ცალსახად უარყოფითი მოვლენაა. უმუშევრობის დონის გამოთვლის მეთოდოლოგიის თანახმად, თუ ადამიანი სამსახურს აღარ ეძებს და ე.წ. „იმედდაკარგული მუშახელია“, ის გადის სამუშაო ძალის მიღმა და უმუშევრად აღარ მიიჩნევა. 2022 წელს რეგისტრირებულ უმუშევართა რაოდენობა წინა წლებთან (2015-2019) შედარებით სწორედ ამის ხარჯზეა შემცირებული და არა დასაქმების ზრდის ხარჯზე.
2022 წელს ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა 2020-2021 წლებთან შედარებით გაიზარდა, თუმცა 2015-2019 წლების მაჩვენებლებზე ნაკლებია.
2022 წელს დასაქმების დონემ (დასაქმებულთა პროცენტული წილი შესაბამისი ასაკის (15+) მოსახლეობაში) 42.9% შეადგინა, რაც წინა წლების მაჩვენებელს აღემატება, თუმცა არაა ისტორიულ მაქსიმუმზე. დასაქმების დონის ყველაზე კარგი მაჩვენებელი 2015-2016 წლებში დაფიქსირდა. რაც შეეხება დასაქმებულთა რაოდენობას, 2015-2019 წლებში ქვეყანაში უფრო მეტი ადამიანი იყო დასაქმებული, ვიდრე 2022 წელს.
2022 წლის მონაცემებით, მართალია ქვეყანაში რეგისტრირებულ უმუშევართა რაოდენობა ისტორიულ მინიმუმზეა, თუმცა აღნიშნული განპირობებულია იმ ფაქტით, რომ უმუშევართა დიდი ნაწილი სამუშაო ძალის გარეთ აღმოჩნდა (შეწყვიტეს სამსახურის ძიება) ან დატოვეს ქვეყანა.
ამრიგად, „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით - მანიპულირება.
პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, „უმუშევრობა გვაქვს ისტორიულ მინიმუმზე“.
პირველ რიგში, განვმარტოთ, თუ როგორ გამოითვლება უმუშევრობის დონე. ქვეყანაში სამუშაო ძალის სტატისტიკას საქსტატი აწარმოებს, რომელიც თავის მხრივ შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) მეთოდოლოგიას ეფუძნება. უმუშევრობის დონე უმუშევარ ადამიანთა და ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის [სამუშაო ძალის] შეფარდების შედეგად გამოითვლება. სამუშაო ძალა არის დასაქმებული და სამსახურის მაძიებელი უმუშევარი ადამიანების ერთობლიობა. აქვე აღსანიშნავია, პირი, რომელიც უმუშევარია, მაგრამ არ არის სამუშაოს მაძიებელი (გამოკითხვის მომენტის წინა 4 კვირის განმავლობაში არ ეძებდა სამუშაოს), სამუშაო ძალის მიღმა გადადის და უმუშევრად არ მიიჩნევა. აქედან გამომდინარე, რიგ შემთხვევებში, უმუშევრობის დონე შესაძლოა ტექნიკურად - სამუშაო ძალის შემცირების ხარჯზე, დასაქმების ზრდის გარეშე შემცირდეს. შესაბამისად, ქვეყანაში უმუშევრობის სწორად შესაფასებლად აუცილებელია სამუშაო ძალის და დასაქმების პარამეტრების ანალიზი.
2022 წელს ქვეყანაში დასაქმება/უმუშევრობის პარამეტრები მკვეთრად გაუმჯობესდა. 2022 წელს უმუშევრობის დონე წინა წელთან შედარებით 20.6%-დან 17.3%-მდე შემცირდა. ერთწლიან პერიოდში ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა 18 ათასით ( დაახლოებით 1.1%-ით) გაიზარდა. 2022 წელს, წინა წელთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა ჯამში დაახლოებით 66.3 ათასით (5.5%-ით) გაიზარდა. აქედან, დაქირავებით დასაქმებულთა რიცხოვნობა 41.5 ათასით (5%-ით), ხოლო თვითდასაქმებულთა რაოდენობა - 24.9 ათასით (6.4%-ით) არის გაზრდილი. ამრიგად, 2022 წელს ქვეყანაში უმუშევრობის დონის შემცირება დასაქმებულ ადამიანთა რაოდენობის ზრდით იყო განპირობებული, რაც ცალსახად დადებითი მოვლენაა.
დასაქმება/უმუშევრობის მაჩვენებლის შთამბეჭდავი გაუმჯობესება იმ ფაქტით აიხსნება, რომ მონაცემები 2021 წელთან არის შედარებული, როდესაც პანდემიასთან დაკავშირებული ეკონომიკური შეზღუდვების გამო ქვეყანაში დასაქმებულთა რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა, ხოლო უმუშევრობის დონე გაიზარდა. 2022 წელს პანდემიამდე პერიოდთან, 2019 წელთან შედარებით, უმუშევრობის დონე 0.3 პროცენტული პუნქტით ნაკლებია, თუმცა ეს უკანასკნელი სამუშაო ძალის შემცირებით არის განპირობებული და არა დასაქმების ზრდით. ამავე პერიოდში, დასაქმების საერთო მაჩვენებელი დაახლოებით 0.9%-ით [12.2 ათასით], ხოლო დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობა თითქმის 3%-ით [26.6 ათასით] ნაკლებია.
ამრიგად, მიუხედავად იმისა, რომ 2022 წელს დასაქმების მაჩვენებლები მკვეთრად გაუმჯობესდა, პანდემიამდე პერიოდის მაჩვენებელი ჯერ კიდევ სრულად აღდგენილი არ არის.
გრაფიკი 1: დასაქმება და უმუშევრობა 2015-2022 წლებში
2010-2022 წლებში, ტექნიკურად, უმუშევრობის დონის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი 2022 წელს დაფიქსირდა, რაც ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის კლებას უკავშირდება და არა დასაქმების ზრდას. პრემიერ-მინისტრი მხოლოდ უმუშევრობის დონის პროცენტულ მაჩვენებელზე ამახვილებს ყურადღებას და სამუშაო ძალისა და დასაქმების მაჩვენებლებს უგულებელყოფს.
2015 წლის შემდეგ, ქვეყანაში სამუშაო ძალა (დასაქმებულთა და სამუშაოს მაძიებელთა ჯამური ოდენობა) ყოველწლიურად მცირდებოდა. 2015-2022 წლებში ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა ჯამში 124 ათასით (7.4%-ით) არის შემცირებული. 2022 წელს სამუშაო ძალა 2020-2021 წლებთან შედარებით გაიზარდა, თუმცა 2015-2019 წლების მაჩვენებლებზე ნაკლებია.
ქვეყანაში დასაქმების დონის (დასაქმებულთა პროცენტული წილი შესაბამისი ასაკის (15+) მოსახლეობაში) ყველაზე კარგი მაჩვენებელი 2015-2016 წლებში დაფიქსირდა. 2022 წელს დასაქმების დონემ 42.9% შეადგინა, რაც აღემატება 2020-2021 წლების მაჩვენებელს, ასევე მცირედით აღემატება პანდემიამდე პერიოდის მაჩვენებელს, რაც ქვეყანაში 15+ ასაკის მოსახლეობის შემცირებით არის განპირობებული, რაც თავისთავად დადებით მოვლენად ვერ ჩაითვლება. რაც შეეხება დასაქმებულთა რაოდენობას, 2015-2019 წლებში ქვეყანაში უფრო მეტი ადამიანი იყო დასაქმებული, ვიდრე 2022 წელს.
2022 წლის მონაცემებით, დასაქმებისა და სამუშაო ძალის მაჩვენებლები მხოლოდ პანდემიური წლების (2020-2021) მაჩვენებლებს აღემატება, 2015-2019 წლებთან შედარებით კი ნაკლებია. ქვეყანაში რეგისტრირებულ უმუშევართა რაოდენობა და უმუშევრობის დონე ისტორიულ მინიმუმზეა, რადგან უმუშევართა დიდი ნაწილი სამუშაო ძალის გარეთ აღმოჩნდა, ანუ შეწყვიტეს სამსახურის ძიება ან დატოვეს ქვეყანა.

Irakli Gharibashvili: “The unemployment rate is at a historic low.”
Resume: According to 2022’s data, the employment and the unemployment indicators in the country have increased considerably as compared to the pandemic years (2020-2021). However, as compared to the years before (2015-2019), the workforce and the employment indicators have actually been worsened.
Technically speaking, the lowest unemployment rate (17.3%) was registered in 2022, although this was largely precipitated by a decrease in the number of economically active people which is definitely a negative occurrence. According to the unemployment rate measurement methodology, if a person no longer seeks employment and is a so-called “discouraged worker,” he/she is withdrawn from the workforce and is no longer considered as unemployed. The number of unemployed people registered in 2022 has decreased precisely for this reason as compared to the previous years (2015-2019) and not because of a growth of employment.
In 2022, the economically active population increased as compared to 2020-2021, although it is still less as compared to the indicators for 2015-2019.
In 2022, the employment rate (the percentage share of employed people vis-à-vis the relevant age [15+] people) reached 42.9% which is higher as compared to the figures of the previous years, although it is not at a historic high. The best employment indicators were registered in 2015-2016. In regard to the number of employed people, this number was higher in 2015-2018 as compared to 2022.
As of 2022, the number of registered unemployed people is indeed at a historic low. However, this is precipitated by the fact that many unemployed individuals ended up outside of the workforce (ceased to look for jobs) or left the country.
Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is a MANIPULATION.
As stated by the Prime Minister, Irakli Gharibashvili: “We have the unemployment rate at a historic low.”
First of all, we should clarify how the unemployment rate is measured. The National Statistics Service of Georgia is responsible for the compilation of workforce statistics which in turn is based on the International Labour Organisation’s methodology. The unemployment rate is measured by the ratio of unemployed people and the economically active population (workforce). The workforce is the total sum of employed people and unemployed individuals who are seeking employment. Of note is that a person who is employed but does not seek employment (was not seeking employment in four weeks before the survey) is withdrawn from the workforce and is no longer considered as unemployed. Therefore, in some cases, the unemployment rate may technically decrease because of the shrinking workforce and without an increase in employment. Therefore, an analysis of the workforce and the employment parameters is crucial in order to properly assess the unemployment situation in the country.
In 2022, the employment/unemployment parameters in the country drastically improved. As compared to 2021, the unemployment rate in 2022 decreased from 20.6% to 17.3%. In a one-year period, the economically active population increased by 18,000 (nearly 1.1%). In 2022, the number employed people increased by nearly 66,300 (5.5%) as compared to the previous year. Of this amount, hired employees increased by 41,500 (5%) and self-employed individuals increased by 24,900 (6.4%). Therefore, the reduction of the unemployment rate in 2022 was precipitated by the growing numbers of employed people which is definitely a positive occurrence.
The impressive improvement of the employment/unemployment figures can be explained by comparing them to 2021 when the number of employed people contracted sharply and the unemployment rate increased because of the pandemic-related economic restrictions. As compared to the pre-pandemic 2019, the unemployment rate in 2022 was 0.3 percentage points less, although this was precipitated by a decrease in the workforce instead of growing employment. In the same period, the total employment figure is nearly 0.9% (12,200) less if we compare 2019 to 2022 whilst the number of hired employees is nearly 3% (26,600) less.
As a result, the pre-pandemic indicators have not yet been fully recovered despite the fact that the employment figures improved drastically in 2022.
Graph 1: Employment and Unemployment in 2015-2022
In 2010-2022, the lowest unemployment rate was registered in 2022 which is related with the decrease in the number of economically active people instead of a growth of employment. The Prime Minister focuses only the percentage figure of the unemployment rate and disregards the workforce and the employment indicators.
Since 2015, the workforce in Georgia (the total sum of employed people and those looking for a job) has been declining annually. In 2015-2022, the number of economically active people contracted by 124,000 (7.4%). The workforce increased in 2022 as compared to 2020-2021, although it is still lower as compared to the figures for 2015-2019.
The best employment rate (the ratio of employed individuals to the relevant age [15+] people) in Georgia was registered in 2015-2016. In 2022, the employment rate was 42.9% which is higher as compared to the figures for 2020-2021 as well as slightly more than pre-pandemic indicator which is precipitated by a drop in the number of the 15+ age population in the country which cannot be considered as a positive occurrence. In regard to the number of employed people, there were more people employed in the country in 2015-2019 as compared to 2022.
As of 2022’s data, the employment and the workforce figures are only higher as compared to the pandemic years (2020-2021) and are lower as compared to 2015-2019. The number of registered unemployed people in Georgia as well as the unemployment rate is at a historic low since many unemployed people ended up outside of the workforce, meaning they either ceased to seek employment or left the country.