2020 წელს, ქვეყნის ეკონომიკა იყო თითქმის 50 მლრდ ლარი, 2023 წლის იანვრისთვის, მშპ იქნება 80 მლრდ. თითქმის 2 წელიწადში 30 მლრდ-ით იზრდება დაახლოებით ეკონომიკა
ირაკლი ღარიბაშვილი: 2020 წელს, ქვეყნის ეკონომიკა იყო თითქმის 50 მლრდ ლარი, 2023 წლის იანვრისთვის, მშპ იქნება 80 მლრდ. თითქმის 2 წელიწადში 30 მლრდ-ით იზრდება დაახლოებით ეკონომიკა
ირაკლი ღარიბაშვილი განცხადებაში მთავრობის პროგნოზებზე საუბრობს. მშპ-ს ზრდის პროგნოზი - 80 მლრდ, 2023 წლის ბოლოს დგება და არა იანვრისთვის. 2022 წლისთვის,  პროგნოზირებული ნომინალური მშპ 72.2 მლრდ ლარია.   შესაბამისად, 2022 წელს, 2020 წელთან შედარებით,  ნომინალური მშპ დაახლოებით 23 მლრდ ლარით იზრდება, ხოლო 2020 წლიდან 2023 წლამდე - დაახლოებით 30 მლრდ ლარით, რაც სამწლიანი პერიოდია.
მეორე მხრივ, ეკონომიკური დინამიკის ზრდის აღსაწერად ნომინალური მშპ-ს გამოყენება,  მცდარი მიდგომაა, რადგან ეს მაჩვენებელი ინფლაციასაც მოიცავს. ამ ფაქტს 2020 წლის ნომინალური მშპ-ს მონაცემიც უსვამს ხაზს, რომელიც 2019 წელთან შედარებით მცირედით გაიზარდა იმ ფონზე, როდესაც რეალური ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა და ქვეყანაში მძიმე კრიზისი იდგა. 2022 წლის ბოლოსთვის, 2020 წელთან შედარებით, რეალური მშპ-ს მოსალოდნელი ზრდა 19.7%-ა, ხოლო 2023 წელს, 2020 წელთან შედარებით - 25.7%, რაც ეკონომიკის ზრდის ცუდ მაჩვენებელს არ წარმოადგენს, თუმცა ნომინალური მშპ-ს ზრდას მკვეთრად ჩამოუვარდება. აქვე, აღსანიშნავია საბაზო ეფექტი, რადგან 2020 წელს ეკონომიკა ხელოვნურად იყო შეზღუდული. 2019 წელთან შედარებით, რეალური ზრდა  ნაკლები გამოდის.
იმის მიუხედავად რომ ზოგადად, ეკონომიკის რეალური ზრდის მიმდინარე მაჩვენებლები და პროგნოზები პოზიტიურია, საბოლოო ჯამში, პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებული ნომინალური მაჩვენებლით, ეკონომიკური ზრდის დინამიკის ანალიზი არასწორია. ამავდროულად, 30 მლრდ-ით ზრდა  3 წლის და არა 2 წლის პერიოდშია რელევანტური. დამატებით, განცხადებაში საბაზო ეფექტის ფაქტორიც უგულებელყოფილია. შესაბამისად, განცხადება არაზუსტია და „ფაქტ-მეტრის“ მეთოდოლოგიით ფასდება როგორც მცდარი.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, ეკონომიკური ზრდის მოსალოდნელ მონაცემებთან დაკავშირებით განაცხადა: „2020 წელს, მთელი ქვეყნის ეკონომიკა იყო თითქმის 50 მლრდ ლარი, 2023 წლის იანვრისთვის, მთელი ქვეყნის მშპ იქნება 80 მლრდ. თითქმის 2 წელიწადში 30 მლრდ-ით იზრდება დაახლოებით ეკონომიკა“.
ეკონომიკის განვითარების დინამიკის ყველაზე გავრცელებული მაჩვენებელი მთლიანი შიდა პროდუქტია, რომელიც კონკრეტულ პერიოდში, ქვეყანაში წარმოებული საქონლისა და მომსახურების ღირებულებას ასახავს. თუმცა მთლიანი შიდა პროდუქტის ღირებულება ინფლაციასაც მოიცავს, რადგან როგორც წესი, იზრდება როგორც წარმოებული საქონლის და მომსახურების რაოდენობა/მოცულობა, ასევე მათი ფასებიც. აღნიშნულ მაჩვენებელს, ნომინალურ მთლიან შიდა პროდუქტს უწოდებენ.
პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს, რომ პრემიერი ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტის სტატისტიკაზე საუბრობს, რომელიც 2020 წელს 49.2 მილიარდი იყო. თუმცა მის მიერ დასახელებულ 80 მლრდ ლარს მთლიანი შიდა პროდუქტი, მთავრობის მიმდინარე პროგნოზით, მხოლოდ 2023 წლის ბოლოს მიაღწევს და არა წლის დასაწყისში - იანვარში. მიმდინარე პროგნოზებით, 2022 წლის ბოლოსთვის ნომინალური მშპ 72.2 მლრდ ლარი იქნება, 2023 წლის ბოლოსთვის კი - 79.6 მლრდ ლარი. შესაბამისად, 2020-2022 წლებში, ნომინალური მშპ-ს პროგნოზი დაახლოებით 23 მლრდ ლარით იზრდება, ხოლო 3 წელიწადში, 2023 წლის მიწურულამდე დაახლოებით 30 მლრდ ლარით.
მეორე მხრივ, ეკონომიკის ზრდაზე, ნომინალური მშპ-ს დინამიკით მსჯელობა არასწორია და ამ შემთხვევაში, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი უნდა გამოვიყენოთ. იმისთვის რომ მთლიანმა შიდა პროდუქტმა ეკონომიკის რეალური ზრდა, ანუ საქონლის და მომსახურების ზრდის რეალური მოცულობა ასახოს, ფასების დაფიქსირება რომელიმე კონკრეტულ წელს ხდება და სხვა წლებისთვის, წარმოებული საქონელი/მომსახურების ამ ფასებში გამოთვლა, რაც ინფლაციის გავლენას გამორიცხავს. მაგალითად, თუ 2020 წელს ქვეყანაში აწარმოვეს 100 პური და ერთი პურის ღირებულება 1 ლარი იყო, ხოლო 2021-ში აწარმოვეს 200 პური და ერთი პურის ღირებულება 2 ლარი იყო, ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტი 300 ლარით იზრდება, ხოლო რეალური მთიანი შიდა პროდუქტი (2020 წლის ფასებში, როდესაც პურის ფასი 1 ლარია) 100 ლარით, ანუ რეალურად, წარმოებული საქონლის რაოდენობა და შესაბამისად, რეალური მშპ გაორმაგდა, ხოლო ნომინალური მაჩვენებელი ეკონომიკას გაზრდილად - გაბერილი ფასების გამო, ზედმეტად წარმოაჩენს.
გრაფიკი 1: ნომინალური და რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის დინამიკა 2012-2023 წლებში, მლნ ლარი
2022 წლის ბოლოსთვის, 2020 წელთან შედარებით, რეალური მშპ-ს მოსალოდნელი ზრდა 19.7%-ია, ხოლო 2023 წელს, 2020 წელთან შედარებით - 25.7%. ბუნებრივია, რეალური მშპ-ს ზრდა, ნომინალური მშპ-ს ზრდას მკვეთრად აღემატება და ზოგადად, წლიური დინამიკა და პროგნოზები პოზიტიურია. თუმცა, აქ გასათვალისწინებელია ე.წ საბაზო ეფექტი. 2020 წელს, ეკონომიკა პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვების გამო პრაქტიკულად ჩაკეტილი იყო, რამაც მთლიანი შიდა პროდუქტის ხელოვნური შემცირება გამოიწვია. 2019 წელთან შედარებით, 2022 წლის პროგნოზით რეალური მშპ დაახლოებით 11.6%-ით იზრდება, 2023 წლის პროგნოზით კი - დაახლოებით 17.2%-ით.
პოსტპანდემიურ პერიოდში, ფასების ზრდა კრიტიკულ პრობლემად იქცა, რაც ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტის „გაბერვის“ მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენს. ფაქტს რომ, ნომინალური მშპ-ს გამოყენება ეკონომიკური დინამიკის აღსაწერად არასწორია, 2020 წლის ნომინალური მშპ-ს მონაცემიც ხაზს უსვამს, რომელიც 2019 წელთან შედარებით მცირედით გაიზარდა იმ ფონზე, როდესაც რეალური ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა და ქვეყანაში მძიმე კრიზისი იდგა.

Irakli Gharibashvili: “In 2020, Georgia’s economy was approximately GEL 50 billion and by January 2023, the GDP will be GEL 80 billion. In almost two years, the economy increased by nearly GEL 30 billion.”
Irakli Gharibashvili speaks about the government’s estimates and Georgia’s GDP will reach GEL 80 billion by the end of 2023 instead of January according to GDP growth forecasts. For 2022, the estimated nominal GDP will be GEL 72.2 billion. Therefore, the nominal GDP increased by GEL 23 billion in 2022 as compared to 2020 whilst growth will be nearly GEL 30 billion if we compare 2020 with 2023 which is a three-year period.
On the other hand, using the nominal GDP to describe the dynamic of economic growth is a flawed approach because this indicator also includes inflation. This is underlined by the nominal GDP figure in 2020 which increased slightly as compared to 2019 whilst the real economy in fact dropped by 6.8% and the country experienced a severe crisis. As compared to 2020, it is expected that the real GDP growth will be 19.7% and 25.7%, by the end of 2022 and 2023, respectively, which is not a poor economic growth indicator, although it is much lower than the nominal GDP growth. Of additional note is the base effect because the economy was under tight regulations in 2020. As compared to 2019, the real economic growth is lower.
Although real economic growth figures and forecasts are generally positive, it is still wrong to analyse the economic growth dynamic by the nominal figure that the Prime Minister named. At the same time, a GEL 30 billion growth stands true in a three-year period instead of two years. In addition, the statement leaves the base effect factor unnoticed. Therefore, the statement is inaccurate and the verdict is FALSE according to FactCheck’s methodology.
Georgian Prime Minister, Irakli Gharibashvili, speaking on estimated economic growth figures, stated: “In 2020, Georgia’s economy was approximately GEL 50 billion and by January 2023, the GDP will be GEL 80 billion. In almost two years, the economy increased by nearly GEL 30 billion.”
The gross domestic product (GDP) is the most commonly accepted indicator of the economic growth which reflects the value of goods and services produced in a country in a certain period of time. However, the GDP’s value also includes inflation because both the volume/amount and the prices of produced goods and services usually increase. This indicator is referred to as the nominal gross domestic product.
First and foremost, of note is that the Prime Minister speaks about nominal GDP statistics which was GEL 49.2 billion in 2020. However, Georgia’s GDP will only reach GEL 80 billion, as stressed by the Prime Minister, by the end of 2023 instead of January which is the beginning of the year. According to current forecasts, the nominal GDP will be GEL 72.2 billion by the end of 2022 and GEL 79.6 billion by the end of 2023. Therefore, the nominal GDP is forecast to grow by GEL 23 million in 2020-2022 whilst it will be nearly GEL 30 billion in three-years by the end of 2023.
At the same time, analysing the economic growth with the nominal GDP dynamic is wrong and the real GDP indicator should be applied in this case. In order to make sure that the GDP reflects real economic growth; that is, the real volume of the growth of goods and services, prices are adjusted to one specific year and the prices for the goods/services in that year are used for the measurement of prices of other years which excludes the effect of inflation. For instance, if 100 loaves of bread were produced in 2020 with price of one loaf at GEL 1 and 200 loaves of bread were produced in 2021 at a price of GEL 2 each, the nominal GDP increases by GEL 300 whilst the real GDP (in 2020 prices when the price of one loaf of bread was GEL 1) increases by GEL 100. In fact, the amount of produced goods and, therefore, the real GDP has doubled whilst the nominal figure shows an exaggerated size of an economy because of bloated prices.
Graph 1: Nominal and Real GDP Dynamic in 2012-2023, GEL Million
As compared to 2020, it is expected that the real GDP growth by the end of 2022 and 2023 will be 19.7% and 25.7%, respectively. Naturally, the nominal GDP growth exceeds the real GDP growth to a greater extent whilst the annual dynamic and the forecasts are generally positive. However, the base effect also needs to be taken into account. In 2020, the economy was virtually closed down due to pandemic-related restrictions which resulted in an artificial reduction of the GDP. As compared to 2019, the forecast growth of the real GDP in 2022 and 2023 will be nearly 11.6% and 19%, respectively.
Price growth has become a critical problem in the post-pandemic period which is an important factor which contributes to the so-called “bloating” of the nominal GDP. The fact that it is wrong to use the nominal GDP to describe the economic dynamic is further highlighted by the 2020 nominal GDP figure which increased slightly as compared to 2019 whereas the real economy decreased by 6.8% and the country experienced a severe crisis.