რამდენად გაიზარდა მოსახლეობის რეალური ფულადი შემოსავლები 2021 წელს?
საქართველოს სტატისტიკის სამსახურმა, 2021 წლის ცხოვრების დონის სტატისტიკის მაჩვენებლები გამოაქვეყნა, რასაც სოციალურ ქსელებში, მოქალაქეების ინტერესი და გამოხმაურება მოჰყვა. 2021 წელს საქართველოს მოსახლეობის საშუალო თვიური შემოსავლების (ფულადი და არაფულადი სახსრების ჯამი) მოცულობამ 1 360.2 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც 2020 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე 13.9%-ით მეტია. 2021 წლის მონაცემებით, საშუალო თვიური შემოსავლების მოცულობა ერთ შინამეურნეობაზე 11%-ით გაიზარდა და 1 221.8 ლარი შეადგინა.
საქსტატის ინფორმაციით, 2021 წელს უშუალოდ ფულადი შემოსავლების და ტრანსფერტების (არ მოიცავს ფულის სესხებას, დანაზოგების გამოყენებას და ქონების გაყიდვას) მოცულობამ თვეში საშუალოდ 1.17 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 2020 წლის მაჩვენებელს 12.8%-ით აღემატება. დეტალური სტატისტიკა წარმოდგენილია ცხრილ 1-ში.
ცხრილი 1: მოსახლეობის მთლიანი საშუალო (თვიური) ფულადი შემოსავლების და ტრანსფერტების დინამიკა 2012-2021 წლებში, მლნ ლარი
2021 წელს ფულადი შემოსავლებისა და ტრანსფერტების სტრუქტურაში დაქირავებული შრომიდან მიღებული საშუალოთვიური შემოსავლების მაჩვენებელი 2020 წელთან შედარებით 8.4 %-ით გაიზარდა და 537 მლნ ლარი შეადგინა. თუმცა, 2020 წელთან შედარებით, დაქირავებული შრომიდან მიღებული შემოსავლის წილი მთლიან შემოსავლებთან 1.9 პროცენტული პუნქტით შემცირდა და 45.9% შეადგინა. საინტერესოა, რომ პენსიებიდან, სტიპენდიებიდან და დახმარებებიდან, ასევე უცხოეთიდან და საჩუქრად მიღებული სახსრები 2021 წლისთვის 418 მლნ ლარს აღწევდა, რაც მთლიანი შემოსავლების 35%-ს შეადგენდა. ეს ცალსახად აჩვენებს, რომ მოსახლეობას შრომით თავის რჩენა უჭირს და სხვადასხვა სახის დახმარებაზეა დამოკიდებული.
მეორე მხრივ, 2020-2021 წლების მაჩვენებლები დიდწილად პანდემიური ვითარებით იყო განპირობებული. უფრო სრული დინამიკის სანახავად, რელევანტურია პრეპანდემიურ პერიოდთან შედარება. 2019 წელთან შედარებით, 2021 წლისთვის საშუალოთვიური ფულადი შემოსავლები და ტრანსფერტები 10.7%-ით არის გაზრდილი, რაც 2020 წელთან შედარებით (12.8% ზრდა) ნაკლებ ზრდას წარმოადგენს. საინტერესოა რომ 2019 წელთან შედარებით, 2021 წელს შემოსავლები დაქირავებული შრომიდან მხოლოდ 4.3%-ით გაიზარდა. შემოსავლებში ყველაზე მაღალი ზრდა პენსიების, სტიპენდიების და დახმარებების ნაწილში დაფიქსირდა (31%), რაც ნაწილობრივ კოვიდპანდემიის მართვის ფარგლებში გაცემულ დახმარებებს უკავავშირდებოდა. ამ სახსრების მოზიდვაც ვალის და დეფიციტის მკვეთრი ზრდის ხარჯზე მოხდა და, შესაბამისად, ეს ბენეფიტები გრძელვადიან პერიოდში არამდგრადია. მეორე ადგილს იკავებდა შემოსავლები სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გაყიდვიდან, რაც 2019 წელთან შედარებით გაიზარდა 25.4%-ით. სოფლის მეურნეობის შემთხვევაში, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ შემოსავლების ზრდა საკვებ პროდუქტებზე დაფიქსირებულ მაღალ ინფლაციას უკავშირდება. ჯამურად, სოციალური დახმარებებიდან, პენსიებიდან, სტიპენდიებიდან და ასევე უცხოეთიდან და საჩუქრად მიღებული ფულადი სახსრები 2019 წელს 344 მლნ ლარს აღწევდა, რაც მთლიანი შემოსავლების 32.5%-ს შეადგენდა და 2021 წლის პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით 3.2 პროცენტული პუნქტით ნაკლები იყო, თუმცა, მთლიან შემოსავლებთან შედარებით, მაჩვენებელი მაინც არასასურველად მაღალ დონეზე ნარჩუნდებოდა.
გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს შემოსავლების დინამიკის განხილვას სამომხმარებლო ინფლაციასთან ერთად, რადგან ინფლაციის შედეგად მცირდება შემოსავლის მსყიდველუნარიანობა, ანუ მოსახლეობას ნაკლები საქონლის და მომსახურების შეძენა შეუძლიათ, რაც მათ კეთილდღეობაზე უარყოფითად აისახება. 2021 წელს ინფლაციის პრობლემა მოსახლეობისთვის კრიტიკული იყო, განსაკუთრებით კი პანდემიურ კონტექსტში, რომელიც თავისთავად, ეკონომიკური შეზღუდვებით გამოირჩეოდა. განსაკუთრებით მძიმეა ფაქტი, რომ კონკრეტულ ჯგუფებში, რომლებიც მოსახლეობისთვის კრიტიკულია და პირველადი მოთხოვნილებების საქონელსა და მომსახურებას შეიცავს, ფასების ზრდა საშუალო ინფლაციის მაჩვენებლებს მკვეთრად აღემატებოდა. აღსანიშნავია რომ 2021 წელს, საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის დაახლოებით 10.4% ზრდა დაფიქსირდა. საინტერესოა, თუ რამდენად აისახა ზრდა მოსახლეობის შემოსავლების მაჩვენებლებზე.
ცხრილი 2: ნომინალური და რეალური (2021=100) საშუალო თვიური ფულადი შემოსავლები ერთ შინამეურნეობაზე 2012-2021 წლებში
რადგან საუბარია საშუალოთვიურ შემოსავლებზე, რეალური მაჩვენებლის გამოთვლა რელევანტურია საშუალოწლიური ინფლაციით (12 თვის საშუალო ინფლაცია წინა წლის 12 თვის საშუალო ინფლაციასთან). 2021 წელს, 2020 წელთან შედარებით, ერთ შინამეურნეობაზე რეალური ფულადი შემოსავლები 0.4%-ით გაიზარდა, რაც ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელისგან განსხვავებით, მიზერულ გაუმჯობესებას წარმოადგენს. შესაბამისად, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ეკონომიკის ზრდა მოსახლეობის შემოსავლების ზრდაზე არ ასახულა. უფრო მეტიც, საშუალოთვიური რეალური შემოსავლები ერთ შინამეურნეობაზე, 2020-2021 წლებში, 2013 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალ ნიშნულზე ჩამოვიდა.

How Much did the Real Cash Incomes of the Population Increase in 2021?
The National Statistics Office of Georgia published figures of quality of life statistics for 2021 which attracted interest and comments from Georgian nationals on social networks
06/06/2022
The National Statistics Office of Georgia published figures of quality of life statistics for 2021 which attracted interest and comments from Georgian nationals on social networks. In 2021, the average monthly incomes (sum of cash and non-cash inflows) of the Georgian population amounted to GEL 1,360.2 million which is 13.9% more as compared to the same figure of 2020. According to 2021’s data, the average monthly incomes per one household increased by 11% and reached GEL 1,221.80.
As reported by the National Statistics Office of Georgia, the volume of cash incomes and transfers only (does not include money lending, use of savings and selling property) constituted GEL 1.17 billion which is a 12.8% growth as compared to 2020. Table 1 shows the detailed statistical data.
Table 1:  Dynamic of the Population’s Total Average Monthly Cash Incomes and Transfers in 2012-2021, GEL Million
The average monthly income from hired labour in the overarching structure of cash incomes and transfers increased by 8.4% in 2021 as compared to 2020 and reached GEL 537 million. However, the share of income from hired labour decreased by 1.9 percentage points vis-à-vis total incomes and amounted to 45.9% as compared to 2020. Of interest is that money received from pensions, scholarships and allowances as well as remittances from abroad and cash gifts were GEL 418 million in 2021 which constituted 35% of total incomes. This is a clear indicator that the population struggles to make their livings by labour alone and they remain dependent on various types of assistance.
At the same time, the statistics of 2020-2021 were largely defined by the pandemic. In order to take a look at a larger dynamic, it would be appropriate to make comparisons with the pre-pandemic period. Average monthly cash incomes and transfers increased by 10.7% in 2021 as compared to 2019 which is a lesser growth as compared to 2020 (12.8%). Of additional interest is that incomes from hired labour increased by merely 4.3% in 2021 as compared to 2019. The greatest rise in incomes at 31% is seen in pensions, scholarships and allowances, partially attributable to assistances disbursed because of COVID-19. Money for these handouts was attracted at the expense of borrowing and a sharp growth of the deficit and, therefore, these benefits are unsustainable in the long run. Incomes from selling agricultural produce, which increased by 25.4% as compared to 2019, rank second behind pensions, scholarships and allowances. In the case of agriculture, we may assume that the growth of incomes was attributable to higher inflation on food products. In total, money inflows from social assistance, pensions and scholarships as well as foreign remittances and cash gifts amounted to GEL 344 million in 2019 which constituted 32.5% of total incomes and were 3.2 percentage points lower as compared to 2021. However, this figure still was not at a satisfactory level vis-à-vis the total incomes.
Analysis of the income dynamic together with consumer inflation is of crucial importance. Simultaneously with price growth, the population’s purchasing power decreases which means they can purchase less goods and services which negatively affects their well-being. In 2021, the problem of inflation was critical for the population, especially amid the pandemic which gave rise to a number of economic restrictions. Most concerning is that price growth was much higher in some groups of consumer goods which have a key importance for the population and contain some essential services and staple foods as compared to the average inflation figures. Of note is that Georgia’s gross domestic product increased by nearly 10.4% in 2021. It is interesting to see how this was reflected in the population’s income figures.
Table 2:  Nominal and Real (2021=100) Average Monthly Cash Incomes Per Household in 2012-2021
Since we are speaking about average monthly incomes, it would be relevant to calculate real figures based on the average annual inflation (the 12-month average inflation vis-à-vis the 12-month average inflation of the previous year). In 2021, real cash incomes per household increased by 0.4% as compared to 2020 which – as opposed to economic growth figures – is only a marginal improvement. Therefore, we may conclude that the economic growth rate was not reflected on the growth of the population’s income. Furthermore, average monthly real incomes per household in 2020-2021 dropped to their lowest level since 2013.