ლაშა ხუციშვილი: ბიუჯეტის დეფიციტი მცირდება 9.3%-დან 2.8%-მდე, ეს არის 3-ჯერ [უპრეცედენტო]შემცირება
2023 წლის ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით, ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტი მშპ-სთან მიმართებით 3 პროცენტს ჩამოსცდება და 2.9% იქნება. ეს მაჩვენებელი, მართლაც, თითქმის 3-ჯერ ნაკლებია 2020 წელს არსებულ მონაცემთან შედარებით. რა თქმა უნდა, დეფიციტის ამგვარი შემცირება ინფლაციურ ზეწოლას შეამცირებს, თუმცა უნდა აღვნიშნოთ, რომ ამ მიზნით კიდევ უფრო მეტი შემცირება იქნებოდა მართებული, რადგან მართალია, 2020 წელთან შედარებით დეფიციტი მცირდება, თუმცა 2018-2019 წლის, ანუ პანდემიამდელ მაჩვენებელს ჯერ კიდევ ვერ უბრუნდება.
ამასთან, თავის განცხადებაში, ტექნიკურად სიზუსტის გარდა, მინისტრი ყურადღების მიღმა ტოვებს იმ ფაქტს, რომ დეფიციტის „უპრეცედენტო შემცირება“ უპრეცედენტო ზრდამ გახადა შესაძლებელი. პანდემიის პირობებში გამოცხადებულმა საგანგებო მდგომარეობამ განაპირობა ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ საქართველოს კანონით განსაზღვრულ 3%-ზე მეტით ბიუჯეტის დეფიციტის დაგეგმვა და ახალი კანონით განსაზღვრულთან დაბრუნების ვალდებულებაც. სხვაგვარად დაირღვეოდა კანონი, რომელიც 3%-იან ზღვარს ქვემოთ ბიუჯეტის დეფიციტთან დაბრუნების ვალდებულებას აწესებს - საგანგებო მდგომარეობის შემოღებიდან 3 წლის განმავლობაში. ამგვარად, მინისტრის განცხადება ტექნიკურად ზუსტია და დეფიციტი მართლაც მცირდება თითქმის 3-ჯერ, ანუ უპრეცედენტოდ, თუმცა ყურადღების მიღმა ტოვებს იმას, რომ სხვაგვარად ვერც მოხდებოდა და ეს კანონის პირდაპირი მოთხოვნა იყო. საყურადღებოა, რომ ბიუჯეტის დეფიციტი ზღვრულ სამ პროცენტს მხოლოდ 0.1 პროცენტული პუნქტით ჩამოსცდა, ანუ ხელისუფლებამ ამჯერად იმ მაქსიმუმზე დაგეგმა ბიუჯეტის დეფიციტი, რომელზე დაგეგმვაც მას კანონით შეეძლო. ამ კონტექსტის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრის“ შეფასებით, ლაშა ხუციშვილის განცხადება არის მანიპულირება.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ლაშა ხუციშვილმა, მაღალი ინფლაციის პრობლემასთან დაკავშირებით განაცხადა: „საბიუჯეტო დეფიციტი 9,3% გვქონდა მშპ-სთან მიმართებაში და მიმდინარე წელს ეს იქნება ძალიან ახლოს 3%-თან და მომდევნო წელს, ეს იქნება 2,8%, ეს არის 3-ჯერ შემცირება, ფისკალური დეფიციტის ამხელა მასშტაბის შემცირებაა, რაც საქართველოში პრაქტიკულად არ მომხდარა არასდროს და ამ მიმართულებით მაქსიმალური კეთდება იმისთვის, რომ როგორც ფისკალური, ასევე მონეტარული პოლიტიკა იმდაგვარად გატარდეს, რომ ამან ხელი შეუწყოს ქვეყანაში ინფლაციის შემცირებას“.
მიმდინარე მაღალი ინფლაცია მოსახლეობისთვის კრიტიკული პრობლემაა. 2020 წლის იანვრიდან 2022 წლის ოქტომბრის ჩათვლით, ინფლაციის საერთო მაჩვენებელმა, ანუ ფასების ზრდის მაჩვენებელმა 28% შეადგინა. ინფლაციის მაღალი მაჩვენებელი უკვე ერთ წელზე მეტია, რაც ფიქსირდება და ორნიშნა მაჩვენებელზე ნარჩუნდება. 2022 წლის დასაწყისიდან ოქტომბრის ჩათვლით, წლიურმა ინფლაციამ 25% შეადგინა, ხოლო ოქტომბრის ინფლაცია 2021 წლის სექტემბერთან შედარებით 10.6%-ია. ინფლაციის ასეთი მაღალი მაჩვენებლები, 10 წელიწადზე მეტია არ დაფიქსირებულა. რა თქმა უნდა, ეს რეალობა მოსახლეობას განსაკუთრებით რთულ მდგომარეობაში აყენებს.
ინფლაციის მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება, ნაწილობრივ, ცალსახად უკავშირდება 2020 წლიდან დღემდე, ბიუჯეტის დეფიციტის [1] მაღალ ნიშნულზე შენარჩუნებას. ბიუჯეტის დეფიციტი ნიშნავს, რომ ბიუჯეტს ნაკლები შემოსავალი აქვს, ვიდრე ხარჯები და სხვაობის დასაფინანსებლად სახელმწიფოს ვალის აღება უწევს. დეფიციტი, პანდემიასთან დაკავშირებულ პრობლემებთან დაკავშირებით, ბიუჯეტისთვის დამატებითი სახსრების კონსოლიდაციის ქვეტექსტში გაიზარდა. პანდემიასთან ბრძოლისთვის საჭირო ხარჯების გაღების გარდა, დეფიციტური ხარჯვის საშუალებით პანდემიის შედეგად შემცირებული მოხმარების სტიმულირება გახდა შესაძლებელი. ნაერთი და ერთიანი ბიუჯეტების დეფიციტის ფარდობა მთლიან შიდა პროდუქტთან, წარმოდგენილია ცხრილ 1-ში.
ფინანსთა მინისტრის განცხადების შესაბამისად, 2020 წელთან შედარებით, დეფიციტი მართლაც დაახლოებით 3-ჯერ მცირდება, რაც მომავალში, ინფლაციის შემცირებაში დადებით წვლილს შეიტანს. თუმცა, გაუგებარია მინისტრის მიდგომა, როდესაც ის არსებულ დინამიკას ინფლაციასთან ბრძოლის ძალისხმევად წარმოაჩენს. პირველ რიგში, აღსანიშნავია რომ ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის ფარდობის ზედა ჭერს საქართველოს კანონი „ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ“ აწესებს, რომლის მიხედვითაც, მაჩვენებელი 3%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. ამავდროულად, პანდემიით გამოწვეული საგანგებო მდგომარეობის შემოღება მთავრობას უფლებას აძლევდა, 3 წლის განმავლობაში დეფიციტის მაჩვენებლები კანონით დადგენილ ზღვარზე მაღალი ყოფილიყო. შესაბამისად, 2023 წლისთვის, დეფიციტის პრეპანდემიურ დონემდე შემცირება კანონმდებლობით გათვალისწინებული, აუცილებელი ზომაა. ამავდროულად, დეფიციტის მაჩვენებლები უფრო მაღალია, ვიდრე ეს პანდემიურ, 2019 წელს იყო, რომ არაფერი ვთქვათ 2017-2018 წლებზე, როდესაც მაჩვენებელი 0.5-0.7%-ის ფარგლებში მერყეობდა.
ცხრილი 1: ნაერთი და ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის ფარდობა მშპ-თან, %
[1] ბიუჯეტის შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის სხვაობა არის ბიუჯეტის საოპერაციო სალდო, ხოლო ბიუჯეტის საოპერაციო სალდოსა და არაფინანსური აქტივების ცვლილებას (პრივატიზაცია/ქონების გაყიდვა) შორის სხვაობა – ბიუჯეტის მთლიანი სალდო. დადებითი მთლიანი სალდო არის ბიუჯეტის პროფიციტი, ხოლო უარყოფითი მთლიანი სალდო – ბიუჯეტის დეფიციტი.

Lasha Khutsishvili: “The budget deficit is being decreased from 9.3% to 2.8%. This is a threefold (unprecedented) decrease. We do our best to implement such a fiscal policy that contributes to the reduction of inflation.”
According to the 2023 budget plan, the consolidated budget, the deficit to the GDP ratio will drop under the 3% threshold to 2.9%. This indeed would nearly be a threefold decrease as compared to the situation in 2020. Certainly, such a reduction of the deficit will alleviate inflationary pressure, although of note is that a greater reduction would have been more appropriate. This is because the deficit has indeed decreased as compared to 2020 but it is still not at the level of 2018-2019 figures of the pre-pandemic period.
In addition, despite the technical accuracy, the Minister of Finance also overlooks the fact that the “unprecedented reduction” of deficit was made possible by unprecedented growth in the first place. The state of emergency, declared amid the pandemic, made it possible to plan the budget with a budget deficit higher than 3% in spite of the Law of Georgia on Economic Freedom whereas the obligation to return to the 3% threshold was required by the law. Otherwise, that would have been a violation of the law which sets the obligation to return to less than 3% of the budget deficit in three years after the imposition of the state of emergency. Therefore, the Minister’s statement is technically accurate and the deficit indeed decreased almost threefold which is an unprecedented decrease. However, he does ignore that it would have been impossible otherwise and that it was a direct requirement of the law. Of further note is that budget deficit is only 0.1 of a percentage point lower as compared to the 3% set by the law. This means that the Government of Georgia planned the budget deficit at the maximum possible and at the legally allowed threshold. Given this context, FactCheck concludes that Lasha Khutsishvili’s statement is a MANIPULATION.
The Minister of Finance of Georgia, Lasha Khutsishvili, speaking on high inflation problem, stated: “We had a budget deficit of 9.3%, and this year it will be very close to 3% and the next year it will be 2.8% which is a threefold decrease. Cutting the fiscal deficit at a such scale has virtually never happened in Georgia and we are doing our best to implement such a fiscal and a monetary policy that contribute to the reduction of inflation in the country.”
The current high inflation is a critical problem for the population. From January 2020 to October 2022, the general inflation rate; that is, the price growth level, reached 28%. There has been more than a year of persisting high inflation in double-digits. From the beginning of 2022 to October, annual inflation reached 25% whilst October’s inflation as compared to October 2021 is 10.6%. Such high levels of inflation have not been registered for over a decade. Obviously, this reality puts the population into a particularly difficult situation.
In part, higher inflation rates are obviously linked to keeping the budget deficit high from 2020 to the current day. The budget deficit means that the budget has less incomes as compared to expenses and the government borrows to offset the difference. Given the pandemic-related problems, the deficit further widened with the aim of consolidating more funds for the budget. On top of providing necessary expenses to fight the pandemic, deficit spending also made it possible to stimulate consumption which collapsed as a result of the pandemic. Table 1 shows the common and the consolidated budget to the GDP ratios.
In accordance with the statement of the Minister of Finance, the deficit is indeed decreasing nearly threefold as compared to 2020 which will positively affect the reduction of inflation in the future. However, the Minister’s approach when he portrays the current dynamic as efforts to fight inflation is perplexing. Of note is that the Law of Georgia on Economic Freedom sets the upper threshold of the consolidated budget deficit to the GDP ratio and says that is should not exceed 3%. At the same time, the pandemic-induced declaration of the state of emergency gave the government the right to have deficit figures higher than the legally allowed threshold. Therefore, the reduction of the deficit to its pre-pandemic level by 2023 is a legally binding measure. However, the deficit figure is still higher as compared to the pre-pandemic 2019 leaving aside 2017-2018 when the figure was within the margins of 0.5% to 0.7%.