დეზინფორმაცია: საქართველოში უკრაინიდან ლტოლვილ ბავშვებს ქართველ ლტოლვილებზე მეტი სახელმწიფო დახმარება აქვთ
სოციალურ ქსელში Irakli Zakareishivili-მა, რომლის მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია „ფაქტ-მეტრს“ არაერთხელ გადაუმოწმებია, მორიგი პოსტი გამოაქვეყნა, რომელშიც ის საქართველოში მყოფ უკრაინელი ლტოლვილი ბავშვების ფულად დახმარებაზე საუბრობს. მისი თქმით, საქართველოში უკრაინიდან ლტოლვილ ბავშვს 470 ლარი აქვს სახელმწიფო დახმარება მაშინ, როდესაც საქართველოში ლტოლვილების დახმარება 44 ლარს შეადგენს.
რეალურად, საქართველოში მცხოვრები ლტოლვილი უკრაინელი ოჯახები, რომლებსაც ბავშვები ჰყავთ, ერთჯერად ფინანსურ დახმარებას 470 ლარის ოდენობით მართლაც იღებენ. თუმცა, სოციალურ ქსელში გავრცელებულ პოსტში უგულებელყოფილია ფაქტი, რომ დახმარება ერთჯერადია და საქართველოს მოქალაქე იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის გაცემულ ყოველთვიურ დახმარებასთან შედარებით შთაბეჭდილება იქმნება, თითქოს უკრაინელი ბავშვების დახმარება ყოველთვიურად გაიცემა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობა აღნიშნულ დახმარებას გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით გასცემს. გაეროს ბავშვთა ფონდის საქართველოს წარმომადგენლობის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია: „საქართველოს მთავრობა გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით გასცემს ერთჯერად ფინანსურ დახმარებას მოწყვლადი უკრაინელი ბავშვიანი ოჯახებისთვის. 470 ლარს თითოეულ ბავშვზე მიიღებენ ის ოჯახები, რომლებიც საქართველოში 2022 წლის 1 თებერვლის შემდეგ შემოვიდნენ. ფინანსური დახმარების მისაღებად უკრაინელი ბავშვების მშობელმა/კანონიერმა წარმომადგენელმა საცხოვრებლის მიხედვით უნდა მიმართოს სოციალური მომსახურების სააგენტოს ტერიტორიულ და სამხარეო ოფისებს მიმდინარე წლის 1 მარტამდე და თან იქონიოს საკუთარი და ბავშვის პასპორტი/დაბადების მოწმობა“.
ამას გარდა, რაც შეეხება ზოგადად უკრაინელი ლტოლვილების დახმარების საკითხს, საქართველოში უკრაინის მოქალაქეთა და უკრაინაში მუდმივი ცხოვრების უფლების მქონე პირთათვის სოციალურ-ეკონომიკური მხარდაჭერის პროგრამა ითვალისწინებს, რომ უკრაინაში მიმდინარე საომარი მოქმედებების გამო, საქართველოში შემოსული უკრაინის მოქალაქეთა და უკრაინაში მუდმივი ცხოვრების უფლების მქონე პირთა შემოსვლა საქართველოს ტერიტორიაზე გაგრძელდება და ასევე, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, მათთვის სოციალურ-ეკონომიკური დახმარება 2023 წლის 1 მაისამდე გაგრძელდება. სოციალურ-ეკონომიკური მხარდაჭერის პროგრამა ფულად გასაცემელს, როგორც საცხოვრებლის, ისე საარსებო პირობების უზრუნველყოფისთვის, მოიცავს. საცხოვრებლით უზრუნველსაყოფად, 3 თვის ვადით, ოჯახზე თვეში 300 ლარი გაიცემა, ხოლო საარსებო პირობების უზრუნველსაყოფად, 3 თვის ვადით, ოჯახის თითოეულ წევრზე - თვეში 45 ლარი.
გარდა ამისა, თბილისის მერიის ინფორმაციით, მუნიციპალიტეტი დედაქალაქში მყოფ უკრაინის მოქალაქეებს ზოგიერთ მუნიციპალურ სერვისს უფასოდ სთავაზობს. კონკრეტულად, მათთვის უფასოა საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მგზავრობა, უკრაინის მოქალაქეები მუნიციპალური სპორტული ცენტრების, აუზების, მუზეუმების, თეატრების, ბიბლიოთეკების, მედიათეკების, ხელოვნების სკოლების მომსახურებით უფასოდ სარგებლობენ.

Disinformation:  Refugee children from Ukraine receive more government aid in Georgia as compared to Georgian refugees.
Disinformation: Refugee children from Ukraine receive more government aid in Georgia as compared to Georgian refugees.
Irakli Zakareishvili, whose items of disinformation have been verified by FactCheck multiple times, made another publication on cash assistance for refugee children from Ukraine living in Georgia. According to Mr Zakareishvili, refugee children from Ukraine collect GEL 470 in government assistance whilst assistance for Georgian refugees is GEL 44.
In fact, Ukrainian refugee families with children which currently live in Georgia do indeed receive a GEL 470 one-off financial assistance. However, the publication in social networks disregards the fact that the assistance is one-off leads to the impression that Ukrainian children receive GEL 470 every month as compared to the monthly allowances which are distributed to internally displaced Georgians.
Of note is that the Government of Georgia disburses the aforementioned cash aid with UNICEF’s support. The statement issued by UNICEF’s Georgia office says:
“The Government of Georgia will provide one-time financial aid to vulnerable Ukrainian families with children with the support of UNICEF. Families that arrived in Georgia after 1 February 2022 will receive 470 Georgian GEL per child. To receive financial aid, the parent/legal representative of the Ukrainian children should apply to the Social Service Agency's territorial and regional offices by the 1 March 2023 and provide his/her own passport and the child’s passport/birth certificate.”
In addition, in regard to the issue of aiding Ukrainian refugees in general, the socio-economic support programme for Ukrainian nationals and individuals in possession of a permanent residence permit in Ukraine currently living in Georgia anticipates that given the ongoing hostilities in Ukraine, the influx of Ukrainian nationals and individuals in possession of Ukraine’s permanent residence permit on Georgian territory will continue and as per the decision of the Government of Georgia, socio-economic support to such refugees will continue until 1 May 2023. The socio-economic support programme envisions cash payments for accommodation and subsistence as well. In particular, each family is entitled to GEL 300 per month for accommodation for three months and each member of the family is also entitled to GEL 45 for subsistence for three months.
According to Tbilisi City Hall, some municipal services for Ukrainian nationals currently living in Tbilisi are free. In particular, they can use public transport free of charge. Ukrainian nationals are also able to use municipal sports centres, swimming pools, museums, theatres, libraries, multimedia libraries and art schools for free.