2012 წლის შემდეგ ქვეყანაში ჯანდაცვაზე სახელმწიფო დანახარჯები მნიშვნელოვნად გაიზარდა. მიუხედავად ამისა,  მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე საკუთარი ჯიბიდან გაწეული დანახარჯები კვლავ მკვეთრად მაღალია, რაც სახელმწიფოს მხრიდან ხარჯების არაეფექტიან მართვაზე მიუთითებს.
ჯანდაცვის ხარჯების ეფექტიანობის შესაფასებლად ერთ-ერთი მთავარი ინდიკატორი მოსახლეობის დანახარჯების დინამიკის განხილვაა. 2019 წლის მონაცემებით, (პდფ 2019) ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯებში მოსახლეობის მიერ ჯიბიდან გადახდების წილი თითქმის 47%-ს შეადგენს, რაც ჯანმოს ევროპული რეგიონის ქვეყნების საშუალო მაჩვენებელს (30%) მნიშვნელოვნად აღემატება. 2013-2019 წლებში, სახელმწიფო დანახარჯების ზრდის შედეგად, ჯიბიდან გადახდების წილი (პროცენტული მაჩვენებელი) ყოველწლიურად მცირდებოდა, თუმცა ნომინალურ მაჩვენებლებში მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული დანახარჯების მოცულობა პრაქტიკულად არ შემცირებულა (იხილეთ გრაფიკი 1).
ჯანდაცვაზე მოსახლეობის მაღალი დანახარჯები, ძირითადად, მედიკამენტებზე გაწეულ ხარჯებს უკავშირდება.  ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2019 წელს მედიკამენტებზე დანახარჯების წილი ჯიბიდან გადახდებში 47% იყო. მედიკამენტებზე მოსახლეობის დაბალი ხელმისაწვდომობა ჯანდაცვის სექტორის ერთ-ერთი უმთავრეს გამოწვევად რჩება,  რასაც მედიკამენტებზე მაღალ ფასები და ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამაში მედიკამენტების დაფინანსების მინიმალური მოცვა განაპირობებს.
გრაფიკი 1: ჯიბიდან გადახდების წილი (OOP) ჯანდაცვაზე მთლიანი დანახარჯებიდან
წყარო: ჯანდაცვის სამინისტრო, ჯანმრთელობის ეროვნული ანგარიშები, ავტორის გამოთვლები
პანდემიამდე პერიოდში, 2013-2019 წლებში, ჯანდაცვაზე სახელმწიფო დანახარჯების მოცულობა ნომინალურ მაჩვენებელში 3-ჯერ გაიზარდა.   აღნიშნულ პერიოდში, მშპ-ში ჯანდაცვაზე სახელმწიფო დანახარჯების წილიც შესაბამისად, 1.7%-დან 2.7%-მდე, გაიზარდა. (იხილეთ გრაფიკი 2). მიუხედავად აღნიშნული ზრდისა, მშპ-ში ჯანდაცვაზე სახელმწიფო დანახარჯები ჯერ ისევ დაბალია. 2019 წელს მშპ-ში ჯანდაცვის ხარჯების წილმა 2.7% შეადგინა, რაც ევროპის რეგიონის საშუალო მაჩვენებელზე (4.9%) მნიშვნელოვნად დაბალია.
გრაფიკი 2: ჯანდაცვაზე სახელმწიფო დანახარჯები, 2012-2019 წლებში
წყარო: ჯანდაცვის სამინისტრო, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური; ავტორის გამოთვლები
2013-2019 წლებში ჯანდაცვის ბიუჯეტი მნიშვნელოვნად გაიზარდა, მისი უდიდესი ნაწილი საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯებია. 2013 წელს, საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამის შემოღებით, ჯანდაცვის სისტემაში ფუნდამენტური ცვლილებები განხორციელდა. კერძოდ, სახელმწიფომ მიზნობრიობის პრინციპი საყოველთაოთი ჩაანაცვლა და ჯანმრთელობის სახელმწიფო პროგრამა ყველა იმ მოქალაქეზე გავრცელდა, ვინც დაზღვევის სხვა პაკეტით არ სარგებლობდა (აქვე აღსანიშნავია, რომ მოგვიანებით, 2017 წელს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში დიფერენცირებული პაკეტები ამოქმედდა და საყოველთაო მიდგომა, კვლავ მიზნობრივით ჩანაცვლდა).  შეიცვალა დაფინანსების წესიც - კერძო სადაზღვევო კომპანიებზე დამყარებული დაფინანსების სისტემა გაუქმდა. საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პირდაპირი გადახდის წესით ფინანსდება. სახელმწიფო ჯანდაცვის პროგრამების დაფინანსების წესის ცვლილება თავიდანვე უარყოფითად შეფასდა. ერთი შემსყიდველის პრინციპზე გადასვლით დაზღვევასთან დაკავშირებული ფინანსური რისკები სახელმწიფო ბიუჯეტზე მოდის. მსგავსი პრაქტიკა კი ხარჯების მართვის ეფექტიან მექანიზმად ვერ ჩაითვლება.
გასული წლების სტატისტიკური მონაცემები აჩვენებს, რომ სახელმწიფო საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯების მართვას ვერ ახერხებს. პროგრამის გეგმური ბიუჯეტი ყოველწლიურად იზრდება, თუმცა ის ყოველ წელს დეფიციტურია (იხილეთ: ვრცლად „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
ბოლო წლებში ხელისუფლება ორიენტირებულია საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯების შეკავებაზე, და არა იმაზე, რომ მოსახლეობის ჯიბიდან დანახარჯები შეამციროს და სერვისებსა და მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობა გაზარდოს. მნიშვნელოვანია ხელისუფლებამ ხარჯების დროებითი შეკავების მექანიზმების (როგორიცაა 520-ე დადგენილება) ნაცვლად,  სახელმწიფო ჯანდაცვის პროგრამის მოდელი და დაფინანსების წესი შეცვალოს.  2019 წელს მმართველმა გუნდმა საყოველთაო ჯანდაცვის ხარჯების შეკავება 21 ნოემბრის მთავრობის 520-ე დადგენილებით სცადა. აღნიშნული დადგენილებით, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში მაღალტექნოლოგიურ და ძვირადღირებულ სამედიცინო სერვისებზე, როგორიცაა: კარდიოლოგია, კარდიოქირურგია, არითმოლოგია და რეანიმაციული მომსახურება, კლინიკებისთვის ტარიფები გათანაბრდა. 520-ე დადგენილება საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯების დროებით შეკავების მექანიზმი იყო. ამასთან, მან ჯანდაცვის სისტემაში ახალი გამოწვევა გააჩინა, ძვირადღირებულ სამედიცინო მომსახურებაზე ტარიფების შემცირება/გათანაბრება საფრთხეს უქმნის დარგის - მაღალტექნოლოგიური კარდიოლოგიის განვითარებას. ამასთან, გაჩნდა რისკი, რომ კლინიკები გაზრდიდნენ იმ მომსახურების ფასებს, რომელსაც საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა არ ფარავდა (იხილეთ: „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
ჯანდაცვის ხარჯების ეფექტიანად მართვის და მოსახლეობის ჯიბიდან გადახდების შემცირების გზა, მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდასთან ერთად, პირველადი ჯანდაცვის რგოლის გაძლიერებაა. აღნიშნული ძვირადღირებულ ჰოსპიტალურ მკურნალობასთან და მაღალტექნოლოგიურ ჩარევებთან დაკავშირებულ ხარჯებს მნიშვნელოვნად შეამცირებს. პირველადი ჯანდაცვის რეფორმაზე ხელისუფლება მუდმივად საუბრობს, თუმცა მნიშვნელოვანი ცვლილებები და მიღწევები ამ მხრივ არ გვაქვს.

Since 2012 government expenses on healthcare have increased substantially. However, the population’s out-of-pocket payments are still significantly high which indicates the government’s inefficient management of funds.
One of the main indicators to measure the efficiency of healthcare expenses is the dynamic of the population’s expenses. As of 2019, the population’s out-of-pocket payments account for nearly 47% of all healthcare expenses which significantly exceeds the average figure of the WHO’s European region’s countries. In 2013-2019, the share of out-of-pocket statement was decreasing annually as a result of growing government expenses on healthcare, although the population’s expenses on healthcare have not really decreased in nominal figures (see Graph 1).
The population’s massive expenses on healthcare are largely related to the purchase of medication. According to the information provided by the Ministry of Healthcare, the share of expenses on medication was 47% out of all out-of-pocket payments. The affordability of medication on the part of the population remains one of the principal challenges of the healthcare sector and it is attributable to higher prices on medication and the minimal coverage of medication funding offered by the state healthcare programme.
Graph 1:  Share of Out-of-Pocket Payments of Total Healthcare Expenses
Source:  Ministry of Healthcare, National Health Reports, author’s calculations
In the pre-pandemic period from 2013 to 2019, government expenses on healthcare trebled in nominal figures. In this period, the government healthcare expenses to the GDP ratio increased from 1.7% to 2.7%, respectively (See Graph 2). Despite this growth, the government healthcare expenses to the GDP ratio is still low. In 2019, the healthcare expenses to the GDP ratio amounted to 2.7% which is significantly lower as compared to average figure (4.9%) for the Europe region.
Graph 2:  Government Healthcare Expenses in 2012-2019
In 2013-2019, the healthcare budget increased considerably whilst universal healthcare expenses constituted its major portion. In 2013 with the introduction of the universal state healthcare programme, fundamental changes were made in the healthcare system. In particular, the government replaced the targeted principle with a universal one and the state healthcare programme started to cover all citizens who were not using any other health insurance package (of note is that differentiated packages were introduced into the universal healthcare programme later in 2017 and the universal approach was again replaced with a targeted one). The funding rule was also amended – the funding system based on private insurance companies was abolished. The universal state healthcare programme is funded through direct payments from the state budget. The change in the funding rule for the state healthcare programme was assessed negatively at the very beginning. The adoption of a single payer principle puts insurance-related financial risks on the state budget. This practice cannot be considered as an efficient mechanism of expense management.
Statistical data of the previous years show that the government is unable to manage universal healthcare programme expenses. The planned budget of the programme increases annually, although it faces a deficit each year.
In recent years, the government has been focused on capping universal healthcare programme expenses instead of a reduction of the population’s out-of-pocket payments and increasing the affordability of services and medication. It is important that the government change the model and the rule of funding for the state healthcare programme instead of temporary mechanisms to restrict expenses (such as Decree N520). In 2019, the ruling party sought to cap the universal healthcare expenses by Decree N520 of the Government of Georgia issued on 21 November. This decree equalised tariffs for all clinics vis-à-vis high-tech and expensive medical services such as cardiology, cardio surgery, arrhythmology and resuscitation services within the scope of the universal healthcare programme. Decree N520 was a mechanism of a temporary restriction of universal healthcare programme expenses. In addition, it gave rise to a new challenge in the healthcare system. Reduction/equalisation of tariffs on expensive medical services endangers the development of the field – high-tech cardiology. In addition, it induced a new risk that clinics would increase prices on services which are not covered by the universal healthcare system.
On top of increased affordability vis-à-vis medication, the road to the efficient management of healthcare expenses and a reduction of the population’s out-of-pocket payments also requires a bolstering of the primary healthcare element. This would significantly reduce expenses associated with costly hospital treatment and high-tech intervention. The government constantly speaks about primary healthcare reform, although there have not been significant changes and achievements in this regard.