ლაშა ხუციშვილი: საგარეო ვალი, რომელმაც გადააჭარბა 60% ნიშნულს [2020 წელს], მნიშვნელოვნად შემცირდა და მიმდინარე წელს 39.5% ფარგლებში იქნება
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ლაშა ხუციშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
ზოგადად, მთავრობის მთლიანი ვალის მაჩვენებელი, რომელიც საშინაო და საგარეო ვალისგან შედგება, მუდმივი ყურადღების ქვეშ ექცევა. ფინანსთა მინისტრი, მთლიანი ვალის სტატისტიკაზე საუბრობს, თუმცა მას საგარეო ვალად მოიხსენიებს, რაც სავარაუდოდ, ტექნიკურ შეცდომას წარმოადგენს. 2022 წლის გეგმური მონაცემებით, მთლიანი ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-თან მართლაც 39.5%-ს შეადგენს, რაც 2019 წელთან შედარებით 0.9 პროცენტული პუნქტით (პ.პ) ნაკლებია, რაც მნიშვნელოვანი გაუმჯობესებაა 2020 წლის შემდეგ, როდესაც მთავრობის ვალი კანონით დადგენილ 60%-ს აჭარბებდა.
მეორე მხრივ, ლაშა ხუციშვილი ვალის შემცირების მიმართულებით მთავრობის კონსოლიდაციაზე საუბრობს, მაგრამ აქვე უნდა განიმარტოს რომ მთავრობის ვალის მსგავსი შემცირება, 2019 წელთან შედარებით ნაწილობრივ მშპ-ს ნომინალური მაჩვენებლის ზრდასთან არის დაკავშირებული, რაშიც ეკონომიკური ზრდის მაღალ მაჩვენებლებთან ერთად, დიდი წვლილი ასევე კრიტიკულად მაღალმა ინფლაციამ შეიტანა. ამავდროულად, საგარეო ვალის ლარში გამოსახული მაჩვენებლის შემცირება, 2022 წლისთვის ლარის გამყარებამ განაპირობა.
შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ მინისტრის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით „მეტწილად სიმართლე“, რადგან მისი განცხადება სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა სრული სურათის დასანახად დამატებითი ინფორმაციის დამატებაა საჭირო და ასევე, განცხადება ტექნიკურ ხარვეზს შეიცავს.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ლაშა ხუციშვილმა, პრესკონფერენციაზე ვალის სტატისტიკის შესახებ განაცხადა: „საგარეო ვალმა, რომელმაც გადააჭარბა 60% ნიშნულს, მნიშვნელოვნად მოხდა შემცირება, მიმდინარე წელს ჩამოსცდება 40% ნიშნულს და 39% ფარგლებში იქნება, რაც არის დაახლოებით 20 პ პ შემცირება, მნიშვნელოვნად მოხდა ამ მიმართულებით კონსოლიდაცია [მთავრობის მიერ]“.
ლაშა ხუციშვილის განცხადებაში დასახელებული მონაცემები შეესაბამება მთლიან, მთავრობის ვალს, რომელიც საგარეო და შიდა ვალის ჯამურ მაჩვენებელს წარმოადგენს და ამ მაჩვენებლის საგარეო ვალად მოხსენიება, სავარაუდოდ, ტექნიკურ ხარვეზთან არის დაკავშირებული. ზოგადად, ვალის ტვირთის სრულფასოვანი შეჯამებისას, რელევანტურია ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვა. მთავრობის ვალის საპროგნოზო ფარდობითი მაჩვენებელი 2022 წლისთვის 39.5%-ს შეადგენს, რაც 2019 წელთან შედარებით 0.9 პროცენტული პუნქტით (პ.პ) ნაკლებია. შესაბამისად, ხდება პრეპანდემიურ ნიშნულთან დაბრუნება, რაც დადებით ფაქტს წარმოადგენს. მთავრობის ვალის მშპ-თან ფარდობის მაჩვენებელი, პანდემიური 2020-2021 წლების მაჩვენებლებს მკვეთრად ჩამოუვარდება. 2020 წელს, ვალის მაჩვენებელმა მშპ-ს 60% ნიშნულს გადააჭარბა, 2021 წლისთვის კი 45.5 პროცენტამდე შემცირდა.
2022 წლის პროგნოზით გათვალისწინებულია მთლიანი ვალის მაჩვენებლის 2021 წელთან შედარებითაც, დაახლოებით 2.6 მლრდ ლარით შემცირება. თუმცა, მეორე მხრივ, 2019 წელთან შედარებით, მთავრობის ვალის აბსოლუტური მაჩვენებლის ზრდა 5.6 მლრდ ლარს შეადგენს. შესაბამისად, პრპანდემიურ პერიოდთან შედარებით, ვალის ფარდობითი მაჩვენებლის კლება არა უშუალოდ ვალის შემცირებას, არამედ ნომინალური მშპ-ს ზრდას უკავშირდება. შესაბამისად, უნდა დავამატოთ რომ ფარდობითი მაჩვენებლის მკვეთრი შემცირება, 2022 წელს მიმდინარე მაღალ ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად, მაღალ ინფლაციასაც უკავშირდება, რის შედეგადაც ნომინალური მშპ-ს მაჩვენებლები მკვეთრად იზრდება. 2022 წლის ნომინალური მშპ-ს პროგნოზი 72.6 მლრდ ლარია, 2021 წელს ნომინალური მშპ 60.2 მლრდ ლარს უტოლდებოდა, ხოლო 2019 წელს 49.4 მლრდ ლარს. აღსანიშნავია რომ 2020 წელს, რეალური ეკონომიკის 6.8%-ით შემცირების შედეგად, ნომინალური მშპ მხოლოდ 14 მლნ ლარამდე გაიზარდა, რამაც ვალის მშპ-თან ფარდობითი მაჩვენებლის კიდევ უფრო მეტად ზრდა გამოიწვია.
ვალის ზრდაზე მითითებისას, გასათვალისწინებელი ასპექტია, ლარის გაცვლითი კურსის დოლართან მიმართებით მერყეობა. კერძოდ, კურსის ცვლილებისას, პერიოდის ბოლოს ახალი კურსით გადაიანგარიშება არა მხოლოდ ვალის ნაზრდ პერიოდში (აღებული ვალი წელიწადში), არამედ მოცემული მონაკვეთისათვის დაგროვილი ვალის ნაშთიც (წარსულში აღებული ვალის გადაუხდელი ნაწილი). წარსულში, როდესაც კრიტიკულად განწყობილი პოლიტიკოსები საუბრობდნენ ვალის ზრდაზე, „ფაქტ-მეტრი“ მუდმივად აღნიშნავდა, რომ ვალის ზრდა ნაწილობრივ ლარის დოლართან გაუფასურებასთან იყო დაკავშირებული. მეორე მხრივ, 2022 წლისთვის, ვალის ფარდობითი მაჩვენებლის 20 პ.პ-ით შემცირება ნაწილობრივ ლარის კურსის დოლართან გამყარებასთან არის დაკავშირებული. 2022 წლის განმავლობაში, თუ არ ჩავთვლით თებერვალში, რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრით წარმოშობილი მაღალი ეკონომიკური განუსაზღვრელობის პერიოდს, ლარი, დოლართან მიმართებით გამყარების ტენდენციით ხასიათდებოდა.

Lasha Khutsishvili: “The external debt, which exceeded the 60% threshold (in 2020), decreased substantially and will be within the margin of 39.5% this year.”
Generally, the total government debt figure which consists of external and internal debts is always a focus of constant scrutiny. The Minister of Finance is speaking about the total debt statistics but refers to this as the external debt which is perhaps a technical mistake. According to 2022’s planned figures, the total debt to the GDP ratio is indeed 39.5% which is 0.9 of a percentage point less as compared to 2019 and a significant improvement since 2020 when government debt exceeded the legally allowed 60% threshold.
On the other hand, Lasha Khutsishvili speaks about the government’s consolidation in terms of debt reduction. However, it needs to be clarified that such a reduction of government debt as compared to 2019 is partially attributable to the growth of the nominal GDP which was precipitated by a critically high inflation rate together with a high economic growth rate. At the same time, the decrease in the GEL denominated external debt was precipitated by the appreciation of the GEL exchange rate in 2022.
Therefore, FactCheck gives the Minister’s statement a MOSTLY TRUE verdict because his statement is true. Nevertheless, additional information is needed in order to see the full picture and the statement also contains a technical flaw.
The Minister of Finance of Georgia made the following statement about debt statistics at a press conference: “The external debt, which had exceeded the 60% threshold, was substantially reduced. This year, it will be lower than 40% and within the margin of 39.5% which amounts to a decrease of nearly 20 percentage points. There was a significant consolidation in this regard (from the government).”
The figures in Lasha Khutsishvili’s statement correspond to the total government debt which consists of the total sum of external and internal debts. Therefore, referring to this indicator as external debt is perhaps a technical flaw. In general, it is more relevant to analyse the debt to the GDP ratio in order to summarise the debt burden. The estimated government debt to the GDP ratio for 2022 is 39.5% which is 0.9 of a percentage point less as compared to 2019. Therefore, this means a return to the pre-pandemic level which is a positive fact. The government debt to the GDP ratio is sharply lower as compared to the pandemic’s figures in 2020-2021. In 2022, the debt to the GDP ratio exceeded the 60% threshold whilst it dropped to 45.5% in 2021.
Table 1
In accordance with 2022’s estimates, there are plans to reduce the total debt by nearly GEL 2.6 billion as compared to 2021. However, the growth of the absolute amount of government debt constitutes GEL 5.6 billion. Therefore, the reduction of the debt to the GDP ratio is not precipitated by a decrease in debt but by the growth of the nominal GDP as compared to the pre-pandemic period. Therefore, it needs to be added that the sharp reduction of the debt to the GDP ratio is also stipulated by high inflation together with a high economic growth rate, thereby resulting in the sharp growth of the nominal GDP figures. It is estimated that the nominal GDP in 2022 will be GEL 72.6 billion whilst it was GEL 60.2 billion in 2021 and GEL 49.4 billion in 2019. Of note is that in 2020, the nominal GDP increased to only GEL 14 million after the real economy shrank by 6.8% which caused a further growth of the debt to the GDP ratio.
Of additional note whilst speaking about debt growth is the volatility of the GEL to the USD exchange rate. In particular, the new exchange rate is applied for the calculation of not only the added debt in a period (the debt taken in one year) but the balance figure of the debt previously accumulated (the unpaid part of the debt taken in the past) after changes in the exchange rate. In the past, when politicians expressed criticism over debt growth, FactCheck regularly highlighted that the debt growth was partially caused by GEL depreciation vis-à-vis USD. On the other hand, the reduction of the debt to the GDP ratio by 20 percentage points is partially attributable to the GEL exchange rate appreciation vis-à-vis USD. Throughout 2022, GEL has been appreciating against USD despite this period of high economic uncertainty in the wake of Russia’s invasion of Ukraine in February.