დეზინფორმაცია: გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის მინისტრმა საქართველოს რუსეთის წინააღმდეგ საბრძოლო მოქმედებებში ჩართვა მოსთხოვა
19/04/2022
31 მარტს „ალტ-ინფოს“ ეთერში გადაცემაში „დღის კომენტარი“ სოსო მანჯავიძემ შემდეგი განცხადება გააკეთა, რომელიც „თვალსაზრისზეც“ გამოქვეყნდა: „განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ინფორმაცია, ინგლისის თავდაცვის მინისტრია ჩამოსული, რომელიც მოითხოვს საქართველოსგან, ჩაერთოს საბრძოლო მოქმედებებში. ეს გავრცელდა რუსულ წყაროებშიც, დასავლურ წყაროებშიც, ჩვენთან ეს ყურადღების მიღმა დარჩა. როგორც გადმოცემს წყარო, შეხვდა თავდაცვის მინისტრსა და პრემიერ-მინისტრს, სადაც ეს მოთხოვნა იყო პრინციპული. სიტუაცია არის ძალიან კომიკური და ამავე დროს ცინიკურიც, ჩვენგან მოითხოვენ საბრძოლო მოქმედებებში ჩართვას ის ქვეყნები, რომლებიც თვითონ არ ერთვებიან საბრძოლო მოქმედებებში იმიტომ, რომ არ გაამწვავონ და არ გამოიწვიონ ატომური პასუხი. თურმე, ჩვენ არ უნდა ვიყოთ შეშფოთებული შესაძლო ტაქტიკური ატომური იარაღის გამოყენებით, რაზეც ღიად საუბრობს რუსეთის მხარე. ჩვენ ამ შემთხვევაში არ ვითვლებით, ჩვენ თუ მოვხვდებით ასეთ მდგომარეობაში, ეგ არაფერი, მთავარია ნატო იყოს დაცული!..“
სოსო მანჯავიძე დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს მაღალჩინოსნის, ჯეიმს ჰიპის (James Heappey)-ს ვიზიტის შესახებ საუბრობს. თუმცა ის ფაქტობრივ შეცდომას უშვებს, როდესაც მას „თავდაცვის მინისტრად“ მოიხსენიებს. თავდაცვის მინისტრის იდენტური პოსტი - თავდაცვის მდივანი (Secretary of State for Defence/ Defence Secretary) - გაერთიანებულ სამეფოში ბენ უოლესს უკავია. ხოლო ჯეიმს ჰიპი წარმოადგენს შეიარაღებული ძალების საპარლამენტო სახელმწიფო მდივნის მოადგილეს (Parliamentary Under-Secretary of State for the Armed Forces), რაც გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის სამინისტროში „მინისტერიულ“ პოსტს წარმოადგენს (თუმცა არა თავდაცვის მდივნის/მინისტრის). აღნიშნულ პოსტს ცოტა ხნის წინ შეიარაღებული ძალების მინისტრი (Minister of State for the Armed Forces) ეწოდებოდა და აღნიშნული თანამდებობა შესაძლოა თავდაცვის მდივნის (მინისტრის) მოადგილის პოსტს შედარდეს. დღეს გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის სამინისტროს ვებგვერდზე ჯეიმს ჰიპი პოზიციის ორივე დასახელებითაა (Parliamentary Under Secretary of State და Minister of the Armed Forces) მოხსენიებული (იხილეთ სურათზე):
ჯეიმს ჰიპი საქართველოს 29 მარტს ეწვია და მან ნამდვილად გამართა შეხვედრა საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან და საქართველოს თავდაცვის მინისტრ ჯუანშერ ბურჭულაძესთან. ჰიპის ვიზიტისა და შეხვედრების შესახებ ინფორმაცია გამოაქვეყნეს, როგორც საქართველოს მთავრობამ და თავდაცვის სამინისტრომ, ისე მედიამ. შეხვედრის შესახებ მთავრობის ადმინისტრაციის პრესსამსახურის განცხადებაში ვკითხულობთ:
„საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს შეიარაღებული ძალების მინისტრ ჯეიმს ჰიპის შეხვდა.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა დიდ ბრიტანეთსა და საქართველოს შორის არსებულ პარტნიორობაზე თავდაცვის სფეროში. აღინიშნა, რომ სტრატეგიული დიალოგის ფორმატმა და თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობამ ორ ქვეყანას შორის არსებული ურთიერთობები ახალ დონეზე გადაიყვანა.
საუბრისას ირაკლი ღარიბაშვილმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველო აქტიურად აგრძელებს თავდაცვის სფეროში რეფორმების განხორციელებას, რათა თავდაცვითი შესაძლებლობები კიდევ უფრო მეტად განვითარდეს. შეხვედრაზე განიხილეს შავი ზღვის უსაფრთხოების მნიშვნელობა საერთო ევროატლანტიკური უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში.
ყურადღება დაეთმო უკრაინაში მიმდინარე საომარ მოქმედებებს და შედეგად აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში შექმნილ უსაფრთხოების გამოწვევებს. ხაზი გაესვა საერთაშორისო საზოგადოების მაქსიმალური ძალისხმევის აუცილებლობას ომის რაც შეიძლება მალე დასრულებისთვის.
მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრას გაერთიანებული სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი მარკ კლეიტონი და საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ჯუანშერ ბურჭულაძე ესწრებოდნენ“.
ხოლო თავდაცვის სამინისტროს განცხადებაში ვკითხულობთ:
„საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ჯუანშერ ბურჭულაძე დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს შეიარაღებული ძალების მინისტრს ჯეიმს ჰიპის შეხვდა. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა გაერთიანებულ სამეფოსა და საქართველოს შორის არსებული მეგობრული ურთიერთობები და წარმატებული პარტნიორობა. მან ბრიტანულ მხარეს მადლობა გადაუხადა საქართველოს სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და ევროატლანტიკური მისწრაფებების მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრაზე მინისტრებმა რუსეთის მიერ უკრაინაში წარმოებული ომისა და არსებული უსაფრთხოების გამოწვევების შესახებ ისაუბრეს. ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო საზოგადოების, განსაკუთრებით კი ბრიტანეთის მთავრობის როგორ პოლიტიკური, ასევე პრაქტიკული მხარდაჭერა უკრაინის მიმართ. მხარეებმა კიდევ ერთხელ გამოხატეს უკრაინის მიმართ მხარდაჭერა.
თავდაცვის მინისტრმა აღნიშნა, რომ საქართველო განაგრძობს თავდაცვითი შესაძლებლობების განვითარებას  და აუცილებელი რეფორმების გატარებას, მათ შორის საწვრთნელი შესაძლებლობების გაძლიერებას. საუბარი შეეხო ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის პრაქტიკული მექანიზმების ეფექტიანად გამოყენებას, რაც ხელს შეუწყობს ალიანსთან ურთიერთთავსებადობის გაზრდას. აღინიშნა ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტის (SNGP) განხორციელების პროცესში გაერთიანებული სამეფოს მნიშვნელოვანი წვლილი. შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ჰიბრიდული გამოწვევებისა და დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის გზებსა და მოსალოდნელ საფრთხეებზე.
მხარეებმა ორმხრივი თანამშრომლობის კონკრეტული ასპექტებიც მიმოიხილეს, მათ შორის უორდროპის სტრატეგიული დიალოგის ფორმატი, რომელიც შესანიშნავი პლატფორმაა თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაძლიერებისთვის. შეხვედრის დასასრულს ჯუანშერ ბურჭულაძემ ბრიტანელი კოლეგა, თავდაცვის მდივანი ბენ უოლასი საქართველოში მოიწვია“.
ამასთან, თავდაცვის სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებულ ვიდეოში თავდაცვის მინისტრ ბურჭულაძესა და ჰიპის შორის შეხვედრის შემდგომი კომენტარებია მოცემული. კერძოდ, ჯუანშერ ბურჭულაძემ განაცხადა: „დღეს ბრიტანეთიდან საქართველოს ესტუმრა მაღალი დონის დელეგაცია ბატონი ჯეიმსის ხელმძღვანელობით, რომელიც გახლავს ბრიტანეთის შეიარაღებული ძალების მინისტრი. ეს კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ჩვენი ურთიერთობა და საქართველოს გვერდში ყოფნა დასავლეთისთვის და NATO-სთვის. ჩვენ შეხვედრაზე ვისაუბრეთ იმ მხარდაჭერაზე, რასაც უწევს ბრიტანეთის საქართველოს და ჩვენი მომავალი გეგმების შესახებ“. ხოლო ჯეიმს ჰიპიმ შემდეგი კომენტარი გააკეთა: „დღეს ვიმყოფები საქართველოში, უკრაინასთან ძალიან ახლოს, იმ დროს, როდესაც თავისუფალი ქვეყნის სუვერენიტეტი უდიდესი გამოწვევების წინაშე დგას. ყველა, ვისაც გვჯერა დემოკრატიის და თავისუფლების, ვალდებული ვართ, ერთად დავდგეთ და შევეწინააღმდეგოთ რუსეთის შემაძრწუნებელ ქმედებებს და უზრუნველვყოთ, რომ მთლიანად ეს რეგიონი არის ადგილი, სადაც პატივს სცემენ თავისუფლებას და სუვერენიტეტს, სადაც რუსეთის ქმედებებს აქტიურად გმობენ“.
იგივე ინფორმაცია გავრცელდა ქართულ მედიაშიც, მაგალითად იხილეთ პირველი არხი, IPN, Civil.ge, „ნეტგაზეთი“, „რუსთავი 2“, GeorgiaToday, Agenda.ge და ა.შ.
გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის სამინისტროს Twitter-ის ოფიციალურ გვერდზე ასევე გამოქვეყნდა ჯეიმს ჰიპის ციტატა აღნიშნული კომენტარიდან: „ყველას ვისაც თავისუფლებისა და დემოკრატიის გვჯერა, ვალდებულება გვაქვს, ერთად ვიდგეთ“. ხოლო საკუთარ Twitter-ის პროფილზე, ჯეიმს ჰიპიმ დაწერა: „შესანიშნავი შეხვედრები დღეს თბილისში საქართველოს პრემიერ-მინისტრსა და თავდაცვის მინისტრთან. ძალიან ბევრი შესაძლებლობა, რომ ერთად ვიმუშაოთ და სუვერენიტეტსა და დემოკრატიაში ჩვენი საერთო რწმენისთვის ერთად დავდგეთ“.
ბრიტანელი მაღალჩინოსნის თბილისში ვიზიტი რუსულ წყაროებში, ძირითადად, შემდეგი სათაურით გავრცელდა: „ჩვენ რუსეთის წინააღმდეგ უნდა დავდგეთ“ (Надо выступить против России). მაგალითად, იხილეთ რუსული გამოცემები: eadaily.com, naspravdi.info, livejournal.com. ხოლო tass.ru-ზე შეხვედრის შესახებ მხოლოდ საქართველოს მთავრობის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის შემცველი ტექსტი გამოქვეყნდა.
გაუგებარია, თუ რა წყაროსთან დაკავშირებით საუბრობს, როდესაც სოსო მანჯავიძე აცხადებს, რომ „როგორც გადმოცემს წყარო, შეხვდა თავდაცვის მინისტრსა და პრემიერ-მინისტრს, სადაც ეს მოთხოვნა [საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ საბრძოლო მოქმედებებში ჩაერთოს] იყო პრინციპული“. იგი არ ასახელებს, თუ ანონიმურ წყაროზე დაყრდნობით ავრცელებს ინფორმაციას და მისი ფრაზიდან - „ეს გავრცელდა რუსულ წყაროებშიც, დასავლურ წყაროებშიც, ჩვენთან ეს ყურადღების მიღმა დარჩა“ - ირკვევა, რომ ის ღია წყაროებს ეყრდნობა. თუმცა როგორც ზემოთ განხილული წყაროებიდან ჩანს, მსგავსი მოთხოვნა არ გაჟღერებულა. რუსულ წყაროებში გავრცელებული ინფორმაცია მანჯავიძის მტკიცებას არ ემთხვევა, ასევე არც ერთ ავტორიტეტულ დასავლურ წყაროში არ იძებნება ინფორმაცია, რომ გაერთიანებული სამეფო საქართველოსგან რუსეთის წინააღმდეგ ომში ჩართვას მოითხოვს.
თავის კომენტარში ჯეიმს ჰიპი უკრაინის კონტექსტში დემოკრატიისა და თავისუფლებისთვის ერთად დადგომაზე, რუსეთის შემაძრწუნებელი ქმედებების შეწინააღმდეგებასა და რუსეთის ქმედებების აქტიურად დაგმობის შესახებ საუბრობდა. რუსეთის ქმედებების დაგმობისა და შეწინააღმდეგების ინტერპრეტირება აუცილებლად რუსეთის წინააღმდეგ ომში ჩართვის მოთხოვნად არასწორია და ეს მოთხოვნა ჯეიმს ჰიპის კომენტარში ან ოფიციალურ განცხადებებში არ იკითხება. გაერთიანებული სამეფო ერთ-ერთი ყველაზე აქტიურ დახმარებას უწევს უკრაინას (სამხედროს, ფინანსურს, ჰუმანიტარულს და ა.შ.) და ასევე რუსეთის ქმედებებს გმობს, რაც სანქციების დაწესებაშიც გამოიხატა. შეიძლება ითქვას, რომ საერთაშორისო საზოგადოების მიერ უკრაინის მხარდაჭერისა და რუსეთის წინააღმდეგ დადგომის ერთ-ერთი მთავარ ცენტრს სწორედ გაერთიანებული სამეფო წარმოადგენს, თუმცა ის რუსეთის წინააღმდეგ ომში არ ჩაბმულა.
ამდენად, ჯეიმს ჰიპის საქართველოსგან რუსეთის წინააღმდეგ ომში ჩართვა არ მოუთხოვია, მისი კომენტარი უკრაინის კონტექსტში დემოკრატიისა და თავისუფლებისთვის ერთად დგომას, რუსეთის შემაძრწუნებელი ქმედებების შეწინააღმდეგებასა და რუსეთის ქმედებების აქტიურად დაგმობას შეეხებოდა. შესაბამისად, სოსო მანჯავიძის მტკიცება ყალბ ამბავს წარმოადგენს.
ბორჯომი
კანონისა და წესრიგის ინდექსი
Forte dei Marmi
თავდაცვის მინისტრი
• საქართველოში შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლება ნამდვილად დაცულია და ამ კანონში რეალური ცვლილება არ მომხდარა

Disinformation:  UK Minister of Defence demanded that Georgia get involved in the military action against Russia
Disinformation: UK Minister of Defence demanded that Georgia get involved in the military action against Russia
19/04/2022
On 1 March 2022, on air on Alt-Info’s show, Dghis Komentari, Soso Manjavidze made the following statement which was later published on Tvalsazrisi as well:  “The most concerning information is the visit of England’s Minister of Defence which demands that Georgia get involved in the military action against Russia. This was reported by Russian sources and Western sources but it was left unnoticed here. According to the source’s reporting, the visitor met with the Georgian Minister of Defence and the Prime Minister where he voiced this fundamental demand. The situation is very comical and cynical, simultaneously, since we are pressed to be involved in military actions by those countries which refrain from getting engaged in warfighting to avoid escalation and to avoid a nuclear response. It turns out that we should not be concerned about the possible use of tactical nuclear weapons about which the Russians speak openly. We do not count in this case. If we end up in such a situation, that would be nothing. It is important that NATO is protected!”
Soso Manjavidze spoke about the visit of James Heappey, a high-ranking official of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. However, Mr Manjavidze made a factual mistake whilst referring to Mr Heappey as the “Minister of Defence.” The position identical to the Minister of Defence – the Secretary of State for Defence/Defence Secretary, is occupied by Ben Wallace whilst James Heappey is, in fact, the Parliamentary Under-Secretary of State for the Armed Forces which is a ministerial position in the UK (albeit not of the Secretary/Minister of Defence). Until recently, this position was called the Minister of State for the Armed Forces and it could possibly be compared to the position of the Deputy Secretary (Minister) of Defence. Today, the website of the UK’s Ministry of Defence features James Heappey in both positions (Parliamentary Under-Secretary of State and Minister of the Armed Forces). (See the picture).
James Heappey visited Georgia on 29 March 2022 and he indeed met with both the Georgian Prime Minister, Irakli Gharibashvili, and the Minister of Defence, Juansher Burchuladze. Both the Government of Georgia and the media published information about Mr Heappey’s visits and meetings. The statement of the press service of the Government of Georgia says:
“Irakli Gharibashvili, Prime Minister of Georgia, met MP James Heappey, Parliamentary Under-Secretary of State for the Armed Forces of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, today.
The meeting was focused on the current partnership of the UK and Georgia in the field of defence, thereby stressing that the relations between the two nations have been advanced to a new level by pursuing a strategic dialogue and cooperation in the field of defence.
The Head of the Government of Georgia highlighted that reforms in the field of defence are actively continued to make sure that capabilities get further developed. The significance of security in the Black Sea region was discussed at the meeting within the context of ensuring a common Euro-Atlantic security.
Current warfare in Ukraine and security challenges witnessed in the region of Eastern Europe were noted. The need for deploying a maximum effort on the part of the international community in ending the war in the earliest possible time was highlighted at the meeting.
The meeting held at the Government Administration was attended by HE Mark Clayton, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the UK to Georgia, and Juansher Burchuladze, Minister of Defence of Georgia.”
The statement, released by the Ministry of Defence of Georgia, is as follows:
“The Minister of Defence of Georgia, Juansher Burchuladze, met with the UK Parliamentary Secretary of State for the Armed Forces of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, James Heappey. The Minister underlined the friendly relationship and successful partnership between the United Kingdom and Georgia. He thanked the British side for the support of Georgian sovereignty, territorial integrity and Euro-Atlantic integration aspirations.
At the meeting, the ministers spoke about the war waged by Russia in Ukraine and the existing security challenges. The political and practical support of the international community, especially of the British government towards Ukraine, was emphasised. The sides reiterated their support for Ukraine.
The Minister of Defence underlined that Georgia continues the development of defence capabilities and implementing necessary reforms, including strengthening training capabilities. The efficient use of practical mechanisms of the NATO-Georgia relationship to further promote the enhancement of interoperability with NATO and the significant contribution of the United Kingdom in the implementation of the Substantial NATO-Georgia Package was especially emphasised. The sides focused on the ways of combating hybrid challenges and disinformation and reviewed potential threats.
The parties also discussed specific aspects of bilateral co-operation, including the format of the Wardrop Strategic Dialogue being an excellent platform for the further strengthening of co-operation in the field of defence. Towards the end of the meeting, Minister Juansher Burchuladze invited his British colleague, Ben Wallace, Britain's Defence Secretary, to visit Georgia.”
At the same time, the footage released by the Ministry of Defence includes comments from Mr Burchuladze and Mr Heappey. In particular, the Georgian Minister of Defence stated:  “Today, a high-ranking delegation from the UK, led by Mr James who is Britain’s Minister for the Armed Forces, visited Georgia. This underlines once again the importance of our relations as well as Georgia’s support for the West and NATO. At the meeting, we talked about the support that the UK provides to Georgia as well as our future plans.” Mr James Heappey made the following comment:  “I am here in Georgia today because very nearby, in Ukraine, there has been an extraordinary challenge to the sovereignty of a free country. All of us who believe in democracy and freedom have a duty to stand together to challenge the appalling behaviour by Russia and to make sure this whole region is somewhere where freedom and sovereignty is respected and behaviour like Russia’s is widely condemned.”
The same information was reported in the Georgian media. For instance, please see the Public Broadcaster, IPN, Civil.ge, Netgazeti, Rustavi 2, Georgia Today, Agenda.ge, etc.
The official Twitter account of the UK’s Ministry of Defence also published James Heappey’s quote from the aforementioned statement:  “All of us who believe in freedom and democracy have a duty to stand together” whilst on his personal Twitter account Mr Heappey wrote:  “Great meetings in Tbilisi with Georgia’s Prime Minister & Defence Minister today. Lots of opportunities to work together & to stand up for our shared belief in sovereignty and democracy.”
The visit of the UK’s public figure was mostly reported in the Russian sources under the following headline:  “We have to stand together against Russia.” For instance, see Russian media outlets: eadaily.com, naspravdi.info, livejournal.com whilst tass.ru published only the information released by the Government of Georgia.
The source to which Soso Manjavidze is referring in his statement is unclear. “According to the source’s reporting, the visitor met with the Georgian Minister of Defence and the Prime Minister where he voiced this demand [that Georgia getting involved in military actions against Russia was fundamental.]” Mr Manjavidze does not specify the anonymous source he uses to disseminate this information but said:  “This was reported by the Russian sources and the Western sources, but it was left unnoticed here,” meaning publication in open sources. However, it is clear that such a demand was not voiced according to the aforementioned statements. The information in the Russian sources does not align with Mr Manjavidze’s claim and information that the UK demands that Georgia get involved in the war against Russia cannot be found in any reputable Western sources.
In his comment, James Heappey spoke about the need to stand together for democracy and freedom, counter Russia’s appalling behaviour and made a strong condemnation of Russia’s actions, all within the context of Ukraine. It is wrong to interpret the need to condemn and counter Russia’s actions as necessarily a demand to get into a war against Russia and this demand cannot be discerned from James Heappey’s comment or official statement. The UK is one of the major aid providers to Ukraine (military, financial, humanitarian, etc.) and it condemns Russia’s actions in the imposition of sanctions, too. It can be argued that the UK is one of the major centres of the international community to support Ukraine and stand against Russia, although it has not become involved in the war against Russia.
Therefore, James Heappey has not demanded that Georgia get involved in the war against Russia. His comment was about standing together for freedom and democracy, countering Russia’s appalling behaviour and making a strong condemnation of Russia’s actions with the context of Ukraine. Consequently, Soso Manjavidze’s claim is fake news.