დეზინფორმაცია: 2016 წელს ამერიკელი სენატორები პეტრო პოროშენკოსთან ერთად აზოვის ბატალიონს რუსეთზე თავდასხმისთვის ამზადებდნენ
10/06/2022
რუსეთის მიერ უკრაინაში გაუმართლებელი და უსაფუძვლო შეჭრიდან სამ თვეზე მეტი გავიდა. ამ დროის განმავლობაში რუსული დეზინფორმაციის წყაროები ყალბი ამბებისა და კონსპირაციების გავრცელებით აქტიურად ცდილობდნენ ომის დაწყების ან მისი გახანგრძლივების პასუხისმგებლობა დასავლეთს დააკისრონ.
ერთ-ერთი Facebook-მომხმარებელი აქვეყნებს ვიდეოს, რომლის საფუძველზეც ამტკიცებს, რომ უკრაინასა და რუსეთს შორის მიმდინარე ომი 2016 წელს, ამერიკელი სენატორებისა და პოროშენკოს მიერ წინასწარ მომზადდა, როდესაც ისინი დონეცკის რეგიონში ვიზიტისას აზოვის ბატალიონს შეხვდნენ.
სინამდვილეში, გავრცელებულ მტკიცებას, რომელიც რუსული პროპაგანდის მიერ შექმნილ კონსპირაციას წარმოადგენს, სინადვილესთან კავშირი არ აქვს.
2016 წლის 30 დეკემბერს ამერიკელი სენატორები, ჯონ მაკკეინი, ლინდსი გრემი და ემი ქლობუჩარი კიევში, უკრაინის პრეზიდენტ პეტრო პოროშენკოსთან მართლაც იმყოფებოდნენ. 2017 წლის დადგომას კი მაკკეინი, გრემი და ქლობუჩარი დონეცკის ოლქში, აზოვისპირეთში, სოფელ შიროკინოში უკრაინელ ჯარისკაცებს ერთად შეხვდნენ.
ფრონტისპირა სოფელი შიროკინო, სადაც სენატორები იმყოფებოდნენ, მარიუპოლსა და ოკუპირებულ ნოვოაზოვსკს შორის მდებარეობს. ხოლო სენატორების ვიზიტამდე 15 წუთით ადრე რუსმა ოკუპანტებმა სოფელზე საარტილერიო შეტევა განახორციელეს, რის საპასუხოდაც უკრაინელ ჯარისკაცებთან ადგილზე ჩასულმა მაკკეინმა განაცხადა, რომ პუტინი ვერ შეძლებს უკრაინას დამოუკიდებლობა წაართვას.
გავრცელებულ ვიდეოშიც ჩანს, რომ მაკკეინი უკრაინელ ჯარისკაცებს მადლობას უხდის და მიმართავს: “2017 წელს ჩვენ დავამარცხებთ დამპყრობლებს და დავაბრუნებთ იქ, საიდანაც მოვიდნენ. მივმართავ ვლადიმერ პუტინს: თქვენ ვერასდროს დაამარცხებთ უკრაინელ ხალხს, ვერ წაართმევთ მათ დამოუკიდებლობასა და თავისუფლებას”.
აღსანიშნავია, რომ კიევში ყოფნისას სენატორებს ოდესის ყოფილმა გუბერნატორმა და საქართველოს ექს-პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმაც უმასპინძლა.
სენატორების უკრაინაში ვიზიტი 2016 წლის დეკემბრის მიწურულსა და 2017 წლის იანვრის დასაწყისში 7 დღიანი ტურნეს ნაწილი იყო, რომლის განმავლობაშიც ისინი ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში იმყოფებოდნენ. სენატორების ტრიომ ტურნეს ფარგლებში 5 ქვეყნის, ბალტიისპირა ქვეყნების, უკრაინისა და საქართველოს დედაქალაქები და ორი ფრონტისპირა ხაზი მოინახულეს.
ამერიკელი სენატორების ტურნე 2016 წლის 27 დეკემბერს დაიწყო ტალინში, სადაც ისინი ესტონეთის უმაღლესი ხელისუფლების წარმომადგენლებს შეხვდნენ. 28 და 29 დეკემბერს, სენატორები რიგასა და ვილნიუსში, ლატვიისა და ლიტვის პოლიტიკოსებთან შეხვედრაზე იმყოფებოდნენ.
ამერიკელი სენატორების ტურნეს პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში 2016 წლის შეერთებული შტატების საპრეზიდენტო არჩევნებში რუსეთის ჩარევა და ტრამპის გაპრეზიდენტება უძღოდა წინ. ტრამპის მიერ პუტინთან ურთიერთობების დათბობას მაკკეინი თავიდანვე ღიად ეწინააღმდეგებოდა, სენატორებმა კი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში ვიზიტით ისინი დაარწმუნეს, რომ, შეერთებული შტატები რუსული აგრესიის წინააღმდეგ მათ მხარს დაუჭერდა.
აღსანიშნავია, რომ Facebook-მომხმარებლის პოსტი ომის წინასწარ დაგეგმვის შესახებ ყალბი მტკიცების გარდა, კიდევ ერთ ყალბ მტკიცებას შეიცავს, სადაც აზოვის პოლკს ნაცისტებად მოიხსენიებს. მითები უკრიანასა და კერძოდ, აზოვის პოლკის ნაცისტურობის შესახებ აქტიურად მას შემდეგ ვრცელდება, რაც ვლადიმერ პუტინმა უკრაინაში შეჭრის მიზეზად "უკრაინის დენაციფიკაცია და დემილიტარიზაცია” დაასახელა.
სინამდვილეში, აზოვის პოლკი უკრაინის ეროვნული გვარდიის სპეციალურ დანიშნულებათა ოფიციალური სამთავრობო დანაყოფია, რომელიც უკრაინის შსს-ს კონტროლის ქვეშაა. Ხოლო უკრაინის ეროვნულ გვარდიაში არც ერთი დანაყოფი არ არის რომელიმე იდეოლოგიაზე დაფუძნებული.
ამასთან, პოლკის დამფუძნებელი ანდრეი ბელეცკი იყო, თუმცა პოლკის შექმნასა და შემდეგ მის დაფინანსებაში მონაწილეობას იღებდა ეთნიკურად ებრაელი, უკრაინელი ოლიგარქი იგორ კოლომოისკიც.
2014 წელს, პოლკის დაარსებისას, დამფუძნებლებს შორის მართლაც იყვნენ ადამიანები, რომლებსაც ნეონაცისტური წარსული ჰქონდათ, თუმცა ყველა დამფუძნებელს მსგავსი წარსული არ ჰქონია. და, როგორც ნებისმიერ შეიარაღებულ ფორმირებას, რომელიც შეიქმნა ნაჩქარევად, რევოლუციის, ხელისუფლების შეცვლისა და მოულოდნელი ომის პირობებში, აზოვს აქვს თავისი ბნელი მხარეები, თუმცა, ბოლო წლებში ის უკრაინის შეიარაღებული ძალების ნაწილი გახდა. ხოლო, წევრების დაკომპლექტების პრინციპი მნიშვნელოვნად შეიცვალა 2014 წლიდან შედარებით. შესაბამისად, ახლა პოლკის პრიორიტეტი არა იდეოლოგია, არამედ სამხედრო პოტენციალია.
ამავდროულად, რუსული პროპაგანდის მტკიცების საწინააღმდეგოდ, აზოვის წევრების უმრავლესობა წარმოშობით აღმოსავლეთ უკრაინიდანაა, რომელიც უკრაინის პრორუსულ ნაწილად ითვლება. 2014-2015 წლებშიც კი აზოვზე ნაცისტური იდეოლოგიის გავლენა საგრძნობლად გადაჭარბებული იყო, რაც დასტურდება, მათ შორის, არაუკრაინული წყაროებით. მაგალითად, BBC-ის ჟურნალისტი, დინა ნიუმენი, რომელიც კრიტიკულად აფასებდა აზოვის პოლკის რიგებში ნაცისტური იდეოლოგიის არსებობას, აღიარებს, რომ ისინი უმცირესობას წარმოადგენდნენ.
ამდენად, Facebook-მომხმარებლის მტკიცება, რომ უკრაინაში ამერიკელი სენატორები და პეტრო პოროშენკო რუსეთზე თავდასხმას “აზოვის ნაცისტურ ბატალიონთან ერთად” წინასწარ ამზადებდნენ, ყალბია. ერთი მხრივ, აზოვის პოლკის ნაცისტურობის შესახებ მითები არ დასტურდება, მეორე მხრივ, უკრაინას რუსეთზე თავდასხმა არ დაუგეგმავს და არც განუხორციელებია. რეალურად, უკრაინის წინააღმდეგ არაპროვოცირებული და გაუმართლებელი სრულმასშტაბიანი ომი, რომელიც დღესაც მიმდინარეობს, 24 თებერვალს უკრაინის სუვერენულ ტერიტორიაზე სწორედ რუსეთმა დაიწყო.

Disinformation:  “US senators, together with Petro Poroshenko, prepared the Azov Battalion to attack Russia.”
Disinformation: “US senators, together with Petro Poroshenko, prepared the Azov Battalion to attack Russia.”
10/06/2022
Three months have passed since Russia’s unjustified and unfounded invasion of Ukraine. In this time, Russian disinformation mouthpieces have been busy promoting fake news and conspiracy theories to blame the West for the outbreak of the war as well as for the protracted warfare.
One Facebook user posted footage that claimed that Russia’s ongoing war against Ukraine was in fact prepared in 2016 by American senators and Petro Poroshenko when they met with the Azov Battalion whilst visiting the Donetsk region.
In fact, this claim which is a conspiracy theory concocted by Russian propaganda, has nothing to do with the reality.
On 30 December 2016, US Senators John McCain, Lindsey Graham and Emy Klobuchar indeed visited Kyiv to meet the then President Petro Poroshenko. The three senators celebrated the 2017 new year together with Ukrainian troops in the village of Shirokino in the Donetsk region’s Pryazovie area.
The frontline village of Shirokino, which the Senators visited, is situated between Mariupol and the occupied Novoazovsk. Approximately 15 minutes before the visit of the senators, Russian occupiers carried out artillery shelling of the village. In response, John McCain, together with the Ukrainian troops, stated that Putin cannot take Ukraine’s independence away.
The footage also shows Senator McCain thanking the Ukrainian soldiers and saying:  “In 2017, we will defeat the invaders and send them where they came from. I address Vladimir Putin:  You will never be able to defeat the Ukrainian people and take away their independence and freedom.”
Of note is that the former Governor of Odessa and ex-President of Georgia, Mikheil Saakashvili, also hosted the senators during their visit in Kyiv.
The visit of the senators to Ukraine at the end of 2016 and the beginning of January 2017 was part of their week-long tour when they visited the former Soviet republic. As a part of their tour, the three senators visited the capitals of five countries (the three Baltic states, Ukraine and Georgia) and two frontlines.
The tour of the US senators was launched on 27 December 2016 in Tallinn when they met with Estonia’s political leadership. On 28 and 29 December, the senators visited Riga and Vilnius, respectively, to have meetings with politicians from Latvia and Lithuania.
The visit of the US Senators to the post-Soviet countries was preceded by the Russian interference in the 2016 US presidential elections and Donald Trump winning the presidency. From the very beginning, John McCain openly opposed Trump’s decision to warm relations with Putin. The senators, by visiting the post-Soviet countries, tried to reassure them that the US would continue to support them in the face of Russian aggression.
Of note is that apart from false claim about the advance planning of the war, the Facebook user’s publication contains another false claim where he refers to the Azov regiment as Nazis. Myths about Nazis in Ukraine and, particularly, the Azov regimen being comprised of Nazis have been promoted actively after Vladimir Putin declared that the “denazification and the demilitarisation” of Ukraine were the reasons for invading Ukraine.
In fact, the Azov regiment is an official government special unit of Ukraine’s National Guard which is controlled by the Ukraine’s Ministry of Internal Affairs. At the same time, none of the units in Ukraine’s National Guard is formed on any ideology.
In addition, the founder of the regiment is Andriy Beletsky, although  Ihor Kolomoiskiy, who is a Ukrainian oligarch of Jewish origins, also participated in creating and funding the regiment.
In 2014 when the regiment was being established, there were people among the founders who indeed had a neo-Nazi past. However, not all of the founders had an analogous past, although Azov has its dark sides similar to any military formation which was created hastily and amid revolution, government change and unexpected war. In the past few years, however, it has been fixed within the Ukrainian Armed Forces. The method of recruitment of new members was also significantly changed as compared to what it was in 2014. Therefore, the Azov regiment’s priority is currently its military potential instead of any ideology.
At the same time, contrary to Russian propaganda claims, most of the Azov fighters come from Eastern Ukraine which is considered as Ukraine’s pro-Russian part. In 2014-2015, the influence of Nazi ideology on Azov was vastly exaggerated which is confirmed by non-Ukrainian sources as well. For instance, BBC journalist Dina Newman, who was critical vis-à-vis the Nazi ideology in the ranks of the Azov regiment, admitted that Nazi-influenced members were in the minority.
Therefore, the Facebook user’s claim that US senators and Petro Poroshenko were jointly plotting an attack on Russia in advance together with the “Azov Nazi battalion” is false. On the one hand, myths about the Azov regiment being Nazi are not confirmed and, on the other hand, Ukraine did not plan or start an attack on Russia. In fact, the non-provoked and unjustified full-scale war against Ukraine was launched on 24 February 2022 by Russia on Ukraine’s sovereign territory.