ფოტომანიპულაცია, რომელიც თითქოს სხვადასხვა ქალაქში ასფალტსა და შენობების კედლებზე ზელენსკის გამოსახულებიან საფრთხობელას ასახავს
17/01/2023
სოციალურ ქსელში ვრცელდება დეზინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც, თითქოს პოლონეთში, „ასფალტებზე და შენობების კედლებზე საფრთხობელებს ზელენსკის გამოსახულებით ხატავენ“. აღნიშნულ ცრუ ინფორმაციასთან ერთად შესაბამისი ფოტოც ვრცელდება:
ფოტოსურათის გეოლოკაციის მეშვეობით გადამოწმების შემდეგ დადგინდა, რომ ის არა პოლონეთში, არამედ აშშ-ში, კერძოდ ნიუ-იორკ-სიტიში მდებარე ცენტრალურ პარკშია გადაღებული.
იმის დასადგენად, ნამდვილად განთავსდა, თუ - უკრაინის პრეზიდენტის, ვოლოდიმირ ზელენსკის ამსახველი გრაფიტი ცენტრალურ პარკში, „ფაქტ-მეტრი“ ამერიკულ ფაქტების გადამმოწმებელ ორგანიზაციას, Lead Stories-ს დაუკავშირდა.
Leads Stories-ის რეპორტიორი 16 დეკემბერს ცენტრალურ პარკში ზუსტად იმ ადგილას მივიდა, სადაც, გავრცელებული ყალბი ცნობის მიხედვით, ვოლოდიმირ ზელენსკის გრაფიტი შექმნეს. თუმცა, აღმოჩნდა, რომ ტროტუარზე გრაფიტის კვალი არ არსებობდა.
Lead Stories -ის მიერ ამ საკითხზე მომზადებულ სტატიაში ვკითხულობთ, რომ ცენტრალური პარკის მოცემულ მონაკვეთში, როგორც წესი, ქვეითთა აქტიური მოძრაობაა და ეს ლოკაცია ტურისტულ ტურებშიც ხშირად შედის. Lead Stories -ის რეპორტიორმა ზელენსკის გრაფიტის ამსახველი ფოტო ცენტრალურ პარკში მომუშავე ტურისტული ველოსიპედის მძღოლს აჩვენა, რომელიც გზის ამ მონაკვეთზე თითქმის ყოველდღიურად გადაადგილდება. რიკშას წარმოშობით რუმინელმა მძღოლმა, ანტონ ჩავუსკიმ, Lead Stories-თან საუბრისას თქვა, რომ მას მსგავსი გრაფიტი ცენტრალურ პარკში არსად შეხვედრია.
Lead Stories ცენტრალურ პარკში რიკშას კიდევ ორ მძღოლს ესაუბრა, რომელთაგან ერთი რუსულენოვანი იყო, ხოლო მეორე - თურქეთიდან. მათი თქმით, ისინი გზის აღნიშნულ მონაკვეთზე ხშირად გადაადგილდებიან, თუმცა ზელენსკის გრაფიტი არც მათ შეუნიშნავთ.
ნიუ-იორკ-სიტიში გრაფიტის შექმნა აკრძალულია და მათ მოცილებაზე პასუხისმგებელი ნიუ-იორკ-სიტის პარკებისა და რეკრეაციის დეპარტამენტია. Lead Story-მ საკითხის გადამოწმების მიზნით, დეპარტამენტის პრესცენტრსაც მიმართა, სადაც განაცხადეს, რომ მათმა თანამშრომლებმა მსგავსი გრაფიტი ვერსად იპოვეს. გრაფიტის არსებობის შესახებ მოქალაქეებს უწყებისთვის ინფორმაციის მიწოდება სატელეფონო ზარით ან დეპარტამენტის ვებ-გვერდზე სპეციალური ფორმის შევსებით შეუძლიათ. ინტერნეტში გავრცელებული ვოლოდიმირ ზელენსკის მადისკრედიტებელი გრაფიტის ცენტრალურ პარკში არსებობა არც ქალაქში შექმნილი გრაფიტების მონაცემთა სპეციალურ ბაზაში იძებნება.
აღსანიშნავია, რომ ზელენსკის მსგავსი გრაფიტის სხვადასხვა ქვეყანაში შექმნის შესახებ ცნობები არაერთ ენაზე გავრცელდა, ხოლო ფაქტების გადამმოწმებელმა ორგანიზაციებმა მათი სისწორე უკვე დაადგინეს. აღმოჩნდა, რომ ყველა ეს ცნობა ყალბი იყო.
კერძოდ, სოციალურ ქსელში გავრცელებული ერთ-ერთი დეზინფორმაციის მიხედვით, ზელენსკის მსგავსი გრაფიტი პოლონეთში, ვარშავაშიც შექმნეს.
მტკიცების გადამოწმების მიზნით, უკრაინული გამოცემა Ukrinform.net ვარშავის მერიას დაუკავშირდა. მერიის წარმომადგენელმა, მატეუშ ვიტჩინსკიმ გრაფიტის არსებობა უარყო და განაცხადა, რომ ის ამავე რაიონში ცხოვრობს და ტროტუარზე, სადაც თითქოს ზელენსკის მადისკრედიტებელი გრაფიტი იყო გამოსახული, მსგავსი არაფერი უნახავს. მისივე თქმით, მერიაში მოქალაქეებისგან გრაფიტის არსებობის შესახებ ცნობა არ შესულა. ვიტჩინსკიმ Ukrinform.net-ს ტროტუარის ამ მონაკვეთის სურათიც მიაწოდა, რომელზეც გრაფიტი გამოსახული არაა.
ვარშავის გარდა, ინტერნეტში გავრცელდა ინფორმაცია ზელენსკის მადისკრედიტებელი გრაფიტის პარიზში, მადრიდსა და ბერლინში არსებობის შესახებაც. თუმცა, აღნიშნული ცნობების გადამოწმების შემდეგაც, სამივე შემთხვევაში, აღმოჩნდა, რომ სინამდვილეში მსგავსი გრაფიტი არც პარიზში, არც მადრიდსა და არც ბერლინში არ შექმნილა.
მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქში ზელენსკის მადისკრედიტებელი გრაფიტის შექმნის შესახებ ყალბი ამბების გამავრცელებელი თავდაპირველი წყარო typicaloptical-ია, რომელიც რედაქტირებულ ფოტოსურათებს Instagram და Telegram გვერდებზე აქვეყნებს.

Photomanipulation Ostensibly Shows Zelenskyy-themed Bogeyman on Pavement and Building Walls in Different Cities
17/01/2023
A piece of disinformation is being disseminated in social networks, claiming that bogeymen “are painted as Zelenskyy on pavement and building walls” in Poland. This false information also contains a photograph as proof:
As a result of the verification of the photograph by a geolocation tool, it was identified that shot was made not in Poland but New York City’s Central Park.
In order to learn whether or not this piece of graffiti depicting the President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy, was truly made in Central Park, FactCheck reached out to the US-based fact checking organisation, Lead Stories.
On 16 December 2022, a Lead Stories reporter visited the exact location in Central Park where Volodymyr Zelenskyy’s graffiti was painted according to the aforementioned false information. However, it turned out that there were no signs of graffiti on the pavement.
Lead Stories’ material, dedicated to this issue, reads that the area is known for heavy pedestrian traffic and it is typically included in sightseeing tours. The reporter also showed a picture of Zelenskyy’s graffiti to a Central Park bicycle rickshaw driver who passes that spot almost every day. The rickshaw driver, Anton Chavusky from Romania, in his interview with Lead Stories, said he had not noticed such an example of graffiti in Central Park.
Lead Stories also spoke with two other carriage operators – one of them Russian-speaking and another from Turkey. They also said that the spot is part of their typical daily route, although they have not seen Zelenskyy’s graffiti.
Graffiti is prohibited in New York City and the New York City Department for Parks and Recreation is responsible for its removal. Lead Stories reached out to the press centre of the Department to verify the issue, although the Department responded that its employees could not find such an example of graffiti anywhere. People can report graffiti through a phone call or by filling out a special form on the Department’s website. The graffiti in Central Park, aimed to discredit Volodymyr Zelenskyy, also cannot be found using a special interactive graffiti tracking map.
Of note is that reports on similar Zelenskyy-themed graffiti in different countries were disseminated in different languages and fact checking organisations have already Checked this out with conclusions that all reports were fake.
In particular, according to one piece of disinformation disseminated in social networks, another Zelenskyy-themed graffiti was found in Warsaw, Poland.
In order to verify this claim, Ukrainian Ukrinform.net reached out to Warsaw City Hall. City Hall official, Mateusz Witczyński, denied the existence of such graffiti and stated that he lives in the same district and had never seen such an item of graffiti on the pavement where a drawing to discredit Zelenskyy was ostensibly made. Mr Witczyński also stated that Warsaw City Hall had not received any signals from local residents about its appearance and sent a photograph to Ukrinform.net showing that there is no graffiti at this precise location.
Apart from Warsaw, there were reports on the internet about graffiti discrediting Zelenskyy in Paris, Madrid and Berlin. However, after a verification of these reports, it was also found out that no such graffiti appears in Paris, Madrid or Berlin.
The original source which is promoting this fake news about graffiti smearing President Zelenskyy is Typicaloptical which publishes doctored photographs on its Instagram and Telegram accounts.