დეზინფორმაცია: უკრაინაში ტაძარი დაწვეს, რადგან წინამძღვარმა უარი თქვა „სქიზმატურ, არაკანონიკურ პატრიარქატს“ დაქვემდებარებულიყო
16/01/2023
14 იანვარს Facebook-მომხმარებელმა სოციალურ ქსელში ვიდეო გამოაქვეყნა, სადაც ნაჩვენებია ცეცხლმოკიდებული ეკლესია. ვიდეოს თან ერთვის პოსტის ავტორის კომენტარი, რომლის თანახმადაც, ტაძრის დაწვის მიზეზი კიევისა და სრულიად უკრაინის კანონიკური ეკლესიის დაქვემდებარებაში მყოფი მართლმადიდებლური ტაძრის წინამძღვრის მიერ სქიზმატურ, არაკანონიკურ პატრიარქატზე გადასვლაზე უარის თქმაა.
უკრაინაში ორი მართლმადიდებელი ეკლესია არსებობს: მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია (Українська православна церква Московського патріархату- УПЦ МП) და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია (Православна церква України – ПЦУ). უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ (ПЦУ) ავტოკეფალია 2019 წელს მიიღო. 2022 წლის 27 მაისს მოსკოვის საპატრიარქოს დაქვემდებარებულმა უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ (УПЦ-МП) „სრული დამოუკიდებლობა“ გამოაცხადა. ПЦУ-ის წინააღმდეგ მიმართული დეზინფორმაცია განსაკუთრებით გააქტიურდა 2022 წელს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მიერ УПЦ-МП-ის ტაძრებში ჩხრეკის ჩატარების შემდეგ.
Facebook მომხმარებლის მიერ გამოქვეყნებულ ვიდეოში არსებულ ეკლესიასთან დაკავშირებით Google-ის ფოტოს საძიებო სისტემით (Google reverse image search) ძიებისას დადგინდა, რომ ვიდეოში ასახულია წმინდა თეოდოს ჩერნიგოველის მოსკოვის საპატრიარქოსთან დაკავშირებული უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია, რომელიც დნეპროპეტროვსკის ოლქის სოფელ ნოვოალექსანდრივკაში მდებარეობს. ეკლესიაში ხანძარი 2021 წლის 19 იანვარს გაჩნდა, რის შედეგადაც დაზიანდა ტაძრის ცენტრალური გუმბათი და განადგურდა ტაძრის შენობის შიდა ნაწილი და სახურავი.
2021 წლის 19 იანვარს მომხდარს უკრაინის საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახური Facebook გვერდზე გამოეხმაურა. სახელმწიფო სამსახურმა პოსტში აღნიშნა, რომ ხანძარი ლიკვიდირებული იყო და არავინ დაშავებულა. 2021 წლის 27 იანვარს ტაძრის ერთ-ერთმა მღვდელმა დიმიტრი ფედნოვმა თავის Facebook გვერდზე პოსტი გამოაქვეყნა, სადაც აღნიშნა, რომ უკრაინის საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახურის დასკვნის თანახმად დადგინდა, რომ, ტაძარში ცეცხლის გაჩენა ელექტროსისტემის საგანგებო რეჟიმში მუშაობამ გამოიწვია. ფედნოვის თქმით, დანარჩენი ვერსიები, მათ შორის ის, რომ ხანძრის წყარო ტაძრის გარეთ იყო, გამორიცხულია.
ამრიგად, მტკიცება, რომ ხანძრის მიზეზი კიევისა და სრულიად უკრაინის კანონიკური ეკლესიის დაქვემდებარებაში მყოფი მართლმადიდებლური ტაძრის წინამძღვრის მიერ სქიზმატურ, არაკანონიკურ პატრიარქატზე გადასვლაზე უარის თქმაა, ყალბი ამბავია. მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში ცეცხლის გაჩენა ელექტროგაყვანილობის პრობლემამ გამოიწვია.

A church was burned down in Ukraine because the abbot refused to obey the “schismatic and non-canonical” patriarchate.
16/01/2023
On 14 January 2023, a Facebook user published a piece of footage in social networks showing a church in flames. The publication also includes the comment of the author of the post according to whom the Orthodox church was burned down because the abbot who recognises the authority of Ukrainian Orthodox Church (Moscow Patriarchate) refused to obey the schismatic and non-canonical patriarchate.
There are two Orthodox churches in Ukraine:  the Ukrainian Orthodox Church (Moscow Patriarchate) and the Ukrainian Orthodox Church. The latter gained autocephaly in 2019. On 27 June 2022, the Ukrainian Orthodox Church (Moscow Patriarchate) declared “full independence.” Disinformation against the Ukrainian Orthodox Church intensified, particularly after the Security Service of Ukraine carried out searches in Ukrainian Orthodox churches (Moscow Patriarchate).
As a result of the verification of the church in the piece of footage published by the aforementioned Facebook user, Google reverse image search shows that the footage is the St Theodosius of Chernihiv church (under the Ukrainian Orthodox Church’s Moscow Patriarchate) which is situated in the village of Novoaleksandrivka in the Dnipropetrovsk oblast. The church caught fire on 19 January 2021 and its central dome was damaged and the interior and the roof were destroyed.
On 19 January 2021, the State Emergency Service of Ukraine responded to the incident on its Facebook page. It was noted that fire was extinguished and no one was injured. On 27 January 2021, one of the priests of the church, Dmitriy Fednov, made a publication on his Facebook page and stated that the fire occurred as result of the electrical network working in extraordinary mode according to the conclusion of the State Emergency Service of Ukraine. As stated by Dmitriy Fednov, any other versions, including one alleging that source of fire was outside the church, were ruled out.
Therefore, the claim that the fire occurred because an abbot of the church subordinate to the Ukrainian Orthodox Church (Moscow Patriarchate) refused to join the schismatic and non-canonical patriarchate is FAKE NEWS. Electrical grid problems in the church was determined to be the real reason why the fire occurred.