მიხეილ სარჯველაძე:2012 წლამდე 3.5 მილიარდი იყო სოფლის პროდუქცია, რაც მზადდებოდა საქართველოში, 7 მილიარდს გასცდა უკვე
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, მიხეილ სარჯველაძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე
რეზიუმე: 2021 წელს, სოფლის მეურნეობის პროდუქტების გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანმა გამოშვებამ მიმდინარე ფასებში 7.3 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 2020 წლის მაჩვენებელს (6.3) 971 მლნ ლარით (15.4%), ხოლო 2012 წლის მაჩვენებელს (4.04) 3.2 მლრდ ლარით - 80.3%-ით, აღემატება. როგორც მონაცემებიდან ჩანს, მიმდინარე ფასებში ზრდა მართლაც შთამბეჭდავია. განცხადებაში დასახელებული რიცხვები თითქმის რეალობას შეესაბამება, თუმცა სოფლის მეურნეობაში პროგრესის შესაფასებლად რელევანტური მონაცემი არ არის და ნომინალური მაჩვენებლების გამოყენება დროით ჭრილში ანალიზისთვის მანიპულაციას წარმოადგენს.
სოფლის მეურნეობაში წინსვლის შესაფასებლად, მართებულია, ერთი მხრივ, მისი რეალური ზრდის ტემპის (როგორ იცვლებოდა სექტორის გამოშვება ინფლაციის ეფექტის გარეშე) და მეორე მხრივ, იმის გაანალიზება, თუ რა წილი აქვს სოფლის მეურნეობას ქვეყნის მთლიან ეკონომიკაში (ანუ რა წილი აქვს მთლიან შიდა პროდუქტში). სინამდვილეში, 2012 წლის მონაცემთან შედარებით, რეალური მაჩვენებელი 2021 წლის მდგომარეობით დაახლოებით 34%-ითაა გაზრდილი და არა 100%-ით (გაორმაგებული). ამავდროულად, გასათვალისწინებელია, რომ სექტორმა მოცემულ ზრდას 2013 წლიდან მოყოლებული სოფლის მეურნეობის განვითარების ფარგლებში დახარჯული 2 მლრდ-მდე ლარის პირობებში მიაღწია.
რაც შეეხება მეორე ინდიკატორს - მთლიან შიდა პროდუქტში სოფლის მეურნეობის წილს, 2013-2014 წელს დაფიქსირებული ზრდის შემდეგ, 2015-2017 წლებში კლების ტენდენცია იყო, შემდგომ წლებში გამოკვეთილი ტენდენცია არ იკვეთება, მონაცემი ხან იკლებს, ხან იზრდება. 2021 წლის წინასწარი მონაცემებით, ისევ კლება ფიქსირდება და სოფლის მეურნეობის წილმა მთლიან შიდა პროდუქტში 7% შეადგინა (2.2 პროცენტული პუნქტით ნაკლები 2012-თან შედარებით), რაც იმის დასტურია, რომ ეკონომიკის სხვა დარგები უფრო სწრაფი ტემპით იზრდება, ვიდრე სოფლის მეურნეობა.
განხილულიდან გამომდინარე, მიუხედავად იმისა, რომ განცხადებაში მოყვანილი რიცხვები თითქმის სიმართლეა, სოფლის მეურნეობის პროგრესის შესაფასებლად დასახელებული მონაცემი რელევანტური არ არის და პროგრესს გადაჭარბებულად წარმოაჩენს, ხოლო ფაქტს, რომ სოფლის მეურნეობის სექტორი სხვა დარგებთან შედარებით დაბალი ტემპით იზრდება, საერთოდ უგულებელყოფს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის” დასკვნით, მიხეილ სარჯველაძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
„ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა მიხეილ სარჯველაძემ „პოსტ ტვ“-ის ეთერში სოფლის მეურნეობის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა: „2012 წლამდე 3.5 მილიარდი იყო სოფლის მეურნეობის პროდუქცია, რომელიც მზადდებოდა საქართველოში, სულ ჯამში ოჯახიდან დაწყებული. 7 მილიარდს გასცდა და ეს ორი წლის წინანდელი მონაცემია და ეს მზარდია და ახლა ვიქნებით რვას გაცდენილი“.
2021 წელს, სოფლის მეურნეობის პროდუქტების გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანმა გამოშვებამ მიმდინარე ფასებში 7.3 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 2020 წლის მაჩვენებელს (6.3) 971 მლნ ლარით (15.4%), ხოლო 2012 წლის მაჩვენებელს (4.04) 3.2 მლრდ ლარით (80.3%) აღემატება. მიხეილ სარჯველაძე განცხადებაში სავარაუდოდ, 2012 წლის და 2021 წლის მონაცემებს გულისხმობს, თუმცა აღნიშნულსაც მცირედ უზუსტოდ ასახელებს - 2012 წელს, მის მიერ მოყვანილი მონაცემი არა 3.5 მლრდ, არამედ 4.04 მლრდ იყო.
ხოლო თუ სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვებას ავიღებთ, საქსტატის მონაცემის მიხედვით, 2011 წელს სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვებამ მიმდინარე ფასებში 3.3 მლრდ ლარი შეადგინა, 2012 წელს იგივე მონაცემი 3.1 მლრდ ლარი იყო, ხოლო ამ დროისთვის ცნობილი ბოლო 2021 წლის წინასწარი მონაცემით, სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვებამ მიმდინარე ფასებში 5.7 მლრდ ლარი შეადგინა. ეს მონაცემებიც სარჯველაძის მიერ მოყვანილ რიცხვებთან აცდენილია.
თუმცა ჩვენ აღნიშნულ მონაცემებზე არ ვკონცენტრირდებით, რადგან ის სოფლის მეურნეობაში პროგრესის შესაფასებლად რელევანტური სიდიდე არ არის და დროით ჭრილში ანალიზისთვის ნომინალური მაჩვენებლის გამოყენება მანიპულაციურია.
სოფლის მეურნეობის წინსვლის შესაფასებლად, მართებულია, ერთი მხრივ, მისი რეალური ზრდის ტემპის (როგორ იცვლებოდა სექტორის გამოშვება ინფლაციის ეფექტის გარეშე) და მეორე მხრივ, იმის გაანალიზება, თუ რა წილი აქვს სოფლის მეურნეობას ქვეყნის მთლიან ეკონომიკაში, ანუ რა წილი აქვს მთლიან შიდა პროდუქტში.
საქსტატის მონაცემების მიხედვით, 2021 წელს სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა 1.5% იყო, რაც იმას ნიშნავს, რომ სოფლის მეურნეობის გამოშვება წინა წელთან შედარებით არც თუ მნიშვნელოვნად გაიზარდა. რაც შეეხება ბოლო წლების სტატისტიკას, 2011 წელს სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა 9% იყო, 2012 წელს სოფლის მეურნეობა 5%-ით შემცირდა. ბოლო წლების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013 და 2018 წლებში დაფიქსირდა, როდესაც რეალურმა ზრდამ შესაბამისად, 13.3% და 13.8% შეადგინა. 2014, 2015, 2016, 2017 წლებში სოფლის მეურნეობა მცირდებოდა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, 2018 წელს ყველაზე მაღალი ზრდა დაფიქსირდა, ზრდის ტენდენცია 2019, 2020, 2021 წლებშიც შენარჩუნდა.
ცხრილი 1: სოფლის მეურნეობის გამოშვება (მიმდინარე ფასებში, მლნ ლარი), რეალური ზრდა და მშპ-ში წილი
რაც შეეხება მთლიან შიდა პროდუქტში სოფლის მეურნეობის წილს, 2013 წელს ზრდაა, შემდეგ 2015-2017 წლებში კლების ტენდენცია ფიქსირდება, 2018 წელს ზრდაა, 2019 წელს სოფლის მეურნეობის წილი მშპ-ში ისევ მცირდება, 2020 წელს იზრდება, 2021 წლის წინასწარი მონაცემებით, ისევ კლებაა. მონაცემების მიხედვით, 2012 წელს სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 9.2% იყო. მიუხედავად იმისა, რომ სოფლის მეურნეობა ხელისუფლების მიერ სტრატეგიულ დარგად არის მიჩნეული და მისი დაფინანსება 2012 წლიდან მნიშვნელოვნად გაზრდილია, მთლიან შიდა პროდუქტში წილის შემცირება იმას ნიშნავს, რომ საქართველოს ეკონომიკის ზრდაზე სოფლის მეურნეობა ნაკლებ გავლენას ახდენს.
ასევე აღსანიშნავია, რომ 2021 წელს სოფლის. სატყეო და თევზის მეურნეობაში 230.3 ათასი კაცი იყო დასაქმებული, რამაც ქვეყანაში დასაქმებულთა მთლიანი რაოდენობის 18.9% შეადგინა. 2012 წლიდან 2021 წლამდე აღნიშნულ სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 77.0 ათასი კაცით ( 25.1%-ით), ხოლო მათი წილი მთლიან დასაქმებულებში, 6 პროცენტული პუნქტით შემცირდა (2012 წელს 25.4% იყო).
აღსანიშნავია ასევე, რომ სოფლის მეურნეობის განვითარებაზე ბოლო წლებში დაახლოებით 2 მლრდ ლარი დაიხარჯა და აღნიშნულ პერიოდში სოფლის მეურნეობის საშუალო ზრდის ტემპი 2% იყო, ასევე მნიშვნელოვანია, რომ სოფლის მეურნეობის დაფინანსების ზრდა 2012 წლიდან დაიწყო, როცა მისმა წილმა მთლიან გადასახდელებში 2.9% შეადგინა (2011 წელს 1.1% იყო). საკვლევ პერიოდში, გაზრდილი დაფინანსების პირობებში, სოფლის მეურნეობა წინა წელთან შედარებით 2013, 2018, 2019, 2020, 2021 წლებში გაიზარდა, დანარჩენ წლებში კლება ფიქსირდება.
განხილულიდან გამომდინარე, მიუხედავად იმისა, რომ განცხადებაში მოყვანილი რიცხვები თითქმის სიმართლეა, სოფლის მეურნეობის პროგრესის შესაფასებლად დასახელებული მონაცემი რელევანტური არ არის. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის” დასკვნით, მიხეილ სარჯველაძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

Mikheil Sarjveladze: “The value of agricultural produce in Georgia was GEL 3.5 billion in 2012 and it has already surpassed GEL 7 billion.”
Verdict: FactCheck concludes that Mikheil Sarjveladze’s statement is HALF TRUE.
Resume: In 2021, the total output of agricultural produce amounted to GEL 7.3 billion in current prices which is GEL 971 million (15.4%) more as compared to 2020’s figure (GEL 6.3 billion) and GEL 3.2 billion more (80.3%) as compared to 2012’s figure (GEL 4.4 billion). The data show that the growth in current prices is indeed impressive. The figures in the statement are almost in line with the reality, although this is not relevant data for measuring progress in the agricultural field and the use of nominal indicators to make an analysis over time is a manipulation.
In order to assess progress in agricultural, it is more appropriate to analyse its real growth rate (how the sector’s output changed excluding the inflation effect), on the one hand, and understand the share of agriculture in Georgia’s total economy (or what portion it occupies in the gross domestic product), on the other hand. In fact, the real figure in 2021 is nearly 34% more as compared to 2012 instead of 100% (being doubled). At the same time, of note Is that the agricultural sector achieved this growth owing to nearly GEL 2 billion having been spent for agricultural development since 2013.
In regard to the second indicator – the share of agriculture in the total gross domestic product, growth in 2013-2014 was followed by a decline in 2015-2017. There is no clear-cut trend for the subsequent years and the agriculture to the GDP ratio is fluctuating. According to the preliminary data of 2022, the agriculture to the GDP ratio contracted again to 7% (two percentage points less as compared to 2012) which proves that other fields of the economy are growing at a faster rate as compared to agriculture.
Given the aforementioned, this indicator is not relevant for measuring agriculture progress even though the figures in the statement are nearly all accurate. Moreover, it exaggerates the scale of progress whilst also completely ignoring the fact that agriculture is growing at a lower rate as compared to other fields. Therefore, FactCheck concludes that Mikheil Sarjveladze’s statement is HALF TRUE.
Georgian Dream MP, Mikheil Sarjveladze, talked about agriculture on air on PosTV and stated: “Until 2012, the total value of agricultural produce in Georgia, its entire amount starting from the family, was GEL 3.5 billion. It has now surpassed GEL 7 billion. This indicator was true two years ago and since it is growing, now we would be past GEL 8 billion already.”
In 2021, the total output of agricultural produce amounted to GEL 7.3 billion in current prices which is GEL 971 million (15.4%) more as compared to 2020’s figure (GEL 6.3 billion) and GEL 3.2 billion more (80.3%) as compared to 2012’s figure (GEL 4.4 billion). In his statement, Mikheil Sarjveladze is possibly referring to data for 2012 and 2021, although he somewhat incorrectly names the figures – it was GEL 4.04 billion instead of GEL 3.5 billion in 2021 as claimed by Mr Sarjveladze. However, if take agricultural produce output, it was GEL 3.3 billion in current prices in 2011 as reported by the National Statistics Office of Georgia. In 2012, the same figure was GEL 3.1 billion whilst the latest available figure for agricultural output was GEL 5.7 billion in current prices in 2021. These figures also do not match those provided by the MP.
However, we will not focus on these figures because they are not relevant data for measuring progress in agriculture and the use of nominal indicators for analysis over time is manipulative.
In order to assess progress in agricultural, it is more appropriate to analyse its real growth rate (how the sector output changed excluding the inflation effect), on the one hand, and understand the share of agriculture in Georgia’s total economy (or what portion it occupies in the gross domestic product), on the other hand.
According to the National Statistics Office of Georgia, the real agriculture growth rate in 2021 was 1.5% which means that agricultural output did not increase significantly as compared to the previous year. In regard to the statistics of the last few years, real agriculture growth was 9% in 2011 whilst it shrank by 5% in 2012. The largest agriculture growth figures were registered in 2013 and 2018 when real growth reached 13.3% and 13.8%, respectively. In 2014, 2015, 2016 and 2017, agriculture continued to decrease and the highest growth rate was registered in 2018. The agriculture growth trend continued well into 2019, 2020 and 2021.
Table 1: Total Agricultural Output (Current Prices), Real Growth and Share in the GDP
In regard to the agriculture to the GDP ratio, it grew in 2013 but there was a trend of decline in 2015-2017. It grew again in 2018, followed by a contraction in 2019 and growth in 2020. The agriculture to the GDP ratio decreased again according to the preliminary data for 2021. The agriculture to the GDP ratio was 9.2% in 2012. Although agriculture has been proclaimed as a priority by the Georgian authorities and its funding has been increased substantially since 2012, the decrease in the agriculture to the GDP ratio means that agriculture has a limited effect on Georgia’s economic growth.
Of additional note is that some 230,300 people were employed in the fields of agriculture, forestry and fishery in 2021 which amounted to 18.9% of the total number of employed people in Georgia.
It is also noteworthy that nearly GEL 2 billion has been spent on the development of agriculture in the past few years and the average agriculture growth rate has been 2%. The surge in agriculture funding started in 2012 when its share in total payables amounted to 2.9% (it was 1.1% in 2011). Agricultural growth increased in 2013, 2018, 2019, 2020 and 2021 under increased funding as compared to other years when it contracted.
Given the aforementioned, these data are not relevant for measuring progress in agriculture even though the figures in the statement are almost fully accurate. Therefore, FactCheck concludes that Mikheil Sarjveladze’s statement is HALF TRUE.