დეზინფორმაცია: უკრაინის რადა გაყალბებული არჩევნების შედეგად აირჩიეს
6 მაისს Facebook-მომხმარებელმა ბაკურ სვანიძემ პოსტი გამოაქვეყნა. რომელშიც აღნიშნა, რომ უკრაინის საკანონმდებლო ორგანო გაყალბებული არჩევნების შედეგად აირჩა. ავტორი ამტკიცებს, რომ უკრაინის საარჩევნო პროცესებში 2019 წელს შეერთებული შტატები ჩაერია. სინამდვილეში, აღნიშნული მტკიცება უსაფუძვლოა, ის კრემლისტურ პროპაგანდასა და შეთქმულების თეორიას იმეორებს, რომლის თანახმადაც, ყველა დემოკრატიული პროცესის უკან, რომელიც მოსკოვის ინტერესებისთვის მიუღებელია, აშშ და დასავლეთი დგას.
Freedom House-ის ანგარიშების თანახმად, უკრაინა არა სრულად დემოკრატიულ, არამედ ჰიბრიდულ სახელმწიფოდ ითვლება. საერთაშორისო დამკვირვებლები უკრაინაში ჩატარებულ არჩევნებში გარკვეული დარღვევებზე საუბრობდნენ, თუმცა მათი დასკვნებით, არჩევნები არც არალეგიტიმური და არც გაყალბებულად არ შეფასებულა. მათ შორის, 2019 წელს საერთაშორისო დამკვირვებლებმა საარჩევნო პროცესებში არსებულ ცალკეულ დარღვევებზე ისაუბრეს, თუმცა მთლიანობაში არჩევნები კონკურენტულად და გამჭვირვალედ შეაფასეს. ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR) ანგარიშის თანახმად, მიუხედავად ამომრჩეველთა მოსყიდვის და თანამდებობის მქონე პირების მიერ საკუთარი უფლებამოსილების პირადი სარგებლისთვის გამოყენების მცდელობისა, არჩევნები საერთო ჯამში კონკურენტულ გარემოში წარიმართა და ამომრჩეველთა უფლებები და თავისუფლებები დაცული იყო. ეროვნულ-დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა (NDI) კი არჩევნები „აღსანიშნავ მიღწევად“ შეაფასა. NDI-მ აღნიშნა, რომ საპარლამენტო არჩევნები ამომრჩევლების ნების გამომხატველი იყო და უკრაინის კანონებს და საერთაშორისო სტანდარტებს შეესაბამებოდა.
საგულისხმოა ისიც, რომ 2019 წელს უკრაინაში მთავარ პროდასავლურ ძალად პრეზიდენტი პეტრო პოროშენკო და მისი პარტიული ბლოკი პოზიციონირებდა. ზელენსკის რუსეთის მიმართ პოროშენკოსთან შედარებით ნაკლებად ხისტი რიტორიკა ჰქონდა და ოპონენტები მას ხშირად პრორუსადაც მოიხსენიებდნენ. პოროშენკოს მარცხსა და ზელენსკის გამარჯვებას, მოსკოვში ბევრი სიხარულით შეხვდა. მაგალითად, პრემიერ-მინისტრმა დიმიტრი მედვედევმა ისიც კი აღნიშნა, რომ უკრაინასა და რუსეთს შორის ურთიერთობების გაუმჯობესების შესაძლებლობა გაჩნდა.
აქვე, აღსანიშნავია, რომ უკრაინის საპარლამენტო არჩევნებში ჩარევას არა შეერთებული შტატები, არამედ კრემლი ცდილობდა. NDI-ს ანგარიშის თანახმად, რუსეთი დეზინფორმაციის კამპანიას აწარმოებდა, რომელიც უკრაინელ ამომრჩევლებს მიუკერძოებელი ინფორმაციის მიღებაში ხელს უშლიდა. რუსული მედიასაშუალებები გარკვეული პარტიებისა და პოლიტიკოსების დისკრედიტაციას ახდენდნენ და თავად არჩევნებს „ცირკს“ უწოდებდნენ.
რუსეთი არა მხოლოდ უკრაინის საპარლამენტო არჩევნებზე, არამედ რამდენიმე თვით ადრე გამართულ საპრეზიდენტო არჩევნებზეც ცდილობდა ზეგავლენის მოხდენას. ანალიტიკური ცენტრი  Atlantic Council-ს მოხსენების თანახმად, რუსეთი თავად საარჩევნო პროცესისა და სანდოობის დისკრედიტაციას ახდენდა. დეზინფორმაციული კამპანიის მთავარი გზავნილი არჩევნების ლეგიტიმურობას შეეხებოდა. კრემლი ამტკიცებდა, რომ ის აუცილებლად გაყალბდებოდა. რუსული მედიასაშუალებები საერთაშორისო დამკვირვებლების, მაგალითად ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეისა (PACE) და ეუთოს ნეიტრალურ ან პოზიტიურ შეფასებებს უგულებელყოფდნენ და მათ  ანგარიშებში არსებულ მცირე შენიშვნებსაც კი აზვიადებდნენ. მათი თავდასხმის მთავარი ობიექტი კი პრეზიდენტი პოროშენკო იყო.
სოციალურ ქსელში გავრცელებულ პოსტში ასევე გაჟღერდა მტკიცება, რომ ზელენსკისა და არესტოვიჩს „აზოვის“ პოლკის განზრახ განადგურება სურთ. მარიუპოლში ჩარჩენილი ბატალიონის ლიდერებმა  უკრაინის ცენტრალური ხელისუფლების მისამართით კრიტიკული განცხადებები მართლაც გააკეთეს, თუმცა მათი განცხადებები არა „აზოვის“ განზრახ მიტოვებასა და გაწირვას, არამედ ხელისუფლებისგან უფრო მეტი ძალისხმევისკენ მოწოდებას გულისხმობდა. მაგალითად, აზოვის პოლკის ვიცე-მეთაურმა სვიატოსლავ პალამარმა აღნიშნა, რომ მთავრობის მიერ პირველ მაისს სამშვიდობოთა დაახლოებით ასკაციანი ჯგუფის ევაკუაციის აღნიშვნა ცინიკური ქმედება იყო და ისინი უკეთესად რომ ასრულებდნენ საკუთარ მოვალეობებს, მასობრივი ევაკუაცია შესაძლებელი იქნებოდა.
უკრაინის ხელისუფლებამ „აზოვის“ პოლკის ევაკუაციის საკითხზე რუსეთის მთავრობასთან მოლაპარაკებების დაწყების სურვილი ჯერ კიდევ 20 აპრილს გამოთქვა. პრეზიდენტმა ზელენსკიმ 10 მაისს განაცხადა, რომ უკრაინის მთავრობა ყველა დიპლომატიურ ინსტრუმენტს იყენებდა მარიუპოლში ჩარჩენილი სამშვიდობოების და სამხედროების გამოსაყვანად, თუმცა რუსეთი ამ საკითხზე დათმობაზე არ მიდიოდა.  მოლაპარაკებებში უკრაინულმა მხარემ ფინეთის პრეზიდენტიც კი ჩართო და 13 მაისს იმედი გამოთქვა, რომ მისი შუამდგომლობით არა მხოლოდ ცოცხალი და დაჭრილი მებრძოლების, არამედ მიცვალებულების გამოყვანაც გახდებოდა შესაძლებელი. 16 მაისს „აზოვის“ პოლკის მეთაურმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა დენის პროკოპენკომ განაცხადა, რომ სიცოცხლის გადარჩენისთვის აზოვსტალში გამაგრებული მეომრები უკრაინის მთავარსარდლის მიღებულ გადაწყვეტილებებს ემორჩილებიან. პრეზიდენტმა ზელენსკიმ კი საღამოს მიმართვაში აღნიშნა, რომ ქვეყნის შეიარაღებული ძალები და დაზვერვა წითელ ჯვართან და გაეროსთან ერთად მუშაობს მარიუპოლიდან მეომრების გამოსაყვანად. მისი თქმით, „უკრაინას უკრაინელი გმირები ცოცხლები სჭირდება.“ 17 მაისს უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ მარიუპოლის მცველებმა საკუთარი მისია შეასრულეს. განცხადების თანახმად, 53 დაჭრილი მეომარი სამკურნალოდ ქალაქ ნოვოაზოვსკში გადაიყვანეს, ხოლო 211 სამხედრო ჰუმანიტარული კორიდორით ოლენივკაში გაიყვანეს. გენერალურმა შტაბმა აზოვსტალის მცველებს „ჩვენი დროის გმირები“ უწოდა და აღნიშნა, რომ მეომრები უკრაინის კონტროლირებად ტერიტორიაზე რუსეთთან გაცვლის შემდეგ დაბრუნდებიან. უკრაინულმა მხარემ განაცხადა, რომ ქალაქში ჩარჩენილი დაახლოებით ათასი სამხედროს გამოსაყვანად მუშაობა გრძელდება.
ამდენად, მტკიცება, რომ ზელენსკის მთავრობამ განზრახ მიატოვა „აზოვის“ მებრძოლები, საფუძველს მოკლებულია და სრულად უგულებელყოფს მთლიანად მარიუპოლისა და აზოვსტალის ბლოკადაში დამნაშავე მთავარ მხარეს,  რუსეთს. მარიუპოლის აღება კრემლისთვის ომის დასაწყისიდანვე ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენდა და ქალაქის ბლოკადა კონფლიქტის ადრეულ ეტაპზე, 2 მარტს დაიწყო. უკრაინა ალყაში მოქცეული მეომრების დახმარებას კვირების განმავლობაში აგრძელებდა. ქალაქის გარნიზონისთვის შეიარაღების მისაწოდებლად და დაჭრილების გამოსაყვანად უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა ვერტმფრენების გამოყენებით რამდენიმე სარისკო ფრენა შეასრულა, თუმცა ომის შემდგომ ეტაპზე „აზოვის“ პოლკის ამ გზით დახმარება შეუძლებელი გახდა. აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო საზოგადოება მარიუპოლში შექმნილ მძიმე ჰუმანიტარულ ვითარებაზე პასუხისმგებლობას სწორედ რუსეთს აკისრებს. 4 მარტს მიღებულ გაეროს რეზოლუციაში „უკრაინის წინააღმდეგ მიმართული აგრესიის ჰუმანიტარული შედეგები“, რომელსაც 140 სახელმწიფო უჭერს მხარს, დაგმობილია რუსეთის მიერ მარიუპოლზე თავდასხმა და ქალაქის ალყაში მოქცევა.

Disinformation:  Ukraine’s Verkhovna Rada was elected as a result of fraudulent elections
On 6 May 2022, Facebook user Bakur Svanidze made a publication where he claimed that Ukraine’s legislative body was elected as a result of fraudulent elections. The author argued that the US interfered in Ukraine’s election process in 2019. In fact, this claim is groundless and parrots the pro-Kremlin propaganda and conspiracy theory which says that the US and the West are lurking behind every democratic process which is unacceptable for Moscow’s interests.
Video footage of a Kartuli TV show where multiple false claims were voiced about the coronavirus pandemic, monkeypox and ways for its infection was also disseminated on Facebook.
According to Freedom House’s reports, Ukraine is not a fully democratic state but a hybrid one. International observers speak about certain violations identified during elections in Ukraine, although they concluded that the elections were neither illegitimate nor fraudulent. Among other things, international observers highlighted some violations during the 2019 elections, although their overall assessment was that elections were competitive and transparent. According to the OSCE/ODIHR’s report, the elections were overall conducted in a competitive environment and the rights and the freedoms of the voters were guaranteed despite vote buying and some officials using their authority for personal benefit. The National Democratic Institute (NDI) assessed these elections as a “remarkable achievement.” The NDI also stated that the parliamentary elections expressed the will of voters and were in line with Ukraine’s laws as well as international standards.
Of note is that it was then President Petro Poroshenko and his political alliance which positioned themselves as the main pro-Western force in 2019. Volodymyr Zelensky had a less harsh rhetoric vis-à-vis Russia as compared to Mr Poroshenko whose opponents were often referring to him (Zelensky) as pro-Russian. Many in Moscow were overjoyed when Zelensky beat Poroshenko in the elections. For instance, then Russian Prime Minister Dmitry Medvedev said there was a chance to improve relations between Russia and Ukraine.
Of further note is that it was the Kremlin, not the USA, which sought interference in Ukraine’s parliamentary elections. According to the NDI’s reports, Russia was carrying out a disinformation campaign which hindered Ukrainian voters from obtaining impartial information. Russian media outlets tried to discredit some parties and politicians and denounced the elections as a “circus.”
Russia tried to interfere not only in Ukraine’s parliamentary elections but also in the country’s presidential elections which were held a few months before. According to the analytical think-tank the Atlantic Council, Russia sought to discredit the election process and its reliability as a whole. The main message of the disinformation campaign was about the legitimacy of the elections. The Kremlin argued that vote rigging was inevitable. Russian media outlets disregarded neutral or positive assessments from international observers, such as the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, and exaggerated even a minor negative assessment. President Poroshenko was the main target of their attacks.
The aforementioned Facebook publication also contained a claim that Zelensky and Orestovich wish to deliberately destroy the Azov regiment. The leaders of the Azov battalion, stranded in Mariupol, have indeed made statements critical of Ukraine’s central government, although their statements were not about intentionally abandoning and sacrificing Azov but were mostly calls for more robust efforts from the government. For instance, Deputy Commander of the Azov Regiment, Sviatoslav Palamar, stated that the government’s decision to celebrate the evacuation of only 100 civilians was a cynical act and a mass evacuation would have been possible had they better performed their duties.
Ukraine’s government expressed a wish to open talks with Russian authorities over the evacuation of the Azov regiment as early as on 20 April 2022. On 10 May 2022, President Zelensky stated that the Ukrainian authorities were using every available diplomatic instrument to take out the troops and the civilians stranded in Mariupol; however, Russia was unwilling to compromise on this issue. Ukraine even had the president of Finland involved in the negotiations and Kyiv expressed hope on 13 May 2022 that his mediation would make it possible to evacuate not only alive and wounded fighters but carry out the dead as well. On 16 May 2022, Commander of the Azov Regiment, LtC Denis Prokopenko, stated that the fighters holding ground in Azovstal are obeying the decision of Ukraine’s supreme commander-in-chief in order to save lives. In his evening address, President Zelensky stated that the country’s armed forces and special services were working with the Red Cross and the UN to evacuate fighters from Mariupol and added that “Ukraine needs Ukrainian heroes alive.” On 17 May 2022, Ukraine’s general staff stated that the defenders of Mariupol have fulfilled their mission. According to this statement, 53 wounded fighters were transferred to Novoazovsk for medical treatment and 211 troops were taken to Olenivka via a humanitarian corridor. The general staff said that the Azovstal defenders were “heroes of our time” and added that the fighters will come back to Ukraine-controlled territory after a swap with Russia. Ukraine also stated that work is in progress to evacuate nearly 1,000 soldiers still stranded in the city.
Therefore, the claim that Zelensky’s government intentionally abandoned the Azov fighters is groundless and completely disregards the main culprit for the blockade of Mariupol and Azovstal which is Russia. Taking Mariupol was one of the biggest priorities for Russia from the very beginning of the invasion with the blockade having started at an early stage on 2 March 2022. Ukraine continued aiding the besieged fighters for weeks. Ukraine’s armed forces took several risky flights by helicopters in order to deliver weapons to the city garrison and evacuate wounded fighters, although in the next stage of war it became impossible to help the Azov regiment in this way. Of note is that the international community believes it is Russia which is responsible for the dire humanitarian situation in Mariupol. The UN resolution, Humanitarian Consequences of the Aggression Against Ukraine, which is supported by 140 nations, condemns Russia’s attack on Mariupol and having the city under siege.