დავით კირკიტაძე: რეკორდულად მაღალია სოციალური შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა - 664 ათასი ადამიანი
რეზიუმე: დღეს, ქვეყანაში საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობამ ისტორიულ მაქსიმუმზეა. 2022 წლის ივლისის მონაცემებით, 664,278 ადამიანი (180,079 ოჯახი) არის საარსებო შემწეობის მიმღები, რაც ქვეყნის მთლიანი მოსახლეობის დაახლოებით 18%-ს შეადგენს.
2020-2022 წლებში ქვეყანაში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა [საარსებო შემწეობის მიმღები] ყოველთვიურად იზრდება. მხოლოდ მიმდინარე წელს, იანვრის შემდეგ, საარსებო შემწეობის მიმღებ პირთა რაოდენობა 16,102-ით (4,363 ოჯახით) არის გაზრდილი.
პარლამენტის სხდომაზე, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა დავით კირკიტაძემ სოციალურად დაუცველ პირთა რაოდენობის ზრდაზე გაამახვილა ყურადღება. მისი განცხადებით: „ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში რეკორდულად მაღალია სოციალური შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა - 664 ათასი ადამიანია, რომელიც შემწეობას იღებს. იანვრის მერე 16 ათასით არის გაზრდილი ეს რიცხვი“.
სოციალური დახმარების [საარსებო შემწეობის] სახელმწიფო პროგრამის ბენეფიციარები სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი ოჯახები არიან, რომელთაც სახელმწიფო ფულადი და სხვა სახის დახმარებით უზრუნველყოფს. 2020-2022 წლებში მოქალაქეთა მხრიდან სოციალურ დახმარების დანიშვნაზე მიმართვიანობა რეკორდულად გაიზარდა, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ მოსახლეობის სოციალური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუარესდა.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემებით, 2020-2022 წლებში ქვეყანაში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა ყოველთვიურად იზრდებოდა. ბოლო, 2022 წლის ივლისის მონაცემებით, ფულადი სოციალური დახმარება 664,278 ადამიანმა (180,079 ოჯახმა) მიიღო. საარსებო შემწეობის მიმღებთა წილი ქვეყნის მთლიანი მოსახლეობის დაახლოებით 18%-ს შეადგენს. აღსანიშნავია, რომ საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა ისტორიულ მაქსიმუმზეა. 2020 წლის იანვრის შემდეგ, საარსებო შემწეობის მიმღებთა რიცხვი ჯამში 53.7%-ით, ანუ 232,060 ადამიანით (59,399 ოჯახით) გაიზარდა. მხოლოდ მიმდინარე წელს, იანვრის შემდეგ, საარსებო შემწეობის მიმღებ პირთა რაოდენობა16,102-ით (4,363 ოჯახით) არის გაზრდილი.
გრაფიკი 1: 2020-2022 წლებში საარსებო შემწეობის მიმღები მოსახლეობის რაოდენობა
გარდა იმისა, რომ დახმარების დანიშვნაზე მოსახლეობის მიმართვიანობა მზარდია, აღსანიშნავია ისიც, რომ საარსებო შემწეობის მიმღებთა ზრდაზე გავლენა მთავრობის პოლიტიკამაც იქონია. კერძოდ, პანდემიის პერიოდში სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გადამოწმებაზე მორატორიუმი გამოცხადდა. რაც ნიშნავს, რომ 2020 წლიდან სოციალური დახმარება არცერთ ოჯახს არ შეუწყდა. ამასთან, 2021 წლის ივლისიდან ბავშვთა დახმარების მიმღებთა წრე გაფართოვდა, რასაც პროგრამის ბენეფიციართა რაოდენობის ზრდაზე გარკვეული გავლენა ჰქონდა. მიუხედავად იმისა, რომ მიმდინარე წლის აპრილში მორატორიუმი გაუქმდა, სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა ზრდის ტენდენციას ინარჩუნებს.
ძირითადი ფაქტორი, რაც სოციალურად დაუცველების რაოდენობას ზრდის, ეს არის მოსახლეობის მხრიდან მიმართვიანობის ზრდა. ის ფაქტი, რომ იმ ოჯახებისა და მოქალაქეების რაოდენობა, რომლებიც სახელმწიფოსგან მინიმალურ ფულად ბენეფიტებს საჭიროებენ - მზარდია, ქვეყანაში ცხოვრების დონის გაუარესებაზე მიუთითებს.

Davit Kirkitadze: “The number of social assistance recipients stands at a record high with 664,000 people.”
Verdict: FactCheck concludes that Davit Kirkitadze’s statement is TRUE.
Resume: Currently, the number of social assistance recipients in Georgia stands at a historic high. As of July 2022, some 664,278 people (180,079 families) are social assistance recipients which constitute nearly 18% of the country’s total population.
In 2020-2022, the number of socially vulnerable people (recipients of social assistance) has been rising monthly. In this year alone, the number of social assistance recipients increased by 16,102 people (4,363 families).
At the session of the Parliament of Georgia, United National Movement MP, Davit Kirkitadze, underscored the growth of the number of socially vulnerable people. As stated by Mr Kirkitadze: “The number of social assistance recipients in the country stands at a record high and these are 664,000 people who are receiving assistance. Since January 2022, this number increased by an additional 16,000.”
Beneficiaries of state programme of social assistance (subsistence minimum) are families living below the poverty line whom the government provides with cash and other type of assistance. In 2020-2022, people’s applications for social assistance increased to a record high which indicates that the population’s well-being has deteriorated significantly.
According to the data of the Social Service Agency, the number of socially vulnerable people in the country has been increasing every month in 2020-2022. According to the latest July 2022 data, some 664,278 people (180,079 families) are collecting cash social assistance. The share of subsistence minimum recipients constitutes nearly 18% of the total Georgian population. Of note is that the number of subsistence assistance recipients stands at a historic high. Since January 2020, the number of subsistence assistance recipients increased by 53.7% which is 232,060 people (59,399 families). In this year alone, the number of social assistance recipients increased by 16,102 people (4,363 families).
Graph 1: Number of Subsistence Assistance Recipients in 2020-2022
On top of the increased number of people requesting social assistance, of note is that the government’s policy has also affected the growth of the number of social assistance recipients. In particular, a moratorium was announced amid the pandemic vis-à-vis the verification of the socio-economic conditions of socially vulnerable families. This means that none of these families has had their assistance revoked since 2020. In addition, the circle of child allowance recipients has also expanded since July 2021. Although the moratorium ended in April 2022, the number of socially vulnerable people continues to grow.
The main factor which causes rise in the number of socially vulnerable people is the growing number of applications. The fact that there is an increasing number of families and people who require minimal cash benefits from the government indicates a worsening of the overall quality of life in the country.