საქართველოში ხორბლის დეფიციტი მოსალოდნელი არ არის
საქართველო ხორბლის იმპორტზე დამოკიდებული ქვეყანაა. 2021 წელს სულ 93 453 000 აშშ დოლარის ღირებულების ხორბალი იქნა შემოტანილი, საიდანაც რუსეთიდან იმპორტმა 93.6% შეადგინა
04/04/2022
საქსტატის მონაცემების მიხედვით, 2020 წელს საქართველოში ხორბალი 47.4 ათას ჰექტარზე იყო დათესილი და 1 ჰექტარზე მოსავლიანობა 2.2 ტონა იყო. ამავე წელს ხორბლის საერთო მოხმარებამ 735 ათასი ტონა შეადგინა, საიდანაც სასურსათო მოხმარება 643 ათასი ტონა იყო. სულ მოხმარებული ხორბლიდან ადგილობრივი წარმოება 102, წლის დასაწყისში მარაგი 71, იმპორტი 561 ათასი ტონა იყო, თვითუზრუნველყოფის კოეფიციენტმა კი 15 % შეადგინა.
როგორც სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, საქართველო ხორბლის იმპორტზე დამოკიდებული ქვეყანაა. 2021 წელს სულ 93 453 000 აშშ დოლარის ღირებულების ხორბალი იქნა შემოტანილი, საიდანაც რუსეთიდან იმპორტმა 93.6% (87 436 000 აშშ დოლარი) შეადგინა. (იხილეთ: სტატია)
როგორც ცნობილია, პანდემიის პერიოდში რუსეთმა მარცვლეულ კულტურებზე კვოტირების და საბაჟო გადასახადის მექანიზმი აამოქმედა. პირველ ეტაპზე, 2020 წლის ბოლოს, მარცვლეულზე კვოტირება გამოაცხადა და დაადგინა, რომ თებერვლიდან ივნისის ჩათვლით, ქვეყნიდან 17.7 მილიონ ტონაზე მეტ ხორბალს არ გაიტანდა. გარდა ამისა, რუსეთმა, 2021 წლის 15 თებერვლიდან ექსპორტირებულ ხორბალზე საბაჟო გადასახადი დააწესა, რომელიც 1 ტონაზე 25 დოლარს შეადგენდა. უკვე პირველი მარტიდან საბაჟო გადასახადი ერთ ტონა ხორბალზე - 50 დოლარამდე გაიზარდა. გასული 17 ნოემბრიდან საბაჟო გადასახადი 77 დოლარი გახდა. აღნიშნულმა, რა თქმა უნდა რუსული ხორბლის ფასის ზრდა გამოიწვია და 1 ტონა ხორბლის ღირებულება 300 აშშ დოლარს ასცდა.
ყოველივე აღნიშნულმა საქართველოში ხორბლის იმპორტის კლება გამოიწვია და პარალელურად ხორბლის ფქვილის იმპორტი გაიზარდა. 20201 წელს 12 020 510 აშშ დოლარის ღირებულების ფქვილის იმპორტი განხორციელდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მონაცემს (3 062 300 აშშ დოლარი) 75%-ით აღემატება.
ფქვილის შემთხვევაშიც მთავარი იმპორტიორი ქვეყანა რუსეთია. ხორბლისგან განსხვავებით, ფქვილზე რუსეთში საექსპორტო გადასახადი დაწესებული არ არის.
ხორბლის გაძვირების გამო, პურზე ფასის შესანარჩუნებლად, საქართველოს მთავრობამ ფქვილის ფასის სუბსიდირება 2020 წლის დეკემბერში დაიწყო, რომელიც პურზე არსებული საცალო/სარეალიზაციო ფასის შენარჩუნებას ისახავდა მიზნად. პროგრამა საწყის ეტაპზე 4-თვიანი იყო და მისი ბიუჯეტი 10 მლნ ლარი იყო. სუბსიდიის მოცულობა ერთ ტომარა 50-კილოგრამიან პირველი ხარისხის ხორბლის ფქვილზე 10 ლარს შეადგენდა. მოგვიანებით თანხა 15, საბოლოოდ კი 20 ლარამდე გაიზარდა. პროგრამის მიმდინარეობა, მსოფლიო ბაზარზე ხორბალზე მაღალი ფასების არსებობის გამო, ივნისის ბოლომდე გახანგრძლივდა (დაწვრილებით იხილეთ: სტატია).
ფქვილზე სუბსიდირების პროგრამის დასრულებისთანავე, რადგან პურის მწარმოებლებს ძირითადი ნედლეული - ფქვილი, გაუძვირდათ, პურზე ფასი წინა წლის ივლისშივე ათი თეთრით, მოგვიანებით, კიდევ ათი თეთრით გაძვირდა. პურზე ფასის ზრდასთან ერთად სუბსიდირების პროგრამის დასრულებამ ფქვილის იმპორტის ზრდასაც შეუწყო ხელი.
ასეთი იყო მდგომარეობა რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყებამდე. რა გავლენა მოახდინა ომმა ხორბლის იმპორტზე და არის, თუ - არა ქვეყანაში საკმარისი ხორბალი, ამ საკითხებთან დაკავშირებით „ხორბლისა და ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის“ ხელმძღვანელს ლევან სილაგავას ვესაუბრეთ.
მისი ინფორმაციით, გაეროს რეკომენდაციით, ქვეყანაში ხორბლის ორთვიანი გარდამავალი მარაგი უნდა არსებობდეს, რასაც კერძო კომპანიები მუდმივად უზრუნველყოფენ.
„ეს არის ე.წ „უსაფრთხოების ბალიში“, რაც სასურსათო უსაფრთხოების გარანტიაა. მარაგების არსებობა არ ნიშნავს, რომ სანამ ის არ ამოიწურება, შევსება არ ხდება. ამ ეტაპზე, ხორბლის ფასი თითქმის 40%-ით არის გაზრდილი, მიუხედავად ამისა, წარმოებაში საშუალო შეწონილი ფასით გადადის და ამას დარტყმითი ეფექტი არ აქვს. რაც შეეხება რუსეთ-უკრაინის ომის გავლენას, რუსეთსა და უკრაინაზე მოდის მსოფლიოს ხორბლით უზრუნველყოფის 30% და მათი მთლიანად გამოთიშვა მსოფლიო ბაზრებიდან, პრობლემას მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ქმნის. ამას ემატება ის გარემოებაც, რომ ხორბლის მიმწოდებელმა ქვეყნებმა გაყიდვები დაამუხრუჭეს, შემსყიდველმა ქვეყნებმა კი სტანდარტი აწიეს და ორთვიან მარაგების ნაცვლად, სამთვიან მარაგებზე გადავიდნენ. მიუხედავად აღნიშნულისა, საქართველოში ხორბლის დეფიციტი არ იქნება. ორთვიანი მარაგი არის სასურსათო უსაფრთხოების გარანტია, გარდა ამისა, ეს მარაგი საშუალებას გაძლევს, ვთქვათ, რუსეთის ბაზრის დაკეტვის შემთხვევაში, ალტერნატიულ ბაზარზე გადაერთო. ამჟამად განიხილება ყაზახეთი და რუმინეთი, სახელმწიფო მოლაპარაკებებს აწარმოებს აშშ-თან“, - განაცხადა „ფაქტ-მეტრთან“ საუბარში ლევან სილაგავამ.
ფინანსთა მინისტრიც ინფორმაციითაც, ქვეყანაში ერთ თვეზე მეტის სამყოფი ხორბლის მარაგი არსებობს. „თუ დადგება რისკი, რომ ქვეყანას სჭირდება უფრო მეტი ხორბლის შემოტანა სასურსათო უსაფრთხოების გამყარებისთვის, ამ გადაწყვეტილებას მივიღებთ. დღეს ქვეყანაში რა ხორბლის რესურსიც არის, თვეზე მეტის სამყოფია, მაგრამ თუ საკითხი დადგება, რომ საფრთხე შეექმნას ქვეყნის სასურსათო უსაფრთხოებას, ბუნებრივია, მსგავსი ღონისძიებები გამოყენებული იქნება”, - აცხადებს ხუციშვილი.
კიდევ ერთი საკითხი, რომელიც ბოლო პერიოდში მუდმივად აქტუალურია, პურის ფასია. „ფაქტ-მეტრი“ ამ საკითხთან დაკავშირებით პურის მცხობელთა ასოციაციის ხელმძღვანელ მალხაზ დოლიძეს ესაუბრა. მისი ინფორმაციით, უახლოეს ორ თვეში პურის გაძვირება მოსალოდნელი არ არის. მართალია, ხორბლის ფასი იზრდება, მაგრამ პურის ქარხნები ძირითადად რუსეთიდან შემოტანილ ფქვილს იყენებენ, რაც ადგილობრივ ფქვილთან შედარებით 10-15 ლარით იაფია (65-67 ლარი) და პურის ფასის შენარჩუნება ამის ხარჯზე ხდება. მისივე ინფორმაციით, თუ საჭირო გახდება, მთავრობა რაიმე ფორმის დაზღვევის მექანიზმს აამოქმედებს.

Wheat Shortages Are Not Expected in Georgia
In 2021, the total value of wheat imported to Georgia amounted to USD 93,453,000. Of that amount, the share of Russia was 93.6%
04/04/2022
In accordance with data of the National Statistics Office of Georgia, wheat-sown areas in Georgia constituted 47,400 hectares as of 2020 and the yield per hectare was 2.2 tonnes. In the same year, total wheat consumption was 735,000 tonnes and 643,000 tonnes of this amount were for food. Of all consumed wheat, the local production amounted to 102,000 tonnes with 71,000 tonnes as open stock at the beginning of the year and import was 561,000 tonnes. The self-sufficiency ratio was 15%.
The statistical data illustrate that Georgia is a wheat-dependent country. In 2021, the total value of wheat imported to Georgia amounted to USD 93,453,000. Of that amount, the share of Russia was 93.6% (USD 87,436,000).
It was reported that Russia introduced a quota and custom levy mechanism on cereals amid the pandemic. At the first stage, quotas on cereals were announced at the end of 2020, meaning that no more than 17.7 million tonnes of wheat would be exported from Russia from February to June. In addition, Russia also imposed a customs duty on wheat exported from 15 February 2021 in the amount of USD 25 per one tonne. As early as on 1 March 2021, the customs duty per one tonne of wheat was increased to USD 50 which was further increased to USD 77 from 17 November 2021. This obviously resulted in making Russian wheat more expensive and the price for one tonne of wheat exceeded USD 300.
The aforementioned caused a reduction in the wheat import to Georgia and simultaneously wheat flour import started to grow. In 2021, the total value of flour imported to Georgia was USD 12,020,510 which is 75% (USD 3,062,300) more as compared to the same figure of the previous year.
Russia is a major flour exporter country. As opposed to wheat, there is no export duty imposed on flour export from Russia.
Given the higher prices on wheat, the Government of Georgia started to subsidize the price of flour in December 2020 in order to keep the price of bread the same. This aimed to keep the retail/commercial price of bread unaltered. At the initial stage, the subsidy programme’s lifespan was four months with a GEL 10 million total budget. The amount of the subsidy for one sack of first quality flour was GEL 10 which was later increased to GEL 15 and eventually to GEL 20. As a result of the high prices of wheat on the world marker, the programme was extended to the end of June.
The price of bread increased by GEL 0.1 in July 2021 immediately after the end of the flour subsidy programme since wheat prices became more expensive. Later, bread prices increased again by GEL 0.1. The end of the flour subsidy program also contributed to the rise of flour import together with rising bread prices.
This was the situation prior outbreak of the Russia-Georgia war. In order to understand how the war affected wheat import and whether or not there is sufficient reserves of wheat in the country, FactCheck reached out to Levan Silagava, the Head of the Georgian Wheat and Flour Production Association.
According to Mr Silagava’s information, a country should have a two-months transitional reserve of wheat in line with UN recommendations and which is constantly provisioned by private companies.
He stated:  “This is a so-called safety cushion which is a safeguard for food security. The existence of reserves does not mean that they are not replenished until fully depleted. At this stage, wheat prices have increased by nearly 40%. However, the average weighted price is used for production and, therefore, the price of bread is not affected significantly. In regard to the impact of the Russia-Ukraine war, Russia and Ukraine account for 30% of the total world wheat supply and their full disconnection from world markets sparks a problem across the globe. This situation is further aggravated by the fact that wheat exporter countries put the brakes on wheat sales whilst importer countries heightened standards and started to adopt a three-month reserve rule instead of a two-month one. Nevertheless, Georgia will not experience a wheat shortage. The two-month reserve is a food safety safeguard. In addition, this reserve allows us to switch to an alternative market if the import line from Russia is shut down. Currently, Kazakhstan and Romania are under consideration and the government is engaged in talks with the USA.”
According to the Minister of Finance, Georgia’s wheat reserves are sufficient for more than one month. Mr Khutsishvili stated:  “If there is a risk that the country needs to import more wheat to underpin food safety, we will make that decision. Currently, Georgia’s wheat resource is enough for over a month but if there is an issue that country’s food safety is in danger, naturally we will take such measures.”
Another pressing issue nowadays is the price of bread. FactCheck interviewed Malkhaz Dolidze, Head of the Bread Producers’ Association, on this topic. According to Mr Dolidze, a price hike on bread is not expected in the next two months. It is true that wheat prices are on the rise but bread plants mostly use Russia-imported flour which is GEL 10-15 cheaper (costs GEL 65-67) as compared to locally produced wheat and bread prices are maintained because of this. Mr Dolidze also informed us that if needed, the Government of Georgia may launch some form of insurance mechanism.