კობა გვენეტაძე: ინფლაცია მარტო ჩვენ არ გაგვექცა, ეს არის გლობალური გამოწვევა
რეზიუმე: ინფლაცია სამომხმარებლო ფასების ინდექსით იზომება, რაც კონკრეტულ ქვეყანაში, საშუალო მომხმარებლის მიერ შეძენილი საქონლის და მომსახურების ფასების ცვლილებას ასახავს. ინფლაციის შედარება სხვადასხვა ქვეყნებს შორის იმ თვალსაზრისით შეიძლება რომ მაჩვენებელი საშუალო მომხმარებლის კალათის ფასების ცვლილებას წარმოადგენს, თუმცა ბუნებრივია შედარება მხოლოდ საორიენტაციო შეიძლება იყოს და ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ სხვადასხვა ქვეყნების მაჩვენებელი, რომელიმე კონკრეტული სახის საქონლის გაძვირების მიმართ არის მგრძნობიარე. მაგალითად, საქართველოს მსგავსი ქვეყნისთვის, სადაც სურსათზე მომხმარებელი უფრო მეტს ხარჯავს, ვიდრე უფრო მდიდარ ქვეყანაში, სურსათის ფასების თავდაპირველი გაძვირება უფრო მძიმე იყო, თუმცა, ევროპის და ამერიკისთვის ენერგომატარებლებზე ფასების მატება აღმოჩნდა მეტად პრობლემური.
ინფლაცია საქართველოსთვის კრიტიკულ პრობლემას წარმოადგენს, თუმცა ამ მხრივ მთელ მსოფლიოშიც ნამდვილად მძიმე ვითარებაა. მიმდინარე მონაცემებით, ევროკავშირში წლიური ინფლაცია 10.9%-ს შეადგენს, რაც ისტორიულ მაქსიმუმს წარმოადგენს მას შემდეგ, რაც 1997 წლიდან ევროსტატმა შესაბამისი სტატისტიკის წარმოება დაიწყო. ამერიკის შეერთებულ შტატებში ინფლაცია 8.2%-ზეა, რაც ბოლო 40 წლის განმავლობაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. მსგავსი მძიმე სურათია ბევრი ქვეყნის შემთხვევაში. ევროპის 47 ქვეყანას შორის - საქართველო, ინფლაციის მაჩვენებლის სიდიდით 26-ე ადგილს იკავებს, მსოფლიოში, 177 ქვეყანას შორის კი - 65-ე ადგილს.
საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა კობა გვენეტაძემ ინფლაციის მაღალ მაჩვენებლებთან დაკავშირებით განაცხადა: „ინფლაცია მარტო ჩვენ არ გაგვექცა, მთელ მსოფლიოში გაიქცა - ეს არის გლობალური გამოწვევა“.
მიმდინარე მაღალი ინფლაცია მოსახლეობისთვის კრიტიკული პრობლემაა. 2020 წლის იანვრიდან სექტემბრის ჩათვლით, ინფლაციის საერთო მაჩვენებელმა, ანუ ფასების ზრდის მაჩვენებელმა 27.3% შეადგინა. ინფლაციის მაღალი მაჩვენებელი უკვე ერთ წელზე მეტია, რაც ფიქსირდება და ორნიშნა მაჩვენებელზე ნარჩუნდება. 2022 წლის დასაწყისიდან სექტემბრის ჩათვლით, წლიურმა ინფლაციამ 9.1% შეადგინა, ხოლო სექტემბრის ინფლაცია 2021 წლის სექტემბერთან შედარებით 11.5%-ა. ინფლაციის ასეთი მაღალი მაჩვენებლები, 10 წელიწადზე მეტია არ დაფიქსირებულა. რა თქმა უნდა, ეს რეალობა მოსახლეობას განსაკუთრებით რთულ მდგომარეობაში აყენებს.
ინფლაციის გამომწვევი ფაქტორები უამრავია და თემა ხშირად მძაფრი პოლიტიკური დებატების საფუძველი ხდება. ზოგადად, ზომიერი ინფლაცია ეკონომიკაში მისაღებ, ეკონომიკური ზრდის თანამდევ მოვლენად ითვლება. საქართველოს ეროვნული ბანკის მიზნობრივი მაჩვენებელი 3%-ია, პრობლემა ჩნდება, როცა ინფლაცია მიზნობრივ მაჩვენებელს აღემატება, ჩვენს შემთხვევაში - 3-4ჯერ. დარწმუნებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მიმდინარე ინფლაცია როგორც საქართველოში, ისე მსოფლიოში, რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრით გამოწვეულ სხვადასხვა ეფექტთან ერთად დიდწილად, პანდემიის შემდგომ ვითარებას უკავშირდება. პანდემიის დროს მოქმედმა შეზღუდვებმა, ხოლო პანდემიის შემდეგ დაწყებულმა ეკონომიკის გამოცოცხლებამ, რასაც სტიმულირების მიზნით მსოფლიო ეკონომიკაში ფულის მასის მიწოდების ზრდა ახლდა, ეკონომიკაში არსებული ჩვეული პროცესების - მაგალითად მოთხოვნა-მიწოდება ჯაჭვის, რღვევა გამოიწვია.
ინფლაციის გამოსათვლელად, საქსტატი ყოველთვიურად იმ 350 საქონლის ფასს აკვირდება, რომელიც ქვეყანაში ყველაზე ხშირად მოიხმარება. ეს 350 საქონელი 12 ქვეჯგუფშია განაწილებული, მაგალითად - სურსათი და უალკოჰოლო სასმელები, ტრანსპორტი, ჯანდაცვა და ა.შ. სხვადასხვა ქვეყანაში, საშუალო მომხმარებლის კალათა სხვადასხვა სახისა თუ რაოდენობის/მოცულობის საქონლისა და მომსახურებისგან შედგება. მაგალითად, საქართველოს შემთხვევაში, მთლიან ინფლაციაში, ყველაზე დიდი წონა სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფს უჭირავს, რაზეც მთლიანი კალათის 33.09% მოდის, მეორე ადგილს კი ტრანსპორტი იკავებს, 11.8%-ით, მესამე ადგილი ჯანდაცვას - 9.5%-ით. შესაბამისად, ამ სამი ჯგუფის ჯამური წონა ინფლაციაში 55%-ს აღწევს. ბუნებრივია, სხვადასხვა ქვეყნებში, სამომხმარებლო კალათაში სხვადასხვა სახის საქონელი და მომსახურება შედის და მათი წონებიც განსხვავებულია. მაგალითად, შედარებით მაღალშემოსავლიან ქვეყნებში საბაზისო საქონელზე, როგორიც არის საკვები, სურსათის ჯგუფს უფრო ნაკლები წონა უჭირავს. უფრო განვითარებულ ქვეყანაში, როგორებიც არის მაგალითად აშშ, კანადა და ევროკავშირის მდიდარი ქვეყნები, უფრო მაღალი წილი უჭირავს საცხოვრებელთან (მაგ. ქირაობა), საწვავთან და გადაადგილებასთან დაკავშირებულ ხარჯებს.
ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, ინფლაციის შედარება იმ თვალსაზრისით შეიძლება რომ მაჩვენებელი საშუალო მომხმარებლის კალათის ფასების ცვლილებას წარმოადგენს, თუმცა ბუნებრივია, შედარება შესაძლოა მხოლოდ საორიენტაციო იყოს და სხვადასხვა ქვეყნების მაჩვენებელი, უფრო მგრძნობიარეა კონკრეტული სახის საქონლის გაძვირების მიმართ. მაგალითად, საქართველოზე საკვების ფასების მსოფლიო გაძვირება რთულად აისახა. საქართველოს შემთხვევაში, განსაკუთრებით მტკივნეული იყო საკვებზე ფასების მატება მსოფლიოში, რომელმაც გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ინფორმაციით, 2021 წელს სურსათის ფასების ინდექსმა მსოფლიოში 10 წლიან მაქსიმუმს მიაღწია. ევროპისთვის და ამერიკისთვის, განსაკუთრებით მძიმე ნავთობპროდუქტებისა და გაზის მიწოდებისა და გაძვირების კრიზისი აღმოჩნდა.
მიმდინარე მონაცემებით, ევროკავშირში წლიური ინფლაცია 10.9%-ს შეადგენს, რაც ისტორიულ მაქსიმუმს წარმოადგენს მას შემდეგ, რაც 1997 წლიდან ევროსტატმა შესაბამისი სტატისტიკის წარმოება დაიწყო. ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ინფლაცია 8.2%-ზეა, რაც ბოლო 40 წლის განმავლობაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. მსგავსი მძიმე სურათი საკმაოდ ბევრი ქვეყნის შემთხვევაშია. ევროპის 47 ქვეყანას შორის, საქართველო ინფლაციის მაჩვენებლის სიდიდით 26-ე ადგილს იკავებს, მსოფლიოში კი 177-ე ქვეყანას შორის - 65-ე ადგილს.

Koba Gvenetadze: “We are not alone in terms of inflation running high, this is a global challenge.”
The inflation rate is measured by the consumer price index which in reflects price change on goods and services purchased by an average consumer in a country. Inflation comparison between the different countries is possible in sense that inflation is a price change of a basket for an average consumer, although the comparison can only be tentative and the inflation rates of different countries would be different in terms of sensitivity vis-à-vis higher prices on certain commodities. For instance, for a country like Georgia where consumers spend more on food as compared to richer countries, an initial rise of prices on foodstuffs was more difficult, although for Europe and USA the price surge on fuels turned out to be more problematic.
Inflation is also a critical problem for Georgia, although the situation is indeed very hard across the world as well. According to current data, annual inflation in the EU is 10.9% which is a historic high since 1997 when the European Statistical Office (Eurostat) started to compile relevant statistics. In the United States, inflation is at 8.2% which is the highest figure in the last 40 years. The picture is similarly gruesome when it comes to many other countries. Of 47 European countries, Georgia is ranked 26th in terms of the inflation rate and is ranked 65th of 177 countries across the world.
The President of the National Bank of Georgia, speaking about high inflation rate, stated: “We are not alone in terms of inflation running high - this is a global challenge.”
The current high inflation rate poses a critical problem for the population. From January to September 2020, the aggregated inflation; that is, the price growth figure was 27.3%. Higher inflation continues to persist and it has been over one year with uninterrupted double-digit inflation. From January to September 2022, annual inflation reached 9.1% whilst September’s inflation rate is 11.5% higher as compared to September 2021. It has been more than a decade when the inflation rate has been this high in Georgia. Certainly, this reality puts the Georgian population into an extremely difficult situation.
There are countless factors causing inflation and the issue is often the subject of fierce political debates. Generally, moderate inflation is considered to be an acceptable event in the economy as something that accompanies economic growth. The National Bank of Georgia’s target inflation figure is 3%. However, it is a problem when inflation exceeds the target figure and it is by the factor of three or four in our case. We can say with a high degree of confidence that current inflation both in Georgia and globally is largely caused by the post-pandemic situation together with different effects from Russia’s invasion of Ukraine. Restrictions introduced amid the pandemic as well as post-pandemic economic revival accompanied by the growth of the money supply in the world economy to stimulate it led to a disruption of normal processes in the economy such as the demand-supply chain.
In order to measure inflation, the National Statistics Office of Georgia annually monitors the prices of 350 most frequently consumed goods. These 350 goods are divided into 12 groups such as food and non-alcoholic beverages, transport, healthcare, etc. In different countries, the basket of an average consumer consists of different types or quantities/amounts of goods and services. For instance, food and non-alcoholic beverages, which accounts for 33.09% of the total basket, occupies the largest share in total inflation in Georgia. This is followed by transport with 11.8% and healthcare in the third position with 9.5%. Therefore, the total weight of these three groups in Georgia’s inflation is 55%. Naturally, different countries have different goods and services in their respective consumer baskets and their weights also vary. For instance, in relatively higher-income countries, some basic goods such as foodstuffs have a lighter weight. In more developed countries, however, such as the USA, Canada and richer EU member states, expenses related to accommodation (for instance, rent) fuel and transportation have higher shares.
Given the aforementioned circumstances, inflation comparison is possible in the sense that inflation is the price change of a basket for an average consumer, although the comparison can only be tentative and the inflation rates of different countries would be different in terms of sensitivity vis-à-vis higher prices on certain commodities. For instance, the global price hike on foodstuffs was especially painful for Georgia as the UN Food and Agricultural Organization (FAO) reported that food prices jumped 28% in 2021 reaching a ten-year high. For Europe and the US, the crisis in regard to the supply and higher prices on petroleum products and natural gas was particularly difficult.
According to current data, annual inflation in the EU is 10.9% which is a historic high since 1997 when the European Statistical Office (Eurostat) started to compile relevant statistics. In the United States, inflation is at 8.2% which is the highest figure in the last 40 years. The picture is similarly gruesome when it comes to many other countries. Of 47 European countries, Georgia is ranked 26th in terms of the inflation rate and is ranked 65th of 177 countries across the world.