ირაკლი კობახიძე: ეკა გიგაური საზოგადოებას ცხინვალის რეგიონში შეჭრისკენ მოუწოდებდა
2022 წლის 14 ივნისს ტელეკომპანია „პალიტრანიუსის“ ეთერში „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ დირექტორის - ეკა გიგაურის, მიმართ დეზინფორმაცია გაავრცელა. კერძოდ, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, რუსეთი მიერ უკრაინაში შეჭრით განვითარებული მოვლენების ფონზე, ეკა გიგაური საზოგადოებას ცხინვალის რეგიონში შეჭრისკენ მოუწოდებდა.
მოგვიანებით, 15 ივნისს ირაკლი კობახიძემ ეკა გიგაურთან დაკავშირებით გაკეთებული განცხადების გასამყარებლად, განცხადებების კრებული წარადგინა, რომელიც მისივე თქმით, „რადიკალური ოპოზიციის, არასამთავრობოების და ტელევიზიების მხრიდან ომის პროპაგანდას ადასტურებს“. საკუთარი განცხადების დასადასტურებლად ირაკლი კობახიძე 2022 წლის 23 მარტს ეკა გიგაურის მიერ გაკეთებულ განცხადების ნაწილ იშველიებს - „ ერთ-ერთი არის ეკა გიგაურის განცხადება, რომელსაც წაგიკითხავთ და თავად შეგიძლიათ განსაჯოთ, რას ამბობდა ის მაშინ და როგორ იხევს ახლა ის უკან: „რუსეთი ომს აგებს უკრაინაში. იქ არ ჰყოფნის რესურსი, ამიტომ ვერ დაიწყებს ყველა მიმართულებით საომარ მოქმედებებს. ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რათა ეს შესაძლებლობების ფანჯარა გამოვიყენოთ“. ასევე, ირაკლი კობახიძის მსგავსად, ეკა გიგაური ომის პროპაგანდაში სოზარ სუბარმაც დაადანაშაულა.
პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ ირაკლი კობახიძის მტკიცება, რომ ეკა გიგაური „ცხინვალში შეჭრის“ მოწოდებებს აკეთებდა, არის ყალბი ამბავი. ეკა გიგაურის მიერ მსგავსი შინაარსის განაცხადს საჯაროდ ხელმისაწვდომი არცერთი წყარო არ ადასტურებს. ირაკლი კობახიძის მტკიცების აბსურდულობაზე ისიც მიუთითებს, რომ საკუთარი ნათქვამის გასამყარებლად კობახიძემ ეკა გიგაურის მიერ გაკეთებული განცხადება, რომელშიც იგი ცხინვალში შეჭრის მოწოდებას აკეთებდა, ვერ წარმოადგინა. ამის ნაცვლად, ირაკლი კობახიძემ ეკა გიგაურის ერთ-ერთი განცხადების მონაკვეთი გამოაქვეყნა, სადაც გიგაური საუბრობს, რომ საქართველომ რუსეთის უკრაინაში შეჭრით შექმნილი შესაძლებლობის ფანჯარა უნდა გამოიყენოს. სწორედ, აღნიშნულ წინადადებაზე მითითებით, სრული განცხადებისა და კონტექსტის უგულებელყოფით ცდილობს ირაკლი კობახიძე საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების დისკრედიტაციას.
რეალურად, ირაკლი კობახიძის მიერ დასახელებული ციტატა ნაწყვეტია ეკა გიგაურის იმ განცხადებიდან, რომელშიც იგი საქართველოს დასავლეთთან ინტეგრაციისთვის შექმნილი შესაძლებლობის გამოყენებაზე საუბრობს. ქვემოთ გთავაზობთ აღნიშნული განცხადების სრულ ტექსტს:
ეკა გიგაური - რუსეთი ომს აგებს უკრაინაში, არ ჰყოფნის რესურსები და ვერ დაიწყებს ყველა მიმართულებით საომარ მოქმედებებს, ამიტომ, ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ შესაძლებლობების ფანჯარა გამოვიყენოთ, ვანახოთ დასავლეთს, რომ მათ გვერდით ვართ.
დაშინება არის არასწორი, საფრთხე არ დგას, რადგან რუსეთი ომს აგებს უკრაინაში, არ ჰყოფნის რესურსები და ვერ დაიწყებს ყველა მიმართულებით საომარ მოქმედებებს. ამიტომ, ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, რომ შესაძლებლობების ფანჯარა გამოვიყენოთ და ვანახოთ დასავლეთს, რომ მათ გვერდით ვართ, - ამის შესახებ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" თავმჯდომარე ეკა გიგაურმა უკრაინაში რუსეთის აგრესიასთან დაკავშირებით საქართველოს მთავრობის პოზიციაზე საუბრისას განაცხადა.
მისივე თქმით, საქართველოს მთავრობამ ომით კი არ უნდა დააშინოს ხალხი, არამედ „გააკეთოს ყველაფერი, რომ ახალი პერსპექტივები გვანახოს და მაქსიმალურად გააერთიანოს საზოგადოება“ და ყველანაირი დისკუსია, რომელიც მიმართულია იმისკენ, რომ არ დავდგეთ დასავლეთის გვერდში, რუსეთის ინტერესია.
„საქართველოს შეიძლება ჰქონდეს უპრეცედენტო მხარდაჭერა დასავლეთის მხრიდან, ვინაიდან დასავლეთი ყოველთვის განგვიხილავდა პარტნიორებად და დღეს ეს ყველაფერი უნდა დავამტკიცოთ. საფრთხეები, რა თქმა უნდა, არსებობს, მაგრამ ეს არ არის ის საფრთხეები, რომლებზეც დღეს საუბრობს სახელმწიფო, მთავარი საფრთხეა, რომ შეიძლება შესაძლებლობების ფანჯარა ვერ გამოვიყენოთ. არასწორ დისკუსიებს ვატარებთ, არასწორ გადაწყვეტილებებს ვიღებთ, ვართ დაყოფილები, მთავრობა არ ელაპარაკება ხალხს და არ ფიქრობს რა ნაბიჯები უნდა გადაიდგას. უკრაინაში რუსეთი აგებს ომს და არის ერთობა დასავლეთის განვითარებულ სახელმწიფოებში, რომ გააკეთონ ყველაფერი, რათა პუტინის რეჟიმი განადგურდეს. როდესაც ასეთი რამ ხდება, ჩნდება ახალი შესაძლებლობები საქართველოსთვის, მათ შორის ევროპასთან და ნატო-ში ინტეგრაციის კუთხით. ძალიან მნიშვნელოვანია ასეთ დროს სწორი ნაბიჯები გადავდგათ, ჩვენი მთავრობა და ხალხი უნდა იდგეს დასავლეთის გვერდით, ამასთან დაკავშირებით კითხვის ნიშნები არ უნდა გაჩნდეს, აუცილებლად უნდა დავგეგმოთ რას ვაკეთებთ იმისთვის, რომ ევროკავშირში ინტეგრაცია სწრაფად მოხდეს. ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია საზოგადოებამ იცოდეს, რა საფრთხეების წინაშე დგას ქვეყანა და რას აკეთებს სახელმწიფო იმისთვის, რომ ამ საფრთხეებს პასუხი გავცეთ. ამისთვის მნიშვნელოვანია გაფართოებული უსაფრთხოების საბჭოს სხდომა, სადაც დამსწრე იქნება როგორც ოპოზიციური პარტიები, ასევე პრეზიდენტი და მმართველი პარტია“, - აღნიშნა ეკა გიგაურმა.
როგორც ზემოაღნიშნულიდან ჩანს, ირაკლი კობახიძის მტკიცება, რომ ეკა გიგაური ცხინვალში შეჭრის მოწოდებას აკეთებდა, არის ყალბი ამბავი. ეკა გიგაურის მიერ მსგავსი განცხადების გაკეთება არ დასტურდება. მეტიც, განცხადება, რომელსაც ირაკლი კობახიძე საკუთარი მტკიცების გასამყარებლად იყენებს, არ ადასტურებს ფაქტს, რომ ეკა გიგაურმა ცხინვალში შეჭრის მოწოდება გააკეთა. როგორც ზემოაღნიშნულიდან ჩანს, განსახილველ განცხადებაში ეკა გიგაური საუბრობს, რომ საქართველომ დასავლეთთან დაახლოებისთვის შექმნილი შესაძლებლობები მაქსიმალურად უნდა გამოიყენოს. განცხადების შინაარსის მიუხედავად, ირაკლი კობახიძე ამ განცხადების მხოლოდ ერთ ნაწილზე აკეთებს აქცენტს და მის იმგვარ ინტერპრეტაციას ცდილობს, რომ საზოგადოება დაარწმუნოს, თითქოს ეკა გიგაური ცხინვალში შეჭრის მოწოდებას მართლაც აკეთებდა. აღსანიშნავია, რომ ეს განცხადება მხოლოდ ნაწილია იმ მადისკრედიტირებელი კამპანიისა, რომელსაც ხელისუფლება სამოქალაქო სექტორის წინააღმდეგ იყენებს.

Irakli Kobakhidze: “Eka Gigauri called on the public to invade Tskhinvali.”
On 14 June 2022, on air on TV Palitranews, Chairperson of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, promoted a piece of disinformation about the Director of Transparency International - Georgia, Eka Gigauri. In particular, as stated by Mr Kobakhidze, Eka Gigauri called on the public to invade Tskhinvali in light of the events unfolding after the Russian invasion of Ukraine.
Later, Irakli Kobakhidze showed a collection of statements on 15 June 2022 which he claimed “proves the propaganda of war by the radical opposition, NGOs and TV channels*” in order to substantiate his statement vis-à-vis Eka Gigauri. He quoted part of Eka Gigauri’s statement made on 23 March 2022 in order to further confirm the accuracy of his statement: “One of these is Eka Gigauri’s statement which I will read and you can judge for yourself what she was saying and how she is stepping back now: ‘Russia losses the war in Ukraine. There, it does not have enough resources and cannot launch military actions in every direction. We have to do everything to make use of this window of opportunity.’” Similar to Irakli Kobakhidze, Sozar Subari also blamed Eka Gigauri for propagating war.
First, of note is that Irakli Kobakhidze’s claim that Eka Gigauri was calling for “invading Tskhinvali” is fake news. There is not any publicly available source that would confirm such statement from Ms Gigauri. The absurdity of Irakli Kobakhidze’s statement is further attested to by the fact that the ruling party chairperson failed to corroborate his statement and actually show Eka Gigauri’s statement where she was calling for invading Tskhinvali. Instead, Mr Kobakhidze unveiled a part of Ms Gigauri’s statement where she says that Georgia should use the window of opportunity which emerged as a result of Russia’s invasion of Ukraine. It is with making reference to this statement and disregarding the full statement and the context that Irakli Kobakhidze tries to mislead the public and discredit the NGO sector.
In fact, this quote provided by Mr Kobakhidze is merely an excerpt from Eka Gigauri’s statement where she speaks about Georgia using an opportunity for Western integration. Below is the full text of the statement:
Eka Gigauri – “Russia loses the war in Ukraine, it does not have enough resources and it cannot launch military actions in every direction. Therefore, we have to do everything to make use of this window of opportunity and show the West that we are standing with them.”
“Intimidation is wrong, there is no danger, because Russia loses the war in Ukraine, it does not have enough resources and it cannot launch military actions in every direction. Therefore, we have to do everything to make use of this window of opportunity and show the West that we are standing with them” – Eka Gigauri, Director of Transparency International - Georgia stated when speaking about the position of the Government of Georgia vis-à-vis Russia’s aggression in Ukraine.
Ms Gigauri also added that the Government of Georgia should not frighten people with the war but “do its best instead to show new perspectives and unite the public as much as possible” and every discussion which seeks to prevent us from standing with the West is in Russia’s interests.
Eka Gigauri also stated: “Georgia can have unprecedented support from the West because the West has always considered us as partners and today we have to affirm all of this. There are threats, of course, but these are not threats which the government speaks about today. The main threat is that we may not use this window of opportunity, have a wrong discussion, make wrong decisions, remain divided, the government does not speak to the people and it does not think what steps should be made. Russia loses the war in Ukraine and there is unity among the West’s developed countries to do everything to destroy Putin’s regime. When something like this happens, new opportunities emerge for Georgia, including ones in terms of European and NATO integration. It is vital that we make the right steps in such a period. Our government and our people should stand with the West and there should not be question marks concerning this. We have to plan what we have to do for rapid integration with the EU. It also very important to make sure that the public is aware of the dangers the country faces and what the government does to respond to these dangers. To this end, it is important to have a national security council session in a broader format which the opposition parties as well as the president and ruling party will attend together.”
As evidenced by the aforementioned, Irakli Kobakhidze’s statement that Eka Gigauri was calling for invading Tskhinvali is FAKE NEWS. There is nothing that would prove that Eka Gigauri made such a statement. Moreover, the statement to which Irakli Kobakhidze makes reference to corroborate his claim does not actually prove that Eka Gigauri made a call for invading Tskhinvali. The aforementioned analysis indicates that in her statement, Ms Gigauri, in fact, speaks about how Georgia should use this opportunity for Western integration as fully as possible. Despite the content of her statement, Mr Kobakhidze makes an emphasis on one particular part and seeks to interpret it in such manner so as to convince the public that Eka Giguari was indeed making calls for invading Tskhinvali. Of note is that Irakli Kobakhidze’s claim is only a part of a smear campaign which the authorities channel against the civil sector.