რა შეიცვალა თბილისის პარკირების სიტემაში კომპანია „სითი პარკის“ წასვლის შემდეგ
დედაქალაქის მერიაში მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე თბილისის მერმა კახა კალაძემ ცვლილებათა პაკეტი დაანონსა
30/05/2022
დედაქალაქის მერიაში მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე თბილისის მერმა კახა კალაძემ ცვლილებათა პაკეტი დაანონსა, რომელიც დედაქალაქში გადაადგილების გაუმჯობესების მიზნით საქართველს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში უნდა შევიდეს.
კახა კალაძის განცხადებით, ქალაქში  პარკირებასთან დაკავშირებით პრობლემები არსებობს, რაც იმით არის განპირობებული, რომ ავტომანქანებს ისეთ ადგილებში აჩერებენ, სადაც გაჩერება დაუშვებელია, ასევე შშმ პირებისთვის და A კატეგორიის ტაქსებისთვის განკუთვნილ პარკირების ადგილებს იკავებენ. ამიტომ აღნიშნულ დარღვევებთან დაკავშირებული ჯარიმების მოცულობა იზრდება.
საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტით, ადმინისტრაციულ სამართლადარღვევათა კოდექსში შემდეგი ცვლილებები შედის:
• ამკრძალავი ნიშნების „გაჩერება აკრძალულია“ მოთხოვნის დაუცველობის გამო ჯარიმა 10 ლარის ნაცვლად 50 ლარი იქნება;
• ტაქსის პარკირების ადგილზე პარკირება 50 ლარის ნაცვლად 100 ლარით დაჯარიმებას გამოიწვევს;
• სატრანსპორტო საშუალების გზაზე მიტოვებისთვის პირი 50 ლარის ნაცვლად 100 ლარით დაჯარიმდება;
• თბილისში პარკირების საფასურის გადახდის გარეშე პარკირებისთვის ჯარიმა 10 ლარის ნაცვლად 50 ლარი გახდება;
• თბილისში ელექტროძრავიანი სატრანსპორტო საშუალების დამუხტვის ადგილზე პარკირებისთვის პირი 50 ლარის ნაცვლად 100 ლარით დაჯარიმდება;
• შშმ პირების გაჩერების ადგილზე პარკირებისთვის ჯარიმა გაორმაგდება და 50 ლარის ნაცვლად, 100 ლარი გახდება;
• პარკირების სხვა წესების დარღვევისთვია აქამდე არსებული 10 ლარის ოდენობის ჯარიმა, 50 ლარი გახდება;
• მანქანის საქარე მინაზე ჯარიმის ოქმის დატოვება გაუქმდება და სანაცვლოდ ელექტრონული ოქმი შედგება, რომელიც სამართალდამრღვევს სტანდარტული წესით გადაეგზავნება, ასევე გადაეგზავნება sms შეტყობინება;
• ტროტუარზე გაჩერებული მანქანა, მაშინვე დაექვემდებარება ევაკუაციას. მსუბუქი ავტომანქანისათვის გამოყოფილ პარკინგზე ტრაილერის, ავტობუსის და ა.შ. სატრანსპორტო საშუალების პარკირება 100 ლარით დაჯარიმებას გამოიწვევს;
• მუნიციპალიტეტს ეძლევა უფლებამოსილება - სპეციალურ დაცულ სადგომზე გადაყვანილი სატრანსპორტო საშუალების ტრანსპორტირების და სადგომზე შენახვის, აგრეთვე თვლების სპეციალური საშუალებით ბლოკირების, საფასური განსაზღვროს.
ყველა დასახელებულ შემთხვევაში, ჯარიმის გადაუხდელობისთვის საურავი გაორმაგდება და 200 ლარი იქნება.
როგორც ვიცით, დედაქალაქის პარკირების სიტემის ოპერირების უფლება 2018 წლის 10 აპრილიდან „თბილსის სატრპანსპორტო კომპანიას“ გადაეცა. მანამდე თბილისის პარკირების სისტემის კონტროლი კომპანია „სითი პარკს“ ჰქონდა, რომლის ოპერირებასთან დაკავშირებით უამრავი კითხვა და პრეტენზია არსებობდა. ავტომობილის მფლობელების განსაკუთრებით უკმაყოფილებას საპარკინგე ადგილების სიმცირე, ჯარიმების სიხშირე და ჯარიმების ჩაბარება-ამოღების წესი იწვევდა.
„ფაქტ-მეტრი“ დაინტერესდა, რა შეიცვალა დედაქალაქის პარკირების სისტემაში კომპანია „სითი პარკის“ წასვლის შემდეგ.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ავტომობილების მფლობელების მხრიდან ყველაზე დიდ პრობლემად ჯარიმების ოდენობა აღიქმებოდა. გრაფიკ ერთზე გთავაზობთ ჯარიმების რაოდენობას „სითი პარკის“ ოპერირებისას (2011-2017) და შემდეგ პერიოდში, როცა პარკირებას უკვე „თბილისის სატრანსპორტო კომპანია“ კურირებს.
გრაფიკი 1:  ჯარიმების რაოდენობა
წყარო: თბილისის სატრანსპორტო კომპანია
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, „სითი პარკის“ ოპრერირებისას გამოწერილი ჯარიმების წლიური რაოდენობა, თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის“ მიერ გამოწერილ ჯარიმების რაოდენობას მკვეთრად აჭარბებდა.
პარკირების  ჯარიმებიდან მერიის მიერ მიღებული შემოსავალი კი წლების მიხედვით შემდეგნაირი იყო :
ცხრილი 1: მერიის შემოსავალი პარკირების წესების დარღვევიდან (ჯარიმებიდან)
წყარო: თბილისის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშები
მონაცემების მიხედვით, „სითი პარკის“ მიერ პარკირების სიტემის ოპერირების წლებში (2011-2017) მერიის შემოსავალი პარკირების ჯარიმებიდან წლიურად საშუალოდ 5 926 800 ლარი იყო, პარკირების სიტემაში „ტრანსპორტის კომპანიის“ მოსვლის შემდეგ კი  დედაქალაქის ბიუჯეტში წლიურად საშუალოდ 3 302 800 ლარი შედის, უფრო ნაკლები, ვიდრე „სითი პარკის“ დროს. ისიც აღსანიშნავია, რომ „სითი პარკთან“ გაფორმებული ხელშეკრულების მიხედვით, მერიას პარკირების ჯარიმებიდან შესული მთლიანი თანხის 60% ერიცხებოდა.
რაც შეეხება საპარკინგე ადგილებს, 2018 წლისთვის დედაქალაქში 32,257 საპარკინგე ადგილი იყო, ამჟამად მათი რაოდენობა 3,000 ერთეულით არის შემცირებული და 29,257-ს შეადგენ (წყარო: თბილისისი ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშები), ასევე არ მოწყობილა მერიის მიერ დაანონსებული მიწისქვეშა საპარკინგე ადგილები. მერიის განცხადებით, ამ ეტაპზე მიწისქვეშა პარკინგის მოწყობა მხოლოდ ერთ ლოკაციაზე - მელიქიშვილის გამზირზე, რეაბილიტაციის პარალელურად, იგეგმება.
მიუხედავად იმისა, რომ დედაქალაქის მერია კომპანია „სითი პარკს“ აქტიურად აკრიტიკებდა, საპარკინგე ადგილები გაზრდის ნაცვლად შემცირებულია. ამის ახსნა იმით შეიძლება, რომ მერიის სატრანსპორტო პოლიტიკის მიზანი მსუბუქი ავტომანქანის მძღოლებისთვის კომფორტის შექმნა არ არის.
თბილისის მერი კახა კალაძე ჯერ კიდევ წინასაარჩევნო პროგრამის ფარგლებში სატრანსპორტო პოლიტიკის პრეზენტაციაზე აცხადებდა, რომ დედაქალაქის სატრანსპორტო პოლიტიკაში უპირატესობა ქვეითებს მიენიჭებოდათ და ყველა რეფორმა ქვეითთა და საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გადაადგილების გაუმჯობესებისკენ იქნებოდა მიმართული.
სატრანსპორტო რეფორმის ფარგლებში, დედაქალაქში არსებული ყვითელი ავტობუსები და მიკროავტობუსები მთლიანად ევრო 6-ის სტანდარტის ტრანსპორტით ჩანაცვლდა, თუმცა 10 სატრანსპორტო დერეფანი, რომელზეც საზოგადოებრივი ტრანსპორტისთვის ცალკე ხაზი - ე.წ „ბას ლაინი“ უნდა მოწყობილიყო, რაც საზოგადოებრივ ტრანსპორტს საცობში მოხვედრისგან დაიცავდა და მის სწრაფ გადაადგილებას უზრუნველყოფდა, ჯერ დედაქალაქში სრულად არ გვაქვს (რამდენიმე რეაბილიტირებულ გამზირზე ავტობუსის ცალკე ხაზები უკვე არსებობს). გარდა ამისა, თბილისის მერის მიერ ჯერ კიდევ 2018 წელს  დაანონსებული 200 ახალი სტანდარტის 18-მეტრიანი ავტობუსის შემოყვანა, მომავალი წლისთვის გადავადდა, რის მიზეზადაც პანდემია დასახელდა. გარკვეული ხარვეზები არის მიკროავტობუსების მუშაობაშიც. დასახელებულ ტრანსპორტში მხოლოდ დასაჯდომ ადგილებზე შეიძლება მგზავრების განთავსება. აქედან გამომდინარე,  ხშირია შემთხვევები, როცა გაჩერებებზე მიკროავტობუსები უკვე სავსე მიდის და მგზავრი თუ ბოლო ან საწყის გაჩერებაზე არ იმყოფება, მიკროავტობუსით სარგებლობას ვერ ახერხებს (მიკროავტოუსებში, რომელნიც განსაკუთრებით დიდ მანძილზე გადაადგილდებიან, ხუთი მგზავრის ფეხზე დაყენება დაუშვეს).
ჩვენ კარგად გვესმის, რომ დედაქალაქში საპარკინგე ადგილების რაოდენობა მანქანების რიცხვის ზრდას ვერ დაეწევა, ტროტუარზე გაჩერებული მანქანის საჯარიმოზე გადაყვანა და პარკინგის დარღვევისთვის ჯარიმების ზრდაც მართებულად მიგვაჩნია. თუმცა კერძო ავტომობილების რაოდენობის შემცირების ყველაზე ეფექტური გზა საზოგადოებრივი ტრანსპორტის კიდევ უფრო განვითარებაა, რაც რეფორმების ფარგლებში დაწყებულია, მაგრამ ჯერ კიდევ არსებობს ხარვეზები, რის გამოსწორების გარეშეც, მხოლოდ პარკინგის გადასახადის ზრდა სასურველ შედეგამდე ვერ მიგვიყვანს.

What Has Changed in Tbilisi’s Parking System post-City Park Company
At the session of the Tbilisi municipal government at Tbilisi City Hall, Mayor Kakha Kaladze announced a package of amendments
30/05/2022
At the session of the Tbilisi municipal government at Tbilisi City Hall, Mayor Kakha Kaladze announced a package of amendments which are to be enacted in the Code of Administrative Offences of Georgia in order to improve traffic in the capital city.
As stated by Kakha Kaladze, there are problems vis-à-vis parking in Tbilisi which are mostly attributable to parking vehicles in places where it is prohibited as well as parking in places designated for disabled persons or category A taxi cars Therefore, penalties for such transgressions will increase.
In accordance with the batch of proposed legislative changes, the following amendments will be enacted in the Code of Administrative Offences:
• Penalty for parking in an area where there is a No Parking or No Standing sign will increase from GEL 10 to GEL 50
• Penalty for parking in an area designated for taxi parking will increase from GEL 50 to GEL 100
• Penalty for abandoning a vehicle on the road will increase from GEL 50 to GEL 100
• Penalty for parking in Tbilisi without paying a parking fee will increase from GEL 10 to GEL 50
• Penalty for parking in an area designated for disabled people will double and increase from GEL 50 to GEL 100
• Penalty for other parking transgressions will increase from GEL 10 to GEL 50
• Penalty protocol will no longer be affixed to the vehicle’s windshield and an electronic protocol via SMS message will be sent to the transgressor
• Vehicle parked on the pavement will be immediately subjected to evacuation. Penalty for parking truck, bus and other large vehicles in an area designated for light vehicles will be GEL 100
• Municipality will be authorised to determine fees for transportation of vehicle to a special secure pound as well as fees for being impounded at the facility and for clamping the wheels with special equipment
• Fines for unpaid parking tickets for all of the aforementioned transgressions will double and increase to GEL 200.
As we are aware, Tbilisi Transport Company was given the right to operate the parking system in Tbilisi on 10 April 2018. Previously, the City Park company was in charge of Tbilisi’s parking system with numerous questions and massive disapproval. Vehicle owners were particularly dissatisfied over the lack of parking spots, the frequency of penalties and the mechanism of giving a parking ticket and collecting the penalty amount.
FactCheck took interest in what has changed in Tbilisi’s parking system after City Park’s departure.
As mentioned previously, the number of tickets issued by City Park was one of the biggest problems for vehicle owners. Graph 1 shows the frequency of fines when Tbilisi’s parking system was run by City Park (2011-2017) and the next period when parking started to be managed by the Tbilisi Transport Company.
Graph 1:  Number of Parking Tickets
Source:  Tbilisi Transport Company
As illustrated by the graph, the number of annual parking tickets issued by City Park vastly exceeded the number of annual parking tickets issues by the Tbilisi Transport Company.
Tbilisi City Hall’s revenue from parking tickets by years is as follows:
Table 1:  Tbilisi City Hall’s Revenues from Penalties Paid for Violation of Parking Rules
According to these data, Tbilisi City Hall’s revenues from parking penalties during the period (2011-2017) when the parking system was operated by City Park were on average GEL 5,926,800 annually. After the Tbilisi Transport Company took over the system, an average of GEL 3,302,800 is paid to the Tbilisi budget annually which is less as compared to sums collected under City Park. Of additional note is that based on the contract signed with City Park, 60% of the total parking penalty amount was transferred to Tbilisi City Hall.
In regard to parking spaces, there were 32,257 parking spaces in Tbilisi by 2018, although this number has dropped by 3,000 and is now 29,257 (source:  Tbilisi budget execution reports). In addition, no underground parking places have been created which is contrary to Tbilisi City Hall’s pledges. According to Tbilisi City Hall, the creation of underground parking is currently planned in one location only – Melikishvili Street – and the process will take place simultaneously with the rehabilitation of the street.
Although Tbilisi City Hall regularly subjected City Park to criticism, parking places have decreased instead of being increased. This may be stipulated by the fact that the aim of Tbilisi City Hall’s transport policy is giving more comfort to light car drivers. Mayor of Tbilisi, Kakha Kaladze, announced as early as during the presentation of his transport policy held within the scope of the election campaign that pedestrians will be given priority in Tbilisi’s transport policy and all of the reforms will be aimed at the improvement of the movement of both pedestrians and public transport.
As a part of transport reform, “yellow buses” and minibuses in Tbilisi were completely replaced with EURO-6 standard transport. However, ten transport corridors, where separate bus lines were to be created for public transport which would safeguard it from traffic jams and ensure its rapid movement, are not fully opened in Tbilisi (there are separate bus lines on several renovated avenues). In addition, the acquisition of 200 new standard 18-metres-long buses, pledged by the Mayor of Tbilisi as early as in 2018, was postponed until the next year due to the pandemic. There are some flaws in the system of minibuses as well. New rules stipulate that only seated passengers can be transported by minibuses and they are often full if a passenger does not embark at the first or the last stop and cannot use the minibus as a result (recently, five standing passengers were allowed in minibuses which travel particularly long distances).
We fully understand that the number of parking places in Tbilisi cannot possibly match with growth of the number of vehicles in the capital city and affirm that removing a car parked on the pavement to a secure pound as well as increased parking penalty fees are appropriate measures. However, the further improvement of public transport is the most effective way to reduce the number of private vehicles. This process has been started as a part of the reform, although shortcomings persist and increased parking fees alone will not bring a desirable outcome without tackling the exiting problems.