დეზინფორმაცია: კონდოლიზა რაისის თქმით, ციმბირის ტერიტორია არ შეიძლება ერთ სახელმწიფოს ეკუთვნოდეს
სოციალურ ქსელში აშშ-ის ყოფილი სახელმწიფო მდივნის, კონდოლიზა რაისის ფოტო ვრცელდება, რომელზეც რუსულ ენაზე დატანილია ციტატა: „ციმბირი ზედმეტად დიდია და არ შეიძლება, რომ მხოლოდ ერთ სახელმწიფოს ეკუთვნოდეს. ციმბირის სიმდიდრის საკითხი ახლო მომავალში დაისმება. რუსეთის ფედერაცია, რომელსაც მსოფლიო მოსახლეობის 2% ჰყავს - დედამიწის ტერიტორიის 15%-სა და პლანეტის რესურსების 30%-მდე აკონტროლებს. ასეთი მდგომარეობა არ შეიძლება უსასრულოდ გაგრძელდეს“. რეალურად, აღნიშნული ციტატა გამოგონილია და ამერიკის შეერთებული შტატების მაღალჩინოსნებს წლების განმავლობაში მიეწერება.
აღნიშნული ციტატა მრავალი წელია რუსული მედიასაშუალებების, ბლოგერებისა და მათ შორის, რუსი პოლიტიკოსების მიერ, როგორც წესი, აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მადლენ ოლბრაიტის ნათქვამად ვრცელდება. მაგალითად, აღნიშნული ფრაზა, როგორც მადლენ ოლბრაიტის სიტყვები 2012 წელს ვიცე-პრემიერმა დიმიტრი როგოზინმა თავის სტატიაში მოიხსენია; 2013 წელს ბავშვთა უფლებების ომბუდსმენმა პაველ ასტახოვმა, ხოლო ხოლო 2015 წელს - უშიშროების საბჭოს მდივანმა ნიკოლაი პატრუშევმაც გააჟღერეს ანალოგიური მტკიცება.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ეს საკითხი სხვადასხვა დროს რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის გამოსვლაშიც მოხვდა. 2007 წელს პუტინს ყოველწლიურ გამოსვლისას მადლენ ოლბრაიტის ნათქვამთან დაკავშირებით კითხვა დაუსვეს, რაზეც მან უპასუხა, რომ „არ ვიცნობ ქალბატონი ოლბრაიტის განცხადებას, მაგრამ ვიცი რომ ზოგიერთ პოლიტიკოსს თავში მსგავსი იდეები აქვს“. მოგვიანებით, 2014 წლის დეკემბრის ყოველწლიურ პრესკონფერენციაზე პუტინმა განაცხადა, რომ მოსკოვს ხშირად გაუგონია ოფიციალური პირებისგან ნათქვამი, რომ „უსამართლოა, რომ მთელი ციმბირი და მისი უზარმაზარი რესურსები რუსეთის საკუთრებაა“. 2014 წელსვე, გამოცემა The New York Times-მა აღნიშნა, რომ არ არსებობდა არანაირი მტკიცებულება იმისა, რომ ოლბრაიტს მსგავსი განცხადება ოდესმე გაუკეთებია. 2015 წელს კი, ყოფილმა სახელმწიფო მდივანმა საჯაროდ უარყო აღნიშნულ განცხადებასთან კავშირი და თქვა, რომ მსგავსი განცხადება არასდროს გაუკეთებია. მისი თქმით, მან იცოდა, რომ „რუსეთში არიან ადამიანები, რომელთაც ჰგონიათ, რომ მისი აზრების წაკითხვა შეუძლიათ“, მაგრამ მას მსგავსს საკითხზე არასდროს უფიქრია და არც განუცხადებია“.
სავარაუდოდ, მადლენ ოლბრაიტი რუსეთის ფედერაციის უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის გენერალ-მაიორ ბორის რატნიკოვს გულისხმობდა, რომელმაც „Российская газета“-ს ინტერვიუში თქვა, რომ რუსული სპეცსამსახურები ოლბრაიტის ქვეცნობიერს დაუკავშირდნენ. „აშშ-ის ავიაციის მიერ იუგოსლავიის დაბომბვის დაწყებამდე რამდენიმე კვირით ადრე, ჩვენ სახელმწიფო მდივან ოლბრაიტის ქვეცნობიერთან დაკავშირების სეანსი ჩავატარეთ. პირველ რიგში, ჩვენ მადამ ოლბრაიტის გონებაში აღმოვაჩინეთ სლავების პათოლოგიური სიძულვილი. მას ასევე აღიზიანებდა ფაქტი, რომ რუსეთი მსოფლიოში ყველაზე დიდ მინერალურ რესურსებს ფლობს. მისი აზრით, მომავალში რუსული რეზერვები მხოლოდ ერთმა სახელმწიფომ არ უნდა მართოს, არამედ მთელმა კაცობრიობამ, რა თქმა უნდა, აშშ-ის მეთვალყურეობის ქვეშ“,- განაცხადა რატნიკოვმა.
ციმბირის საკითხზე აპელირება ხშირად გამოყენებულია როგორც „მტკიცებულება“ აშშ-ის გეგმისა, რომლითაც მას რუსეთის დასუსტება და მისი რესურსების ხელში ჩაგდება სურს. ყველაზე ხშირად ციმბირთან დაკავშირებულ ციტატას მადლენ ოლბრაიტს მიაწერენ, თუმცა მის ავტორად მოიხსენიებენ კონდოლიზა რაისსაც ან უბრალოდ განზოგადებულად შეერთებულ შტატებს. მაგალითად, 2016 წლის იანვარში ნიკოლაი პატრუშევმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონს „სჯერა, რომ რუსეთი [მის მინერალურ რესურსებს] დაუმსახურებლად ფლობს“.

Disinformation:  Condoleezza Rice said that Siberia should not belong to one single state
A photograph of former US Secretary of State, Condoleezza Rice, is being disseminated in social networks with the following caption in Russian:  “Siberia is way too big and it should not belong to one single state. The issue of Siberia’s riches will be raised in the near future. The Russian Federation, which was 2% of the world population, controls 15% of the Earth’s landmass and 30% of the planet’s resources. This situation cannot continue indefinitely.” In fact, this quote was invented and has been ascribed to the US public officials for years.
It has been many years since this quote has been disseminated by the Russian media, bloggers and Russian politicians, usually ascribing it to the former US Secretary of State, Madeleine Albright. For instance, the then Deputy Prime Minister of Russia, Dmitry Rogozin, referred to this quote as being Madeleine Albright’s words whilst similar claims were voiced in 2013 by the Children’s Rights Commissioner, Pavel Astakhov, and in 2015 by Secretary of National Security Council, Nikolai Patrushev.
Of important note is that this issue was raised multiple times in speeches of the Russian President Vladimir Putin. In 2007, Putin was asked a question about Madeleine Albright’s quote during his annual address and he replied that “I am not familiar with Madame Albright’s statement but I know that some politicians do harbour such ideas in their minds.” Later, during a December 2014 annual press conference, Putin stated that Moscow had often heard statements from the officials that it is “unfair that the entire Siberia and all of its resources belong to Russia.” In 2014, the New York Times stated that there was no evidence that Ms Albright had ever made such statement. In 2015, the former US Secretary of State publicly denied her links with the aforementioned quote and said that she never made such a statement. According to Secretary Albright, she knew that “there are people in Russia who think they can read her mind,” although she had never thought nor made any statement about such an issue.
Madeleine Albright was perhaps referring to Major-General Boris Ratnikov of Russia’s Federal Security Service who said in an interview  “that Russian special services managed to establish connections with Ms Albright’s sub-consciousness.” As stated by Mr Ratnikov: “A few weeks before the US launched airstrikes against Yugoslavia, we held a session connecting with Secretary of State Albright’s sub-consciousness. First and foremost, we identified a pathological hatred of Slavs in Ms Albright’s mind. She was also irritated by the fact that Russia owns world’s largest mineral resources. According to her, in the future, Russian reserves should not be managed by a single state alone but by the entire mankind, obviously under US supervision.”
These references about the issue of Siberia are often used as “evidence” of the US plan to weaken Russia and capture its resources. The quote about Siberia is most often ascribed to Madeleine Albright, although Condoleezza Rice, or the United States in a more generalised manner, are also referred to as the authors. In January 2016, Nikolai Patrushev stated that Washington “believes that Russia undeservedly owns its mineral resources.”